• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیاااا همه باید پزشک بشوند؟

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها بزارین درستشو بگیم..افزایش ظرفیت پزشکی انقدری نبوده که بخواد به سرعت اشباع بشه یا حتی همه بتونن پزشک بشن..
در واقع درستش اینه:
همه به سمت رشته تجربی حمله ور شدن اما یک میلیونیوم آن ها در دندون و دارو و پزشکی پذیرش میشوند و باقی آن ها پس از چهار سال پشت کنکور ماندن به رشته های حقوق و مهندسی و حسابداری در دانشگاه آزاد گرایش پیدا میکنند.
پس میبینید که خیلی افزایش ظرفیتی اتفاق نیفتاده در واقع..اذیت نکنین خودتونو:-"

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
بچه ها بزارین درستشو بگیم..افزایش ظرفیت پزشکی انقدری نبوده که بخواد به سرعت اشباع بشه یا حتی همه بتونن پزشک بشن..
در واقع درستش اینه:
همه به سمت رشته تجربی حمله ور شدن اما یک میلیونیوم آن ها در دندون و دارو و پزشکی پذیرش میشوند و باقی آن ها پس از چهار سال پشت کنکور ماندن به رشته های حقوق و مهندسی و حسابداری در دانشگاه آزاد گرایش پیدا میکنند.
پس میبینید که خیلی افزایش ظرفیتی اتفاق نیفتاده در واقع..اذیت نکنین خودتونو:-"
شانا دقت کن ظرفیت پزشکی در سال 88 ، 2400 نفر بود. منبع
سال 98 ظرفیت پزشکی 5328 نفر هست . منبع

باز هم شاید عدد خیلی زیادی به نظر نیاد ولی این رو در نظر بگیرید که بیشتر دکترهایی که ما الان میبینیم اغلب برای خارج از این بازه ای که بالا گفتم هستند و حتی خیلی از پزشک هایی که سال 88 هم جذب شدند وارد بازار کار به صورت مستقل نشدن!
چه برسه به سال های بعدش . خلاصه که آره! افزایش ظرفیت ها هنوز وارد بازار کار نشدند که ما بتونیم نظری بدیم راجع به اشباع شدن یا نشدنشون!

آخرین ویرایش:

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
شانا دقت کن ظرفیت پزشکی در سال 88 ، 2400 نفر بود. منبع
سال 98 ظرفیت پزشکی 5328 نفر هست . منبع

باز هم شاید عدد خیلی زیادی به نظر نیاد ولی این رو در نظر بگیرید که بیشتر دکترهایی که ما الان میبینیم اغلب برای خارج از این بازه ای که بالا گفتم هستند و حتی خیلی از پزشک هایی که سال 88 هم جذب شدند وارد بازار کار به صورت مستقل نشدن!
چه برسه به سال های بعدش . خلاصه که آره! افزایش ظرفیت ها هنوز وارد بازار کار نشدند که ما بتونیم نظری بدیم راجع به اشباع شدن یا نشدنشون!
خوب باید اینم در نظر بگیریم که چرا وزارت بهداشت از سال 88 تصمیم گرفت ظرفیتارو افزایش بده:-"
چون مثلا یه نمونش این بود که تو فلان روستا پزشک نبود و حتی تو شهر نزدیکش هم گاهی اوقات یه پزشک عمومی نبودد یه داروساز نبود..اومدن گفتن ظرفیتو افزایش میدیم حتی با وجود امکانات درب و داغون دانشکده های پزشکی بعدم میفرستیم همشونو طرح اجباری طبق معمول با چندرغاز حقوق(که اگه بدن) بعدم اینارو فله ای میفرستیم رزیدنتی که رزیدنت بشن(که 60درصد سهمیه رزیدنتی هم با سهمیه های مفتخوری بخصوص ایثارگران هست) و زیر فشار شیفت ها از بیماری قلبی یا هزارتا مرض دیگه که احتملا تو طرح یا اینترنی(با شیفتای کشندش) بهش دچار شدن بمیرن...اینطوری علاوه بر این که هیچ امکاناتیو زیاد نمیکینم تو دانشگاه های علوم پزشکی کلی پزشک تو روستاها و کلی رزیدنت بیشتر داریم(لابد تو دلشونم میگن بدرک که حقوق نمیدیم بهشون بزار با ماهی یک تومن رزیدنتیشون خوش باشن:-")و میتونیم شعار بدیم که تو چهل سال ما کلی پزشک بیشتر تربیت کردیم و تمام روستاهارو به پزشک و ذاروساز و دندون پزشک مجهز کردیم ^_^
حجم عظیمی از این ظرفیت ها هم به پردیس و ازاد برمیگرده یعنی هم پول میگیرن هم بیگاری میکشن:-"

مسیله اینه که شماها سعی میکین همه چیزو خیلی با منطق تحیلل کنین ولی خبر ندارین که مسوولینی که چهل ساله واسه این حکومت تصمیم مییرن تصمیماتشون از رو شکم هست متاسفانه و فقط براشون مهمه که آمار بدن و هیچ منطقی پشت تصمیماتشون نیست...

جدا از همه این ها احتمالاین که پزشکی بتونه حداقل تو سی سال آینده هم مثل مهندسی ها اشباع بشه کمتره(حداقل تخصصش) بخاطر این که شما هنوز هم برای قبول شدن تو رشته پزشکی بصورت جوانمردانه(بدون هیچ گونه سهمیه ای) باید پشت کنکور مثل آهو درس بخونی و یه رتبه خوب میخواد و 95 درصد کنکوری های تجربی از رتبه خوب آوردن عاجزند:-"
ولی با وجود پیشرفت علم و این که میبینیم تا چند سال آینده ربات های پزشک جای پزشک عمومیو میگیرن باید گفت پزشک های عمومی در سطح وسیع کنار گذاشته میشن..

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
خوب باید اینم در نظر بگیریم که چرا وزارت بهداشت از سال 88 تصمیم گرفت ظرفیتارو افزایش بده:-"
چون مثلا یه نمونش این بود که تو فلان روستا پزشک نبود و حتی تو شهر نزدیکش هم گاهی اوقات یه پزشک عمومی نبودد یه داروساز نبود..اومدن گفتن ظرفیتو افزایش میدیم حتی با وجود امکانات درب و داغون دانشکده های پزشکی بعدم میفرستیم همشونو طرح اجباری طبق معمول با چندرغاز حقوق(که اگه بدن) بعدم اینارو فله ای میفرستیم رزیدنتی که رزیدنت بشن(که 60درصد سهمیه رزیدنتی هم با سهمیه های مفتخوری بخصوص ایثارگران هست) و زیر فشار شیفت ها از بیماری قلبی یا هزارتا مرض دیگه که احتملا تو طرح یا اینترنی(با شیفتای کشندش) بهش دچار شدن بمیرن...اینطوری علاوه بر این که هیچ امکاناتیو زیاد نمیکینم تو دانشگاه های علوم پزشکی کلی پزشک تو روستاها و کلی رزیدنت بیشتر داریم(لابد تو دلشونم میگن بدرک که حقوق نمیدیم بهشون بزار با ماهی یک تومن رزیدنتیشون خوش باشن:-")و میتونیم شعار بدیم که تو چهل سال ما کلی پزشک بیشتر تربیت کردیم و تمام روستاهارو به پزشک و ذاروساز و دندون پزشک مجهز کردیم ^_^
حجم عظیمی از این ظرفیت ها هم به پردیس و ازاد برمیگرده یعنی هم پول میگیرن هم بیگاری میکشن:-"

مسیله اینه که شماها سعی میکین همه چیزو خیلی با منطق تحیلل کنین ولی خبر ندارین که مسوولینی که چهل ساله واسه این حکومت تصمیم مییرن تصمیماتشون از رو شکم هست متاسفانه و فقط براشون مهمه که آمار بدن و هیچ منطقی پشت تصمیماتشون نیست...

جدا از همه این ها احتمالاین که پزشکی بتونه حداقل تو سی سال آینده هم مثل مهندسی ها اشباع بشه کمتره(حداقل تخصصش) بخاطر این که شما هنوز هم برای قبول شدن تو رشته پزشکی بصورت جوانمردانه(بدون هیچ گونه سهمیه ای) باید پشت کنکور مثل آهو درس بخونی و یه رتبه خوب میخواد و 95 درصد کنکوری های تجربی از رتبه خوب آوردن عاجزند:-"
ولی با وجود پیشرفت علم و این که میبینیم تا چند سال آینده ربات های پزشک جای پزشک عمومیو میگیرن باید گفت پزشک های عمومی در سطح وسیع کنار گذاشته میشن..
:-"
من حس میکنم پست من رو درست متوجه نشدی!من هم گفتم چرا گرایش افراد به خوندن پزشکی زیاد هست (همین افزایش ظرفیتی که علوم پزشکی زیر بارش نرفت ولی وزارت علوم پذیرفت) افزایش جمعیتی که نیاز به مراقبت پزشکی داشتن و باز هم من نگفتم اشباع شده یا نه و گفتم حداقل تا 20 سال آینده مشکلی نخواهد بود.
سعی کردم یک تحلیل فارغ از جانبداری بنویسم ، دلایل گرایش به پزشکی ، دلایل افزایش ظرفیت و... رو توضیح دادم و پیش بینی کردم اگر همینطور افزایش جمعیت کم بشه و گرایش به رشته های علوم پزشکی بالا بره احتمالا بعد از 20 سال آینده دچار مشکل میشه.

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
:-"
من حس میکنم پست من رو درست متوجه نشدی!من هم گفتم چرا گرایش افراد به خوندن پزشکی زیاد هست (همین افزایش ظرفیتی که علوم پزشکی زیر بارش نرفت ولی وزارت علوم پذیرفت) افزایش جمعیتی که نیاز به مراقبت پزشکی داشتن و باز هم من نگفتم اشباع شده یا نه و گفتم حداقل تا 20 سال آینده مشکلی نخواهد بود.
سعی کردم یک تحلیل فارغ از جانبداری بنویسم ، دلایل گرایش به پزشکی ، دلایل افزایش ظرفیت و... رو توضیح دادم و پیش بینی کردم اگر همینطور افزایش جمعیت کم بشه و گرایش به رشته های علوم پزشکی بالا بره احتمالا بعد از 20 سال آینده دچار مشکل میشه.
نه پست تورو که خوندم و باید بگم تا حد زیادی هم خیلی عالی بود نظرت ولی من جوابم به کل تاپیک بود که همه اصرار دارن برای این یکم افزایش ظرفیت دنبال دلایل منطقی باشن..میخوام بگم از این حکومت و مسوولانش نباید نظر و عملکرد منطقی انتظار داشت اصلا متاسفانه..

桜の花

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
خمینی شهر
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
آآآآخ حرف دلمو زدی... واسه این میخوان که فک میکنن اگه قبول شن و برن 1. بهشون میگن واو تو نابغه ای ماشالا باریک الله چقد باهوشی تو 2. پوووووووول در میارن و به جای بیمار در اینده مشتری خواهند داشت:/ 3. بهشون میگن خانوم دکتر اقای دکتر احساس شاخ بودن بهشون دست میده که البته گاوم شاخ داره... 4. فک میکنن مملکت بیمارستانه 5. فک میکنن پول دربیارن مهاجرت کنن درحالی که نمیدونن بقیه کشورا پزشکا ارزششون کمه و مالیاتا و اینا.. نابود میشن خلاصه.
خلاصش کنم که باید برای کشوری که رشته هایی مثل بیوتک تو همین تجربی و رشته های علوم انسانی و هنر بی ارزش ترین رشته ها توش حساب میشن و پزشکی برترین گریستتت گریییییست.......
حالا بقیه دلیلا 6. اجبار مامان باباها 7. گیر اوردن شوهر یا زن خوب(بخدااا با چشای خودم خوندم و با گوشای خودم شنیدم) 8. تقلید میکنن و اهداف دیگران و برای خودشون قرار میدن بعدم که میگی از کجا مطمئنی که اینو میخوای میگن من عاشقشم دیوونشم...اینا همینان که اگه قبولم بشن انصراف میدن:/ ی هجورایی علاقه کاذب و تلقین شده دارن...

DLF

Beyond
نام مرکز سمپاد
Farzanegan.
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
eror404 :)
دانشگاه
not yet
ولی جدای از هر بحثی، خاک تو سر اونایی که باعث شدن ۹۹ درصد مردم زندگیو تو پزشکی خلاصه کنن...

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
نقش وضع مزخرف بازار هاى كار به كنار،ولى مردمم بى فرهنگى شديدى در اين مورد نشون ميدن.وقتى اون شخص به اون رشته علاقه نداره اصلا قادر نيست در اون قبول بشه.و اگر بشه هم آدم موفقى نيست.و به احتمال زياد مهارت چندانى هم نخواهد داشت.به خصوص با توجه به اينكه مهارت پزشك تعيين كننده جان انسانهاست.

نتيجه؟عمر به باد رفته اون شخص.

كلا انتخاب رشته در ايران حالت "جماعت محور" و مد پيدا كرده.زمان ما مد بود همه مى رفتن رياضى.انقدر همه رفتن كه اوضاع مهندسى ويران شد و جامعه پر شد از مهندسين بيكار.من اندكى بخت يارم بود و در اين دام نيافتادم،ولى كسانى كه افتادن واقعا ضرر كردن.

الانم پزشكى مد شده.يه چند نسل هم با اين مد زندگياشون ميسوزه.

ولى يك نصيحت از من،اينكه اگر توانش رو داريد نذاريد اين اتفاق براتون بيافته و در چنين راه هايى بريد.ولو بهاى زيادى داشته باشه.البته نميشه گفت سمت هر علاقه اى بريد،ولى در اين مورد،حقيقتا چنين كارى نكنيد و به اختيار ديگران پى پزشكى نريد.من زمان خودم اين كار رو نكردم و الان مى فهمم چقدر تصميم درستى بود.اگر با وادادگى پيش مى رفتم عاقبتش صرفا تباهى بود.

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
ولی فکر کنم الان همه میدونن پزشکی دیگه توی درآمد اول نیست:)

زار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0
معلومه که همه باید پزشک بشن. پس چرا دارید برای کنکور میخونین؟ علاقه نداشتن و بقیه بهونه‌ها اصلا مهم نیست. حتی اگه رشته‌های دیگه درس میخونین سریع تغییر بدین و بیاید پزشک بشید. آینده هم اصلا مهم نیست. فقط کنکور بدین و پزشک بشین.
البته خب اگه با "تهش هیچی نشدن" و سرافکندگی یه خاندان اوکی هستین که هیچی😉

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
جایی که اگه اورژانس اجتماعی بیاد چارتا اتوبوس آدم جمع میکنه میبره
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندارم متاسفانه
سلام دوستان!
سوال بسیار بسیار مهمی داشتم
چرا امروزه اینقدر همه به پزشکی روی اوردن؟
ینی هرکس رتبش خوب بشه باید بره پزشکی؟؟؟؟
نمیدونم از بس این روزا این مسئله همه گیر شده میترسم بزنم رشته های پایین تر بعدا کلی حسرت بخورم
اخه من نمیدونم کجای پزشکی خیلی جالبه اخه اگه میگید نجات جون مردم و این حرفا آخه در عوضش کلللی ادم دیگه ممکنه کاری براشون نتونید بکنید ممکنه CPR میکنید بمیره و واکنش بیش از نصف کسایی که من ازشون پرسیدم این بود خب بمیره حتما عمرش به دنیا نبوده اخه اینقد راحت؟؟؟؟
هر روز هم که باید بیمارای مختلف رو ببینید مثلا یه بچه یه جوون که واقعا میگید نباید اینجا اینطوری می بود...
واقعا دانشجوهای پزشکی اگه افسردگی نگیرن عجیبه...
اگه اشتباه میگم لطفا تصحیح کنید...

پاسخ : آیاااا همه باید پزشک بشوند؟

آخه هیچکی از این 36 نفر چیزی به ذهنش نرسید بگه؟
چراااااا؟
سلام . پزشکی و رشته های مشابهی که داره امروزه واقعا پول پارو میکنن . مردم هم با در نظر گرفتن وضعیت زندگی و اقتصادی این روزا میگن چه رشته ای بهتر از پزشکی !! درجواب به سوال دوم باید بگم که نه اصلا اینطور نیست من خودم آدمایی رو میشناسم که پزشک نیستن ولی تو کارشون خیلی موفقن و درآمد بیشتری دارن /طرف مدرک دیپلم داره/
پزشکی این نیست طرف رو درحال مرگ بیارن و فلان... شما دندونپزشکی رو در نظر بگیر ! اورژانسی ترین کارش چیه؟ کار سختی نداره درآمد نجومی هم داره! قرار نیس پزشک تنفس مصنوعی و cpr اینا بکنه یه پزشک میتونه پشت میز بشینه و درآمد میلیاردی داشته باشه! موفق باشید (❤´艸`❤)

Flora

Me!
نام مرکز سمپاد
__
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
00
در کل نمیفهمم که چه تصوریه که مثلا یه پزشک بالاتر از یه مهندسه یا درآمدش بیشتره؟ هر دوشون دارن زحمت میکشن ...

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
شغلی که از نظر جامعه خوبه قبلا سیگنالش رسیده به جامعه, شغلی که الان و در آینده خوبه هنوز سیگنالش به جامعه نرسیده.

مِهرنوش

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌‌‌فرز
شهر
الف
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
پزشکی
خیر منتهی برای کسی که مازوخیسم داره این رشته براش عالیه با وجود شبای امتحانش و کشیک و نظام ارباب رعیتیش.
همینک دهان وی در حال سرویس شدن می‌باشد .

Iumsee

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
کاییدی
شهر
پلدختر
سال فارغ التحصیلی
1400
هر 10/15 سال یه جوی راه میفته طبق شنیده ها تا سال 80/85 تمایل اکثریت به رشته های مهندسی بودع مثلا یکی مهندسی قبول می‌شده میگفتن واو چقدر کول و خفن بوده الانم جو پزشکیه
من به ریاضی علاقه نداشتم امیدوارم باز جو مهندسی ها راه بیفته چیزی که باعث میشه یه کشور پیشرفت کنه مهندسی و استفاده از مهندساست . با این حجم از پزشک در ایران فقط باید دعا کرد خدایی نکرده پیک جدید و شدیدی از کرونا راه بیفته وگرنه بیمار از کجا بیاریم :)

Orelia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
من امروز یک عدد reel دیدم از این آدما که همینطوری راه می‌افتن میرن تو خیابون از ملت می‌پرسن چی کار می‌کنی و چقدر درآمد داری، بعد اینطوری بود که یکیشون interventional radiologist (رادیولوژی مداخله‌ای) و درآمدش هم بسیار خوب بود (350k $ در سال) و می‌گفت خوش شانسم که جایی کار می‌کنم که work-life balanced خوبی داره. از لحاظ تحصیلی، حداقل ۹ سال پزشکی خونده (۳ سال لیسانس+ ۴ سال عمومی + ۵ سال تخصص)، حالا بله احتمالا از سال پنجم که تخصص رو شروع کرده بهش حقوق دادن ولی حقوقش بالا نبوده.
بعد،
نفر بعدی یه پسری بود ۲۵ ساله :)) کارش cyber security بود با لیسانس علوم کامیپوتر و دو سال سابقه کار، و درآمدش 400k $ در سال :)) حالا اینکه درآمدش بالاست یعنی جای خوبی کار پیدا کرده و مهارتای بیزینسش هم خوب بوده. ولی خب ۲ سال بعد از لیسانس کجا و ۹ سال بعد از لیسانس کجا.

حالا شاید بگید این دومی خیلی با استعداد بوده و معمولا انقدر حقوق نمی‌گیرن با دو سال سابقه کار ولی من حرفم اینه که با همون حدود تلاش و انرژی که دانشجوهای پزشکی صرف می‌کنن، اگه بخوان صرفا *زودتر* درآمد بالا داشته باشن، می‌تونن احتمالا رشته‌های دیگه پیدا کنن و توش موفق بشن.

ولی حرفم اینه که همه این قضیه که "پزشکی بخون و آینده‌ت تامینه" تو کشورای در حال توسعه‌ست، اگه واقعا صرفا دنبال سریع مستقل شدن و پول و زندگی مرفه‌اید (که چیز خوبیم هست)، مهندسی بخونید، رشته هایی که بازار کار خوبی دارن اپلای* کنید، در مدت خیلی کمتری به پول می‌رسید :‌)) استرس کاریشم به مراتب کمتره تا پزشکی.
ولی خداوکیلی نرید پزشکی اگه می‌خواید ۱۰ سال غر بزنید و دمار از روزگار بقیه در بیارید که سخته و پشیمونید و ...

*اپلای به هر کشور جهان اولی که زبون و محیط زندگیش رو دوست دارید.

بالا