• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آمار.

• شروع کننده موضوع

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
سلام.
توی این تاپیک من می‌خوام تا یه حد خوبی بیام و در مورد این رشته صحبت کنم.
امیدوارم صحبتای من کمکی باشه برای شما که می‌خواهید در مورد این رشته بدونید.

• شروع کننده موضوع

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
رشته دانشگاه
*میری دم خونه مردم موقع سرشماری، تق تق تق.
کیه؟
اومدم آمارتون رو بگیرم. ;;)

*قلمچی اون انحراف معیار میدونی چیه؟

* گوگل چطوری اطلاعات شما رو پردازش می‌کنه و چیزایی که می‌خواد رو به‌دست میاره؟

*تهش میری کارمند شرکت آمار ایران میشی و خب یه حقوق بخور نمیر خواهی داشت.

* آخه آمار هم شد رشته؟ ملت رتبه‌شون نمی‌رسه می‌رن علوم پایه بعد می‌گن نه ما این رشته رو علاقه داشتیم بهش.

* این نمودارا توی ریاضی دوم/سوم دبیرستان میشن آمار. شما همین مهندسیو بزن تو انتخاب رشته موفق میشی حتما

* چقدر چیز مسخره‌ایه این آمار ها. همش نموداره و ...

آمار چیه؟
احتمالا شما به تعداد از این حرفا و سوالا برخوردید. آمار چیه واقعا؟
آمار به زبان خیلی ساده این میشه که شما با دانش ریاضی میای یه سری اطلاعات رو جمع‌آوری می‌کنی، تفسیر می‌کنی و نشون میده و ازش بهره‌ میگیری مجموعه این موضوعات میشه علم آمار.
نمونه ساده‌ش رو من چندتا مثال بزنم:
برای یکی یه سوال پیش میاد که آیا فلان چیز روی فیلان چیز تاثیر داره آیا؟ اگه آره چقدر؟ چطوری میشه بهترین تاثیر رو گرفت؟ چطوری میشه نوع تاثیری که می‌ذاره رو مشاهده کرد؟
میاد یه آزمایش طراحی می‌کنه توی یه محیط محدود و بعضا کنترل شده. یه سری پارامترها ثابتن یه سری‌ها نیستن. سعی می‌کنه فقط یه پارامتر رو خودش تغییر بده و با انجام یکسری کارهای آماری و مدلسازی‌ها میاد یه نتیجه‌ای تحویل شما میده که آره آقا تاثیر داره یا مثلا نه تاثیر نداره.
ما دو نوع آمار داریم: اولی آمار کلاسیک عه دومی آمار استنباطی که تو اولی میاد تمام جامعه‌ای که روش می‌خوایم یه چیزی رو بررسی کنیم رو بررسی میکنه و یه سری چیزایی رو بهمون می‌گه.
توی دومی ما یه بخش کوچیکی از جامعه اصلی رو داریم و از روی اون میایم یه سری حرفا می‌زنیم که خب با روش‌های آماری که یاد داده میشه سعی می‌شه بهترین نتیجه‌ها و مهم‌ترین چیزارو یاد گرفت ازون مورد. - بخش اول

بازار شغلی این رشته

این رشته از رشته‌های علوم پایه حساب می‌شه. رشته‌های علوم پایه هم راستش رو بخواین سختن. این رشته هم سختی‌های خاص خودشو داره. نه آسونه که بشه راحت مدرک با معدل خوب گرفت تو این رشته نه اونقدر سخته که فقط افراد معدودی بتونن بیان این رشته. مهم اینه که با علاقه‌ آدم بیاد سراغ این رشته.
در مورد بازار کار باید بگم که این رشته تقریبا توی هر شاخه‌ای به کار میاد. از کنترل کیفیت یه خط تولید توی کارخونه‌ای بزرگ مثل ایران خودرو گرفته تا بررسی طرحای اقتصادی که چه تاثیراتی روی جامعه می‌ذارن تا آزمایش دارو‌ها که چه دوزی چه تاثیری و چه اثراتی داره و ...
انقدر کاربرد‌هاش زیاده که هرروز یه چیز جدید کشف میشه توش. (مثل بقیه علوم. :‌دی)
ولی خب واقعا رشته جذابیه و کسی بلد باشه این رشته رو میتونه راحت استخدام بشه. نه فقط تو شرکت‌های دولتی بلکه تو شر‌کت‌های بزرگ بعضا چند ملیتی.
خیلی‌ها از آمار میرن ارشد صنایع چون خیلی واحدای صنایع و آمار شبیه هم هستن و پایه ریاضوی و درک آماری‌ها هم بالاتره! :‌دی
یه سری‌ها میرن توی بخش هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی که به شدت فیلد جدیدی‌ هستش توی دنیا و الان بزرگترین شرکت‌ها دارن بودجه عظیمی رو روی این قسمت می‌ذارن.
یه سری از افراد می‌رن توی مراکز دولتی استخدام میشن و بسته به علمی که دارن (کاری با پارتی و .. ندارم اینجا من.) میتونن حقوق خوبی واقعا داشته باشن.
در کل می‌خوام بگم این رشته می‌تونه توی هر رشته‌ دیگه‌ای کاربردی و قشنگ باشه این مثل ابزار میتونه برای شما باشه که توی فیلد دیگه‌ای که علاقه دارید ازش استفاده کنید.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
رشته دانشگاه
سعیم اینه که فعلا در مورد چیزایی که تا حد خوبی اطلاعات دارم بیام و بنویسم.
اگر شد بعضی‌جاها نقل قول‌ها و منابع خوبی رو ازشون چکیده می‌ذارم.

فعلا می‌خوام در مورد آماری که توی دوره کارشناسی خونده می‌شه یه سری چیزا بنویسم.

• شروع کننده موضوع

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
رشته دانشگاه
آمار در دوره‌ی کارشناسی

اول اینکه من چارت درسی و واحدایی که یک فرد در رشته‌ آمار و کاربردها در دوره‌ی کارشناسی باید پاس کنه رو در اسرع وقت آپلود میکنم همین‌جا و توضیحاتی هم اگه نیاز بود در موردشون اینجا می‌دم.
ببینید؛ توی هر دانشگاهی طبق اون طرح درسی که مصوبه‌ی شورای آموزشی اون دانشگاه هستش باید واحد‌هارو پاس کنن ملت. حالا یکم اینور اونور می‌شه واحدایی که باید پاس کنن بچه‌های آمار تو دانشگاه‌های مختلف ولی کلیت به شکل زیره:

درس‌های پایه‌ای داریم ما که مثل اکثر رشته‌های دیگه باید پاس شه و مشترکه با خیلی از رشته‌های دیگه مثل مهندسی‌ها و بقیه علوم پایه‌‌ها.
درس‌هایی مثل
ریاضی عمومی 1 و 2
مبانی برنامه‌نویسی
معادلات دیفرانسیل
مبانی ریاضیات
جبر خطی/ مبانی ماتریس‌ها
مبانی آنالیز عددی و آنالیز ریاضی
مبانی احتمال

درس‌های اصلی و تخصصی رشته آمار هم اینها هستن.
احتمال 2
فرآیندهای تصادفی
آمار ریاضی 1 و 2
روش‌های نمونه گیری 1 و 2
رگرسیون
روش‌های ناپارامتریک
سری‌های زمانی
طرح آزمایش 1 و 2
محاسبات آماری
روش‌های چندمتغیره پیوسته و گسسته

البته اینا همه واحدایی نیستن که باید پاس کنید. خیلیاشون بسته به دانشگاه‌ها فرق داره ولی یه کلیتی هستش که دانشجو باید توی رشته‌ی‌ آمار اونارو یاد بگیره. اونا چیان؟

اول از همه دانشجوی این رشته‌ دروس پایه رو می‌گذرونه و تقریبا تو دبیرستان اون‌هارو خونده. توی دانشگاه یکم عمیق‌تر می‌خونه و خب خیلی خوبه.
بعد که یکم از دانشجو بودن طرف بگذره میره سراغ واحد‌های اصلی رشته.
توی واحد‌های تخصصی اینطوریه که شما علم روش‌های تحلیل داده‌ها - جمع‌آوری داده‌ها - مدلسازی داده‌ ها رو یاد می‌گیرید
خیلی از درس‌های تخصصی‌ای که این رشته‌ داره توی بخش‌های تخصصی‌تر رشته‌های دیگه هم هست. رگرسیون و سری‌های زمانی توی اقتصاد هستش. اینکه دلار رو بخوان روند رشد و ... پیش‌بینی کنن کاملا چیز آماری‌ای هستش.
راستش می‌خواستم توی این پست من خیلی با برنامه پیش برم و مرحله به مرحله مسائلی که هستش رو توضیح بدم ولی خب متاسفانه می‌بینم نمی‌تونم خیلی مرتب توضیح بدم. :))
ازینجا به بعد یه طور دیگه ادامه می‌دم. :D

مثلا می‌خوایم بررسی کنیم که آیا فلان چیز تاثیر داره توی فیلان چیز یا نه؟ این‌هارو توی درس‌هایی مثل روش‌های آماری و روش‌های چندمتغیره و ... یاد می‌گیریم. سال اول فقط یه سری درس‌های تئوری هستش که خب راستش غیر از کسایی که تئوری دوست دارن بعید می‌دونم کسی خوشش بیاد آنچنان. ولی از ترم 3 به بعد وارد درس‌های کاربردی می‌شیم. طوری که چیزایی که خوندید حتی توی زندگی روزمره هم می‌تونه به کارتون بیاد کاملا. خیلی خیلی خیلی مباحث جذاب و به روز و گسترده‌ای هستش توی این رشته که خب میشه گفت این رشته خودش ابزار رشته‌های دیگه‌ست کلا. توی اکثر علوم اجتماعی و رشته‌های مهندسی این ابزار‌ها کاربرد‌های مهم و تاثیرگذاری دارن که این رشته رو متمایز میکنه از خیلی از رشته‌های دیگه.
توی کارشناسی سعی می‌شه که تا حد خوبی این ابزار‌ها و شاخه‌ها آموزش داده بشه به دانشجوی این رشته تا در مقاطع بالاتر توی یکی از گرایش‌ها فرد تمرکز کنه و توی اون پیشرفت کنه.

×آهان یه چیز مهمی که هست اینه که اگه کسی سوالی/ پیشنهادی/ انتقادی چیزی داشت خوشحال می‌شم بیاد به خودم بگه من توضیح بدم درموردش اگر جواب خوبی تو ذهنم بود.

• شروع کننده موضوع

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
رشته دانشگاه
فریکوئنسی اسکد کوئسشنز یا داداچ سوالایی که پیش میاد اینه که .. :

پس چرا انقدر رشته‌ گمنام و کم متقاضی‌ای هستش تو ایران این رشته؟

×لانگ استوری شورت؛ مشکل از یه قشر یا یه جریان خاص نیست. هرکسی به نحوی مقصره.
دولت که باید سیاست‌های درستی بچینه که همه‌رشته‌ها متقاضی داشته باشن نه که تمرکز بره روی یکی دو رشته فقط.
ماها که تنبلی کردیم و اونطوری که شایسته و بایسته است نیاز کشور رو نشون ندادیم به این رشته
زمان که تازه کاربردهای جدیدی براش کشف شده و هنوز تو ایران عقب‌تر از کشور‌های پیشرفته دنیا هستیم و ...

××ببینید، جماعتی که میخوان وارد دانشگاه بشن پول رو فقط تو چندتا چیز می‌بینن اولی پزشکی و دندونه دومی هم مهندسی‌های خفن که خب با حرکتی که این پسره پارسال زد و رفت از برق شریف به پزشکی تهران معلوم شد که الان یه خیل عظیمی از ملت نون رو تو پزشکی و ... می‌بینن و بقیه رشته‌ها فقط وقت تلف کردنن ولی خب واقعا این نیست. یه لحظه اصلا آمار رو بذاریم کنار؛ موضوعی که هستش اینه که شما می‌ری مدرکت رو می‌گیری بعد می‌ری تو بازار کار بهت می‌گن خب چی بلدی؟ جوابی که میدن ملت به این سوال این نیست که من این و این و این رو بلدم، جوابشون اینه من مدرک کارشناسی/ارشد/دکترای فلان چیز رو دارم ولی خب این حرف تا سنجیده نشه درستیش ارزشی نداره.
اگه کسی پارتی داره اصلا این تاپیک رو بندازه دور و کلا یه بوج بفرسته به سازمان سنجش و کل دانشگاه‌های ایران و سریع‌تر بره سراغ پول درآوردن.
ولی اگه از این دسته نیستید باید بگم که کسی که کار بلد باشه و چیزی که خونده رو فهمیده باشه واقعا می‌تونه بره استخدام بشه. درسته که خیلی جاها می‌بینیم که آدمی که بلد نیست میره حقوق می‌گیره هوار هوار تومن! :)) ولی خب همه‌جا اینطوری نیست.
حالا برگردیم سر این رشته؛ موضوعی که وجود داره اینه که این رشته رو خوب نتونستن/نتونستیم/.. بشناسونن/بشناسونیم/... به جامعه.
کارهایی که خیلی بهتر می‌شه فرآیندش رو انجام داد. تحلیل‌هایی که خیلی میتونه آینده‌ جامعه و زندگی ما تاثیر بذاره رو می‌شه با کمک این رشته و رشته‌های دیگه انجام داد. جمله‌ی قشنگی هست که میگه الان دیگه نباید پرسید آیا اون اتفاق می‌افته یا نه؟ باید پرسید احتمال اینکه اون اتفاق بیوفته چقدره؟
باید هرکسی که به نظرش می‌تونه توضیح بده که رشته‌ای که داره به چه کاری میاد و تو این بحث کسایی که می‌تونن درمورد آمار صحبت بکنن و اطلاعاتی در موردش به بقیه بدن باید زحمت اینکار رو بکشن.

بالا