• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کنکور تجربیات کنکوری های ۹۷ به قبل

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

admin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
89
بچه های کنکوری ۹۷ هرچی حس می کنید بقیه باید بدونن بگید

پرسش پاسخ نداریم اینجا.

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

پیکسی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی گیاهی
× قبل از شروع کردن به درس خوندن به سلامت جسمی و روحی و روانی خودتون توجه کنید. هیچ چیزی مهم‌تر از سلامتی‌تون نیست، و نبودش کمترین آسیبی که بهتون میرسونه لطمه زدن به اوضاع درسی‌تونه.
با روحیه قوی و اعتماد به نفس درس بخونید، امید است که موفق شید.
روز کنکور هم یه روز معمولی مثل روزای دیگه‌س فقط یه آزمون چهار ساعته رو میدین و برمی‌گردین خونه، همین! هر موقع استرس گرفتین موقع درس خوندن٬ کنکور رو در حد یه آزمون معمولی بیارین پایین. یه آزمونی که از کتاب‌ـای دبیرستان ازش سوال میدن، آزمونی که چند تا آدم نشستن دور هم طراحی‌ش کردن. این جوری شاید اون غول کنکور براتون شکست دادنی به نظر بیاد : )
یادم رفت بگم این رو، حسادت و مقایسه خودتون با دیگران رو حتماً حتماً کنار بذارین. راستش به ما ربطی نداره اگه فلان هم‌کلاسی فلان قدر پول مشاور خصوصی داده یا پیش فلان معلم معروف کلاس کنکور می‌ره و چه و چه. حالا فقط مربوط به کنکور نمی‌شه اینا ، کلاً باید یاد بگیریم که زندگی خودمون از همه چیز مهم‌تر باشه برامون، کنجکاوی تو زندگی دیگران فقط انرژی می‌گیره و باعث قیاس های غیر منطقی می‌شه. در واقع هیچ دو آدمی نباید با هم مقایسه شن چون تقریباً چیزی تو زندگی‌شون یکسان نیست، هر آدمی شرایط خاص خودش رو داره و باید زندگی‌ش رو بر اساس اونا یا بعضاً تغییرشون جلو ببره.
فکر کردن به توانایی ها و داشته های دیگران فقط وقت رو تلف می‌کنه و باعث حسادت می‌شه، و حسادت بلای خانمان سوزی‌ه. حسادت انسان رو وادار به خطا های بزرگ‌تر می‌کنه و بعضاً خطا های جبران ناپذیر. به جای فکر کردن به اینکه آی فلانی انقدر ساعت روزی درس می‌خونه یا چه می‌دونم اون استاد معروفه معلمش‌ه و من چرا بابام پول نداره برام معلم خصوصی بگیره، می‌شه به این فکر کرد که این آزمون رو خوب نتیجه نگرفتم دلیلش چی بوده؟یا مثلا اگه این سری درصد ریاضی‌م پایین شد با وجود تمرین و تست مشکل چی بوده؟
خلاصه اینکه انرژی‌تون بذارین برای خودتون، شما انسانید و ارزشمندید فارغ از هر گونه تفاوت و حیف‌ه که خودتون رو پایین ببینید و انرژی‌ای که می‌تونید صرف بهتر شدن وضع زندگی خودتون بکنید برای دیگران خرج کنید، خودخواه باشید یه کم! :D
من خودم دو دوره افسردگی رو سال کنکورـم تجربه کردم، شرایط‌ـم از لحاظ روحی و روانی اصلا مناسب نبود به توانایی هام خیلی شک کرده بودم ، با یکی از دوستام که ازـم بزرگتر بود (و اگه بخوایم رتبه کنکور کارشناسی و معدل دانشگاه رو موفقیت به حساب بیاریم آدم موفقی‌ه تو زندگی علمی‌ش )حرف زدم و اون چیزای جالبی به من گفت:
-فکر می‌کنی خیلی از آدم‌هایی که به نظر دیگران موفقن، به نظر خودت موفقن، ترسی نداشته‌ن و به خودشون شک نکرده‌ن؟
کاملا اشتباه می‌کنی اگه اون طور فکر کنی.
هر چند بیش‌ترشون میل دارن نشونش ندن، چون خیلی شخصی و عمیقه‌.
اما خیلی از اونا برای غلبه بر این حس تلاش کرده‌ن و می‌کنن. نمی‌ذارن این تردید نیروی حرکتشون رو بگیره، به عکسش تبدیلش می‌کنن به نیروی حرکت.
تو تازه اول راهی. قبلا گفتم و باز هم می‌گم تا قبل دانشگاه انگار قبل نقطه صفره. و این نگرانی‌ها شبیه نگرانی‌های یه نوزاد قبل از تولده (البته که استعاره‌س و من فکر نمی‌کنم نوزاد قبل تولد نگران تولدش و بعدشه ). باید بری جلو و خودت رو کشف کنی و رشد بدی.
و خواهی‌دید که اشتباه می‌کردی و حرکتت و تلاشت نتیجه می‌ده. همون طور که برای خیلی‌ها می‌ده.
اون مواردی هم که نتیجه نمی‌ده، باید بهش فکر کرد و راه و نوع تلاش رو اصلاح کرد.
کارهای ما اون قدر سخت نیستن که نشه انجامشون داد.
شاید تقریبا کار سخت تو دنیا به اون معنی وجود نداشته‌باشه.
امیدوارم که کارساز بوده باشه حرفام/ش براتون : دی

آخرین ویرایش:

shaqayeq.m

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
سیستان
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی
چیزی که امسال ممکنه باهاش خیلی درگیربشین حاشیه س ،خواهشا لطفا از حاشیه دوری کنین ، فلانی اینکارو کرد ،اون معلم حتما از این حرفی که زد یه منظوری داشت ، یا یه توهم پیش میاد که تو تنها موندی و بقیه بچه ها همه با هم خوبن ، بیخیال اینا ، حتی مورد دیده شده در مورد معلم ها بیشتر از چیزای دیگه بحث میکنن ملت .با این اطمینان برین سر کلاس که دبیر تون بهترین دبیره و نهایت استفاده رو ببرین از کلاس . مدرسه برین حتما ، اینجوری موظف میشین که کاراتون رو درست و طبق برنامه انجام بدین .یه بحث دیگه ای هم که هس در 90 درصد موارد برنامه ازمون هاتون با مدرسه جور در نمیاد ، خودتون باید براش برنامه بریزین و اینو بدونین که اوضاع همه اینجوریه پس لطفا غر نزنین .خیلی از درد دل هاتون رو هم با دوست هاتون در میون نزارین با مشاور تون حرف بزنین و ازش کمک بخواین.

×این متن و من پارسال تو یکی از تاپیک های کنکوری نوشتم ، گفتم بد نیست اینجا هم بزارمش :-"
سالی پر از ارامش داشته باشید و اینقدر عجول نباشید:-"

hawjamir

امیرحسینم :))
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
97
این چرت و پرتایی که رفقا میگن رو ولش کنین
دنبال علاقتون برین
حتما حتما هم ورزش برین سال کنکور
شاید نان استاپ خوندین یه چیزی هم قبول شدین اما اگه تفریح نداشته باشین 10 سال پیر میشین و صد البته افسرده تر

monaliza

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
96
درسته سال کنکور یه چیزی هست که از قبل برای گذروندنش خیلی الگو وجود داره ولی درنهایت باید به خودتون و توانایی هاتون رجوع کنید تا بفهمید چی براتون درست و خوبه یا نه
(مثلن یه نفر توان جسمیش کمه و باید زیادتر بخوابه
قاعدتن این آدم بهتره کمتر وقتشو صرف رفتن به کلاس بکنه و تو خونه بخونه)
البته داشتن یه نفر که با سازوکار کنکور آشنا باشه برای مشورت فکر خیلی خوبیه
نه اینکه بگم حتمن برید پول به مشاور بدید،این یه نفر میتونه همون پشتیبان قلمچی باشه یا یه سال بالایی از مدرستون یا...
توی این سال باید هرررر کاری انجام بدید تا آرامشتون حفظ بشه
حتا اگه لازمه با کسی/کسانی قطع رابطه کنید
بهرحال هرکی تمرکز بیشتر و آرامش بیشتری داشته باشه برندس
و درآخر کنکور آزمون عجیبی نیست و کسی که واقعن درسخون باشه میتونه به رتبه ای که لیاقتشو داره برسه و اگه آدم روحیه ی عادی داشته باشه تقریبن بعیده نتیجه ی لازمشو نگیره

parastar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
علوم زرشکی کرمانشاه
رشته دانشگاه
پزشکی
خیلی زود میگذره قدر لحظه هاتون رو بدونین
خسته هم نشین

P@n!z

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
یادتون باشه زندگی فقط درس نیست تفریح داشته باشین ولی خیلیم زیاده روی نکنین

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
به نظرم اگه تصمیم دارین پشت کنکور بمونین حتما و حتما یک سرگرمی(مثل باشگاه رفتن یا یک‌کلاس هنری)برای خودتون انتخاب کنید..و در طول نه ماه درس خوندن ادامش بدید..خصوصا اگه مثل من آدمی هستید که از تو خونه موندن زود خسته میشید و بهم‌میریزید..من خانوادم نزاشتن هیچ جا برم و عملا منو تو خونه زندانی کردن و منم ضربشو خوردم..پشت کنکور موندن خسته کنندست و باید یکجوری روزمرگی لعنتیشو از بین برید..

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
به نظرم اگه تصمیم دارین پشت کنکور بمونین حتما و حتما یک سرگرمی(مثل باشگاه رفتن یا یک‌کلاس هنری)برای خودتون انتخاب کنید..و در طول نه ماه درس خوندن ادامش بدید..خصوصا اگه مثل من آدمی هستید که از تو خونه موندن زود خسته میشید و بهم‌میریزید..من خانوادم نزاشتن هیچ جا برم و عملا منو تو خونه زندانی کردن و منم ضربشو خوردم..پشت کنکور موندن خسته کنندست و باید یکجوری روزمرگی لعنتیشو از بین برید..
اوضاع منم دقیقا همین طور بود. مشکل اصلیم دخالت های بی جای خانواده بود.

Hotaru

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست‌شناسیِ دریا
تو سال کنکور اولین آدمایی که باید درکتون کنن و نمیتونن این کار رو بکنن، خانواده‌ن.
دست خودشون هم نیست، گوشاتون رو بگیرید و کار خودتون رو بکنید، وقتی نتیجه‌ها بیاد خیلی خوشحال میشن احتمالا.

خودتونو گیج نکنید لطفا. از تعدد منابع و تعدد مشاور(!) پرهیز کنید. سال کنکور همه می‌خوان مشاور شن، شما حرف همه رو نمیتونید گوش کنید.
_ مصداق حرف بالام رو هم اینجا تو این تاپیک پیدا کردم، لطفا فقط دنبال این باشید که چه چیزی واسه خودتون بهتره.

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
پزشکی
این مهم ترین چیزی بود که توی سه ماه اخر کار دستم داد
از توانایی های خودتون شناخت دقیقی داشته باشید و مثل من همه چی رو موکول نکنید به اخرین لحظه و دیگه نتونید جمعش کنید...:|

e.razi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
هیچ وقت هیچ وقت هیچ وقت خودتونو با بقیه مقایسه نکنید.به تواناییهاتون اعتماد کنید ولی خب خیلی هم بلندپروازی نکنید که اگر خدایی نکرده اون چیزی که خواستید نشد خیلی داغون بشید..
حتما یه تفریح هم داشته باشید..تلگرام و اینستاگرامو پاک کنید بهتره..من خودم فیلم نگا میکردم یا تو یوتیوب میچرخیدم بعضی وقتا خیلی کمکم میکردن..
اگه تو خونه نمیتونید بخونید برید خانه کنکور یا کتابخونه اونجا فکرتون متمرکزتره..
و اینکه جوگیر نشید از الان 12 13 ساعت بخونید..خسته بشید یه ماه ول کنید خیلی بده..اهسته و پیوسته برید جلو..
راستی یه دوستی هم داشته باشید باهم حرف بزنید خیلی خوبه..من با دوستم که تجربی بود خیلی حرف میزدیم و خیلی خوب بود.
زیاد حرف زدم فک کنم:-"

Amirhossein Moharramkhani

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام.
الآن مواردی که به ذهنم میرسه اینان (شاید به این موارد اضافه بشه بعداً) :
۱.در طول سال کنکور (و کلا در طول زندگی :D) ورزش کنید. حالا در سال کنکور منظور از ورزش، ورزش حرفه‌ای و سنگین نیست.
من دوچرخه سواری می‌کردم و دو هفته یه بار یا ماهی یه بار هم سالن فوتسال. جدای از جنبه ی جسمانی از نظر روانی خیلی
مفیده و به قول یکی از دوستانم اگه انسان ورزش نکنه دیوونه میشه!
۲.سعی کنید به کم قانع نباشید. بیشتر هم‌کلاسی هام از همون اول پرستاری رو هدف قرار دادن. به جرئت میتونم بگم همین
پرستاری هم احتمالا قبول نشن. (با توجه به اینکه در چند ماه اخیر دیدم وضعیتشونو)
۳.به نظرم نذارین کنکور رفاقتتون رو با هم‌کلاسی‌هاتون خراب کنه. به جای این چیزا سعی کنید رفاقت رو با رقابت همراه کنید.
خیلی خیلی چیز بدیه که کنکور مفهوم ارزشمندی به نام دوستی رو به دشمنی تبدیل کنه. (البته رقابت اجتناب ناپذیره اما
دشمنی و ... فقط به خود دانش آموز و وضعیت تحصیلی و ذهنی‌اش آسیب میزنن)
۴.سعی کنید ساعت خوابتون رو تنظیم کنید به طوری که هم خواب کافی داشته باشین هم صبح زود بیدار شین.
۵.حتما از اول محکم و قوی شروع کنید و روش های مطالعه‌ی هر درس رو پیدا کنید.(روش مطالعه هر فرد تقریباً خاص خودشه)
۶.این نکته به نکته ی قبلی مربوطه. وقتی تو خونه تست می‌زنین کاملا بر مبنای زمان پیشنهادی کنکور باشه. یعنی وقتی می‌خواین
سی‌تا تست ریاضی بزنین ۴۵ دقیقه به خودتون فرصت بدین.||=|| نه بیشتر. به قول دبیر فیزیکمون اگه بدون محدودیت زمانی تست می‌زنین
نزنین بهتره! این نکته بسیار بسیار حیاتیه و در مدیریت زمان سر آزمون موثره.
۷.من خیلی از مباحثو خلاصه نویسی نکردم اما مبحثی مثل آغازیان و ویروس باکتری و چند مبحث دیگر رو که خلاصه نویسی کردم
به شدت مفید واقع شد و آغازیان رو تو آزمون قلمچی موفق شدم ۱۰۰ بزنم. در نتیجه خلاصه نویسی میتونه خیلی کمکتون کنه!
۸.فراموش نکنید شما قراره تو این مدت هم زندگی کنید و زندگی صرفا درس نیست. به جنبه های دیگه هم بپردازین. تفریح و ...
به اندازه ی کافی روی درس خوندنتون هم خیلی اثر خوبی میذارن.
۹.در روزهای پایانی منتهی به کنکور حتما مباحث حفظی رو مرور کنین. من سر جلسه فقط خدا رو شکر میکردم که آیات و فصول
صرفاً حفظی زیستو چند روز قبل مرور کردم.
۱۰.در نهایت از همه مهم تر اینه که به خدا توکل کنید و تلاش کنید و نتیجه رو بسپرین بهش.8->
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

frants

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
کوتاه یه چی بگم هرچیییی زیست خوندین به کنار حتما یه برنامه برا مرورش تو روزای اخر داشته باشین

erfaWn

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
لاهیجان
آروم باشین ، برای عالی بودن تلاش کنید ولی حساسیت نسبت به نتیجه آزمون ها نداشته باشید ، اگه در طول سال به مشکلی خوردید ادامه بدید مثل ربات ، سعی کنید امسال خیلی کمتر احساسی باشید

Shery

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجـنورد
سال فارغ التحصیلی
95
یه نکته!
اینکه شما تابستون فکرمیکنین زوده، مهر فکرمیکنین اوووه کو تا تیر؛ کلی وقت هست!
بعد از اون طرف یهو دی میشه، عید میشه میگین وای خیلییی دیره، امسال دیگه هیچی!
خلاصه که برای کنکور یا حس میکنین دیره یا اینکه زود :)))
ولی مسئله اینه که هیچ موقعی نه دیره نه زود! چه مهر باشه چه دی!
از هر موقعی میشه شروع کرد و به موفقیت رسید!
ممکنه یه روز برفی شما چشمتون رو باز کنید و با خودتون بگین تا به امروز هیییچ کاری نکردم
حالا باید نگران چی باشید ؟
جواب: نگرانِ روزهای آتی! آفرین!
چرا؟ چون مشکل شما روزهای از دست رفته نبوده و نیست مشکل شما اینه که از این به بعد رو هم هی از دست میدید و خوب عمل نمیکنید !
الان از بین شما ممکنه یکی باشه این پیام منو ببینه و ناراحت باشه بابت اینکه دوم و سوم و نهایی ها رو بد عمل کرده درحالی که من مطمئنم ضربه رو از دوم سوم و نهایی و... نخواهد خورد! از تمام کم کاری هایی خواهد خورد که همین امسال خواهد داشت!
هرروزی که حس کردین تا الان وقت زیادی از دست دادین، بزنین تو سر خودتون و همون لحظه و فرداها رو دریابین! چون همونا رو هم حروم میکنید :|

نکته بعد!
تو پروسه کنکور هرچی جلوتر برین هی بیشتر حس میکنین که دارین خراب میکنین :)))
یعنی هی حس بدتون ممکنه بیشتر بشه؛ آخرای کنکور هم که به اوج خودش میرسه ماه های آخر!
اینو بدونین دو رقمی ها هم همین حس رو داشتن و هی فکرمیکردن روزهای گذشته رو خراب کردن(مثلا بلد نبودن چجوری بخونن و فلان)
این حس که فکرمیکنی خراب کردی تا حالا طبیعیه :)))))

نکته بعدتر!
ببینین یه بازه هایی هست آدم دچار افسردگی موضعی میشه و ریزش دانش اموزا همون موقعس
مثلا تابستون گیجی، مهر و اینا کم کم میری رو روال بعد دی که میبینی عه! نوبت اول تموم شد یه حس خیلی بد میاد سراغت
بعد باز مثلا آخرای سال این اتفاق میفته(آخرای اسفند افت میکنی) و نوبت بعدی مثلا اردیبهشت عه :))))
این زمان ها رو بشناسید و حواستون بهشون باشه که یه موقع گولشون رو نخورین، چون همه اینجوری میشن!

نکته بعدتر تر!
هرچند حس میکنم که گفتن این ها فایده نداره و کنکور از اون مراحلیه که هرکسی خودش باید طی کنه و به حرف دیگران گوش نمیده و حتی درک نمیکنه چی میگن امّا، کنکور دوی مقاومت عه! روحیه حرف اول و آخر رو میزنه!
روحیه و اعتمادبه نفس!
دو نفر ممکنه شرایط تحصیلی کاملا مشابهی داشته باشن ولی اونی که اعتماد بنفس داره صد هیچ جلو باشه.

یه نکته دیگه ((:
وقتی این یک سال رو رد میکنین یا به آخراش میرسین برمیگردین می بینین چه جوگیر بودین، چقدر تصور اشتباه از سال کنکور داشتین!!!
چققققدر وقت داشتین برای 1 شدن حتی! و با دست دست کردن و فکرای الکی از دست دادین.
چقدر ذهنتون رو آلوده به حواشی و مشاور و دوستای نامردتون و... کردین : )) هیجانتون که بخوابه تازه کم کم درک میکنین چه خبر بوده.

+ یه چیز مهم: سعی کنین امسال رو با یه حس کاملا عالی شروع کنین!
با این حس که من حتماً موفق میشم! من یقیناً به هدفم میرسم و اینو باور داشته باشین!
اگه پشت کنکوری شدن رو بذارین یه گوشه ذهنتون و هروقت فشار اومد بهتون با خودتون بگین باشه سال بعد؛ قطعاً همین اتفاق هم میفته چون این فکر تاثیر خودش رو روی تمام عملکردتون میذاره و خیلی مخرب عه!
کلاً ما به هرچی فکرکنیم همون رو هم جذب میکنیم، اگه الان یه گوشه نظری به سال بعد داشته باشی قطعا امسال موفق نمیشی!

وای من چقدر پرم از حرف ((: چقدر دلم میخواد حرف بزنم ((:

آخرین ویرایش:

mobin9898

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
سنندج
رشته دانشگاه
پرستاری
یاد بگیرید چجور درس بخونید و خودتونو بشناسین و روش های خودتون رو همین : )

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
واقعا خیلی سعی کردم چیزی نگم ولی نشد :-"
+برای زمان شروع کردن خواهشا تو تله ی دوستام از فلان موقع شروع کردن،مدرسه از فلان موقع شروع میشه،آزمون از این تاریخ استارت میخوره و... نیفتید. الان تقریبــــــــــــــــــــــا همه یک وضعیت رو دارن و زیاد تفاوت ایجاد نمیشه. بیخیال بازی در نیارید بعد به خودتون افتخار کنید، ولی خودتونو اذیت نکنید که دیر شروع کردم. به خودتون رجوع کنین که چه قدر زمان نیاز دارین برای اینکه خستگی تون دربره و شارژ بشین. شما تو کنکور شاید کوه بکنین :-" ولی قرار نیست یک شبه اینکارو بکنین که فکر کنین خیلی خستگی داره. یک ماه آخر فشار کنکور شروع میشه. بقیه ـش مثل درس خوندن معمولیه.
و بعد از اون ممکنه شروع کنین به خوندن از تابستون، ولی دی ماه،بهمن ماه ببینید که چیزی دستگیرتون نشده،فکر نکنین دیگه دیره و کاری از دستتون برنمیاد. معمولا عکس العمل مشاورا اینه نه هنوز وقت داری ولی خیلی باید فشرده و عجیب غریب و با برنامه خیلی خاص بخونی بیا پیش خودم و ... که شما برید و نرید متوجهتون نمی کنه این زمان باقی مانده چه قدر طلاییه. هیچ وقت به خودتون نگین دیگه دیر شده،چون واقعا دیر نشده ولی نگید هنوز وقت دارم که وقت هدر بدین.
باهوش باشید،به ساعت مطالعه تون ور نرید. مثل من حسرت نخورین فلانی چه جوری هفده ساعت می خونه که من نمی خونم. من اولای سال ده ساعت می خوندم،حدود یک ماه و نیم هم دوازده ساعت. این آخرا هم که انقدر مشغله داشتم حواسم نبود ساعت بگیرم ببینم در کل چه قدر خوندم. ولی اگر ده ساعت می خونید وجدان داشته باشید فقط درس بخونید. لفتش ندید،وسواس نداشته باشید. از این چند ساعتی که می خونین بهترین استفاده رو بکنین. ساعت مطالعه تون رو می تونین کم کم بالا ببرین،طوری که بهش عادت کنین و خسته تون نکنه خیلی...
الان خوبه که بگین برای مثلا درس ریاضیم،میخوام تابع بخونم،تا سر وارون تابع،یک ساعت وقت نیاز دارم. یک ساعت که تموم شد، دیگه حق ندارید ادامه ش بدید. برنامه تون رو جلو ببرید و بعد دوباره تکمیلش کنید. این ذهنتون رو شرطی می کنه که سر وقت کاراتونو بکنین و تمرکزتون رو هم بالا میبره تا حدودی. الان که زمان دار تست نمی زنید،اگر نمیزنید دلیل نمیشه که تو بازه ی بی نهایت برای خوندنشون وقت دارید.
و این آخرا،حتی یک هفته ی آخر هم تسلیم نشید. من یک نصفه شب قبل کنکور نشستم منصوبات رو خوندم نجاتشون دادم. و لغت و املا که قیدش رو زده بودم یک تستش رو نجات دادم. هر چه قدر وقتتون کم میشه،ذهنتون گیراییش بالاتر میره. دیگه مجبورید که بفهمید،می فهمید. پس بخونید... بعد آزمون زدناتون البته.
++ برای برنامه ریزی ـتون اگر این کارو خودتون بدون مشاور انجام میدین،سعی کنین از یه فردی که به روش درس خوندنش اعتماد دارین و می تونین به روشش عمل کنین کمک بخواین. لزومی نداره هم رشته باشین مثلا ملیکا منو خیلی کمک کرد واقعا... از برنامه ریختن نترسین. واقعا شما بهترین کسی هستین که میتونه برای خودش برنامه بریزه. انقدر برنامه بنویسید تا یاد بگیرید چه طور باید با خودتون برخورد کنین. من نیاز داشتم که هر روز بدونم دقیقا چه درسی، چه اندازه ش و تو چه زمانی باید بخونم. اگر نداشتم استرس می گرفتم. و فکر می کردم چون نتونستم بهش عمل کنم نباید بنویسم. در حالیکه اشتباهه. اینکارو یاد می گیرین و واقعا بهترین برنامه نویس می شین برای خودتون. فقط سعی کنین اینکارو با روشای علمی قاطی کنین. مثلا تنوع درس رو حتما توش رعایت کنین. یه روز یه درس نخونین، این کار برای مغزتون خیلیییی راحت تره ولی شما تو آزمون که نمی تونید یه درس بدید! اینو باید یاد بگیرین که زود شیفت بشین تو یه فضای دیگه.... از یه زمانی به بعد مثلا برای رشته ی ریاضی ضروریه که ریاضیات و فیزیکش رو هر روز بخونه،چه بهتر از اول اینکارو بکنید. این آخرا هم که خود به خود همه رو باهم می خونید : -"
+++به شرایط جسمی ـتون توجه کنین. ما به شدت در معرض کمبود ویتامین د هستیم و این خودش باعث خیلی چیزا میشه... یه آزمایش کلی بدین و مطمئن بشین با کمبود خاصی مواجه نیستین. فقر آهن رو جدی بگیرید. من به خاطر شرایط جسمی خودم میگم که هیچ وقت فکر نمی کردم اون حالت افسردگیی که داشتم با امگا سه و ویتامین ایی خوب بشه مثلا!! نمی دونم شاید حساسیت بی مورد بدونیدش ولی اصلا ضرر نداره.
++++ همه میگن منم میگم که خودتونو از حواشی دور کنید. از این مشاورا و سایتای کنکوری. اینا خودشون به روی خودشون نمیارن که ذهن شما رو چه جوری جهت میدن که خودتونو بدون اونا ناتوان بدونین... و دوستاتون. اگر جو منفی میدن بهتون که باعث بشه درس نخونین اصلا لازم نیست خیلی باهاشون در ارتباط باشید! اگر رقابتتون طوریه که بهتون استرس میده واقعا استرسه چیز خوبی نیست،هر چند رقابتش می تونه تلاش مثبتی براتون ایجاد کنه. اگه تو کلاستون شاگرد اولین بیخیال نشین و از بالا به پایین به کتاباتون نگاه نکنین و اگر نیستین باور کنین به نفعتون نیست بی اهمیت باشین به وضعیت تحصیلی ـتون. امسال دیگه واقعا نمره کم اهمیت ترین مسئله ست. ولی اگر خیلی بیخیالین لطفا برای خودتون دردسر نسازین و اگر هم نیستین استرس تولید نکنین. درستونو تستی و تشریحی خوب بخونین. "خوب " درس بخونین. فقط همین.
در آخر هم یه چیزی بگم. من با تراز چهار هزار و نهصد ِ اختصاصی شروع کردم. فکرشم نمی کردم وضعیت تحصیلی ـم انقدر اسفناک باشه. ولی دائم به خودم میگفتم هستی تو که نباید فقط کارای راحت بکنی. کی گفته تو از پس کارای سخت برنمیای؟ اینا رو به خودم میگفتم که بدونم حتی اگر سختم باشه دلیلی نداره نتونم انجامش بدم. و واقعا تونستم سه هزارتا بذارم روش! دیگه من که هستی ـَم شماها که همه از من بهترین : )
کنکور شما برآیند کل تلاشیه که کردین،مهارتیه که به دست آوردین. نه یه روز شاهکار کردن کافیه و نه یه بازه ای ضعیف عمل کردن. سعی کنین برآیند این روزاتون خوب باشه.
+بح بح چه قدر خلاصه گفتم :D;;):-"

آخرین ویرایش:

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
اومدم از تجربیاتم بنویسم، پشیمون شدم.
بهترین تجربم اینه که تجربه کردن بعضی چیزا بهتر از گفتنشه.پس شما رو به یه سال کنکوری بودن دعوت می کنم. :-"

بفرمایید کنکور!

بالا