• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مطالعه‌ی گروهی کتاب‌های علمی غیرتخصصی (سری چهارم)

• شروع کننده موضوع Pan
  • تاریخ شروع

کدام کتاب را برای مطالعه‌ی گروهی کتاب‌های علمی غیرتخصصی می‌پسندید؟

• انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر | یووال نوح حراری

رای‌ها: 15 42.9%
  • حیات چیست؟ شیمی چگونه می‌شود زیست‌شناسی | ادی پراس

رای‌ها: 2 5.7%
  • درآمدی کوتاه به مغز | عمار الچلبی، مارتین ترنر، شین دلمونت

• طرح بزرگ | استیون هاوکینگ، لئونارد ملودینو

رای‌ها: 5 14.3%
  • دانشنامه زیبایی‌شناسی | بریس گات، دومینیک لوپس (مؤلفان)

• آینده ی ذهن | میچیو کاکو

رای‌ها: 3 8.6%
  • سرگذشت شگفت‌انگیز حیات روی زمین | ریچارد داوکینز

رای‌ها: 1 2.9%
  • دنیای مملو از شیاطین: علم به مثابه شمعی در تاریکی | کارل سِیگان، اَن درویِن

• آشوب:ساختن دانشی جدید | جیمز گلیک

• تکامل و رفتار انسان | جان کارت رایت

رای‌ها: 3 8.6%

• رای‌دهندگان
    35
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
سلام. (؟!:)))

خب قراره اینجا تا قبل از اتمام تابستان یه دوره‌ی دیگه مطالعه‌ی گروهی کتاب علمی غیرتخصصی برگذار کنیم و با هم یک کتاب بخونیم و با بحث و بررسی علاوه بر یادگیری یک مطلب جدید، قدرت تحلیل و استدلال رو در خودمون پرورش بدیم. (نه که نیازی به نقد حرفه‌ای باشه صرفا همون تبدیل نظر به نوشتار خیلی توانایی مهمیه که در همه جا به دردتون خواهد خورد)

فرآیند کار زیاد پیچیده نیست و با دوره‌های کتابخوانی معمولی فرق آنچنانی نداره. احتمالا اکثرتون یا خودتون موقع دوره‌های قبلی بودین یا اگر نبودین سرسری یه نگاهی بهش انداختین ولی من توضیح میدم در هر صورت:

1- اول از همه شما میاین کتاب‌ یا کتاب‌هایی که به نظرتون مناسبه رو در پخ (که البته الان اسمش گفت‌وگوعه:-") به من پیشنهاد می‌دین و ترجیحا دلیلشم میگین. دقت کنین که پیشنهاداتون باید به زبان ساده و غیرتخصصی باشه یعنی یک نفر با درک پایه‌ای از اون علم هم بتونه بفهمه و شرکت کنه. این کاریه که الان ازتون می‌خوام انجام بدین و تا پایان دوشنبه این هفته یا 21ام مرداد ماه ساعت 12 شب پیشنهاداتون رو به من بگین. البته این فقط برای اینه که هرچه زودتر بتونیم شروع کنیم و در صورت نیاز تا آخر هفته یعنی جمعه 25ام تمدید میشه.

2- من این پیشنهادارو بررسی میکنم و مناسبترین‌هارو (البته اگر پیشنهادا کم باشه ممکن هم هست همه قرار بگیره) با یه خلاصه‌ی کوچیک توی تاپیک می‌ذارم و یه نظرسنجی به بالای تاپیک اضافه میشه. توی سری قبلی دو کتاب انتخاب شده بود و هرکس هرکدوم که می‌خواست رو میتونست بخونه ولی من نظرم اینه که مثل سری‌های قبل اون فقط یک کتاب انتخاب بشه که بتونیم روش تمرکز کنیم و کسی گیج نشه که حالا کدومو بخونم یا جفتشو بخونم یا هرچی ولی اگر فکر می‌کنین انتخاب دو کتاب میتونه بهتر باشه موقع پیشنهاد کتاب این نظرتونم بهم بگین. برای نظرسنجی هم احتمالا یک هفته وقت باشه.

3- بعد از انتخاب کتاب هم بدیهتا خوندن کتاب رو شروع می‌کنیم. مدت کلی که کتاب طول میکشه بستگی به خود کتاب و فعالیت شما داره ولی ترجیحا می‌خوایم تا آخر تابستون تمومش کنیم. علاوه بر این هر هفته هم یک مقداری از کتاب (مثلا چند فصل که مقدار دقیقش بسته به فعالیت شما داره بازم) مشخص میکنیم که در موقع مطالعه هم بتونیم بحث کنیم سرش و نظر بدیم و سوالامونو بپرسیم.

+ همین دیگه. فقط اینو میگم بهتون که شرکت کنین واقعا. مخصوصا اعضای جدید که موقع اینکارها نبودن قبلا الان بیان شرکت کنن واقعا اینجور فعالیت‌ها از بهترین قسمت‌های سمپادیا هستن که قطعا نتیجه‌ی مثبتشون رو در زندگی خودتون هم می‌بینین و واقعا لذت بخشن:-" به دوستاتونم بگین بیان شرکت کنن. آره دیگه خلاصه تبلیغ کنین:-"

+ اگر خواستین نگاهی به سریای قبل بندازین: این و این

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
معرفی کتاب‌های پیشنهاد شده و برگزیده:

انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر
| یووال نوح حراری
Sapiens: A Brief History of Humankind | Yuval Noah Harari
Goodreads

کتاب «انسان خردمند» روایتی تاریخی و علمی از پیدایش و تکامل انسان است. نویسنده با بررسی‌ زیست‌شناسی و تاریخیِ انسان صدهزار سال پیش تا انسان امروزی، درک ما را از انسان و بشریت افزایش می‌دهد. دکتر یووال نوح هراری، دانش‌آموخته دانشگاه آکسفورد و استاد تاریخ جهان دانشگاه اورشلیم است و این کتاب را در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد. انسان خردمند تاکنون به بیش از چهل زبانِ زنده دنیا ترجمه شده و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز است.

نویسنده در این کتاب سیر تحول زیستی و فکری انسان را به چهار بخش تقسیم می‌کند: انقلاب شناختی که انسان خودش و پیرامونش را شناخت. انقلاب کشاورزی که بین ۸۵۰۰ تا ۹۵۰۰ سال پیش از میلاد رخ داد و انسان را یکجانشین کرد. بخش سوم در مورد وحدت بشر است، که نشان می‌دهد چطور به تدریج سازمان‌های سیاسی تحکیم یافتند و به سمت یک امپراتوری جهانی حرکت کردند. در بخش چهارم کتاب، به موضوع انقلاب علمی می‌پردازد و اینکه چگونه این تحول باعث شد انسان‌ها با نابودی بقیه گونه‌ها خود را به سلطه‌گران این دنیا تبدیل کنند.

منبع: نشر تو

حیات چیست؟ شیمی چگونه می‌شود زیست‌شناسی | ادی پراس
what is Life? How Chemistry Becomes Biology | Addy Pross
Goodreads

ادی پراس، با فرمول‌بندی نوع تازه‌ای از پایداری در طبیعت، ریشه‌های شیمیایی نظریه‌ی داروین را به ما نشان می‌دهد، و مسیری نوآورانه را پیش روی‌مان می‌گذارد که پیونددهنده‌ی زیست‌شناسی به شیمی و فیزیک است. این پیوند بیان‌گر آن است که «نازیست‌زایی و فرگشت زیست‌شناختی چیزی نیستند جز یک فرایند». این نکته، پرتویی روشن‌گر و هیجان‌انگیز بر خاستگاه حیات می‌افکند و توضیح شیمیایی حیرت‌انگیزی را برای مشخصه‌های نامعمول حیات ارائه می‌کند.
این کتاب ارزشی بیش از خواندن دارد ذهن خوانندگان را در هم می‌ریزد و مسیری به سوی زایش ایده‌های خیره‌کننده‌ی بیش‌تر را هموار می‌سازد.

منبع: انتشارات مازیار

درآمدی کوتاه به مغز | عمار الچلبی، مارتین ترنر، شین دلمونت
The Brain: A Beginner's Guide | Ammar al-Chalabi, Martin R. Turner, R. Shane Delamont
Goodreads

بخشی از مقدمه مولفان: این کتاب برای خواننده ی فرهیخته و باهوش است. ما تلاش کردیم تا حد ممکن از اصطلاحات تخصصی کمتر استفاده کنیم، با این حال از دشواری متن چندان کم نشده است. تاکید ما بر دیدگاه علمی است: هدف رهنمونی خواننده از حالت فرضی بی اطلاعی به سطح درک سلول ها، نورون ها، مغز و عملکردهای مغزی نظیر آگاهی و توضیح رشد و نمو سیستم عصبی و به موازات آن ذهن است. سعی بر این بوده که تا حد ممکن کتاب به روز باشد، در نتیجه با حجم عظیمی از تحقیقات در این حوزه از علم مواجه شده ایم.

چون از برخی از جوانب مغز حقایق اندکی داریم، تنها می توانیم ایده هایی را عرضه کنیم؛ گرچه تمام این ایده ها مبتنی بر دانش علمی موجودند. ما مولفان این کتاب عصب شناس و نورولوژیست هستیم و هر روز با مغز سر و کار داریم. از این رو، برخی از ایده های ارائه شده در این کتاب نشئت گرفته از تفکرات خودمان است. تلاش کرده ایم که تا حد ممکن مفهوم های موازی لازم برای درک کارکردهای مغز را توضیح دهیم؛ به .یژه آنجا که ارتباط مستقیمی با علوم عصب شناختی ندارند. اندیشه هایمان روی کاغذ برایمان تجربه ی شگفت انگیزی بود. اتمیدواریم به همان اندازه که ما از نوشتن لذت بردیم، شما از خواندش لذت ببرید.

منبع: bigbang

طرح بزرگ | استیون هاوکینگ، لئونارد ملودینو
The Grand Design | Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Goodreads

این کتاب به توضیح و تشریح برخی مفاهیم و نظریه‌های فیزیکی می‌پردازد که در زمان انتشار تاریخچه‌ی زمان، هنوز بسط نیافته بودند؛ برای مثال، این کتاب مکانیک کوانتومی را به زبانی شیوا و با استفاده از احتمال حرکات مختلف یک الکترون در یک اتاق توضیح می‌دهد و سپس، سخن از احتمال دست‌یابی به یک تئوری بزرگ به میان می‌آورد که می‌تواند مکانیک کوانتومی و تئوری نسبیت عام را ترکیب کند، و به سؤالات بشر درباره‌ی جهان و احتمال به وجود آمدنش از هیچ پاسخ دهد. فضای کلّی این کتاب، فلسفی‌تر از کتاب تاریخچه‌ی زمان است و بعضاً به طور مستقیم به این ایده می‌پردازد که وجود خدا برای توجیه انفجار بزرگ و شکل‌گیری جهان لازم نیست و قوانین فیزیکی و تصادف می‌توانند این وقایع را توجیه کنند.

منبع: Lorca در کتابخوانی اول (#توضیح_دزدی : )) )

دنیای مملو از شیاطین: علم به مثابه شمعی در تاریکی | کارل سِیگان، اَن درویِن
The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Light | Carl Sagen, Ann Druyan
Goodreads

اخترفیزیک‌دان معروف، کارل سِیگان، در این کتاب روش علمی را به زبان ساده تشریح می‌کند و خواننده را به تفکّر و یادگیری نقّادانه و شک‌گرایی ترغیب می‌کند. او همچنین روش‌هایی که برای برّرسی و تمیز دادن ایده‌هایی که به لحاظ علمی معتبر هستند و ایده‌هایی که شبه علم به حساب می‌آیند پیشنهاد می‌کند. سِیگان توضیح می‌هد که هنگامی‌ که ایده‌ی جدیدی مطرح می‌شود، باید با تفکّر شک‌گرایانه و نقّادانه مورد برّرسی قرار بگیرد و بتواند در برابر سؤالات و واکاوی‌های موشکافانه دوام بیاورد.

علم برای سِیگان، تنها مجموعه‌ای از دانسته‌ها نیست، بلکه یک روش اندیشیدن است. اندیشیدن به روش علمی هم خلّاقانه است و هم نظم خاص خودش را دارد و منجر به دانش انسان از حقیقت جهان، به جای آن چه انسان دوست دارد جهان باشد، می‌شود. علم، بهتر از هر روش دیگری برای نگرش به جهان کار می‌کند، چرا که در درون سیستم خودش، «ماشینی برای تصحیح اشتباهات» دارد. تفکّر شک‌گرایانه به انسان‌ها کمک می‌کند بر پایه‌ی منطق و استدلال، نظریه‌پردازی کنند و این نظریه‌ها، همواره در معرض برّرسی مجدّد هستند.

منبع: Lorca

دانشنامه زیبایی‌شناسی | بریس گات، دومینیک لوپس (مؤلفان)
The Routledge Companion to Aesthetics | Berys Gaut, Dominic Lopes
Goodreads

این مجموعه مشتمل است بر مقالاتی در باب زیبایی‌شناسی در حوزه‌‌ی "تاریخ زیبایی‌شناسی"، "نظریه‌ی زیبایی‌شناسی"، "مسائل و چالش‌های" و "هنرهای هفت‌گانه". پاره‌ای از مقالات عبارت‌اند از: "افلاطون/ کریستوفر جاناوی"، "ارسطو/ نیکولاس پاپاس"، "زیبایی‌شناسی در قرون وسطی/ جوزف مارگولیس"، "فرمالیسم/ نوئل کارول"، "مقوله‌های عام زیبایی‌شناختی/ دنیس داتون"،"ارزش هنر/ میتوکی‌یران"، "هنر و اخلاق/ بریس گات"، "زیبایی‌شناسی زیست محیطی/ آلن کارلسون"، "زیبایی‌شناسی فمینیستی/ سارا ورت"، "ادبیات/ پیتر لامارک"، "نقاشی/ دومینک مک آیورلوپس"، "مجسمه‌سازی/ کرتیس ال. کارتر"، "معماری/ ادوارد وینترز"، "موسیقی/ مارک دبلیس" و "تئاتر/ جیمز آرأ همیلتون".

منبع: gisoom

آینده ی ذهن | میچیو کاکو
The Future of the Mind | Michio Kaku
GoodReads

ما آدم‌ها، پیچیده‌ترین ماشین طبیعت را با خود حمل می‌کنیم، و آن چیزی نیست جز مغز، ساخته‌شده از صدها میلیارد نورون و ارتباطات بین آن‌ها. و در همانندی با کامپیوتر، این سخت‌افزار را نرم‌افزاری دارد که ذهن می‌نامیمش. همه‌ی دیدگاه‌ها، برداشت‌ها، و بینش‌های‌‌مان، از این «ترافزار» سرچشمه‌ می‌گیرد، و نیز خلق و خو، رفتار و روحیات‌مان.از نبوغ گرفته تا دیوانگی، این مغز است که ما را در این جهان به پیش می‌برد. بنابراین تردیدی وجود ندارد که مغز و کارکردهایش، به دلیل پیچیدگی ساختاری و عملکردی، از دیرباز ریشه در رازآلودگی داشته‌اند و شناخت آن‌ها دلشمغولی کمابیش هر کسی بوده که دستی بر آتش علم و دانش داشته است.

در کتاب حاضر، میچیو کاکو، فیزیکدان و نویسنده نام‌آشنا، از حیطه‌ی تخصصی خود بیرون آمده و ما را به گشت و گذاری در این سرزمین به نسبت ناشناخته می‌برد. خواننده، در کنار آشنایی با ساختار و سازوکار مغز، با تکنولوژی‌های مربوط روبه‌رو می‌شود و می‌فهمد که دانشمندان در این وادی چگونه پیش می‌روند و آخرین دستاوردها چیست؛ چگونه می‌توان به مدد این تجهیزات، بر ناتئوانی‌های جسمانی ناشی از بدکاری مغز چیره شد؛ آیا تله‌پاتی و روان‌جنبانی شدنی است؟

سپس کاکو ما را به گوشه‌های وهمناک مغز راهنمایی می‌کند و مغاک بیماری‌های روانی را نشانمان می‌دهد. آگاهی و خویشتن، که همواره مورد توجه بشریت بوده، در این کتاب تعریفی نو، از دید یک فییکدان پیدا می‌کند: نظریه‌ی فضازمانِ آگاهی. و نیز، موضوعی به نسبت بحث‌برانگیز پیش کشیده می‌شود که امروزه عامل کج‌فهمی‌های بسیار بوده است: ارتباط نظریه‌‌‌‌‌ی کوانتوم و آگاهی.«آینده‌ی ذهن» کتابی است خواندنی برای آنانی که مشتاق‌ دانستن رازهای مغز و ذهن هستند.

منبع: انتشارات مازیار

تکامل و رفتار انسان | جان کارت رایت
Evolution and human Behavior | John Cartwright
GoodReads

چرا مردها ، به طور متوسط ، بلندتر از زنان هستند ؟ چرا مردم بیشتر وقتشان را به غیبت کردن و شایعه پراکنی ‏می گذرانند ؟ چرا زنان از زمان دقیق تخمک گذاری شان آگاهی ندارند ؟ چرا طلاق هایی که در اوایل ازدواج رخ ‏می دهند ، غالباً از سوی زنان ، و طلاق هایی که بعدتر رخ می دهند ، بیشتر از طرف مردان صورت می پذیرد ؟ ‏چرا تعداد پسرها و دخترهایی که بدنیا می آیند تقریباً برابر است ؟ چرا حسادت جنسی عامل شایع خشونت نرهاست ‏؟ چرا نرها غیرتی تر از ماده هایند ؟ و اینکه حجاب چرا فقط مخصوص زن هاست ؟ ‏
اینها همه ، تنها بخش کوچکی از حجم وسیعی از پرسش هایی است که دارونیسیم مدرن ، به دنبال یافتن پاسخ هایی ‏برای آنان است . عمر سه دهه ای این رویکرد تکاملی به رفتار انسان که از زمان انتشار تکان دهنده ترین کتاب قرن ‏‏۲۱ سوسیوبیولوژی ؛ تلفیقی نوین متولد شد ، و فرآورده های قابل ملاحظه آن ، موضوع اصل کتاب حاضر ‏است.

منبع: darwinday.ir

آشوب:ساختن دانشی جدید | جیمز گلیک
Chaos: Making a New Science | James Gleick
Goodreads

کتاب آشوب جیمز گلیک، اولین کتاب علم به زبان ساده بود که به حوزه نوظهور نظریه آشوب پرداخته بود و برای نویسنده روزنامه‌نگارش، جایزه پولیتزر را به ارمغان آورد. این کتاب نه فقط این مباحث پیچیده فیزیکی را به میان عموم آورد (آن هم بدون ریاضیات پیچیده)، بلکه به ورود آن به دیگر حوزه‌های علم نیز کمک کرد.

نظریه آشوب علم اتفاقات روزانه جهانه.جوابی برای سوالاتی که هر بچه ای ممکنه بپرسه.چطور ابر ها شکل می گیرن؟دود چطور بالا میره؟آب چگونه بصورت مارپیچ جریان میگیره؟مدل های آب و هوایی چگونه اند و... تمام این ها سوالاتیه که نظریه آشوب بهشون جواب میده.

منبع: Ali Kh بازم از دوره‌ها قبلی :- "

سرگذشت شگفت‌انگیز حیات روی زمین | ریچارد داوکینز
The Greatest Show On Earth: The Evidence for Evolution | Richard Dawkins
Goodreads

سرگذشت شگفت انگیز حیات روی زمین، شرح دلایل، مدارک و شواهد مربوط به نظریۀ تغییر و تحول جانداران یا نظریۀ فرگشت است که چارلز داروین، زیست شناس انگلیسی، آنها را ارائه کرده است. داروین از جملۀ بزرگترین دانشمندان حوزۀ علم به شمار می آید که با ارائۀ نظریۀ تغییر و تحول گونه های جاندار و برانگیختن نظریۀ ارسطویی، مبنی بر ثابت و بدون تغییر بودن شکل جانداران، زیست شناسی و پزشکی را برای همیشه دگرگون کرد و تاثیر بس دامنه داری بر دانش و تفکر فلسفی بر جای نهاد. بسیاری او را هم تراز نیوتون می دانند و بر این باورند که کاری را که نیوتون در حوزۀ فیزیک انجام داد، داروین در حوزۀ زیست شناسی به انجام رسانده است. این نظریه، جهانی بس شگرف تر، پیچیده تر و حیرت انگیزتر، زیباتر و قابل فهم تر از جهان ارسطویی به ما ارائه داده است. بدون نظریۀ تغییر و تحول جانداران، هیچ چیز در زیست شناسی از معنی و مفهوم برخوردار نیست. همانطور که بدون دیدگاه های گالیله و نیوتون و انیشتین، فیزیک بی معناست و بدون پذیرش نظریات آنان ساخت هواپیما و لکوموتیو امکان نمی داشت. از آنتی بیوتیکی که می خوریم، واکسنی که میزنیم و تا دانه ای که در دل خاک می کاریم گرفته تا دستکاری سلولهای بنیادین، همه و همه با نظریۀ تکامل قابل توضیح و توجیه است. در این کتاب، ریچارد داوکینز، دلایل، مدارک و شواهد علمی فراوانی را از سنگواره شناسی، جنین شناسی، گیاه شناسی، ژنتیک مولکولی، جانورشناسی و زمین شناسی برای توضیح نظریۀ تکامل جانداران ارئه می کند. وی نشان می دهد که تغییر و تحول از اجرای ذاتی و خمیرۀ حیات است و برگ گلبرگ، بال پروانه و چشم آدمی، همگی ساختار واحدی دارند و بر اثر تغییر و تحول از شکلهای ابتدایی تر به وجود آمده اند و به یک سان عمل می کنند.

منبع: انتشارات معین

+ نظرسنجی احتمالا یه هفته باشه (اگر شرکت‌کننده‌ها تا سه‌شنبه تعدادشون به حد خوبی رسیده باشه سه شنبه شروع میشه) و مرسی از افراد پیشنهاد دهنده @finn @ThatOneGuy و matinm.

+ یه چیزی که من موقع دنبال کتاب گشتن فهمیدم اینه که چقدر در ترجمه کتاب‌های علمی و نان-فیکشن ضعیف عمل شده. کلی دنبال ترجمه‌ی کتاب‌های نسبتا محبوب دو سه سال پیش گشتم و در هیچ انتشاراتی پیدا نکردم. (البته ممکنه هم اسمشو عجیب ترجمه کرده باشن چون همین آخری هم بعد کلی گشتن پیدا کردم چون اسمش زیاد شبیه اسم اصلیش نبود: )) ولی با سرچ اسم‌های نویسنده‌ها هم پیدا نشدن و به احتمال زیاد ترجمه نشدن اصلا)

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
خب امروز نه سه‌شنبست نه جمعه ولی کتابخوانی رو شروع میکنیم دیگه:-"

کتاب انتخابی:
انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر
یووال نوح هراری
41%2BlolL22gL._SX314_BO1,204,203,200_.jpg

خب برای تهیه‌ی کتاب:

این کتاب رو دو ناشر ترجمه کردند اول نشر نو و بعد از اون نشر چشمه. راستش راجع به اینکه کدوم ترجمه بهتره اطلاعاتی ندارم (هرچند تعداد صفحات نشر نو 624 هستش که در مقابل تعداد صفحات نسخه‌ی انگلیسی که 443 هست برام عجیبه ولی در معرفی zoomit نوشته که اکثرا از ترجمه نشر نو راضی بودند (راجع به نشر چشمه چیزی نگفته)) ولی فقط نسخه‌ی نشر چشمه رو تونستم خرید آنلاینشو پیدا کنم از خود نشر چشمه. سایت نشر نو زده که کتاب در انتظار تجدید چاپه و در سایت‌های دیگه هم نتونستم پیداش کنم. این نکته هم قابل توجهه که قیمت نسخه‌ی نشر نو تقریبا سه برابره نشر چشمه هست. از oketab هم میتونین نسخه‌ی انگلیسی رو اگه کاغذیش رو میخواین بخرین و براتون چاپ میکنه.

و البته نسخه‌ی دیجیتال من خودم نتونستم ترجمه‌ی قانونی برای خریدشو پیدا کنم. (اگر کسی میدونه بگه) این سایت رایگان ترجمه‌ی نشر نو رو برای دانلود گذاشته که البته اسکن کتابه و ترجیحا ازش استفاده نکنید و اگر میخواین رایگان بخونید نسخه‌ی انگلیسی رو بخونین که هم برای زبانتون بهتره هم کلا درک بهتری از کتاب پیدا میکنید که لینکشو یه ذره دیگه میذارم. همین سایت کتاب صوتی فارسی رایگان هم گذاشته که از کیفیتش اطلاعی ندارم. این هم pdf انگلیسی رایگان. و اینجا هم نسخه‌ی epub انگلیسی رو داره در صورتی که میخواین. کتاب صوتی انگلیسیش رو هم میتونین در تورنت پیدا کنین حالا من مستقیم‌سازیش کردم و میتونین دانلودش کنین که البته لینکش تا دو هفته هست فقط.

خب این کتاب از چهار بخش تشکیل شده که از اونجایی که چهار هفته از تابستون مونده هر بخشش رو برای یک هفته میذاریم. (هرچند قسمت آخر تقریبا دو برابر قسمت‌های قبلیه که در صورت نیاز میتونیم آخرش یه هفته اضافه کنیم که البته اگر کسی تا اونجا خونده باشه یه هفته به مهر هم بخوره تموم میکنه:-") اینا البته برای هماهنگی بیشتر و منظم خوندنه و اگر کسی زودتر یا دیرتر پیش بره مشکلی نداره و اینکه از الان میتونین هر سوال، پیشنهاد، نظر و نقدی به هر بخش کتاب دارین بیانش کنین. خلاصه که تاپیک مال خودتونه راحت باشین:-"

پس اگر میخواین شرکت کنین این هفته بخش اول انقلاب شناختی (Cognitive Revolution) رو بخونین.

+ من هرچی گشتم نتونستم نسخه‌ی دیجیتال فارسی دیگه‌ای پیدا کنم از کتاب. هرکس تونست چیزی پیدا کنه حتما با بچه‌ها به اشتراک بذاره. ولی جاهایی که خرید پستی کتاب نشر نو رو داره: 1 2 3

آخرین ویرایش:

THG

امین
نام مرکز سمپاد
شهید فیروزی
شهر
یه جایی
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
سخته
قبل از هرچیزی باید بگم که من اول به demon haunted world از carl sagan رای دادم و بعدن به Sapiens چون دیدم demon haunted world رای نمیاره. به نظرم یه صحبتی راجع به اون کتاب اول باید بکنم. همین تازگی با یه نفر ملاقات کردم و همینجوری گفتم شمارش رو بگیرم. بعدا در اومد که این آدم قبلا تو تهران هنر میخونده تا اگه اشتباه نکنم ترم 5, و بعد ول میکنه میره رشته ریاضی. امسال رتبش توی منطقه 3 دور و بر 200 شد. توی تلگرام داشتم عکسای پروفایلشو نگاه میکردم که دیدم یه تیکه از کتاب Pale Blue Dot از Carl Sagan رو گذاشته. خیلی شوکه شدم. اولین کسیه که میشناسمش که Carl Sagan رو میشناسه. بهم گفت به Carl Sagn خیلی علاقه داره. گفت به خاطر کتاب Cosmos از Carl Sagan به علم علاقه مند شده و اومده رشته ریاضی, و بعد از اول کلاسای دبیرستان رو خونده تا یاد بگیره. براش خیلی آرزوی موفقیت دارم.
گفت دوستش یه نفرو میشناسه که برق شریف میخونده, و بعدا دوباره کنکور داده و پزشکی تبریز خونده و شده هم اتاقی دوستش. بعدا با Carl Sagan آشنا میشه. بعد خوندن کتاب هاش, از پزشکی انصراف داده. تا اونجایی که میدونم میخواد دوباره بره ریاضی. برای اون هم آرزوی موفقیت دارم.
من کتاب Demon Haunted World رو پارسال خوندم. من اگه ازم بپرسن کتاب مورد علاقت چیه, خیلی نمیتونم جواب درست حسابی بدم, ولی مطمئنم اگه یه سری معیار تعیین کنم واسه پیدا کردن کتاب مورد علاقم, Demon Haunted World قطعا اون معیار هارو داره. کتابش راجع به فلسفه علم هست. این که روش علمی (Scientific method) چطور کار میکنه, و چرا از بقیه روش های دیگه بهتره. و توضیح میده که چرا دونستن حقیقت و تلاش برای پیدا کردنش, مهم ترین چیز برای پیشرفت جامعست. Carl Sagan خودش جز معدود کساییه که درست حسابی فیزیک کار کرده, و میفهمه داره چی میگه و براش مهمه که حرفاش درست باشن. مستند Cosmos هم که مجریش Carl Sagan هست, اگه اشتباه نکنم هنوز پر بازدید ترین TV show در تاریخه. Demon Haunted World رو حتما پیشنهاد میکنم.

و حالا میرسیم به کتاب Sapiens از Noah Harari
من دومین باره که این کتابو خوندم. از اولین بار چیزی یادم نیست و تصمیم گرفتم دوباره بخونمش و چیزایی که برام جالبه و مخصوصا fact هارو یادداشت کنم. الان هم اگه اشتباه نکنم توی 50 صبحه آخر کتابم. کتاب رو انگلیسی میخونم, و ممکنه بعضی جاهاش ترجمه نشده باشه به دلایل مختلف, پس پیشنهاد میدم انگلیسی بخونید.
اولای کتاب پر fact های جالب و مهمه که دید خوبی بهتون میده. راجع به تکامل انسان و تاریخ اتفاقای مختلف چیزای زیادی هست. ولی مهمترین چیزی که به نظرم باید توی این کتاب بهش دقت کنید, پیدا کردن جاهاییه که نظرات خود هراری نوشته شده. جاهایی که چند پاراگراف بدون منبع نقل شده, یا وقتی خود هراری به اینکه مدرکی برای یه موضوع نیست و اینا. اینجور جاها رو باید توی اینترنت سرچ کنید تا دید درست و منطقی رو بدست بیارین. خیلی جاها ممکنه که harari زود نتیجه گیری کنه, یا بعضی چیزارو کامل توضیح نده. اینا رو باید خودتون پیدا کنید وگرنه یه چیزایی رو یاد میگیرین بدون مدرک.
کتاب عالیه. نمیخوام جزییاتشو بگم, ولی اگه دنبال چیزی هستین که یه دید کلی راجع به تاریخ یه سری اتفاق مهم و معروف و تاثیراتشون روی زندگی ما بده, و کمک کنه کلی سوال تو ذهنتون ایجاد شه, حتما بخونیدش. من حتی خیلی جاهای مختلف کتابو یادداشت کردم که بعدا مرور کنم و باز یادم نره.
بخش انقلاب علمی خیلی جذاب بود, و Agricultural Revolution و Cognitive Revolution (فارسیشون رو مطمئن نیستم) جاهایی بودن که واقعا هیچ اطلاعای ازشون نداشتم و خیلی خوشحالم که یه چیزایی یاد گرفتم (کلی چیز از اینا یادداشت کردم)
نمره هم بخوام بدم میگم 8/10
با توجه به سایز کتاب, ترجیح میدادم کمتر نظرات نویسنده توی کتاب باشه, ولی تاریخ همون طور که خود هراری گفت, ریاضی نیست که بشه فهمید هر اتفاق چرا افتاده و آیا خوب بوده یا بد. پس شاید نمیشه خیلی به نویسنده ایراد گرفت. ولی باز هم میگم که من کاملا از خوندن دوباره کتاب راضیم D:

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
منم الآن کتاب خریدم.
تو شیراز مرکز کتاب زرهی داره این کتابُ. ارسالش هم رایگان‌ـه.

+ یه گروه تلگرام هم بزنیم خوبه :-":-"

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
افرادی که انگلیسی کتاب رو دارن میخونن یا میخوان بخونن از کتاب صوتی انگلیسیش غافل نشین. صدای راوی دوست‌داشتنیه و صوتی هم معمولا گوش دادنش راحتتره و همزمان با کارهای دیگه میشه انجام داد.

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
سلام .
انسان خردمند میخونید من هستم
از کی شروع کنیم

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
سلام .
انسان خردمند میخونید من هستم
از کی شروع کنیم
همونو داریم می‌خونیم. این هفته قراره بخش اولش انقلاب شناختی رو بخونیم.

جهت بالا آمدن :|

البته اگر کسی هم بخونه احتمالا آخر هفته نظر و سوالاشو بگه ولی فکر کنم خیلیا همچنان هم خبر ندارن از کتابخوانی:-? همون باید بیاریمش بالا ببینن. مشکلی نیست آخر هفته پاک میکنم.

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
میشه از شنبه شروع شه من کمی کار دارم

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
میشه از شنبه شروع شه من کمی کار دارم

خب مدل کتابخوانی کلا مدلش اینجوری نیست که همه نیاز باشه همزمان شروع کنن و همزمان تموم کنن. در واقع هدف اینه که در یه بازه حدودی همزمان بخونیم که بتونیم چیزهایی که از کتاب برداشت کردیم به اشتراک بذاریم و سوال‌هایی که برامون پیش میادو از یکی بپرسیم که بازده‌ نهایی که از کتاب میگیریم بیشتر باشه از تنها خوندن. منظورم از این حرف‌ها اینه که اون بازه‌ای که من پیشنهاد دادم صرفا همینه: یه پیشنهاد. و من حدس میزنم که افرادی دیر خبر دار بشن و یا وقت نکنن بخونن این هفته و لازم باشه تمدید کنیم زمانشو.

در کل حرفم اینه که شما بخونین هرموقعی که وقت داشتین و هر چقدری که تونستین و زیاد سخت نگیرین، مهم همون بازده‌ایه که برای خودتون داره. حالا اینکه چرا برای این یه جمله اومدم طومار نوشتم خدا می‌دونه!:|

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
خب هفته اول تموم شد. من تموم کردم اون بخشو و هرکس تموم کرده می‌تونه بیاد ازش حرف بزنیم ولی قبل از اون یه خواهشی دارم. کسانی که دارن کتاب رو میخونن و یا هنوز شروع نکردن ولی میخوان توی کتابخوانی شرکت کنن توی پخ به من بگن که دارن میخونن که من بتونم یه هماهنگی برقرار کنم چون الان مطمئن نیستم که اصلا چند نفر شرکت میکنن و از بین اونا چند نفر این هفته تموم کردن و یا نکردن و می‌خوان یه هفته تمدید شه یا کلا عوض شده برنامه خوندنمون.

+ اگر قصد دارین بخونین ولی مطمئن نیستین وقت کنین هم بگین شاید اگر برنامه رو طور دیگه‌ای بچینیم شما هم وقت کنین بیاین همراه بشین باهامون. در عمل انجام شده قرارتون نمیدم قول میدم:))

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
خب فصل جالبی بود تو سه روز تموم شد و فردا 27 صفحه اخر فصل هم میخونم

• لایک
امتیازات: Pan

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
خوب نقد وبررسی رو شروع نمیکنیم

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
خوب نقد وبررسی رو شروع نمیکنیم

هر وقت بخوایم میتونیم شروع کنیم:-"

من راستش مشغول فکت چک کردن فصل اول بودم و ظاهرا به جز یه سری مشکلات جزئی (یه چیزهایی راجع به شیرها و کفتارها و غیره!) فصل اول زیاد از نظر علمی و تاریخی اشتباه بزرگی نداره. از قلم نویسنده خیلی خوشم میاد جذاب مینویسه و مطالب فصل اول هم اکثرا برای من جدید بود.

البته این طور که خوندم راجع به کلیت انقلاب شناختی 70000 سال پیش هم شک و تردیدهای زیادی هست و ظاهرا نمیشه کل رشد سیپینزها رو به یک جهش (؟) خاص ربط داد و ظاهرا یک سری از نقاشی‌ها و چیزهای گذشته رو میشه به homo naledi ها ربط داد که بعد از این کتاب کشف شدن و اسمی ازشون تو کتاب برده نشده. فکر می‌کنم راجع به این باید دقیقتر تحقیق کنم.

+ برنامه فعلا تغییر خاصی نمیکنه چون حس میکنم اکثرا میتونن خودشونو برسونن. پس در حین بحث راجع به بخش اول این هفته بخش دوم یعنی انقلاب کشاورزی یا Agricultural Revolution رو سعی کنین بخونین.

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
آم من زیاد برای شرکت تو برنامه مطمئن نیستم (((: ولی فصل اول رو خوندم:
یکی از نکات جالبش، توالی علّی و درهم تندیگی ایه که هراری نشون میده. اینکه کشف آتش باعث بزرگتر شدن مغز میشه، این خودش به همراه دو پا شدن انسان، زایمان رو سخت میکنه، سخت شدن زایمان شانس رو به کودکانی که زود به دنیا میان میده، و به دلیل نارس بودن اون بچه ها، پیوندهای اجتماعی انسان ها برای بزرگ کردن کودکان بیشتر میشه. اینو هنوزم توی قبیله های بدوی می بینیم که تقریبا همه اعضا، تو بزرگ کردن همه بچه ها نقش دارن.
کتاب، جذابیت های زیادی داره و ازش فاکتور می گیرم چون دیگه هممون میدونیم. پس میرم سراغ بخشیش که یکم نظر منفی دارم:
هراری، از "نظام های خیالی" حرف می زنه؛ توانایی انسان ها در حرف زدن از تخیلات و چیزایی که وجود ندارن، و همین "داستان"های مشترک، باعث پیوند بین انسان ها در گروه ها بیش از 150 نفر میشه. در این بین، هراری همه مواردی مثل حقوق بشر، قوانین، ادیان، اسطوره ها و...همگی نمونه هایی از همین مواردن.
بنظرم اینجا یک کلّی گویی شدید صورت گرفته، که باعث شده تفکیک رو نبینه. در واقع، ما باید معنایی که هراری از "نظام های خیالی" تو کتابش میده رو اینجوری تفکیک کنیم:
1- چیزی که پیرامونش نظمی شکل می گیره؛ که خودش یا بر اساس تخیل هست و یا تجرید(انتزاع)
2- نظمی که پیرامون اون چیز شکل گرفته و کنش هایی که رخ میدن
مثلا در حقوق بشر(که خودش دومیه)، "انسان" نمونه اولیه که با تجرید بدست اومده؛ و در اسطوره هائم اولی میشه موجودات اسظوره ای، که از راه تخیل بدست میان.
این تفکیک اهمیت داره؛ چون برخلاف گفته هراری، بین "حقوق بشر" و "خرافات و اسطوره ها" تفاوتی بنیادی هست. حقوق بشر، بر اساس توجهبه ویژگی های عام و مشترک بین انسان هاست؛ توانایی های ذاتی شون و حقوقی که از این ها بر میاد، به علاوه هنجارهای حقوقی-اخلاقی. جدا کردن ویژگی های اصلی یک چیز و مشترکاتش بین نمونه ها، بهش میگن تجرید یا انتزاع: مثلا "میز" یک تجریده؛ اشاره به ویژگی های مشترک بین همه میزهای واقعیِ جهان که اونارو از بقیه چیزها(مثلا صندلی) جدا می کنه. حتی "گونه" در زیست شناسی هم بیانگر تجریده. پس، تجرید شرط علم و زبانه. با این تعریف، می بینیم که تجرید امری خیالی نیست، بلکه جدا کردن جنبه هایی خاص و مهم از واقعیته. اما تخیل اینطور نیست؛ چیزیه که وجود نداره. ما هیچ نمونه ای از چیزهایی که "دیو"، "جن"، "سیمرغ" و...در طبیعت نداریم.
بنابراین، میشه تمایزی عقلانی و مهم بین حقوق بشر و اسطوره ها قائل شد: اولی بر اساس تجرید از ویژگی های مهم در انسان های واقعیه، اما دومی بر اساس تخیلات صرفا ساختگی. اینکه هراری هر دو رو یکی می دونه و با نام "غیر واقعی" طرد می کنه، بنظرم درست نیست. ما می تونیم کنش ها و نظم های اجتماعی-گروهی خودمون رو بر اساس پایه هایی واقعی و مطلوب، بنا کنیم؛ این تخیل صرف نیست و نمیشه با اسطوره های آزتک مقایسش کرد.

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
یک ذره وقتی وارد اسطوره سازی میشیم غلو کرده اصلا داستان پرداختن و خدا ساختن انسان ها اینگونه نبوده وبحث مفصلی هست به نظرم هرری با این قلم داستان گونه اش صفحه 55 تا 60 رو داستان سرایی کرده بهتر بود با دلیل و مدرک زندگی گروهی انسان ها و وجود سازمان ها رو تو ضیح میداد مثلا ویل دورانت در مجموعه تاریخ تمدن تشکیل سازمان را با دلایل دیگری بررسی کرده و تفاوت گذاشته بین شکل گیری سازمان های در شرق و غرب (نمیشه با توسل به ماجرا کل تاریخ توجیه کرد )
درصفحه 62 و63 چرت و پرت گفته وجود اومدن دین و روابط اجتماعی تشکیل شدن یکجور دیگه است(فلسفه اخلاق با دلیل تر حرف میزنه در این مورد ) و جوابی که استاد هرری میده داستان سرایی نه منبع نه ازمایشی از صفحه 65 به اینور با مدرک حرف میزنه و کمی بهتر مطلب ارائه میده ومجبور به قیاس میشه
صفحه زندگی ادم وحوا دوباره داستان سرایی رو شروع میکنه درباره زندگی اون موقع حرف میزنه وچنان با قطعیت حرف میزنه که انگار از اون موقغ اومده بابا ناموسا داری کتاب تاریخی مینویسی
بخش جنگ وصلح کپی شده از کتاب مارکس که غذا عامل حکومت فقط کمی داستان سرایی کزده امروزه برای جنگ و صلح چند نظریه دیگه هم هست که گفتن اون ها هم خالی از لطف نبود نه اینکه فقط به عامل غذایی و دینی اقوام نگاه کنیم
صفحات 102 به بعد دست برا داستان سرایی بازه ما هم هرچی میخواییم مینویسیم
کلا بگم کتاب با کتاب های تاریخ ترسناک که چهارم ابتدایی خوندم فرق نداشت داستان سرایی زیبا ولی تو داستان سرایی تالکین کارش از این بهتر بنده خدا کمی دست و بالش با منابع تاریخی بسته شده بود کتاب تاریخی نبود درکل کتاب های انسان در گذر تکامل و مجموعه کتب تاریخی نشر افق (همون کوچیک ها )از این بهتره بودند

خدایا تاریخ هم به ابتذال کشیده شد با قلم این اساتید (قرن 21 اخر کار انسان هست چون بیسوادان هم کتاب مینویسند)

• لایک

THG

امین
نام مرکز سمپاد
شهید فیروزی
شهر
یه جایی
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
سخته
یه چیز هم اینکه کتاب میگه اولین انسان ها اثراشون حدود 2.5 میلیون ساله که پیدا شده که تا اونجایی که میدونم بعدا شواهدی پیدا شد که میگه این عدد حداقل 3-4 میلیونه.

• لایک
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
خدایا تاریخ هم به ابتذال کشیده شد با قلم این اساتید (قرن 21 اخر کار انسان هست چون بیسوادان هم کتاب مینویسند)

کلا فکر می‌کنم قسمت زیاد از کتاب از نظرات و تئوری‌های خودش میاد نه چیزهای اثبات شده و قطعی ولی به نظرم بررسی همین نظراتشم میتونه خوب باشه اگر چشم بسته فقط قبول نکنیم. :-?

+ انقلاب کشاورزی رو شروع کردین؟ من تا جایی که اومدم از این بخش کمتر از بخش قبل خوشم میاد و انگار نظرات خودش خیلی بیشتر دخیل شده حتی جدا از ادعای بزرگ history's biggest fraud! اینجور که در نظرات جاهای مختلف می‌بینم ظاهرا با این قسمت از کتاب بیشترین مشکل رو دارن.

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
اگر چشم بسته فقط قبول نکنیم.
متاسفانه اکثریت انسان ها بینش جامع رو ندارن وچشم بسته قبول میکنند و گرنه کتاب خوبی است و در اول فصل گفتم فصل جالبی رو خواهیم داشت
مثلا در حوزه دانش بنده یکی از دوستان دنیای سوفی رو می خونه میاد درمورد هگل ومارکس نظر میده ونطر کس دیگر قبول نمیکنه

• لایک
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
خب هفته‌ی دوم هم تموم شد. بخش دوم رو خوندین؟ نظرتون چی بود؟

و البته اونایی که دیرتر شروع کردن این هفته بخش اول رو تموم کردن؟ از اون هم هر نظر و سوالی داشته باشین میتونین بگین.

بالا