• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روش درس خواندن شما چگونه است؟

Artin...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
من سعی میکنم انعطاف پذیر باشم یعنی درباره هر درس با توجه به ساختار اون درس روش متفاوتی داشته باشم به علاوه این که سعی میکنم هر چیزی که معلم میگه رو یه جا برای خودم داشته باشم(هر چند ظاهرا به کار نیاد) به علاوه این که تست و تمرین هم طبیعتا دارم...

به علاوه اینکه فکر میکنم برای کسایی که میخوان موفق بشن انگیزه و حال داشتن نباید مهم باشه بلکه بیشتر discipline و نظم مهمه.یعنی اینکه مهم نیس که من حال دارم یا نه.مهم اینه که کار باید انجام شه...

این نظر من بود

hypnos

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
انتظار...
من تازگیا اصلا موقع درس خوندن تمرکز ندارم و درسم رو با علاقه نمیخونم!:-<
کاملا شدم برعکس دو سه سال پیش=((
چه کارایی پیشنهاد میدید بکنم؟
طبیعتا هر فردی روش خاص خودشو داره ، یک نفر با آهنگ ملایم درس میخونه ، یک نفر اگه یه مگس کنارش بال بزنه تمرکزش میره ، پیشنهاد من کم کردن دغدغه های زندگیه ، منظور اینه که طبیعتا وقتی چیزای جذاب تری از درس به عنوان گزینه وجود داشته باشن ، فقط یه آدم که میتونه با هوای نفسش مقابله کنه ، قادر به نادیده گرفتن اون گزینه های جذاب دیگه هست که همچین آدمی خیلی کم پیدا میشه ، پیشنهاد من محدود کردن انتخاب هاتونه ، وقتی فکر کنین که من به جز درس خوندن در این زمان میتونم گیم بازی کنم ، کتاب بخونم یا هر کار دیگه ، طبیعتا میلتون نمیکشه درس بخونین و یه مورد دیگه که تجربیه و کمک کننده ، اینه که یه دفترچه بزارین کنار دستتون ، زمان بزنین ، برحسب زمانی که درس خوندین جایزه بدین به خودتون ، اونوقت هی تلاش میکنین تایم بیشتری بزارین ، وقتی میخواین درس بخونین ، حتما قبلش میز کارتون رو مرتب و تمیز کنین ، انگیزه بخشه ، سعی کنین تغذیه ای کنار دستتون داشته باشین که اگه حس ضعف یا گرسنگی داشتین ازش استفاده کنین ، درس خوندنو لذت بخش کنین برای خودتون ، ساعات استفاده از گوشی و موبایلتون رو سعی کنین کاهش بدین ، هر روز پنج دقیقه ازش کم کنین ، موقع درس خوندن این حسو داشته باشین که فردا میخواید حضوری برین مدرسه ، به همه ی مباحث باید مسلط باشین ، ورزش حتما در برنامه ی روزانه تون باشه ، انسان رو سرحال میکنه .....
و نکته ی آخر که از دو سال پیش شرایط زندگی شخصی تون جدای کرونا ممکنه تغییراتی داشته باشه ، حتی عوض شدن اتاقتون ، بهم خوردن ساعت خوابتون یا هر مورد دیگه

rejo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1403
محیط خیلی برام فرقی نداره گرچه اگر از یه حدی شلوغ تر باشه باعث پایین اومدن بازدهیم میشه
و من اینجوری ام که هر چن وقت یبار مکان مطالعمو عوض میکنم چون اگه همیشه یه جا بشینم بشدت تمرکزم کم میشه بعد از یه مدتی
برای یادگیری مطالبی که دوس دارم یاد بگیرم کارم خیلی راحته و با حتی یه بار خوندن یاد میگیرم ولی برای مطالبی که از یادگیریشون لذت نمیبرم یا به دردم نمیخورن خیلی دردسر دارم و انرژی زیادیو مصرف میکنم

یه روشی هست به اسم فایتمن اگه اشتباه نکنم ...اینجوریه که شما وقتی یه مبحثو می خونی باید کتابتو ببندی و هرچی که فهمیدی رو توضیح بدی انگار که یه بچه شیش ساله نشسته رو به روت و تو می خوای بهش بفهمونی

یه روش دیگه ام هست که باید سعی کنی چیزی که خوندی رو به صورت تصویری در بیاری حالا هرجور که میخوای... میتونه نقاشی باشه میتونه نمودار باشه یا هرچیز دیگه ای که من بیشتر نمودار مفهومی میکشم
از اینا بیشتر استفاده میکنم

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
چطور هنگام درس خوندن موزیک گوش میدید؟من که حواسم پرت میشه...
جدیدا موقع درس خوندن تمرکز ندارم چکار کنم؟
روش من اینه که با صدای بلند از روی کتاب میخونم همین......
باید خدمتتون عرض کنم که، بحث انتخاب بین صداهایی هست که می‌شنویم، شما تو محیط کاملا ساکت اصلا نمیتونی وایسی، دیوونه میشی!
خب، وقتی صداهایی هست که ریتمیک نیست، حواستو بهم میزنه.
پس وقتی همچین صداهایی هست مثل تلویزیون و یا صحبت خانواده، ترجیحا آهنگ بهتره.
مورد بعدی اینکه موسیقی هایی که استفاده می‌کنید هم مهمه، مثلاً پیانو با وایت نویز، یا وایت نویز خالی، LO-FI, موسیقی مخصوص مطالعه، صدای باران, صدای طبیعت و امثالهم
هر آهنگی مناسب نیست، مخصوصاً باکلام!

یه روشی هست به اسم فایتمن اگه اشتباه نکنم ...اینجوریه که شما وقتی یه مبحثو می خونی باید کتابتو ببندی و هرچی که فهمیدی رو توضیح بدی انگار که یه بچه شیش ساله نشسته رو به روت و تو می خوای بهش بفهمونی

یه روش دیگه ام هست که باید سعی کنی چیزی که خوندی رو به صورت تصویری در بیاری حالا هرجور که میخوای... میتونه نقاشی باشه میتونه نمودار باشه یا هرچیز دیگه ای که من بیشتر نمودار مفهومی میکشم
از اینا بیشتر استفاده میکنم
برای کسانی که اطلاعات بیشتر میخوان انگلیسی شوند رو مینویسم:
Feynman technique برای یافتن حفره های یادگیری تون، برای اینکه پشت پیچیدگی پنهان نشید.
Mnemonic, توی منابع فارسی یادیار هم بهش میگن بعضی ها، ساخت تصویر خاصی که توی ذهن می‌مونه

____Zahra

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دامغان
سال فارغ التحصیلی
1402
سلام بچه ها
من امسال دهمم
پارسال درسم خوب بود ولی امسال هرچی هم میخونم نمره هام خیلی پایین میشه
قبلا وقتی میگفتم امتحانم رو بد دادم یعنی نوزده و نیم :!
ولی امسال بعضی درس ها از 15 هم پایین تر شدم
چی کار کنم

Roxan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
داخل کتابخونه درس خوندن ی چیز دیگست....
ولی بهترین تکنيک از نظر من پومودورو هست