• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مقایسۀ المپیادها

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
خب اره از نظر تجربه،تو شاید بیشتر خونده باشی اما این نشانگر مهارتت نیست،اما به احتمال زیاد تو به مطالب بیشتری مسلطی. تجربه هات بنظر مفید میاد اما من میخوام بدونم چرا فکر میکنی که نجوم بیشترین هوش(iq)رو میون المپیادا میخواد.
من تو جوابی که به مدیر انجمن دادم،خواستم از این حرف ایشون انتقاد کنم که در جواب تاپیک
(کدوم المپیاد مباحث سبک تری داره و بیشتر هوشی هست؟)گفته بودن نجوم و بعد شما نیز از من انتقاد کردید و گفتید که نجوم مبحثی است بسیار محاسباتی،که این حرفتون به راستی درسته.
اما حداقل ۳۰ درصد سوالات مرحله اول رو نجوم اماتوری و مباحث حفظی(مثل صورت فلکی)تشکیل میده و دوره ۴۰ هم که ۲۵ درصدش عملیه و اطلاعات رصدی که خیلی محاسبه نداره.

منم با شما موافقم اینکه بگیم نجوم بیشتر هوشیه تا خوندنی واقعا غلطه و به هیچ وجه نمیشه گفت سبک تره چون المپیاد هایی مثل فیزیک شیمی و زیست جز علومیه که ما یه آشنایی مختصری باهاش تو مدرسه پیدا کردیم
ولی اگه بخوای المپیاد نجوم کاملا از پایه شروع میکنی

• لایک
امتیازات: LM.

LM.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
منم با شما موافقم اینکه بگیم نجوم بیشتر هوشیه تا خوندنی واقعا غلطه و به هیچ وجه نمیشه گفت سبک تره چون المپیاد هایی مثل فیزیک شیمی و زیست جز علومیه که ما یه آشنایی مختصری باهاش تو مدرسه پیدا کردیم
ولی اگه بخوای المپیاد نجوم کاملا از پایه شروع میکنی
خوب بله نظر منم مثل تو هست البته باید صبر کنیم ببینیم ایشون چی میگن شاید نظرشون منطقی تر از ما بود.اما فکر میکنم چون ایشون هنوز استدلال ارائه نکردن نظرما‌ منطقی تره

a.khakpour77

گُم‌دَرسَر!!!
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5 تهران
شهر
فرز 1 بندرعباس/فرز 5 تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
مدال که نه...اما سه تا مرحله یک دارم...
دو تا ادبی، ی زیست...
دانشگاه
علوم‌پزشکی تهران
رشته دانشگاه
ژنتیک
مدیر،من اینطور فکر نمیکنم.چرا که شما تو نجوم نیاز دارید صورت فلکی حفظ کنید،همچنین یکی از المپیاداست که حتی بچه ها با سر فصلاشم اشنا نیستن،تعریفای زیادی هم داره؛مخصوصا نجوم کروی.
وقتی مینوشتم نجوم، درمقایسه با المپیاد زیست و المپیاد ادبی نوشتم بیشتر
مسلماً موفقیت در هر المپیادی نیازمند تلاش بسیاره، چون تمام رشته‌های المپیادی دارای مطالب گسترده‌ای هستن
اما در مقایسه با هم لزوماً یکسان نیستن
المپیاد نجوم ازنظر گستردگی مطالب، خصوصاً مطالب حفظی هم‌تراز با المپیاد زیست و ادبی نیست (زیست مشخصاً مطالب بیشتری داره، اما معمولاً رفرنس‌ها مشخصن و دانش‌آموز میدونه چی بخونه، اما در مورد المپیاد ادبی، منابع هرساله تغییر میکنن و ممکنه یک سال قسمتی از شاهنامه بعنوان مرجع آزمون باشه و سال بعد تاریخ بیهقی، این یعنی گستردگی ب بلندای تاریخ ادبی ایران و جهان!!)

در مورد المپیاد نجوم
یکی دیگه از دلایلی ک بعنوان المیپاد راحت‌تر نوشتم، تعداد کمتر شرکت‌کنندگانشه ک خودش یکی از عوامل موفقیت در این رشته‌س
اگه کسی واقعاً بخواد برای المپیاد تمام تلاشش رو بکنه، امکان موفقیتش در المپیاد نجوم بیشتر از زیسته...

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
فک کنم شیمی از همه بهتره ...هم منابعش از زیست کمتره و هم در حد فیزیک داخلش ریاضی نداره...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
فک کنم شیمی از همه بهتره ...هم منابعش از زیست کمتره و هم در حد فیزیک داخلش ریاضی نداره...
شیمی انسجام مطلب و منبع نداره در حالی که برا زیست میدونی باید کمپل ها رو بخونی
در ضمن شیمی المپیاد شامل شیمی فیزیک ام میشه (ترموشیمی) که دقیقا مثل ترمو فیزیک میشه

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
می خوای این جوری حساب کنی؟ کامپیوتر بهتره. مطالب منسجمه و ریاضی اش از المپیاد شیمی هم کمتره.

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
می خوای این جوری حساب کنی؟ کامپیوتر بهتره. مطالب منسجمه و ریاضی اش از المپیاد شیمی هم کمتره.
اره ولی خب منابعش خیلی خارج از کتاب هامونه فکر کنم :-?
منم که کلا تجربی ام...

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
اره ولی خب منابعش خیلی خارج از کتاب هامونه فکر کنم :-?
منم که کلا تجربی ام...
اگر فکر می کنی منابع المپیاد شیمی داخل کتابامونه سخت در اشتباهی، سخت
حتی مرحله اولم این شکلی نیست.
و این که اگه به منابع مدرسه باشه همون کتاب آمار و احتمال پایه یازدهم و گسسته پایه دوازدهم و ترکیبیات آخر کتاب ریاضی ۱ خیلی مرتبط تره.

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
اگر فکر می کنی منابع المپیاد شیمی داخل کتابامونه سخت در اشتباهی، سخت
حتی مرحله اولم این شکلی نیست.
و این که اگه به منابع مدرسه باشه همون کتاب آمار و احتمال پایه یازدهم و گسسته پایه دوازدهم و ترکیبیات آخر کتاب ریاضی ۱ خیلی مرتبط تره.
اما من الان دارم مرحله دو میخونم... :D
و در کل سرفصل های مرحله ۱ که کتابای خودمونه مرحله ۲ هم که اکثرش سر فصل هاش مشابهه

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
در ضمن شیمی المپیاد شامل شیمی فیزیک ام میشه (ترموشیمی) که دقیقا مثل ترمو فیزیک میشه
اون رو که قبول دارم کلا یه بار میزنه تو فیزیک... یه بار میره تو زیست.. :D ولی حجم ها اونقدر زیاد نیست مثلا اگر دوتا یا سه تا شیمی عمومی بخونی تازه شاید برسه به حجم کمپل ها... :-??
و مباحث هم ۸۰ درصد همون مبحث های دبیرستان اند(مثلا هندسه مولکولی یا بعضی از اصول مثل عدم قطعیت و.. داخل کتاب نیست)ولی من شنیدم مثلا برای المپیاد زیست خیلی مناسب نیست که زنگ زیست رو معافیت بگیری چون با هم یه جاهایی فرق دارن...

آخرین ویرایش:

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
مطمعن باش فقط با خوندن کمپبل و سولومون نمیشه توی این المپیاد به جایی رسید
زیست بسیار پیچیده و دشواره و افرادی که فک می‌کنن بایه درس حفظی طرف‌ان سخت در اشتباهن

زیست گستردگی بسیار زیادی داره و کسی که می‌خواد مدال بیاره اینو باید بفهمه که کمپل کافی نیست
علاوه بر کمپبل و سولومون رفتیم سراغ یه سری کتاب های دانشگاهی که وحشتناک سنگینه و تازه اون وقت می‌فهمی هیچی از زیست بلد نیستی :)) ولی خب خیلی جذابه لعنتی:-"

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
زیست بسیار پیچیده و دشواره و افرادی که فک می‌کنن بایه درس حفظی طرف‌ان سخت در اشتباهن

زیست گستردگی بسیار زیادی داره و کسی که می‌خواد مدال بیاره اینو باید بفهمه که کمپل کافی نیست
علاوه بر کمپبل و سولومون رفتیم سراغ یه سری کتاب های دانشگاهی که وحشتناک سنگینه و تازه اون وقت می‌فهمی هیچی از زیست بلد نیستی :)) ولی خب خیلی جذابه لعنتی:-"
آره دقیقا!
زیست تو المپیاد رویکرد حفظی‌اش به صفر می‌رسه اغلب! و به شدت مفهومی می‌شه.

برعکس زیست مدرسه که به نظر من خیلی خیلی حفظیه!
کمپبل‌هارو خوندی؟؟
کمپبل ها به نسبت کل منابعی که برای المپیاد زیست، باید خوند؛ مثل قطره‌ی‌خیلی‌کوچکی، مقابل یه اقیانوس‌ان! بدون اغراق!!
ولی من شنیدم مثلا برای المپیاد زیست خیلی مناسب نیست که زنگ زیست رو معافیت بگیری چون با هم یه جاهایی فرق دارن...
کسی که می‌تونه خودخوان برای المپیاد بخونه، زیست مدرسه براش چیزی نیست اصلا!
گرچه تضادهای بسیاری داره…

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
اون رو که قبول دارم کلا یه بار میزنه تو فیزیک... یه بار میره تو زیست.. :D ولی حجم ها اونقدر زیاد نیست مثلا اگر دوتا یا سه تا شیمی عمومی بخونی تازه شاید برسه به حجم کمپل ها... :-??
و مباحث هم ۸۰ درصد همون مبحث های دبیرستان اند(مثلا هندسه مولکولی یا بعضی از اصول مثل عدم قطعیت و.. داخل کتاب نیست)ولی من شنیدم مثلا برای المپیاد زیست خیلی مناسب نیست که زنگ زیست رو معافیت بگیری چون با هم یه جاهایی فرق دارن...
کسی که زیست رو برای المپیاد جدییی میخونه متاسفانه توی کنکور نمیتونه درصد بالای بگیره
چرا؟؟
کتاب های درسی تماما پر از غلط های علمیه و محدودیته یعنی چی؟؟
:-"
یعنی وقتی المپیاد میخونی با دریای عظیمی از مطالب مواجه هستی و بعد از اون که بیای سراغ کتاب متوجه غلط های علمی اش میشی و توی سوالای چهار گزینه ای گیر میکنی و اشکال درمیاری از سوالا ک خب این در سطح کتاب نیست و ازش استقبال نمیشه

از طرفی هم اینکه بیای چیزای درست رو یاد بگیری و بعد در کنارش کتاب درسی که پر غلططط علمیه هم یاد بگیری به صورتی که لطمه نخوری کار هر کسی نیس :-"
پس زیست مدرسه کلا کنار :-"

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

با چیزایی که گفتید موافقم ولی برای دفاع از خود باید بگم که منم هیچوقت فکر نکردم که زیست درس حفظیه (البته بستگی داره که برای چی بخونی یه امتحان ساده فقط از کتاب درسی یا ازمون تستی و مخصوصا المپیاد ) ولی خب به نظرم المپیاد شیمی به خلاف نظر دوستمون انسجام داره ولی خب منابع متعددی هست که تو میتونی یکیشون رو انتخاب کنی...

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
با چیزایی که گفتید موافقم ولی برای دفاع از خود باید بگم که منم هیچوقت فکر نکردم که زیست درس حفظیه (البته بستگی داره که برای چی بخونی یه امتحان ساده فقط از کتاب درسی یا ازمون تستی و مخصوصا المپیاد ) ولی خب به نظرم المپیاد شیمی به خلاف نظر دوستمون انسجام داره ولی خب منابع متعددی هست که تو میتونی یکیشون رو انتخاب کنی...
منم نگفتم شما فک کردی زیست درس حفظیه>:D< اما چیزی که جا افتاده اینه که زیست کاری نداره و با یه مشت حفظیات طرف هستیم که در یک مدت معین میشه حفظ شون کرد /:[-|~X(:|
حتی خیلی از بچه های دوره اول;;) وقتی صحبت از المپیاد میشه صرفا بخاطر این تصور فرا چرت زیست رو انتخاب میکنن $_$که خب اینا جزو اون دسته از افراد هستن که وسط های راه کم میارن
نمد شاید من اشتباه میکنم:-??

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
منم نگفتم شما فک کردی زیست درس حفظیه>:D< اما چیزی که جا افتاده اینه که زیست کاری نداره و با یه مشت حفظیات طرف هستیم که در یک مدت معین میشه حفظ شون کرد /:[-|~X(:|
حتی خیلی از بچه های دوره اول;;) وقتی صحبت از المپیاد میشه صرفا بخاطر این تصور فرا چرت زیست رو انتخاب میکنن $_$که خب اینا جزو اون دسته از افراد هستن که وسط های راه کم میارن
نمد شاید من اشتباه میکنم:-??
نه اصلا . من که میگم باشما موافقم . من خودم هم بخاطر زیاد بودن مطالب زیست و ... نرفتم سمتش . از اول سر زیست و شیمی شک داشتم و رفتم دنبال شیمی

بالا