• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مواجهه با سوالات کنکور

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
بچه ها :-"
بیاید براتون از یه مشکلی که من دوران دبیرستان و کنکور داشتم بگم که اگر مثل منین، زودتر جلوی اشتباهتون رو بگیرین ^^
مشکل من توی درس ریاضی مثلا این بود که اگر اون تیپ سوالی که می خوندم رو قبلا حل نکرده بودم،حتی اگر تو مبحثی بود که روش مسلط بودم حل نمی کردم! استرس می گرفتم که واو،دیدی بدبخت شدم هیچی بلد نیستم و... میخوام بگم اگر تو حل سوالات، بنا تون اینه که اول از سوال هایی که مسلط هستین شروع کنین و دیدین که طراح از اون مبحث سوال سخت یا جدیدی طرح کرده هیچ نترسید :-" اون سوال رو علامت بزنین، ایده ی حل سوالاتون رو پیاده کنین و وقتی برگشتین که ببینین برای بار اخر چه خاکی تو سرش بریزید :-" سعی کنین از هر روشی که تا حالا یاد گرفتین برای جمع کردن اطلاعات استفاده کنین. مثلا سوال هایی هستن از تابع یا مشتق میان و شما می تونین با نقطه به دست آوردن، مشتق گرفتن، مهندسی معکوس یه کاریش بکنین. در کل این یک مهارته شما در شرایط استرس زا و زمان کم بتونین یه تصمیم بگیرین و ایده رو پیاده کنین! به جایگذاری توی گزینه ها،مشتق گرفتن، نقطه یابی و... دقت کنین خیلی جاها یه ایده اولیه بهتون میدن! اگر این تکنیک الکی ها رو بلدید که تو ویدیوها و کلاسا تبلیغ می کنن و خدای ناکرده سر جلسه یادتون رفت، به روش های اصلی برگردین! همون تشریحی کاری هایی که دبیرستان انجام میدادین! اون راه حل های اصلی چیزایین که معمولا تو ذهن تون می مونن.
و اینکه از تکنیک زمان نقصانی اگر استفاده کنین، درسی سخت بود یا وقت کم اوردین خیالتون راحته که یه متوسطی رو زدین، ما که نمی دونیم دقیقا چه درسی قراره درس سخت کنکور باشه یا چیزایی از این دست، ممکنه درسی که فکر می کردین سخت باشه امسال راحت داده باشن! اگر زمان سیو کنین می تونین بین درس هایی که نیاز به زمان بیشتر دارین تقسیم کنین و این خیلی عالی میشه، هم اعتماد به نفس تون میره بالا و هم خیال تون راحته :-"
اگر کسی برای باقی درس ها هم ایده ای داشت بیاید اینجا به اشتراک بذاریم ^^

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
فک کنین یه روز بعد یه آزمون آزمایشی معمولی، بهتون بگن نتایج این آزمون مبنای قبولی شما تو دانشگاهای ایران قراره باشه. کنکور همچین چیزیه. مثلا خودم که دفترچه رو باز کردم دیدم چه باحال! سوالا همون سبک همیشگی هستن و شروع کردم سیاه کردن پاسخ‌نامه و اینا. درسته که آخرش حدس می زدم نتیجه‌م تو یه بازه ای باشه و رتبه بده‌ی بازه رو آوردم و یه دانشگاه پایین تر قبول شدم رشته‌مو (پایین تر طبق نظر عوام و کف قبولی و گر نه زیاد شنیدم دانشگاه ما رو ترجیح دادن) اما آخرش راضی بودم.
از اینا گذشته، چیزی که قبل دانشگاه به ما می گفتن و ما هم الان خودمون دیدیمش و به شما میگیم، اینه که دانشگاه بی اهمیت نیست اما اصل خود اون آدمه. مثلا طرف تو غیرانتفاعی تو یه شهر متوسط کارشناسی گذرونده و انقد خوب بوده ارشد شهر تهران روزانه قبول شده -البته که قبولیش دلیل کاربلد بودنش نیست لزوما- از اون طرف عده ای از کارشناسیای همین دانشگاه نمی تونن ارشد بمونن و میرن جاهای دیگه. منظورم اینه که نه روی سردر دانشگاه نه جای دیگه‌ای از این نظر که سکوی پرتاب باشه نریدن. طرف خودش باید برینه((:

MHJazini

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
1400
فک کنین یه روز بعد یه آزمون آزمایشی معمولی، بهتون بگن نتایج این آزمون مبنای قبولی شما تو دانشگاهای ایران قراره باشه. کنکور همچین چیزیه. مثلا خودم که دفترچه رو باز کردم دیدم چه باحال! سوالا همون سبک همیشگی هستن و شروع کردم سیاه کردن پاسخ‌نامه و اینا. درسته که آخرش حدس می زدم نتیجه‌م تو یه بازه ای باشه و رتبه بده‌ی بازه رو آوردم و یه دانشگاه پایین تر قبول شدم رشته‌مو (پایین تر طبق نظر عوام و کف قبولی و گر نه زیاد شنیدم دانشگاه ما رو ترجیح دادن) اما آخرش راضی بودم.
از اینا گذشته، چیزی که قبل دانشگاه به ما می گفتن و ما هم الان خودمون دیدیمش و به شما میگیم، اینه که دانشگاه بی اهمیت نیست اما اصل خود اون آدمه. مثلا طرف تو غیرانتفاعی تو یه شهر متوسط کارشناسی گذرونده و انقد خوب بوده ارشد شهر تهران روزانه قبول شده -البته که قبولیش دلیل کاربلد بودنش نیست لزوما- از اون طرف عده ای از کارشناسیای همین دانشگاه نمی تونن ارشد بمونن و میرن جاهای دیگه. منظورم اینه که نه روی سردر دانشگاه نه جای دیگه‌ای از این نظر که سکوی پرتاب باشه نریدن. طرف خودش باید برینه((:

منظورت اینه سوالا کنکور خیلی شبیه سوالا کانون و... هستن؟؟؟
یا شبیه کنکور های قبل؟؟؟
یا هر دو؟؟
خب اون قسمتی که گفتی از اونی که می خواستم پایین تر قبول شدم دلیلش چی بود؟؟؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
این خیلی تاپیک خوبیه
من سال پیش برا المپ آزمایشی ام دچار مشکل شدم
هیچ کدوم از چیزایی که خونده بودم شبیه سوالا نبود
الان این استرسو هم برا المپ هم برا کنکور دارم
هرچی می خونم حس میکنم هیچ کدوم به کار نمیاد و سر هر کدوم از امتحانا برم قراره شوکه شم
کاش بگین چطور این استرسمو کنترل کنم
و چه آزمون ها با کتاب هایی تستاشون شبیه کنکوره ؟

آخرین ویرایش:

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
منظورت اینه سوالا کنکور خیلی شبیه سوالا کانون و... هستن؟؟؟
یا شبیه کنکور های قبل؟؟؟
یا هر دو؟؟
خب اون قسمتی که گفتی از اونی که می خواستم پایین تر قبول شدم دلیلش چی بود؟؟؟
فک کن یه بار خط‌کش میذاری یه خط می کشی،
بعد روش یه خط دستی می کشی،
بعد روی دستیه یکی دیگه دستی می کشی.
اولیه کنکور اون ساله دومیه سال قبل سومیه آزمایشیا. (البته منظورم این نیست که اینا لزوما کم‌تر شبیه‌ن اما اصل به نظرم سالای قبله)
من دیگه از یه مدتی به بعد مطمئن بودم که شهر تهران قبولم و می خواستم دانشگاه تهران برم [الان شنیدم ظاهرا معماری بهشتی اولویت بالاتر باشه بهتره]. فک می کردم ۲۰۰تا۴۰۰منطقه۲ بیارم که ۴۰۰شدم. علت‌ش این بود که یه‌خورده مدیریتم کم‌تر از آزمونای قبل بود و چنتا غلطی که زدم و یه خورده زمانی که اضافه خرج کردم، درصدمو پایین آورد. در واقع یه خورده دوس داشتم سریع دفترچه رو ببلعم یا از اون ور بوم، غرق سوال بشم. یکی دقت‌و کم می کنه اون یکی زمان بازگشت‌و. قاعدتا یه درسایی رو ممکنه از انتظارت بالاتر بزنی یه درساییم ممکنه پایین تر؛ مثلا من دینی رو ۶۰م می زدم راضی بودم اما ۸۰ زدم از اون ور فیزیک‌و بسته بودم رو ۵۰و خورده ای ولی ۳۹ زدم. وقتی نتایج اومد خیلی از نتیجه خوشحال نبودم اما کاملا راضی بودم چون به جز دکترای پیوسته زیست‌فناوری، هر رشته ای رو می شد تو شهر تهران قبول بشم. انتخاب کردم و رتبه‌م چون بومی نبودم به تهران نرسید و بهشتی شد؛ و گر نه با ۵۰۰ پسر بومی فک کنم معماری تهران رفت اما الان راضیم از دانشگاه و دانشکده.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
این خیلی تاپیک خوبیه
من سال میش برا المپ آزمایشی ام دچار مشکل شدم
هیچ کدوم از چیزایی که خونده بودم شبیه سوالا نبود
الان این استرسو هم برا المپ هم برا کنکور دارم
هرچی می خونم حس میکنم هیچ کدوم به کار نمیاد و سر هر کدوم از امتحانا برم قراره شوکه شم
کاش بگین چطور این استرسمو کنترل کنم
و چه آزمون ها با کتاب هایی تستاشون شبیه کنکوره ؟
خب من المپیاد ندادم و آشنایی ندارم،سکوت میکنم اگر کسی تجربه داره بگه، اما راجع به کنکور:
نمیخوام بگم سوال جدید نیست و نمی بینی، اما اونقدر کمه که به خودت بگی :«اعع شکل همیناییه که خوندم». سر کنکور با چیزهای عجیب و فضایی و فلان مواجه نمیشی! یعنی اگر از اواخر دهه هشتاد تا پارسال رو خوب حل کنی، با توجه به تغییرات محتواتون البته، خیلی راه میفتی.
اما راجع به سوال های جدید، باز هم میگم، سوال هایی که حل کردی ذهن تو رو تقویت میکنه و روی مبحث مسلط میشی. اینو بپذیر که دو حالت داره یا بلدی یا بلد نیستی، انسان از نابلدی هاش نمی ترسه، تلاش میکنه کم کنه،همین :-"
در جواب استرس هم ببین عزیزم، تمرین کردن و تمرین کردن، اونقدر خوب تمرین حل کن و تست بزن که به یه اعتماد به نفسی برسی،آدمی که خوب درس بخونه و درگیر درس باشه، در صورتی که استرسش بیمارگونه نباشه، حل میشه اوضاع. در نهایت از تنفس عمیق استفاده کن که بدنت تو شرایط راحت تری قرار بگیره.
خیلی سوال حل کن، از هر جا که رسیدی، تسلطت رو بالا ببر،شاه کلیده.

sara_h.t

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1400
فک کن یه بار خط‌کش میذاری یه خط می کشی،
بعد روش یه خط دستی می کشی،
بعد روی دستیه یکی دیگه دستی می کشی.
اولیه کنکور اون ساله دومیه سال قبل سومیه آزمایشیا. (البته منظورم این نیست که اینا لزوما کم‌تر شبیه‌ن اما اصل به نظرم سالای قبله)
من دیگه از یه مدتی به بعد مطمئن بودم که شهر تهران قبولم و می خواستم دانشگاه تهران برم [الان شنیدم ظاهرا معماری بهشتی اولویت بالاتر باشه بهتره]. فک می کردم ۲۰۰تا۴۰۰منطقه۲ بیارم که ۴۰۰شدم. علت‌ش این بود که یه‌خورده مدیریتم کم‌تر از آزمونای قبل بود و چنتا غلطی که زدم و یه خورده زمانی که اضافه خرج کردم، درصدمو پایین آورد. در واقع یه خورده دوس داشتم سریع دفترچه رو ببلعم یا از اون ور بوم، غرق سوال بشم. یکی دقت‌و کم می کنه اون یکی زمان بازگشت‌و. قاعدتا یه درسایی رو ممکنه از انتظارت بالاتر بزنی یه درساییم ممکنه پایین تر؛ مثلا من دینی رو ۶۰م می زدم راضی بودم اما ۸۰ زدم از اون ور فیزیک‌و بسته بودم رو ۵۰و خورده ای ولی ۳۹ زدم. وقتی نتایج اومد خیلی از نتیجه خوشحال نبودم اما کاملا راضی بودم چون به جز دکترای پیوسته زیست‌فناوری، هر رشته ای رو می شد تو شهر تهران قبول بشم. انتخاب کردم و رتبه‌م چون بومی نبودم به تهران نرسید و بهشتی شد؛ و گر نه با ۵۰۰ پسر بومی فک کنم معماری تهران رفت اما الان راضیم از دانشگاه و دانشکده.

معماری شهید بهشتی الان بالاتر از تهرانه؟
چون امسالم رتبه دو رقمی شهید بهشتی رفته بود
ولی در کل تهرانو میزنن [ احتمالا چون اطلاعات خاصی ندارن مث من (: ]

Atefeh88

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
اردبیل
شهر
اردبیل- خرمآباد
سال فارغ التحصیلی
1385
معماری شهید بهشتی الان بالاتر از تهرانه؟
چون امسالم رتبه دو رقمی شهید بهشتی رفته بود
ولی در کل تهرانو میزنن [ احتمالا چون اطلاعات خاصی ندارن مث من (: ]
ببین تفاوت تهران و شهید بهشتی در نحوه نگاه به آموزش معماریه. تهران جو خلاقانه تری داره و بچه هاش بیشتر به جریان های روز معماری گرایش دارن. فارغ التحصیلان شهید بهشتی سنت گرا تر هستن. معمولا هم این جنگ کی بهتره بین بچه های تهران و بهشتی هست. علاوه بر اون جو بهشتی از قدیم هم خیلی کلاسه شده تره، مساله رده بندی بر اساس سال بالایی و سال پایینی بودن هنوز وجود داره، یه جورایی شبیه نظام طبقاتی. اما جو تهران خیلی بازتره و فضاش آزادتره، آموزش آتلیه ای هم توش اهمیت بیشتری داره. ولی در کل بستگی به روحیات خودت داره و این که در کدوم فضا یادگیرنده بهتری هستی.
من خودم اصلا فضای بهشتی و نحوه آموزشش به روحیه م نمی خورد پس انتخابش نکردم، ولی از این که دانشگاه تهران بودم بسیاااار راضی ام، مطمئنم بازدهی که توی تهران داشتم رو هیچ وقت نمی تونستم تو بهشتی داشته باشم

بالا