• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سکونتگاه های منظومه ی شمسی

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
سلااام.
این تاپیک هدفش معرفی قمر های سکونت پذیر در منظومه ی شمسیِ و برسیشون از دیدگاه فیزیکیه.

اول یه چن تا کلمه رو تعریف کنیم
سکونتگاه: وقتی تو این تاپیک من از کلمه ی سکونت مذیر استفاده نیکنم به این معنا نیست که الان اونجا لزوما موجود زنده ای وجود داره یا حتی محتمل که اونجا موجود زنده ای وجود داشته باشه
یعنی سیاره/قمر شرایط نسبتا مناسبی داره برای سفر کردن و زندگی کردن

شرایط مناسب: یه سری شرایط هستن که یه قمر سیاره رو مناسب برای سفر کرون یا زندگی کردن میکنه خود آنالیز کردن این شرایط و مشخص کردنشون یه رشته به نام بیوآسترونومی میشه ولی به طور عمده شرایطی که من قراره در نظر بگیرم.
۱. شرایط جوی استیبل: اینکه تو قمر/سیاره دمای میانگین و تغیرات جوی حدودا قابل پیشبینی و مناسب باشه (مثلا دماش بیش از حد بالا نباشه که فلزات توش ذوب شن یا مثلا طوفان های غیرقابل پیشبینی نداشته باشه)
۲. وجود اتمسفر
۳. شتاب گرانشی مناسب
۴. سیاره/قمر هم تو اتمسفرش هم تو لیتسفرسش شامل عناصر سمی یا خیلی خطرناک نباشه و اگه یه چنتا عنصر کاربردی هم داشت که فبها المراد
۵. وجود اب: این یکی شرط لازم نیست ولی اگه سیاره h2o مایع یا جامد داشته باشه دیگه فوقالعاده میشه

...
حالا یه سری سوال
۱. خوب اصلا این اطلاعات به چه کار میاد؟
اگه آدم خیال پردازی باشید میتونید تصور کنید اگه یه وقت بمب اتمی زدن و کره ی زمین رادیو اکتیویته شد میتونیم فرار کنیم اونجا. یا اگه رئالیست ترید میتونید به برداشت منابع از این قمر ها فکر کنید
۲. چرا قمر های منظومه ی شمسی؟ چون اطلاعاتی که داریم دقیق تر و مطمعن از اطلاعات فرا منظومه ای هست در ضمن برسیشون راحت تره و راه رسیدن بهشون سریع تر
...

سوالی داشتید تا اینجا جواب میدم و اینکه هر هفته شاید راجب به قمر حرف بزنم و اینا

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
وقتی داری در مورد سکونت حرف میزنی باید سیاره/قمر مورد نظرت جوش با جو زمین از درصد ترکیبات گازی یکسانی بر خوردار باشه که تو منظومه شمسی هیچ سیاره ای نداریم و داخل قمر ها هم تعداد محدودی که باز اونا هم فشار اتمسفر یا دمای سطحشون شرایط زندگی کردن رو نداره و درمورد استخراج منابع هم با تکنولوژی الان بشر صرفه اقتصادی نداره ولی اگه بگیم تکنولوژی انسان ها هم به این درجه دست پیدا کنه این کار باعث بر هم زدن توازن زمین میشه و باید با مدیریت انجام بشه...
طبق نظریه های علمی هم یا باید با انرژی فوق‌العاده زیادی نیروی مکش ایجاد کرد برای آوردن چنین اجسامی به نزدیک و یا حتی روی سطح زمین که بشر منبع قدرت به این عظیمی رو نداره یا باید تونل های کوانتومی باز کنه که بازم علمشو نداره پس فعلا تا چهل ، پنجاه سال دیگه این قضیه منتفیه :))
اگه غلط املایی یا انشایی داشت ببخشید چون با گوشی تایپ کردم...

saaye81

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید فتحی
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1400
تو منظومه شمسی هیچ سیاره ای نداریم و داخل قمر ها هم تعداد محدودی که باز اونا هم فشار اتمسفر یا دمای سطحشون شرایط زندگی کردن رو نداره
همین الان توی خیلی از قمرهای زحل و همچنین به تازگی در زهره متوجه شدن شدن امکان حیات میکروبی وجود داره

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
وقتی داری در مورد سکونت حرف میزنی باید سیاره/قمر مورد نظرت جوش با جو زمین از درصد ترکیبات گازی یکسانی بر خوردار باشه که تو منظومه شمسی هیچ سیاره ای نداریم و داخل قمر ها هم تعداد محدودی که باز اونا هم فشار اتمسفر یا دمای سطحشون شرایط زندگی کردن رو نداره و درمورد استخراج منابع هم با تکنولوژی الان بشر صرفه اقتصادی نداره ولی اگه بگیم تکنولوژی انسان ها هم به این درجه دست پیدا کنه این کار باعث بر هم زدن توازن زمین میشه و باید با مدیریت انجام بشه...
طبق نظریه های علمی هم یا باید با انرژی فوق‌العاده زیادی نیروی مکش ایجاد کرد برای آوردن چنین اجسامی به نزدیک و یا حتی روی سطح زمین که بشر منبع قدرت به این عظیمی رو نداره یا باید تونل های کوانتومی باز کنه که بازم علمشو نداره پس فعلا تا چهل ، پنجاه سال دیگه این قضیه منتفیه :))
اگه غلط املایی یا انشایی داشت ببخشید چون با گوشی تایپ کردم...

اولا برات توضیح دادم
سکونت منظور این نیست بریم اونجا عین زمین خونه بسازیم
سکونتگاه های مورد نظر مثل سکونت گاه های مریخیه

ثانیا آلان پروژه هایی واسه استخراج منابع از قمر های دیگه وجود داره با وجود هزینه بریش

ثالثا این چیزایی که شما میفرمایید من راجبش کلاس چهارم پروژه ارائه دادم اگه تاپیک زدم میدونم دادم راجب چی حرف میزنم لطفا با دقت بخونید متن ها رو

رابعا ممنون از نظرت
-----
همین الان توی خیلی از قمرهای زحل و همچنین به تازگی در زهره متوجه شدن شدن امکان حیات میکروبی وجود داره

راجب همه اینا صحبت میکنم
زهره به خاطر دماش سکونت گاه مناسبی برای انسان محسوب نمیشه

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:
بالا