• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فوت مایکل کالینز

المپیاد طلایی ها
  • شروع کننده موضوع
  • #1

Amirhossin

Astronomer
کنکوری ۱۴۰۰
ارسال‌ها
44
امتیاز
265
نام مرکز سمپاد
...
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
مایکل کالینز یکی از سه فضانورد ماموریت آپولو ۱۱ در سن ۹۱ سالگی درگذشت. در این ماموریت کالینز در مدار ماه درون مدارگرد قمری ماند، اما دو فضانورد همراهش نیل آرمسترانگ و باز آلدرین با سطح‌نشین عقاب روی ماه فرود آمدندimage.jpg


مایکل کالینز” فضانورد ایتالیایی متولد ۳۱ اکتبر ۱۹۳۰ در رم است که در جوانی جذب نیروی هوایی ارتش ایالات متحده شد و در سن ۳۸ سالگی برای مأموریت آپولو ۱۱ انتخاب شد.

کالینز در ماموریت آپولو ۱۱ در مدار ماه ماند، در حالی‌که هیچ‌گونه تماسی با سیاره خانه خود نداشت و در حال سفر به پشت ماه بود، افکار خود را در حین این تجربه مرور می‌کرد: «من حالا تنهایم، واقعاً تنها، و حقیقتا از هرگونه زندگی که تاکنون می‌شناختم دورافتاده‌ام. من اینم. اگر بخواهم بشمارم، تعداد سه میلیارد نفر بعلاوه دونفری خواهد بود که آن‌طرف ماه هستند و یک نفر که فقط خدا می‌داند در این سمت ماه تنها مانده است.»

کالینز در جایی گفته: «من یک قلمرو کوچک و زیبا داشتم. همه‌ی آن مال من بود. من امپراطور و کاپیتان آن بودم و این کاملا راحت بود. من حتی قهوه‌ی گرم هم داشتم.»

وقتی از او پرسیدند که در زمان فرود آمدن آرمسترانگ و آلدرین بر روی سطح ماه، به چه چیزی فکر می‌کرده است، او با طعنه جواب داد: «تنها سعی کردم به خودم یادآوری کنم که هر جزء سازنده در این سفینه توسط فردی فراهم‌شده بود که خواسته بود از ارزان‌ترین چیزها استفاده کند و چه خوش‌شانس هستم که تا بازگشت آن‌ها، جان سالم به در برده‌ام!» کالینز در مصاحبه‌ای با ناسا در سال ۲۰۰۹ گفت: «روی سنگ قبر من بنویسید: خوش‌شانس.»

در بیانیه خانوادگی “کالینز” به مناسبت درگذشت این فضانورد برجسته آمده: با تاسف اعلام می‌کنیم که پدر و پدربزرگ عزیزمان امروز پس از نبردی شجاعانه با سرطان درگذشت. او روزهای آخر خود را با آرامش و در کنار خانواده گذراند. او همیشه با خشوع و فروتنی با چالش‌های زندگی روبرو شد و این، آخرین چالش او بود. ما آرزوی او را که بزرگداشت و نه عزاداری بود، ارج خواهیم نهاد. لطفاً با یادآوری ذکاوت سرشار او، عزم و چشم انداز خردمندانه او با ما همراهی کنید.

تعداد کمی از انسان‌ها می‌توانند ادعا کنند که به اندازه “کالینز” برای تمدن مدرن جهان کار کرده‌اند. اکنون در حالی که تلاش‌های مشترک ناسا، “اسپیس‌ایکس”، “بلو اوریجین”، آژانس فضایی اروپا و بسیاری دیگر برای بازگشت به ماه و رسیدن به مریخ و فراتر از آن در حال انجام است، دقیقاً مثل “کالینز”، بسیاری از فضانوردان شجاع به دنبال تحقق این امر هستند و کاوش بشر در فضا بیش از هر زمان دیگری به مرز نهایی خود رسیده است.

“استیو جورچیک” مدیر ناسا در یک بیانیه رسمی در مورد درگذشت “کالینز” گفت: امروز، “مایکل کالینز” یک پیشگام واقعی و مدافع مادام العمر خود را برای کاوش در فضا از دست دادیم. برخی او را به عنوان خلبان ماژول فرماندهی “آپولو 11” تنهاترین مرد تاریخ می‌نامیدند. در حالی که همکارانش برای اولین بار روی کره ماه قدم می‌زدند ، وی به ملت ما کمک کرد تا به یک نقطه عطف تعیین کننده برسد. او همچنین در برنامه “جمینی” و به عنوان خلبان نیروی هوایی خدمت کرد.
منبع:بیگ بنگ

یاد و نامش گرامی:RedHeart


جدا از تمام بحث های پیرامون سفر انسان به ماه توسط ایالات متحده و اتفاقات دوران جنگ سرد این که آیا سفر به ماه دروغ بود یا واقعیت داشت کالینز و امثال او به ما درس های بزرگی داده اند مثل بلند پروازی احساس مسولیت و در کار خود حرفه ای بودن در برنامه آپولو تیم تحقیقاتی مهندسین تکنسین ها و حتی فضانوردان به مشکلات زیادی خوردند اما همت کردند و با علم، پشتکار و تلاش حلشون کردند اگر فیلم آپولو 13 با بازی تام هنکس رودیده باشید متوجه حرف من میشید (فیلم بر پایه اسناد ناسا و واقعیت ساخته شده) میبینید که چگونه مشکلات در فضا حل میشوند با اعتماد و تلاش تیم ناسا آپولو 13 از مرگ نجات یافت و سالم به خانه بازگشت

به نقل از ویکی پدیا:

آپولو ۱۳ (به انگلیسی: Apollo 13) هفتمین پرواز سرنشین‌دار از مجموعه برنامه فضایی آپولو و سومین سفر با هدف فرود بر ماه بود. در این عملیات، انفجاری در مخزن اکسیژن ماژول خدماتی، باعث نشت اکسیژن هر دو کپسول این ماژول به فضا شد. به همین علت فضانوردان مجبور شدند به ماژول ماهنورد نقل مکان کرده و ماژول فرماندهی را برای ذخیره منابع موجود آن برای سفر بازگشت، به حالت خاموش درآورند. با وجودی که ماژول ماهنورد برای سرویس دهی به دونفر برای دو روز طراحی شده بود، مرکز کنترل عملیات در هیوستون تگزاس آن را برای سرویس دهی به سه نفر برای مدت سه روز ارتقا داد. مشکل اصلی پیدا کردن راهی برای خوراندن کارتریج‌های تبدیل دی‌اکسید کربن ماژول فرماندهی به ماژول ماهنورد با امکاناتی که در اختیار داشتند بود.
 
بالا