• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

pride

• شروع کننده موضوع

dorincii

ز هـمـه خـلـق رمـیـده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
بَلْدَةً مَیْتاً
سال فارغ التحصیلی
1404
همونطور که شاید مطلع باشید، هر ساله در ماه ژوئن در بسیاری از کشور ها رژه افتخار (pride parade) برگزار میشه. یعنی مردم که اکثرا lgbt هستند به خیابون ها میان و شادی میکنن و به گونه ای وجود خودشون رو ابراز میکنن. پراید نزدیک به 50 ساله که برگزار میشه. علاوه بر شادی و پارتی و بزن و بکوب شعار هایی هم داده میشه که در اعتراض به نقض حقوق این افراده، ظلم و نقض حقوق به این افراد همیشه بوده و هست. این جشن تاریخچه مفصلی داره که میتونید در وبسایت ها و جاهای مختلف بخونیدش.
حالا ال جی بی تی یعنی چی؟
lgbt در واقع به گونه ای مخفف LGBTQIA+ عه:
L:لزبین
G:گی
B: بایسکشوال
T: ترنس
Q: کوییر
I: اینترسکس
A: اسشکوال
البته که رنگین کمونی ها از این ها گسترده ترن.
دگرباشی در سال 1972 از فهرست اختلالات سازمان جهانی بهداشت خارج شد.
هر روز این ماه به یکی از گروه های ال جی بی تی اختصاص داده شده.
راستش اینجا می خواستم ارجاعش بدم به یه جایی که نوشته باشه روزهارو، ولی متاسفانه نتونستم منبعی توی گوگل پیدا کنم که نوشته باشه روزهارو، پس از یه پیج اینستاگرام برداشتم.
1-گی ها: گی به غیر مرد (زن یا نان باینری) گفته میشه که به غیر زن ها گرایش داره.
2-لزبین ها: غیر مرد (زن یا نان باینری) ای گفته میشه که به غیر مردها گرایش داره.
3-بایسکشوال ها: بایسکشوال یک عبارت چتریه که به کسی گفته میشه که به بیش از یک جنسیت گرایش داره، پنسکشوال، امینو سکشوال و پلیسکشوال از زیر مجموعه هاشن.
4-پلیسکشوال: به بیش از یک جنسیت گرایش داره، ولی نه به همه جنسیت ها.
5-پنسکشوال: به همه جنسیت ها به یه اندازه گرایش داره.

6-آمینوسکشوال: به همه جنسیت ها (زن، مرد، نان باینری) گرایش داره ولی نه به یه اندازه.
7-ستروسکشوال: نان باینری ای که فقط به نان باینری ها گرایش داره.
8-دمیسکشوال: از زیر مجموعه های آسکشواله که فقط به کسی گرایش جنسی داره که احساسات عاشقانه عمیقی بهش داشته باشه.
9-گری سکشوال: کشش جنسی بسیار کمی دارن.
10-آسکشوال:کشش جنسی ندارن.

11-پلی امری ها: به نوعی از رابطه گفته میشه فرد یا افراد اون تنها با یک فرد در رابطه نیستن. (شرط اول اینگونه رابطه رضایت همه ی طرفینه)
12-اینترسکس ها: با هورمون ها کروموزوم ها و اندام هایی متولد میشن که دقیقا شبیه چیزی که در جامعه به عنوان مونث یا مذکر شناخته میشه نیست.
13-زن های ترنس
14-مرد های ترنس
15 تا 24 به افتخار زیر شاخه های نان باینریه:
15-آجندر: بدون جنسیت.

16-جندرفلوید
17-بایجندر
18-تری جندر
19-پنجندر
20-جندر کوییر

21-دمیگرل
22-دمیبوی
23-اندروجینی
24-اینترجندر
25-کل نان باینری ها: کسی که نه زنه نه مرد. هیچ ربطی به جسم فرد نداره.

26-کوئسچنینگ: کسی که هنوز نمیدونه گرایش جنسی یه جنسیتش چیه.
27-همورومانتیک: کسی که فقط به همجنسهاش و نان باینری ها کشش عاطفی (احساس عاشقانه و رمانتیک) داره.
28-بایرومانتیک: به بیش از یک جنسیت کشش عاطفی داره.
29-پنرومانتیک:به همه جنسیتها به یه اندازه کشش عاطفی داره.
30-آرومانتیک:کشش عاطفی ندارن و عاشق نمیشن. با آسکشوال ها فرق دارن و میتونن هر گرایش جنسی ای داشته باشن.
و حالا این تاپیک برای صحبت حول محور ال جی بی تیه
این تاپیک و این و این مربوطه به این موضوع
فعلا سوالات زیر مطرحه:
ایا به نظر شما رژه پراید لازمه؟ برخی از افراد معتقدن که این کار افراطیه، نظر شما چیه؟
از کدوم گروه از ال جی بی تی حقوق بیشتری سلب شده؟ البته که در ایران میشه تقریبا همشون.
نظرتون در مورد به سرپرستی گرفتن فرزند توسط زوج های همجنس چیه؟ ایا تک جنسیتی بودن والدین درسته؟
به نظرتون کوییر ستیزی در ایران در چه وضعیتی قرار داره؟ (از طرف جامعه، نه قانون)
ایا ال جی بی تی با دین (هر دینی) در تناقضه؟
قوانین در رابطه با کوییر ها در ایران به چه صورته؟ چون اگر اشتباه نکنم تنها گروهی که به رسمیت شناخته میشن ترنس هان.
عکس العمل شما در صورتی که بفهمید یکی از اطرافیانتون رنگین کمونیه چیه؟ ایا ساپورتش میکنید؟
و هر سوالی که مایلید مطرح کنید و هر صحبتی که فکر میکنید به تاپیک مربوطه.
چون تاپیک توهین خیز محسوب میشه، اخطار میدم که رعایت ادب مهمه. و پیشاپیش از مدیر (ها) بابت زیاد کردن زحمتشون عذر خواهی میکنم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
میشه یه نکته اضافه کنم راجع به قوانین تو ایران
چن وقت پیش ادمین یکی از کانالا ی تل که تو این زمینه فعالیت داشتو به عنوان فساد فی العرض
گرفتن!
حالا من مطمعن نیستم محتوا کاناله چی بوده و اینا.. چون فقط شنیده ام
ولی خوب تامل بر انگیزه

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
من می‌خوام درمورد رژه پراید نظرم رو بگم. و فرضم هم این هست که کسی که به فرض گی هست، واقعا گی هست و از نظر بدنی و فیزیولوژیکی اینطوری هست نه اینکه ادا باشه.
به نظرم هر مفهوم نسبتا تازه ای که قبلا زشت محسوب می‌شده نیاز داره یکم زیاده از حد بهش بها داده بشه تا اون زشتی از بین بره. قبلا تو کل دنیا این مسأله ال جی بی تی رو خیلی نکوهش میکردن، الان همه خیز برداشتن و خیلی بهش اهمیت داده میشه، احتمالا ۱۰-۲۰ سال دیگه(شایدم ۱۰۰ سال طول بکشه) رفتار ها نسبت بهش عادی تر بشه.
به نظرم فمنیست هم یه چیزی شبیه به این هست. قرن ها زن ها رو نادیده گرفتن، الان برای اینکه حقوقشون رو پس بگیرن نیاز دارن بجنگن.
ولی از طرفی هم فکر میکنم رسانه و تبلیغات خیلی روی اذهان عمومی تاثیر می‌ذاره و این می‌تونه باعث شه خیلی ها که از نظر فیزیولوژیکی استریت هستن هم به این خانواده بپیوندن.

من اگه متوجه شدم یکی از اطرافیانم اینطوری هست کاری به کارش ندارم. رفتارم نسبت بهش همونی خواهد بود که قبل از دونستن بوده، نه ساپورت میکنم نه بد برخورد میکنم. ممکنه حس خوبی نداشته باشم ولی کاری هم به کارش ندارم.

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
ولی از طرفی هم فکر میکنم رسانه و تبلیغات خیلی روی اذهان عمومی تاثیر می‌ذاره و این می‌تونه باعث شه خیلی ها که از نظر فیزیولوژیکی استریت هستن هم به این خانواده بپیوندن
این واقعا نکته ی قابل توجه و قابل تاملیه...
توی رسانه های امریکایی همجنسگرایان طوری نشون داده میشن که انگار فرشتگان خداوند بر روی زمینند...
من حقیقتا هیچ شخصیت همجنسگرای منفی رو تو هیچ فیلمی تا حالا ندیدم(یا حداقل الان حضور ذهن ندارم) ...
ولی این جریان برای ترنس ها خیلی کمرنگ تره و اساسا شخصیت های ترنس در فیلم ها هم از نظر تعداد و هم از نظر کیفیت نقشی که بهشون داده میشه بی اهمیت ترن...
............................
مسئله ی دیگه ای که هست پذیرش یا مخالفت با این گروه ها به صورت کورکورانه است...
افرادی رو داریم که به سبب اموزه های سنتیشون به شدت نسبت به این گروه ها بدبینن...
و اون سوی داستان هم افرادی رو داریم که به خاطر تبلیغات رسانه ها چنان در مقابل هر حرفی و اشاره ای جبهه میگیرن که بیا و ببین...
مبادا که به ساحت مقدس همجنس‌گرایان کشور خدشه ای وارد بشه...
ولی حقیقت اینه که در دوسوی قصه فکت ها کامل نیستند و نه میشه وجود همجنسگرایی رو اثبات کرد و نه میشه نقض کرد...
((یا حداقل ما که ندیدیم ...
دوستان اگر دیدند بفرستند ما هم مستفیض شیم...))

پی نوشت: اقا بیاید لطفا تعصبی بحث نکنیم ...
نه کسی بیاد با یه هشتگ #gay_pride قضیه رو سرهم بیاره و نه با ایه و حدیث...

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
و نه میشه وجود همجنسگرایی رو اثبات کرد و نه میشه نقض کرد...
متوجه نمیشم منظورت چیه که نه میشه اثبات کرد نه نقض کرد. اثبات بیشتر از این؟ یه حقیقت عینی هست که داریم میبینیم. قبول دارم که خیلی ها در اثر حجمه های رسانه ای و بدون اینکه واقعا تمایلاتشون زیر مجموعه ی رنگین کمانی ها باشه، چنین ادعایی میکنن. اما اینکه بگیم 'نمیشه اثبات یا نقضش کرد' از چه نظر نمیشه؟

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
متوجه نمیشم منظورت چیه که نه میشه اثبات کرد نه نقض کرد. اثبات بیشتر از این؟ یه حقیقت عینی هست که داریم میبینیم. قبول دارم که خیلی ها در اثر حجمه های رسانه ای و بدون اینکه واقعا تمایلاتشون زیر مجموعه ی رنگین کمانی ها باشه، چنین ادعایی میکنن. اما اینکه بگیم 'نمیشه اثبات یا نقضش کرد' از چه نظر نمیشه؟
واسه من هم سوال هست که چی میشه یه نفر همجنسگرا میشه. چرا یه سریا این ادعا رو دارن؟
می‌دونم انسان خیلی پیچیده ست و هر کسی ممکنه به یه چیز بیشتر گرایش داشته باشه ولی آیا دلیل علمی تری هم هست که این ادعا رو بشکافه و بیشتر درموردش توضیح بده؟

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
نمیشه اثبات کرد که این قضیه همجنسبازیه یا همجنسگرایی...
مثلا مدافعان همجنسگرایی میگن که این افراد با این گرایش زاده شدند...
در صورتی که مخالفان میگن تمایل به همجنس یه مسئله ی اکتسابیه و یه جورایی یه نوع بیماری و قابل درمان میدوننش...
مثلا یکی از نظریه هایی که داده میشه اینه که یه سری تحقیقات نشون دادند که خودارضایی در بین این گروه امار بالایی داره و چون این افراد در طول خود ارضایی به بدن خودشون نگاه میکنن در طول زمان به فیزیک بدن خودشون و در نتیجه شکل و شمایل بدن همجنس هاشون علاقه مند میشن...
(اگه اشتباه نکنم یه سری از فتیش ها هم همین جوری به وجود میان)
یا یه نظریه ی دیگه این بود که میگفت قسمت مربوط به تمایلات جنسی که در طول زمان رشد میکنه در این افراد دچار مشکل شده و از یه زمانی به بعد رشد نکرده...
خلاصه اگر این تمایل رو گرایش محسوب کنیم باید پذیرفته بشه و اگر صرفا یک انحراف بدونیم باید درمان بشه...
پی نوشت: من خودم شخصاً جهت گیری خاصی رو این موضوع ندارم و فقط دارم نقل میکنم که امکان داره این نقل هم دچار اشتباهات جزئی باشه...

اِفنوزتری

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1400
من یک دوست خیلی صمیمی داشتم که بهم گفت حس میکنه بایسکشوال هست، اولش فکر کردم شوخی میکنه بعد که پیام‌هاش به دوست مثل خودش رو بهم نشون داد باورم شد و درکمال احترام بهش گفتم که نمی‌تونم دوستیم رو باهاش ادامه بدم چون رابطه ما جوری بود که من از صبح میرفتم خونشون تا پاسی از شب ولی با پیش اومدن این مسئله دیگه نمی‌تونست اون حس راحتی و صمیمیت بینمون برقرار باشه... قطع رابطمون به معنی این نبود که دیگه کلا باهاش حرف نزنم و یا طردش کنم! فقط مثل قبل اونقدر صمیمی نبودیم
یک روز که داشتیم باهم حرف میزدیم بهم گفت دیگه اون حس رو نداره و به حالت طبیعی خودش برگشته! هرچند که این حرف باعث نشد رابطمون دوباره مثل قبل بشه ولی تا زمانی که همچین آدم‌هایی دور و برم باشن نمیتونم همجنسگرایی رو یک امر فطری و غیراکتسابی بدونم...
میتونم همچین گرایشاتی رو به یکی از مغازه های خیابون تشبیه کنم که وقتی داری از کنارش رد میشی گرایش پیدا میکنی بری داخل سر و گوشی آب بدی یا حتی چیزی بخری ولی بالاخره از اون مغازه بیرون خواهی امد و شاید اگر به اون گرایش تمایل نشون نمیدادی هیچوقت وارد مغازه نمی‌شدی و بعد از کمی دور شدن فراموشش میکردی...
قبلا یک فیلم فرانسوی در این مورد دیدم، برداشت من از فیلم هم همین بود که میخواست بگه خیلی از این گرایشات تمایلات لحظه‌ای هستند
چندین مقاله هم در این زمینه مطالعه کردم که میگفتن این افراد از نظر هویتی دچار مشکل میشن مثلا درمورد ازدواج و به سرپرستی گرفتن فرزند بالاخره یک نفر باید نقش پدر و یک نفر نقش مادر رو داشته باشه اما کدوم؟ و چطوری میتونه وقتی تاحالا مثلا مرد نبوده نقش یک پدر رو بازی کنه درحالی که به عنوان یک زن احساساتش مادرانه هست!
میدونم ممکن هست خیلی‌ها اعتقاد نداشته باشن ولی من قدیمی تر از قوم لوط رو نمیشناسم، در بین اونها هم این امر فطری نبوده و بخاطر یک سری مسائل دست به همچین کاری می‌زنند و به مرور این بین اکثریت مردم رواج پیدا میکنه، شاید دلیل مقابله ایران با این افراد همچین ایده‌ای هست
یک بحث دیگه ای هم اینجا مطرح هست و اون هم اینکه اگر این اتفاق رواج پیدا بکنه انسان ها از نظر جمعیت(که میتونه به پیرجمعیتی و مشکلات دیگه تبدیل بشه) و یا حتی بقا با مشکل مواجه میشن! و تئوری وجود داره مبنا بر اینکه شیطان سعی داره از این راه نسل انسان‌هارو منقرض کنه(بازهم میگم ممکنه خیلی ها اعتقاد نداشته باشن)
و اینکه تا اونجایی که میدونم Polyamor با چندهمسری فرق میکنه و چندهمسری انقدر توی ایران راجع بهش بحث و اختلاف هست (حتی بین علما و فقها) که بنظرم به تاپیک جدا احتیاج داره
.
فعلا همین

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
نمیشه اثبات کرد که این قضیه همجنسبازیه یا همجنسگرایی...
مثلا مدافعان همجنسگرایی میگن که این افراد با این گرایش زاده شدند...
در صورتی که مخالفان میگن تمایل به همجنس یه مسئله ی اکتسابیه و یه جورایی یه نوع بیماری و قابل درمان میدوننش...
مثلا یکی از نظریه هایی که داده میشه اینه که یه سری تحقیقات نشون دادند که خودارضایی در بین این گروه امار بالایی داره و چون این افراد در طول خود ارضایی به بدن خودشون نگاه میکنن در طول زمان به فیزیک بدن خودشون و در نتیجه شکل و شمایل بدن همجنس هاشون علاقه مند میشن...
(اگه اشتباه نکنم یه سری از فتیش ها هم همین جوری به وجود میان)
یا یه نظریه ی دیگه این بود که میگفت قسمت مربوط به تمایلات جنسی که در طول زمان رشد میکنه در این افراد دچار مشکل شده و از یه زمانی به بعد رشد نکرده...
خلاصه اگر این تمایل رو گرایش محسوب کنیم باید پذیرفته بشه و اگر صرفا یک انحراف بدونیم باید درمان بشه...
پی نوشت: من خودم شخصاً جهت گیری خاصی رو این موضوع ندارم و فقط دارم نقل میکنم که امکان داره این نقل هم دچار اشتباهات جزئی باشه...
من خیلی سعی کردم درباره‌ی این دو تا نظریه‌ای که گفتی چیزی پیدا کنم ولی به نتیجه‌ای نرسیدم. والا طبق اطلاعاتی که من دارم، هم‌جنس‌گرایی انحراف نیست و یه بخشیش انتسابیه. تو دنیای امروز هم مسخره‌ست که کسی ادعا کنه یه موضوعی کاملاً مستقل از ژنتیکه! در واقع مخالفانِ هم‌جنس‌گرایی اگه از نگاه علمی صحبت کنن، معمولاً ادعاشون اینه که هم‌جنس‌گرایی بیشتر اکتسابی و البته قابل‌تغییره. یه سرچِ کوچیکی توی گوگل و pubmed کردم و حتی 1 مقاله هم پیدا نکردم که بگه هم‌جنس‌گرایی ارتباطی به ژنتیک نداره :)) (متأسفانه من پول ندارم اشتراک scopus و web of science بخرم وُسعم به همین مقاله‌های رایگانِ pubmed می‌رسه :)) البته شاید هم بد سرچ کرده باشم، که خب می‌تونید خودتون برید سرچ کنید :-")
[یه نکته‌ی جالبی که پیدا کردم این بود که تو دهه‌ی 80 و 90 میلادی، تقریباً همه‌ی کسانی که ادعای ژنتیکی بودنِ هم‌جنس‌گرایی رو داشتن، فکر می‌کردن که صرفاً یک ژنِ هم‌جنس‌گرایی(gay gene, homosexuality gene,...) داریم. ولی الآن مشخص شده که نه آقا، فقط یک ژن نیست! بلکه مجموعه‌ی زیادی از ژن‌هاست که روی رفتارهای جنسی‌مون(از جمله همین هم‌جنس‌گرایی) تأثیر می‌ذاره.]
اگر صرفا یک انحراف بدونیم باید درمان بشه...
اگر فرض کنیم که طبیعی نیست و یه انحرافه(!)، خب چه لزومی برای درمانش هست؟ در واقع سؤال من اینه که اولاً چرا خود شخصِ ایکس(یک هم‌جنس‌گرای فرضی) باید به فکر تغییر این گرایش باشه، و دوماً جامعه چرا باید این دغدغه رو داشته باشه؟
من یک دوست خیلی صمیمی داشتم که بهم گفت حس میکنه بایسکشوال هست، اولش فکر کردم شوخی میکنه بعد که پیام‌هاش به دوست مثل خودش رو بهم نشون داد باورم شد و درکمال احترام بهش گفتم که نمی‌تونم دوستیم رو باهاش ادامه بدم چون رابطه ما جوری بود که من از صبح میرفتم خونشون تا پاسی از شب ولی با پیش اومدن این مسئله دیگه نمی‌تونست اون حس راحتی و صمیمیت بینمون برقرار باشه... قطع رابطمون به معنی این نبود که دیگه کلا باهاش حرف نزنم و یا طردش کنم! فقط مثل قبل اونقدر صمیمی نبودیم
چه ربطی داره؟ مگه شما با هر جنس مخالفی که صمیمی باشی قصدت رابطه‌ی عاطفی یا جنسی یا چیزهای مشابهِ اینه؟ پس چرا فکر می‌کنی یک هم‌جنس‌گرا با هر هم‌جنسی که باهاش صمیمیه قراره رابطه برقرار کنه یا حتی تمایل به رابطه با اون شخص داره؟
من نمی‌دونم این stereotype از کجا اومده واقعاً :)) ببینید، همون طور که ممکنه شما از هر 100,000 تا پسر فقط از یه نفر خوشتون بیاد، یک هم‌جنس‌گرای دختر هم ممکنه از هر 100,000 تا دختر فقط از یکی خوشش بیاد!

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
من خیلی سعی کردم درباره‌ی این دو تا نظریه‌ای که گفتی چیزی پیدا کنم ولی به نتیجه‌ای نرسیدم. والا طبق اطلاعاتی که من دارم، هم‌جنس‌گرایی انحراف نیست و یه بخشیش انتسابیه. تو دنیای امروز هم مسخره‌ست که کسی ادعا کنه یه موضوعی کاملاً مستقل از ژنتیکه! در واقع مخالفانِ هم‌جنس‌گرایی اگه از نگاه علمی صحبت کنن، معمولاً ادعاشون اینه که هم‌جنس‌گرایی بیشتر اکتسابی و البته قابل‌تغییره. یه سرچِ کوچیکی توی گوگل و pubmed کردم و حتی 1 مقاله هم پیدا نکردم که بگه هم‌جنس‌گرایی ارتباطی به ژنتیک نداره :)) (متأسفانه من پول ندارم اشتراک scopus و web of science بخرم وُسعم به همین مقاله‌های رایگانِ pubmed می‌رسه :)) البته شاید هم بد سرچ کرده باشم، که خب می‌تونید خودتون برید سرچ کنید :-")
[یه نکته‌ی جالبی که پیدا کردم این بود که تو دهه‌ی 80 و 90 میلادی، تقریباً همه‌ی کسانی که ادعای ژنتیکی بودنِ هم‌جنس‌گرایی رو داشتن، فکر می‌کردن که صرفاً یک ژنِ هم‌جنس‌گرایی(gay gene, homosexuality gene,...) داریم. ولی الآن مشخص شده که نه آقا، فقط یک ژن نیست! بلکه مجموعه‌ی زیادی از ژن‌هاست که روی رفتارهای جنسی‌مون(از جمله همین هم‌جنس‌گرایی) تأثیر می‌ذاره.]

اگر فرض کنیم که طبیعی نیست و یه انحرافه(!)، خب چه لزومی برای درمانش هست؟ در واقع سؤال من اینه که اولاً چرا خود شخصِ ایکس(یک هم‌جنس‌گرای فرضی) باید به فکر تغییر این گرایش باشه، و دوماً جامعه چرا باید این دغدغه رو داشته باشه؟

چه ربطی داره؟ مگه شما با هر جنس مخالفی که صمیمی باشی قصدت رابطه‌ی عاطفی یا جنسی یا چیزهای مشابهِ اینه؟ پس چرا فکر می‌کنی یک هم‌جنس‌گرا با هر هم‌جنسی که باهاش صمیمیه قراره رابطه برقرار کنه یا حتی تمایل به رابطه با اون شخص داره؟
من نمی‌دونم این stereotype از کجا اومده واقعاً :)) ببینید، همون طور که ممکنه شما از هر 100,000 تا پسر فقط از یه نفر خوشتون بیاد، یک هم‌جنس‌گرای دختر هم ممکنه از هر 100,000 تا دختر فقط از یکی خوشش بیاد!
اگه اشتباه نکنم تو پادکست دایجست شنیده بودم، این پادکست چند سالی هست که فعالیت میکنه و جزو پادکست های معتبره ...
منابع اولیه رو هم میتونید از خود سایت دربیارید...
منبع
متن منبع

خوب لزومی برای درمانش نیست و این به خود اون شخص مربوط میشه اما شخص ایکس به هزار و یک دلیل ممکنه سراغ این کار بره...
اولیشم دیدگاه جامعست،دیدگاهی که خودش نسبت به خودش داره،علاقه به داشتن یک فرزند بیولوژیکی به شیوه ی طبیعی و...
جامعه هم به علت تعلیمات سنتی این دیدگاه رو مشخصا محکوم میکنه...
و همون طور که این شخص( با فرض این که میدونه منحرفه و حاضر به تغییر انحراف نیست ) جامعه هم حاضر به تغییر عقاید نیست...
دلیل دیگش هم میتونه بیماری های مقاربتی باشه...
فراموش نکنیم شیوع بیماری ایدز از همجنسگرایان اغاز شد و همون اوایل به عنوان گی کنسر یا سرطان همجنسگرایان شناخته شده بود...
و همچنین gay bowel syndrom...
و اگر فرض بگیریم که همجنسگرایی یک نوع انحرافه و همچنان افراد همجنسگرا رو در جامعه بپذیریم پس باید پدوفیلیا رو هم به رسمیت بشناسیم...
چه بسا که همین الان رابطه ی جنسی افراد بزرگسال با نوجوانان ۱۵تا۱۸ساله در فرانسه پذیرفته شده است...

اِفنوزتری

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1400
بگذارید جور دیگه‌ای به شما جواب بدم
من تقریبا چنین تصوری ندارم اما مسائل دیگه‌ای بین من و دوستم بود که این باور رو به من میداد و مطمئنم اگر الان از دوستم بپرسم تایید میکنه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
مخالفت معمولا اینطوره که
۱. این پدیده ذاتی نیست
۲.حتی اگه ذاتی باشه همچنان بیماریه

۱. اکثر حامیان معتقدند که این پدیده یه پدیده ی ذاتیه مثل اینکه شما ذاتا میخوای غذا بخوری همونطور که هتروسکشوال ها ذاتا به یک نا همجنس جذب میشن
این جاذبه ناخوداگاه اثبات علمی داره
اینطور بوده که زنان و مردان هوموسکشکال با یه استشمام بوی یه سری بخش های جنش موافق (مثلا بوی عرقشون) هرمون های خاصی مربوط به تحریک شدن احساسات و عشق توشون ترشح میشه
قطعا برای اثبات یه موضوعی باید بیش از یک آزمایش وجود داشته باشه
ولی تا اینجا فهمیدیم که این امر ناخوداگاهه
(یعنی یک هوموسکشوال واقعی وجود دارد و از سر هوسرانی و اینا اینکارو نمیکنه)

۲. حالا این ناخوداگاه بودن ممکنه بستگی به موقیعت محیطی و شرایط یا یه پدیده ی مادرزادی باشه

۳. اونایی که میگن این پدیده ذاتی نیست مثالشون کسایی ان که یه مدت به عنوان ال‌جی‌بی‌تی کام اوت میکنن ولی بعدش عوض میکنن نظرشون که این به خاطر بحران نوجوونیه و خوب به جز جندر و سکشوالیتی یه نوجوون راجع ب خیلی از ویژگی های خودش شک و اشتباه میکنه

پس تکلیف دسته یک تا اینجا حدودا مشخص شد
برای دسته دوم که میگن
این حتی اگه ذاتی باشه
میتونه مثل پدوفیلی (تاثییر محیط) سندروم داون (ژنیتیکی) بیماری باشه
خوب در اون صورت
سازمان جهانی بهداشتبیماری رو پدیده ای تعریف میکنه که یا به تو یا به جامعه آسیب میزنه
که خوب ال‌جی‌بی‌تی تو هیچکدوم از این دو دسته جا نمیشه

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
و اگر فرض بگیریم که همجنسگرایی یک نوع انحرافه و همچنان افراد همجنسگرا رو در جامعه بپذیریم پس باید پدوفیلیا رو هم به رسمیت بشناسیم...
با این بخشش اصلا موافق نیستم. اختلال و بیماری فرق داره با گرایش. اختلال نوع خاصی از گرایشه اما هرگرایشی اختلال نیست.
وقتی شخص به کسی یا چیزی تمایل داشته باشه که اون چیز/شخص قادر به درک تمایلات جنسی انسان بالغ نیست و نمیتونه پاسخ مناسبی بهش بده، میشه اختلال. (صرفا جنسی منظورمه)
مثلا پدوفیلیا اختلاله چون کودک توان درک تمایلات و رفتارهای جنسی افراد بالغ رو نداره و به تبع نمیتونه پاسخ مناسبی بهش بده. همینو در نظر بگیرید برای تمایل به حیوانات، اشیا، درخت و...

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
اگه اشتباه نکنم تو پادکست دایجست شنیده بودم، این پادکست چند سالی هست که فعالیت میکنه و جزو پادکست های معتبره ...
منابع اولیه رو هم میتونید از خود سایت دربیارید...
منبع
متن منبع
خب من متن این پادکست رو خوندم. ولی تو بخش‌هایی که درباره‌ی انتسابی یا اکتسابی بودنِ این گرایش‌های جنسی صحبت کرده بود، چیز چندان معتبری پیدا نکردم. یعنی اگر از یکی-دو تا اشاره‌ی کوتاه به آزمایشاتی که انجام شده[و ظاهراً نتیجه‌ای هم ازشون نگرفتن] فاکتور بگیرم، بقیه‌ی موارد صرفاً چند تا نظریه‌ی آزمایش‌نشده و شبه‌علم‌گونه(!) بود. پادکست برای این بخش‌ها تیترِ «علمی» رو انتخاب کرده، ولی متأسفانه من همچین محتوایی توش ندیدم. فقط فرضیه بود و دیدگاه‌های شخصیِ چند تا روان‌شناس و غیره. خب اگر قرار باشه علمی صحبت کنیم، پس پژوهش و تحقیق و آماردهی و اینا چی می‌شه؟
حداقل تو بخش "تأثیر عوامل طبیعی و ذاتی(ژنتیکی) بر هم‌جنس‌گرایی" چند تا اشاره‌ی جزئی به آمار و ارقام شده!
خوب لزومی برای درمانش نیست و این به خود اون شخص مربوط میشه اما شخص ایکس به هزار و یک دلیل ممکنه سراغ این کار بره...
اولیشم دیدگاه جامعست،دیدگاهی که خودش نسبت به خودش داره،علاقه به داشتن یک فرزند بیولوژیکی به شیوه ی طبیعی و...
جامعه هم به علت تعلیمات سنتی این دیدگاه رو مشخصا محکوم میکنه...
و همون طور که این شخص( با فرض این که میدونه منحرفه و حاضر به تغییر انحراف نیست ) جامعه هم حاضر به تغییر عقاید نیست...
آره قبول دارم. ولی خب فکر نمی‌کنی این دلایل بیشتر «اجبار» محسوب می‌شه و ایرادی از سمتِ جامعه‌ست؟ این حرف‌هایی که گفتی بیشتر منو به این فکر انداخت که خب فلانی مثلاً آتئیسته بعد چون فقط مسلمان‌ها حق داشتن کارهای دولتی رو دارن، به اجبار بگه من مسلمونم! شاید این کار از نگاهِ شخص درست و منطقی باشه، ولی وقتی منِ سوم‌شخص از دور به قضیه نگاه می‌کنم، بیشتر به این فکر می‌کنم که آقا، الان جامعه ریده نه این شخص :))
در کل با حرفت موافقم. بیشتر صحبتم درباره‌ی اینه که باید حق رو به کی بدیم؟ :-"
دلیل دیگش هم میتونه بیماری های مقاربتی باشه...
فراموش نکنیم شیوع بیماری ایدز از همجنسگرایان اغاز شد و همون اوایل به عنوان گی کنسر یا سرطان همجنسگرایان شناخته شده بود...
و همچنین gay bowel syndrom...
بیماری‌های مقاربتی که برای همه هست. ولی خب وسایل بهداشتی واسه همین چیزاست دیگه :)) کاندوم و اینا مثلاً. حالا ممکنه ریسکِ ابتلا توی روابط هم‌جنس‌گرایانه بیشتر باشه، ولی خب باز هم فکر نکنم کسی صرفاً به خاطر ریسک بالاتر یه بیماری بخواد گرایش جنسی خودش رو توی بازه‌ی بلندمدتِ زندگیش عوض کنه.
ایدز از هم‌جنس‌گرایان شروع نشد. در واقع اولین مورد ایدزی که diagnose(شناسایی؟) شد، یک مردِ هم‌جنس‌گرا بود. که در طیِ چند ماه آینده موارد دیگه‌ای شامل افراد بالغ دگرجنس‌گرا و حتی کودکان هم با علائم این بیماری شناسایی شدن و این اصطلاح Gay Cancer بیشتر از چند ماه عُمر نکرد :)) یعنی این طور نبود که یهو ویروس HIV تو یه مرد هم‌جنس‌گرا پیدا بشه بعد گسترش پیدا کنه و اینا. اون زمان یه سندرمی پیدا شده بود با یک سری علائمِ مشخص، که پزشکا برای اولین بار تو یه بیمار مرد هم‌جنس‌گرا اومدن گفتن آقا این بیماری یه نوع سرطانِ جدیده و و فلان علائم نشانگرِ این بیماریه! حالا هر کی این علائم رو داشت بگید مبتلا به همین سندرمه. [خلاصه: به صورتِ اتفاقی، اولین شخصی که با علائم این بیماری شناسایی شد و گذاشتنش تو کتگوریِ ایدز (که اون زمان اسمش ایدز نبود :-") یه آقای گِی بود. نه این که هم‌جنس‌گرایی عامل شروع ایدز باشه.]
این gay bowel syndrome که کلاً منسوخه. در واقع اینم کاملاً شانسی به اسمِ گی‌ها وصل شده :)) اگر اشتباه نکنم، تو یه پژوهشی که 40-50 سال پیش انجام شده بود، اومدن یه گروهی از افراد رو بررسی کردن که ببینن آقا بیماری‌های تناسلی چقدر تو این گروه زیاده؟ بعد دیدن عه، تعداد گی‌های مبتلا به این بیماری‌ها چقدر زیاده! ولی خب نکته اینجاست که توی اون پژوهش فقط افرادِ گی شرکت کرده بودن :)) توی مطالعاتی که برای بررسی تأثیر یه فاکتور رو سلامت افراد و مقایسه‌ی اون با دیگران انجام می‌شه، معمولاً یه گروهِ case داریم و یه گروهِ control. گروه case همونایی هستن که تحت تأثیر اون عامل هستن. مثلاً تو این مطالعه، افرادِ گی! گروه control، گروه افراد سالمی هستن که این risk factor(همون رابطه‌ی جنسیِ هم‌جنس‌گرایی) روی اون‌ها تأثیر نداره و قصد داریم با گروه case مقایسه‌شون کنیم. حالا این مطالعه مشکلش چی بوده؟ این که گروهِ control کلاً نداشته! یعنی چی؟ یعنی این که نتایجِ این مطالعه، برای اهدافِ دیگه‌ای کاربرد داره و نه مقایسه‌ی هم‌جنس‌گرایی و دگرجنس‌گرایی. [پ.ن: به این نوع مطالعات می‌گن case-control study. انتخابِ گروه‌های case و control هم برای پژوهش‌ها و اهداف و امکاناتِ مختلفی که ممکنه در دسترس باشه، معیار‌های متفاوتی داره.]
الآن، لفظ gay bowel syndrome اعتباری نداره. چون اولاً بیماری‌هایی که شامل می‌شه مختصِ گی‌ها نیست، دوماً مختصِ bowel نیست، و سوماً سندرم نیست :))
چه بسا که همین الان رابطه ی جنسی افراد بزرگسال با نوجوانان ۱۵تا۱۸ساله در فرانسه پذیرفته شده است...
پدوفیلیا که کلاً بحثش جداست. Pedophilia، یعنی میل جنسی به کودکان زیر 13 سال. نیازی هست روی خطرات و زیان‌های رابطه‌ی جنسی با کودک زیر 13 سال بحث کنیم یا مشخصه؟ :))
تفاوتِ هم‌جنس‌گرایی و پدوفیلیا مشخصه. هم‌جنس‌گرایی آسیبِ مستقیمی برای هیچ کس نداره و خطراتش محدود می‌شه به ریسک بیماری‌های مقاربتی که بالاتر نظرمو گفتم، ولی روابط جنسی بر پایه‌ی پدوفیلیا برای کودک زیر 13 سال خطرناکه.

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
سر هرررچیز زندگی انسان رو بگیری، تهش به دوتا عامل ژنتیک و محیط برمیخوری. (:
مطمینا رفتارهای جنسی هم تاثیر عمیقی از ژنتیک و محیط میگیره.
تمایل جنسی و عاطفی، چیزی نیست که ادعا کنیم درطول زمان یکسان و یک جور باقی میمونه. همونطور که کسایی رو میبینیم که مدتی طولانی هم جنس/دگرجنس گرا بودن اما بعد از سالها گرایششون تغییر کرده. اینطور نیست که بگیم اون موقع الکی میگفته و دروغ بوده؛ فقط در گذر زمان تغییر کرده. محیط هم صد در صد روش تاثیر داشته.

درمورد نوجوون ها هم که این روزا ادعای دگرباش جنسی بینشون داره مثل قارچ رشد میکنه؛ به نظرم بخشیش مربوط به بحران های هویت یابی نوجوانیه. حالا هم که بحث دگرباشی تو مجازی خیلی داغه و عجیب نیست که خیلی ها به گفته ی خودشون رنگین کمانی باشن. حالا نسبت به گذشته انتخاب های بیشتری پیش روی نوجوون ها هست. تاثیر عمیق رسانه رو نباید دست کم گرفت.
یه گزینه ی دیگه اینکه حالا نسبت به گذشته آدم ها بیشتر میتونن کام اوت کنن و خودواقعیشون رو تو جامعه ای که هستن بروز بدن.

تمایلات جنسی فقط گزینه های جدا از هم نیست که یکیش رو تیک بزنی و تموم. مثل یک طیفه. (شاید هم چندین طیف) و آدم میتونه هرجای این طیف ها قرار داشته باشه و حتی بینشون خیلی کم یا زیاد جا به جا بشه.

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی