• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فلسفه واسه تازه کارا

• شروع کننده موضوع

galeger

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام.خب عنوان تاپیک گویاست به نظرم نیاز به توضیح خاصی نداره.به فلسفه علاقه پیدا کردم هیچ پیش زمینه ای ازش ندارم.چه طوری شروع کنم و چه کتابایی رو اول بخونم بهتره؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.مخصوصا
@Leo @Pan @Void PBZ @Zetsubou Shinji @karen @خسته
ممنون:)

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
سلام.خب عنوان تاپیک گویاست به نظرم نیاز به توضیح خاصی نداره.به فلسفه علاقه پیدا کردم هیچ پیش زمینه ای ازش ندارم.چه طوری شروع کنم و چه کتابایی رو اول بخونم بهتره؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.مخصوصا
@Leo @Pan @Void PBZ @Zetsubou Shinji @karen @خسته @اطلس مردود
خوشحالم که بالاخره یکی این تاپیک رو زد...

dorincii

ز هـمـه خـلـق رمـیـده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
بَلْدَةً مَیْتاً
سال فارغ التحصیلی
1404
تاریخ فلسفه ویل دورانت خوبه، تقریبا میاد طرز فکر فلاسفه معروف رو توضیح میده. به پیش زمینه میده به آدم. من خودم هنوز تمومش نکردم ولی یکی دو فصلشو خوندم خوبه.

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
من با اینا شروع کردم
معمولا دیدم کاپلستون و راتلج رو هم توصیه میکنن. ولی سطح بالاتر، زیاد و گرونن
707453.jpg

c6c7bb5ed24048019b0949a18c40a91e.jpg

ac093aacbe40437ca08c02196fdea036.jpg

The-story-of-philosophy.jpg

Shiiny

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1401
سلام من کتاب دنیای سوفی رو برای شروع پیشنهاد میکنم مختصر تاریخ فلسفه رو توضیح داده و داستان جذابی داره که نمیشه گذاشتش زمین

Void

玲音
نام مرکز سمپاد
Ohtori Academy
شهر
The Wired
سال فارغ التحصیلی
1789
به غیر از کتاب‌هایی که شینجی گفت، فکر کنم این‌ها هم بد نباشن:
کتاب کوچک فلسفه - گریگوری برگمن
خودآموز فلسفه - مل تامپسون
مسائل کلیدی فلسفه - جولیان باجینی
آثار کلاسیک فلسفه - نایجل واربرتون
فلاسفۀ بزرگ - براین مگی

پ.ن: کتاب‌های فلسفه‌ی یازدهم و دوازدهم رشته‌ی انسانی هم هست؛ هرچند خیلی جاها صرفاً اشاره کرده یا توضیخی که داده مختصر [حتی گاهی غلط یا تقلیل‌گرایانه] است. تأکید زیادی هم روی فلسفه‌ی اسلامی داره و جهت آشنایی با فلسفه‌ مشاء، اشراق و حکمت متعالیه می‌تونه مناسب باشه.

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
بچه ها یه سوال. میدونم که کتاب خوندن و در واقع روخوانی کردن قطعا کافی نیست. یعنی من خودم تا حالا یه سری کتب فلسفه خوندم و مثلا زیرش خط کشیدم و جاهایی که نفهمیدم رو هم چندبار خوندم ولی بعدش که کتاب تموم شد هیچی یاد نگرفتم. یعنی کتاب فلسفی خوندن برام یه عمل کاملا پسیو بوده درصورتیکه کتاب روانشناسی یا رمان بعد از تموم شدن کتاب کلی ایده داشته واسم. حتی دنیای سوفی تنها چیزی که ازش در خاطرم موند و میتونم درموردش حرف بزنم همون داستان خود سوفی هست و اتفاقاتی که براش افتاد نه اینکه فلاسفه چه گفتن و چه کردن و ذهنیت فیلسوف وار بهم نداد.

شما فلسفه رو چطوری میخونید؟ بعد از خوندن کتاب میتونید در موردش حرف بزنید یا بهتون ذهنیت جدیدی میده؟ اصلا چه اتفاقی باید برای آدم بعد از خوندن کتاب فلسفی بیفته؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
منم این پلی لیست رو پیشنهاد میکنم.میتونه بهتون یک نگرش کلی درمورد مباحث فلسفی بده و بیشتر جنبه‌ی سرگرمی داره و جذابه.

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
بچه ها یه سوال. میدونم که کتاب خوندن و در واقع روخوانی کردن قطعا کافی نیست. یعنی من خودم تا حالا یه سری کتب فلسفه خوندم و مثلا زیرش خط کشیدم و جاهایی که نفهمیدم رو هم چندبار خوندم ولی بعدش که کتاب تموم شد هیچی یاد نگرفتم. یعنی کتاب فلسفی خوندن برام یه عمل کاملا پسیو بوده درصورتیکه کتاب روانشناسی یا رمان بعد از تموم شدن کتاب کلی ایده داشته واسم. حتی دنیای سوفی تنها چیزی که ازش در خاطرم موند و میتونم درموردش حرف بزنم همون داستان خود سوفی هست و اتفاقاتی که براش افتاد نه اینکه فلاسفه چه گفتن و چه کردن و ذهنیت فیلسوف وار بهم نداد.

شما فلسفه رو چطوری میخونید؟ بعد از خوندن کتاب میتونید در موردش حرف بزنید یا بهتون ذهنیت جدیدی میده؟ اصلا چه اتفاقی باید برای آدم بعد از خوندن کتاب فلسفی بیفته؟
راستش من خودم همش کتابای رمانِ فلسفی رو خوندم. برای من اینطوری بود که طی خوندن کتاب و تا یه مدت بعدش واقعا تاثیر داشت و یطورایی طرز فکرمو تغییر میداد؛ مثلا همون کتاب رازفال ورق و دنیای سوفی و حتی دخترپرتقالی که البته بار فلسفیش تو بخش آخرکتاب بود یه دید فانتزی به دنیا برام ایجاد کردند؛اما خب به مرور زمان تاثیرش کمتر میشد. اما الان که دقت می‌کنم می‌بینم چقدر تاثیر داشته؛ مثلا کتاب بیگانه آلبرکامو تاحدودی اون سرخوشی و بی‌تفاوتی مورسو رو توی من یه‌وجود آورد و یا کتابای دیگه این‌مدلی. من قشنگ اینو در خودم حس می‌کنم که نسبت به اطرافیانم زندگی رو ساده‌ تر می‌گیرم و خیلی ها هم بهم میگن.
اما ازطرفی ریاضیات و فیزیک هم خیلی تاثیر داشت. من بدون این که بفهمم چیزی تحت عنوان فلسفه متافیزیک وجود داره حس کردم که خوندن فیزیک بیشتر میتونه بیشتر منو تو شناخت جهان کمک کنه. بعدم تاریخچه زمان هاوکینگ و خوندم و مطالعاتی از این دست؛ کلا نگاهمو نسبت به وجود خدا تغییر داد.

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
صرفا جهت بالا کشیدن تاپیک و دعوت برای کامل کردنش(هنوز تو تاپیک به اونچه میخواستیم نرسیدیم)

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
برای فلسفه کتاب خوندن در درجه اول واقعا سنگینه( تصمیم می گرفتم بشینم کتابای نیچه و کانت و ... بخونم و اخرم نهایتش همت کنم 2 صفحه شو بفهمم )
از یوتیوب شروع کردن خیلی پینشهاد خوبیه
و اها مارک منسون رو یادم رفت ... نویسنده subtle art of not giving fuck و hope is fucked up
محتوایی که مارک تولید می کنه واقعا در نوع خودش خفنه
ادرس سایتش که در همه زمینه ها از جمله روانشناسی خیلی چیزای خفنی داره : markmanson.net

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام. با توجه به اینکه تازه میخواید شروع کنید به نظرم به جای اینکه از کتب فلسفی سنگین مثل ضیافت یا بعضی آثار شروع کنید برید سراغ رمان فلسفی که باز فهمش راحت تره به خاطر روند داستانیش. تو این دوران کرونا شاید خوب باشه که نگاهی به کتاب هایی مثل طاعون یا کوری بندازید که توی اختصاصا این دوران پاندمی راحت تر می تونید با شخصیت هاشون همزادپنداری کنید. این دوتا اولیش مال آلبر کاموعه و دومیش مال ژوزه ساراماگو. برای شروع یکم سختن ولی توی اختصاصا این دوران خیلی میشه فهمیدشون. اگر دیدید این کتابا براتون سنگینن ایراد نداره از کتابایی مثل دنیای سوفی یا راز فال ورق شروع کنید. در کل اثار یوستین گردر به لحاظ صمیمت و سادگی نوشته همه فهم ترن و برای شروع خوبن مخصوصا این دوتا. چهار تا کتاب دیگه هم میگم که همشون رمان نیستن ولی برای شروع خوبن. خود آموز فلسفه اثر مل تاپسون. حتما بعد از خوندن این کتاب و دنیای سوفی برید سراغ کتابایی مثل بزرگان فلسفه اثر هنری توماس که کمی عمیق تر توضیح دادن تاریخ فلسفه رو.
یه کتاب هم هست که من از یه لیست قبلا دیدم و خوندم و به نظرم خوب بود. کتاب لذات فلسفه اثر ویل دورانت. اینم برای درک ماهیت فلسفه خوبه. همچنین تاریخ فلسفه.
البته پیشنهاد میکنم قبلش درکتون رو نسبت به تاریخ و ادبیات تا خدی قوی کنید تا راحتتر بتونید مفاهیم فلسفی رو بفهمید. اما اگر تاریخ خوندن براتون سخت و ملال آوره از همین کتب شروع کنید راحتتره.

شاید نحوه خوندنتون یکم فرق داشته. فلسفه خوندن یکم با رمان خالی خوندن متفاوته. توی یه رمان فلسفی هدف کتاب اینه که مفاهیم رو توی زندگی شخصیت های داستان قرار بده و در نهایت نتیجه بگیره. همون جور که داستان رو میخونید ناخودآگاه دارید با خوندن زندگی این شخصیت ها مفاهیم مورد نظر نویسنده رو هم یاد میگیرید. حالا بحث اینه که این روش نویسندگی یه ریسکی داره اونم اینه که خواننده امکان داره صرفا داستان رو ببینه. این احتمالا چیزیه که برای شما پیش اومده. این راه حلش اینه که مثلا کتاب رو برای خودتون بخش بندی کنید و بعد از خوندن هر بخش توش یکم فکر کنید. مثلا توی دنیای سوفی بخش اولش ازش توی نامه میپرسه تو کیستی؟ اون موقع در حالی که دارید میخونید شروع کنید از خودتون این رو بپرسید. سوال مفیدیه. بهش فکر کنید که شما فراتر از چهره و صدا و اسم چی هستید؟ اگر یه روزی قرار باشه شما رو دوست بدارن باید به خاطر کدوم بخش از شما باشه؟ این سوال می تونه به درک سوال قبلی یکم کمک کنه و آدم رو برای سوال تو کیستی آماده کنه. هدف خوندن کتاب فلسفی هم همینه قراره شما رو به تفکر وا داره. این همون چیزیه که بهتون ذهنیت رو میده. البته یه چیزی بگم. خوندن فلسفه یه نکته ای داره که حتما باید رعایت کنید وگرنه باعث میشه فلسفه شما رو به خیال پردازی و تفکر ایدئولوژیک نزدیک کنه اونم اینه که هیچ وقت توی متن و یه فلسفه و طرز نگاه خاص غرق نشید. همیشه یه گارد ذهنی نسبی در مقابل هر کدوم از فلسفه هایی که میخونید داشته باشید. بعد از خوندن دیدگاه هر فیلسوف بشینید فکر کنید که آیا اصلا این طرز نگاه درسته؟ اگر می تونه درست باشه اصلا برای زندگی شما قابل اجراست؟ شاید نتونید اجراش کنید. اصلا شاید بهش فکر کنید نتونید بفهمیدش. در اون صورت اون فلسفه رو نباید بپذیرید.
همه انسان ها ناخودآگاه برای زندگیشون یه فلسفه ای دارن که راهشون رو تعیین میکنه. هیچکس فی نفسه به دور از فلسفه نیست و به ناچار و ناخودآگاه برای خودشون با توجه به دانش و تجربیاتی که دارن یه فلسفه برای زندگی تعیین میکنن. با توجه به اون فلسفه هم برای خودشون قانون توی زندگی میذارن. فیلسوف یکی از کاراش اینه که توی زندگی و مفاهیمش عمیق میشه تا بتونه بهتر بشناسه و در نتیجه بهتر قانون برای زندگی بذاره.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
برای شروع فلسفه،قبل از هر چیز علومی مثل تاریخ و ادبیاتتون رو تقویت کنید.تاریخ به این دلیل که بسیاری از تلمیحات و تفکراتی که در کتب فلسفی بیان شدن یه ارتباطی با تاریخ دارن و اگر اون هارو خوب نفهمید منظور نویسنده رو هم نمی فهمید.ادبیات هم که بدیهیه که باید یه شناخت اولیه داشته باشید.

و اما کتب مناسب برای شروع،چند کتاب هست که برای شروع در این امر مناسبه که اونها رو نام می بریم:
لذات فلسفه و تاریخ فلسفه از دورانت: دو کتاب بسیار عالی در امر فلسفه.کتاب اول تحقیقی در کلیت فلسفه و یا به قولی،پژوهشی در سرگذشت و سرنوشت بشره که بسیاری از موضوعات فلسفی در اون به بحث گذاشته شدن.تاریخ فلسفه هم مختصری بر تاریخ فلسفه است از فلاسفه ما قبل سقراط تا فلاسفه مدرن.

ممکنه بگید این دو کتاب برای شروع سختند،که البته شاید باشن.چون در این کتاب فلسفه چندین فیلسوف نهادینه شده و برای فهم کاملش باید کتب اونها و هم مطالعه کرد.منتها دورانت مسائل رو طوری بیان کرده که اولا باعث نمیشه خیلی دچار نافهمی بشید و در عین حال تشویق میشید به خوندن کتب اون فلاسفه.

برای منی که در سال هفتم بودم فکر کنم،این کتاب رو خوندم برای شروع فلسفه عالی بود.
از یوتیوب شروع کردن خیلی پینشهاد خوبیه
یوتیوب بد نیست،منتها همیشه کتاب بهتره.میدونید،این ویدیو های یوتیوب یک مشکلی که دارن اینه که خب چون هرکسی قادره در اون محتوا تولید کنه بعضا مطالب عجیب و یا غلطی انتشار میدن یا به سمت عقیده خودشون سو گیری می کنن.بنابراین با کتاب شروع کنید بهتره.هم بار علمی بیشتری دریافت می کنید هم اینکه مطالب رو دقیق دریافت می کنید.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
بعد از این دو کتاب،کم کم شروع کنید به خوندن کتب فلاسفه.هرجا لغت ناآشنایی دیدید به خاطر بسپرید تا از کسی بپرسید یا جایی معنیشو بخونید.هرگاه مفهومی رو نفهمیدید برید درباره اش مطالعه کنید.
نرید از کتب نیچه و امثالهم شروع کنید که هیچی نفهمید!از کتب فلاسفه ای شروع کنید که فلسفه ای ساده تر دارن.دکارت از مثال های بارز این دست فیلسوف هاست.
اینطوری کم کم راه می افتید.در ضمن به یاد داشته باشید که این روند زمان بره.

بالا