• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زمین شناسی و جغرافیا

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زمین شناسی
سلام
خب من تاپیکی برای رشته زمین شناسی ندیدم
درسته شاید خیلی طرفدار نداشته باشه
ولی امیدوارم حداقل چند تا دانشجو پیدا بشن

+ در ضمن اگر سوالی راجب این رشته دارین( گرایش های ارشد، بازار کار و...) میتونین اینجا بپرسین

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
به نظرم خیلی رشته ی جالبی میاد. لطف میکنی یکم توضیح بدی؟ مباحث و درسایی که میخونین چیان؟
آینده کاریش رو هم جالبه بدونم

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زمین شناسی
اول از همه باید بگم که مقاطع کارشناسی دو رشته جغرافیا و زمین شناسی، در دانشکده علوم زمین به تحصیل مشغول به تحصیل هستن

من اطلاعاتم محدود به رشته زمین شناسی میشه و ترجیح میدم راجب همین رشته صحبت کنم

+زمین شناسی فیزیکی
+زمین شناسی مهندسی
+زمین شناسی تاریخی
+فتوژئولوژی(زمین شناسی نوری)
+ژیوفیزیک(زمین فیزیک)
+ژئوشیمی(زمین شیمی)
+دیرینه شناسی (که شامل میکروفسیل و ماکروفسیل ها)
+سنگ شناسی(آذرین،رسوبی،دگرگونی)
+آب شناسی
+بلور شناسی نوری
+رسوب شناسی
+چینه شناسی(فسیل ها)
+زمین شناسی ایران
+زمین شناسی ساختاری
+زمین شناسی نفت
+زمین شناسی اقتصادی
+زمین شناسی مهندسی
+آبهای زیر زمینی

ی سری دروس اختیاری هم هستن مثل:
+آتشفشان ها
+آب شناسی
+ژئومورفولوژی(زمین ریخت شناسی)
+مکانیک خاک
+زلزله شناسی

و یک سری دروس هم هستن که واحد عملی دارن مثل عملیات زمین شناسی صحرایی و آزمایشگاه های زمین شناسی
×ترم آخر کارشناسی حدود ۱۰ روز میرن به یه عملیات صحرایی و چیزایی که یادگرفتن ارزیابی میکنن×

خب این دروس در طی ۴ سال باید خونده بشن

ترم اول که وارد دانشگاه میشن کلا ۳ واحد زمین شناسی میدن .اسم درسش هست مبانی زمین شناسی(به طور کلی راجب همه مباحث صحبت میکنه) و یک ساعت هم اختصاص داره به آزمایشگاه زمین شناسی که اصول خواندن نقشه و کار با نرم افزار هارو توضیح میدن

راجب بازار کار
خب همونطور که میدونید رشته های علوم پایه بازار کار چندان خوبی تو کشور ما ندارن؛ این به این معنی نیست که امیدی به کار پیدا کردن نیست
اگر یه نفر حین درس خوندن، مهارت هم یادبگیره ؛ اونجوری که من از استادامون شنیدم میتونه خیلی راحت بره سر کار و همراه اون ارشد رو هم بخونه

گرچه برای رشته هایی ازین قبیل هرچی درجه علمی بالاتر بره ، بالتبع راحت تر میشه کار پیدا کرد

+هیدروژئولوژی(آب زمین شناسی)
+تکتونیک(زمین ساخت)
+زمین شناسی محیط زیست
+زمین شناسی مهندسی
+سنجش از دور و GIS(مطالعه عکسهای ماهواره ای و سیستم های GIS و GPS)
+ زمین شناسی اقتصادی
+زمین شناسی نفت*میشه گفت نفرات برتر کنکور ارشد وارد این رشته میشن*
+چینه نگاری و دیرینه شناسی
+رسوب شناسی و سنگهای رسوبی
+پترولوژی(سنگ شناسی)
+ژئوشیمی
+ژئوفیزیک
+ژئوتوریسم
+گوهر شناسی*این رشته از رشته های جدید ارشده و در برخی دانشگاها مثل دانشگاه شهید بهشتی ،تهران و دانشگاه فردوسی تدریس میشه*

+مثل اینکه قراره جدیدا رشته" زمین شناسی پزشکی" رو هم در برخی دانشگاها تدریس کنن

محل کار دانشجویان زمین شناسی:
+به عنوان دبیر در آموزش و پرورش و تدریس در دانشگاه ها و عضویت در هیات علمی
+وزارت صمت(صنعت، معدن و تجارت)
+وزارت جهاد کشاورزی
+سازمان هواشناسی
+سازمان زمین شناسی
+شرکت نفت
+سازمان فنی مهندسی
+سازمان نقشه برداری
+وزارت راه و شهر سازی
+وزارت علوم تحقیقات و فناوری
+موسسه ژئوفیزیک
+اکتشافات معدنی کشور
یه زمین شناس میتونه در زمینه های سدسازی‌، آب‌یابی‌، حفر تونل‌، راهسازی‌ و جاده سازی، اکتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، تهیه‌ نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌ و معدنی‌، کار در آزمایشگاه‌های‌ سنگ‌ شناسی‌ و زمین‌ شناسی‌ مشغول به فعالیت بشه
فقط شرط لازم داشتن تخصص کافی و یادگیری درسا به صورت کاربردی هست

×من شنیدم کار به عنوان مهندس ناظر معادن درآمد بسیار بالایی هم داره(استادمون میگفتن دانشجوهام حقوقشون از خودم بیشتر بود)×

در زمینه مهاجرت هم به نظر دانشجوهایی که عملکرد خوبی داشتن ، تونستن جذب دانشگاه ها و حتی شرکت های خارجی بشن( میگفتن پارسال حدود ۲۰ نفر از دانشجوهای دانشگاهمون رفتن استرالیا)

نکته مهمی که راجب رشته زمین شناسی هست اینه که وارد شدن به دانشگاه اصلا سخت نیست، خیلی از دانشگاها بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو میپذیرن؛ و اون دسته از دانشگاهای خوبی که ورودیشون بر اساس کنکوره، نه رتبه بالایی میخوان و نه درصد خیلی بالایی از درس زمین... چون تقاضا بسیار کمه!
ولی همین موضوع باعث شده که فارغ التحصیلان این رشته هم تعدادشون کم باشه ، پس میتونن به راحتی جذب بازار کار بشن

تنها موردی که هست اینه که باید به این رشته علاقه داشته باشین تا بتونین با شرایط سختش کنار بیاین، هم اردوهای حین تحصیل و هم کاری که قراره برای باقی عمرتون انجام بدین،اگر علاقه نباشه میشه گفت ممکن نیست...

امیدوارم توضیحاتم جامع و مفید بوده باشه
باز هم اگه سوالی هست من در خدمتم:)

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
مرسی از توضیحات خوبت. آره من سوال دارم. :D
۱- میشه درمورد زمین شناسی نوری و فیزیکی یکم توضیح بدی؟

۲- دایناسور ها واقعا وجود داشتن؟ همش فکر میکنم یه چیز من در آوردی هست که از آمریکا شروع شده.
۳- اگه درمورد GIS هم توضیح بدی عالی میشه. من با QGIS کار کردم ولی اطلاعات چندانی درمورد اینکه GIS چی هست و چطوری به دست میاد و اصلا چرا به جای گیس از نقشه ماهواره ای استفاده نمیکنن ندارم. فکر نمیکردم گیس مربوط به رمین شناسی بشه.

• لایک
امتیازات: f.hn
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زمین شناسی
مرسی از توضیحات خوبت. آره من سوال دارم. :D
۱- میشه درمورد زمین شناسی نوری و فیزیکی یکم توضیح بدی؟

۲- دایناسور ها واقعا وجود داشتن؟ همش فکر میکنم یه چیز من در آوردی هست که از آمریکا شروع شده.
۳- اگه درمورد GIS هم توضیح بدی عالی میشه. من با QGIS کار کردم ولی اطلاعات چندانی درمورد اینکه GIS چی هست و چطوری به دست میاد و اصلا چرا به جای گیس از نقشه ماهواره ای استفاده نمیکنن ندارم. فکر نمیکردم گیس مربوط به رمین شناسی بشه.
خواهش میکنم...

در مورد زمین شناسی نوری باید بگم که بطور دقیق تر به بلور شناسی نوری اطلاق میشه(بلور شناسی دو شاخه هندسی و نوری رو شامل میشه) که پایه کار بررسی ساختار مقاطع نازک سنگ ها و بلور ها زیر میکروسکوپ (و حین تابش نور )هستش
زمین شناسی فیزیکی هم فشار روی لایه های مختلف رو بررسی میکنه و اینکه چقد احتمال داره این فشار ها باعث ایجاد پدیده هایی مثل فرو رانش ورقه ها و زمین لرزه و گسل و... بشه

طبق نظریه های زمین شناسی و فسیل های به جا مونده، دایناسور ها وجود داشتن و به علت گرمای بیش از حد زمین و تغییرات آب و هوایی نسلشون منقرض شده(البته نمیشه گفت منقرض ، چون حیواناتی که ما امروزه میبینیم از نسل برخی دایناسور ها هستن)

در رابطه با GIS باید بگم که با توجه به اینکه هنوز دانشجوی ترم ۱ کارشناسی هستم، حقیقتش اطلاعات زیادی راجب این نرم افزار ندارم
ولی تا جایی که من میدونم از سامانه اطلاعات جغرافیایی(GIS) در رشته ما، برای تحلیل ها و پیش بینی های زمین آماری استفاده میشه؛ مثلا با داشتن اطلاعات یه نقاط معلوم، تمام اطلاعات اون سطح رو برآورد کنه و ازونا برای تحلیل ها و نتیجه گیری های محیطی استفاده کنه
کار ما در دوره کارشناسی بیشتر با ArcGIS هست و یه سری نقشه کشی ها و نقطه یابی هارو شامل میشه که از اونها برای کشیدن نقشه های زمین شناسی استفاده میکنیم
در دوره کارشناسی ارشد، با مطالعه GISو GPSو عکس های ماهواره ای، پدیده های زمین مثل آبهای زیر زمینی، فرونشست ها، تغییرات دریاهاو...رو بررسی میکنن

بالا