• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شطرنج

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
در این تاپیک به بازی شطرنج و اخبار مرتبط بهش پرداخته میشه.

دو به شک بودم که در انجمن ورزش تاپیکش رو بزنم یا در انجمن معما و هوش، اما فکر می‌کنم این‌جا مناسب‌تر باشه. (به‌هرحال شطرنج نوعی ورزش فکری محسوب میشه. :‌دی)

فردا ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ نخستین بازی قهرمانی شطرنج جهان بین مگنوس کارلسن دارنده‌ی عنوان قهرمان، و یان نپومنیاشی (که تلفظ اسمش یه چالش برای شطرنج‌بازای دیگه بوده) چَلنجر و برنده‌ی مسابقات کاندیداتوری ۲۰۲۰ برگزار میشه.

25138.acc0ff60.668x375o.031e4a5feb43.png

۱۴ بازی کلاسیک برگزار میشه، فرمت هر بازی ۲ ساعت برای هر بازیکن تا حرکت چهلم و سپس تایم کنترل و فکر کنم ۳۰ دقیقه بعد از حرکت چهل تا شصت و بعدش ۱۵ دقیقه با ۲۰ ثانیه increment پس از حرکت شصتم. ممکنه دقیقاً اعدادی که گفتم صحیح نباشن اما تقریباً به همین شکل هست.

هرکس زودتر به امتیاز ۷.۵ برسه قهرمان شطرنج جهان خواهد شد. در صورت تساوی امتیازات، ۴ بازی رَپید ۳۰ دقیقه‌ای با increment بیست ثانیه‌ای برگزار میشه و اگر باز هم تساوی اتفاق افتاد، ۴ بازی بلیتز ۵ دقیقه‌ای بدون increment و اگر مجدداً مساوی موندن، یک بازی آرماگدون برگزار میشه که سیاه ۴ دقیقه زمان داره، سفید ۵ یا ۶ دقیقه، ولی سفید حتماً باید ببره تا برنده بشه. در صورت تساوی، سیاه برنده میشه. تا حرکت شصتم هم increment ای درکار نیست.

چند روز پیش هم علی‌رضا فیروزجا، شطرنج‌باز نابغه‌ی ایرانی که دیگه برای فرانسه بازی می‌کنه، از مرز ریتینگ ۲۸۰۰ عبور کرد و جوون‌ترین فردی شد که تونست این کارو انجام بده و رکورد کارلسن رو شکست. حدود یکی دو هفته قبل هم با برنده شدن در تورنمنت Grand Swiss موفق شد جواز راهیابی به مسابقات کاندیداتوری ۲۰۲۲ رو کسب کنه و با ۷ نفرِ دیگه برای به چالش کشیدنِ قهرمان ۲۰۲۱ (که در اصل باید ۲۰۲۰ مشخص میشد) رقابت کنه و شانس اینو داره که خودش تبدیل به جوون‌ترین قهرمان شطرنج جهان بشه و رکورد کاسپاروف رو بزنه.

firouzja-2800-club-graphic.jpg

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
از طریق این و این لینک می‌تونید بازی‌ها رو زنده مشاهده کنید.

در حال حاضر وضعیت در نخستین بازی، مساوی متمایل به نفع نپوعه. باید ببینیم آیا کارلسن قادر هست ورق رو برگردونه یا دفاع مناسبی کنه یا خیر.

× آپدیت: بازی مساوی شد.

بالا