تودو لیست برای پروژه های برنامه نویسی

• شروع کننده موضوع

Novarg

"دنگ شده" ی بودن
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
اینجا در حال حاضر تعداد خیلی کمی کاربر برنامه نویس و آنلاین هست ( منم یه پشه ای این وسطم ). و اغلب هم دیگه بابت محدودیت زمانیشون پروژه های شخصی خفن انجام نمیدن،... خیلی حیفه!
به همین جهت که فعالیت ( یا فعال نمایی ;)) ) میتونه تبدیل به انگیزه برای بقیه بشه ( راستش اولش اومدم تو چالش مطالعاتی بذارم اینا رو ولی دیدم هیچ ربطی نداره ) اینجا از این به بعد برای پروژه هام تودو لیست درست میکنم، و نتیجه هر تیک رو اگه ممکن بود تو گیتهاب یا بصورت عکس نشون میدم، پیشنهادم اینه اگه شما هم پروژه ای دارین انجام میدین، اول یه توضیح درست حسابی بدین راجع بهش و بعد تودو لیستشو اینجا بذارین، یچیز باحالی میشه. هم یسری نکات آدم یاد میگیره از توضیحاتتون هم شاید کسی هم اومد توی پروژتون کمک کرد از طریق گیتهاب!
واسه کسایی که میخوان اولین پروژه شونو انجام بدن هم مفید میتونه باشه.

• شروع کننده موضوع

Novarg

"دنگ شده" ی بودن
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
به هر صورت، چه شما هم تصمیم به ادامه این تاپیک داشته باشین چه نداشته باشین، خودم اولین تودولیست رو میذارم:
من راه انداختن نسخه اصلی کلاغو متوقف کرده بودم و همین MVP ابلهانه مدت ها بود خاک میخورد، گفتم نگهش دارم برای بعد از جانمایی و الکامپ و الان دقیقا بعد هر دوی این هاست! قرار شده نسخه اصلی اپ یچیزی باشه که اخبار رو نه تنها از سایت ها و پادکست ها ( در واقع فید RSS ) بلکه بتونه از اکانت شبکه های اجتماعی مورد نظر کاربر هم بخونه! خیلی چیز جالبی میشه بنظرم. پس اینها کاراییه که در قدم اول در مورد باید بینجامم:

1. فعلا باید یه Reader با هر زبانی ( من php لعنت الله علیه رو انتخاب کردم ) بنویسیم که آدرس پست های سایت های خبری رو بگیره به عنوان ورودی، خروجیش محتوای اصلی داخل اون url باشه، برای مثال لینک خبر از سایت فلان رو بدی، بجای اینکه کلی سورس اضافه لود کنه، همونجا توی سرور تبدیلش کنه به یه فایل html از نسخه Reading mode همون صفحه ( دقیقا مثل Reading mode مرورگرا ). برای اینکار تو php لعنت الله علیه، میشه از کتابخونه Readability استفاده کرد که دقیقا بر اساس همون کدیه که فایرفاکس باهاش اینکارو انجام میده. goose هم انتخاب خوبیه ولی مثکه توسعه ش متوقف شده و اونجوری که من تست کردم دیگه کار نمیکنه. پس همون مورد اول انتخاب بهتریه.
ولی خب یسری مشکل داره، اینکه فقط جدول ها عکس ها و متن ها رو لود میکنه. یعنی اگه یه وقت پست داخل اون سایت یه آیفریم یا تگ ویدیو به آپارات یا یوتیوب داشت، دیگه نمایش داده نمیشه! پس امروز رو صرف سر و کله زدن با این میکنیم، که محتوای ویدیویی و کلا آیفریم های embed از هر جایی ( حتی ساندکلاود ) رو تشخیص بده از پست ها. در مورد ویدیو های یوتیوب هم برای اینکه فیلتره، لینک اصلی رو با لینک آخرین instance فعال invidious جایگزین میکنیم، اینطوری دیگه ویدیو های یوتیوب بدون فیلترشکن میان بالا. اینکار که تموم بشه، ما دیگه مشکلی توی نمایش پست های خبری از سایت ها بصورت خلاصه شده نخواهیم داشت. پس میریم مرحله بعدی

spy404

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
ماهام همین اینجا بزاریم؟🧐

• شروع کننده موضوع

Novarg

"دنگ شده" ی بودن
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
به هر صورت، چه شما هم تصمیم به ادامه این تاپیک داشته باشین چه نداشته باشین، خودم اولین تودولیست رو میذارم:
من راه انداختن نسخه اصلی کلاغو متوقف کرده بودم و همین MVP ابلهانه مدت ها بود خاک میخورد، گفتم نگهش دارم برای بعد از جانمایی و الکامپ و الان دقیقا بعد هر دوی این هاست! قرار شده نسخه اصلی اپ یچیزی باشه که اخبار رو نه تنها از سایت ها و پادکست ها ( در واقع فید RSS ) بلکه بتونه از اکانت شبکه های اجتماعی مورد نظر کاربر هم بخونه! خیلی چیز جالبی میشه بنظرم. پس اینها کاراییه که در قدم اول در مورد باید بینجامم:

1. فعلا باید یه Reader با هر زبانی ( من php لعنت الله علیه رو انتخاب کردم ) بنویسیم که آدرس پست های سایت های خبری رو بگیره به عنوان ورودی، خروجیش محتوای اصلی داخل اون url باشه، برای مثال لینک خبر از سایت فلان رو بدی، بجای اینکه کلی سورس اضافه لود کنه، همونجا توی سرور تبدیلش کنه به یه فایل html از نسخه Reading mode همون صفحه ( دقیقا مثل Reading mode مرورگرا ). برای اینکار تو php لعنت الله علیه، میشه از کتابخونه Readability استفاده کرد که دقیقا بر اساس همون کدیه که فایرفاکس باهاش اینکارو انجام میده. goose هم انتخاب خوبیه ولی مثکه توسعه ش متوقف شده و اونجوری که من تست کردم دیگه کار نمیکنه. پس همون مورد اول انتخاب بهتریه.
ولی خب یسری مشکل داره، اینکه فقط جدول ها عکس ها و متن ها رو لود میکنه. یعنی اگه یه وقت پست داخل اون سایت یه آیفریم یا تگ ویدیو به آپارات یا یوتیوب داشت، دیگه نمایش داده نمیشه! پس امروز رو صرف سر و کله زدن با این میکنیم، که محتوای ویدیویی و کلا آیفریم های embed از هر جایی ( حتی ساندکلاود ) رو تشخیص بده از پست ها. در مورد ویدیو های یوتیوب هم برای اینکه فیلتره، لینک اصلی رو با لینک آخرین instance فعال invidious جایگزین میکنیم، اینطوری دیگه ویدیو های یوتیوب بدون فیلترشکن میان بالا. اینکار که تموم بشه، ما دیگه مشکلی توی نمایش پست های خبری از سایت ها بصورت خلاصه شده نخواهیم داشت. پس میریم مرحله بعدی
همونطوری که گفتیم قراره علاوه بر سایت ها از پادکست ها و پست های شبکه های اجتماعی ( مثل یوتیوب و آپارات و تلگرام و ... ) هم ساپورت کنه. تکلیف مراحل بعدی هم خیلی واضحه، فقط برای اینکه با یسری ریپوی باحال تر دیگه هم آشنا بشین یسری توضیح کوتاه میدم:
خب طبیعتا خبر های متنی رو باید بصورت html خالص خروجی داد ولی در مورد بقیه بخش ها باید JSON خروجی بدیم که هر دفعه سورس های اضافی از اول لود نشن و موقع نمایششون حجم اینترنت مصرفی کمتر بشه و سریع تر بیاد بالا. بنابراین
2.توسعه API از اطلاعات کلیدی ویدیو های یوتیوب که از api ش از Invidious گرفته میشه و همچنین برای آپارات!
3.برای بخش API تلگرامش از این ریپو استفاده میکنیم. بدون فیلترشکن، میاد کانال تلگرام مورد نظرتو به همراه پست هاش تبدیل به rss میکنه و میندازه جلوت :) ( ما سر اینکه بات تلگرام اد کنیم تو کانال دیجیاتو با مانی قاسمی کلی زر زدیم و اصلا قرار بود بات تلگرام باشه، تا اینکه با این دوست عزیز آشنا شدیم )
4.توسعه API از اطلاعات کلیدی پادکست

تو سرمه دنبال یه روش واسه اضافه کردن اینستا و توییتر و بقیه جا ها هم بگردم ولی واقعیتش فعلا اینا تو اولویت ترن

spy404

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
خب من برای ادیتوری که دارم مینویسم رو اینجا میزارم

1. خوندن کامل داکیومنشن chatGPT درمورد apiش
2. خوندن سورس کد های Monaco Editor یا Atom یا Vs codium برای درک بیشتر ساختار و ساز و کارش
3. طراحی UI روی کاغذ (وایرفریم)
4. پیاده سازی وایرفریم ها توی Figma
5. انتخاب یک فریمورک خوب برای پیاده سازی اولیه ui
6. مشخص کردن اجزای اصلی سیستم
7. رسم نمودارهای معماری سیستم
8. طراحی بخش themeها
9. طراحی بخش iconها
10. طراحی بخش extensionها
11. طراحی بخش syntax highlighting
12. طراحی بخش auto completion
13. طراحی بخش هوش مصنوعی برای تکمیل کد ها
14. طراحی بخش تست ها
15. تست هر ماژول به صورت جداگانه برای اطمینان از صحت عملکرد اونها
16. تست ترکیب ماژول‌ها با هم و اطمینان از عملکرد صحیح سیستم به عنوان یک کل
17. ارزیابی رابط کاربری و تجربه کاربری با استفاده از بازخورد کاربرا
18. آماده‌سازی نسخه نهایی برای انتشار و ارائه به کاربرا
19. مستند سازی و تهیه راهنما برای کاربرا
20. مانیتورینگ سیستم و رفع باگ‌ها
21. اضافه کردن ویژگی‌های جدید و بهبود عملکرد بر اساس بازخورد کاربرا

هرموقع بخشیشو انجام بدم همینو ادیت میکنم احتمالا... اگرم چیزی جا افتاده بود که ننوشته بودم توی بانگ بهم بگین مرسی

Novarg

"دنگ شده" ی بودن
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
در ادامه شر و ورایی که بالا نوشتم، این تقریبا میشه کل کارایی که باید انجام بدیم

1 / 6 : Scrivate's Pre-API​

Receive Data​

GET

• get/user/{q}
  • get/user/{q}subscriptions
  • get/channel/{q}
  • get/channel/{q}/posts
  • get/feed/{q}
  • get/feed/{q}/posts
  • get/post/{q}
  • get/post/{q}
  • get/app/{q}
  • get/app/{q}/stories
  • get/post/{q}/comments
  • get/app/{q}/feeds
  • get/comment/{q}

SEARCH

• search/channels?q={q}
  • search/users?q={q}
  • search/posts?q={q}
  • search?q={q}

CRAWLERS (IN THE PROCESS)​

• crawl/web
  • crawl/telegram
  • crawl/youtube
  • crawl/instagram​
  • crawl/aparat​

Send Data​

NEW​

• new/post​
  • new/user​
  • new/channel​
  • new/feed​
  • new/subscription​
  • new/app​
  • new/archive​
  • new/comment​

DELETE

• delete/post
  • delete/channel
  • delete/feed
  • delete/subscription
  • delete/app or app/logout
  • delete/comment

UPDATE​

• update/user​
  • update/post​
  • update/channel​
  • update/feed​
  • update/subscription​
  • update/app​
  • update/comment​

2 / 6: Complete API for App​

• پیشنهاد خبر بر حسب سلیقه کاربر ( سیستم هشتگ گذاری )
  • تکمیل برخی قسمت های API که فقط در برخی قسمت های اپ استفاده میشود و پابلیک نمیشوند

3 / 6: Prepare Dashboard For Admins Of Channels​

• طراحی داشبورد مدیریت کانال برای صاحبان رسانه
  • بخش آمار بازدید بر اساس کلیدواژه ها
  • بخش کسب درآمد (فید های ویژه، تبلیغات یکتانت و محتوای پولی)

4 / 6 : Scrivate's Client's UIs​

• Android (in the process)​
  • Web Version & PWA​
  • Chrome Extension (in the process)​
  • خیلییی دور تر نسخه ویندوز​

5 / 6 : Connection Between Back & Front​

6 / 6 : Deploy & Boommm​

• شروع کننده موضوع

Novarg

"دنگ شده" ی بودن
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
به طرز عژیبی بعد این همه مدت فاصله افتادن، سیستم هشتگ گذاری که به ظاهر یکی از سخت ترین قسمت ها میومد ( با توجه به اینکه مثل توییتر نیست که خود ملت مشخص کنن هشتگ ها رو - باید به یه نحوی خودش کلیدواژه های مهم رو گیر بیارهه ) تموم شوددد :-)) یه نوشابا خودمونو مهمون نکنیم که اینقدر بچه ی خوبی هستیم؟

بالا