سهمیۀ کنکور - عدالت آموزشی یا اجحاف آموزشی

• شروع کننده موضوع

شیطان رجیم

مَستِ مِیخانه
نام مرکز سمپاد
[.unk]
شهر
[.unk]
سال فارغ التحصیلی
333
جوان ایرانی سلام :))

خب همونطور که در جریان هستید مباحثه و اختلاف نظر در خصوص سهمیه کنکور همیشه بوده و سر این خانم نعمت زاده شدت گرفته.

موضعتون درمورد سهمیه کنکور (هر نوع سهمیه ای که مد نظرتونه) چیه؟ بنظرتون دخیل کردن سهمیه در پذیرش دانشجو تا
چه نقطه ای عادلانه و قابل توجیه هست و علت و منطق پشت دیدگاهتون چیه؟

>>> توهین نکنید و از دیدگاه طرف مقابل کلیشه بافی نکنید. <<<
>>> فکر کنم بهتره دیگه تو ح.ب. صحبت این موضوع رو پیش نکشید حالا که تاپیک مخصوص به خودش هست<<<

نرگسیوم

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرِ هرت
سال فارغ التحصیلی
1406
نظرم رو دربارهٔ سهمیه‌هایی غیر از سهمیهٔ المپیاد و این حرف‌ها رو با این بیت تقدیم‌تون می‌کنم، باشد که به درستی قضاوت نمایید.
گیرم پدر تو بود فاضل،
از فضل پدر تو را چه حاصل؟
در رابطه با سهمیهٔ المپیادها، توی چنین شرایطی که نهایی‌ها و این حرف‌ها هست، عادلانه به نظر می‌رسه. هر چند به نظر من، باید توی دو سالی که دوستان المپیاد می‌خونن، نمرات نهایی‌شون حساب نشه، به‌جای سهمیه و اینا.(توی شرایطی که سهمیهٔ فرزندشهید و این حرفا نباشه منظورمه ها. وگرنه توی این شرایط، سهمیهٔ المپیادی‌های بیچاره کمم هست.)
ولی از اون‌جایی که نهایی هم خودش علامت سوال‌های زیادی داره، به نظر من باید کنکور یه آزمونی باشه بدون هیچ‌گونه سهمیه‌ای و یه رقابت عادلانه صورت بگیره که همه بر اساس سوالات نمره بگیرن و نه چیز دیگه‌ای.

azymandias

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
خداحافظ فرزانگان
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
در شرایط فعلی سهمیه هایی که حاصل تلاش خود شخص دانش آموزه خیلیم خوبه و نوش جونش
اما شرایط ایده ال بود نخیر کنکور باید بدون دخالت هیچ سهمیه ای بود مخصوصا وقتی آینده ی دانش آموز درگیره
و در عوض راه های دیگری هم وجود داشت که لزوما کنکور برای آینده نبود و راه دیگری برای پیشرفت وجود داشت(به طور رسمی!)
سهمیه های 25 درصد دیگه به جز تک و توک بقیه مربوط به بابابزرگشونه
بابای من به شخصه سنش به جنگ نرسیده بود که بره که حالا سهمیه هم داشته باشن
حداقل الان که خانواده ی شهید یا ایثارگر درجه 1 داره کمتر میشه بهتره قطع شه
بعضی مزایا خوبه اوکیه مثلا برای جانباز ها امکانات ویژه می ذارن به هرحال برای کشور جنگیدن اما ربطی به بچه هاشون نداره مثلا خوبه امکانات درمانی براشون تعیین بشه ولی اینکه بچش با جند ده هزار تهران بخونه نه ! یا برای شغل و اینا نه!برای استخداما تا چند سال پیش فقط یا آدمایی که پارت داشتن می رفتن یا سهمیه ایا چند سالی که باز شده هم یه بخش مخصوص ایثارگرا و یه بخش سهمیه آزاد و اکثرا بری هم امتیاز ایثارگرا فوق العاده پایین تر از عادیاست
این یعنی یه مشت بیسواد دارن مملکت رو می گردونن دکتر مهندسامون بیسوادن مسئولا بیسوادن خب نمیشه انتظار پیشرفت داشت!!

نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
سهمیه باید بدست بیاد نه اعطا بشه

همونم باید در راستای پیشرفت علم باشه

پس فقط المپیاد و خوارزمی بین سهمیه های کنونی حلالن

بسیج فعالو کارمند فلان جاعو و رزمنده اینجا و اونجا نداریم

Asal_Soltani

Biraz daha gök, biraz daha deniz
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱ تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
سهمیه مناطق رو که بذاریم کنار (منطقه ۱، ۲، ۳) سهمیه های المپیاد عادلانه هستن در راستای حوزه ای قدم برداشتن که میخوان در آینده رشته‌اش رو بخونن و نسبتا موفق عمل کردن من با سهمیه المپیاد هم موافقم
راجع به خوارزمی هم همینطور
اما سهمیه رزمندگان خیر ۵٪ و ۲۵٪ ناعدالتیه مخصوصا اونی که سهمیه ۲۵٪ داره
امکانات خوب در اختیار خانواده‌های رزمنده و شهدا قرار بگیره بهتر از این موارد هست
امکانات خوب از قبیل واریزی ماهانه و خدمات تفریحی و آموزشی خوب میتونه همه چیز رو جبران کنه نه سهمیه کنکور
هر چند در امر استخدام مراکز دولتی هم این دسته الویت دارن و محدود به کنکور نمیشه

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
کنکوری 1404
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
سهمیه کنکور داشته باشن اصلا حقشونه. ولی کنکور رو بدن، مثل مدال المپیاد.

Guymer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد 3
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1406
در مورد مبینا نعمت زاده که قضیه تموم شده چون همه مسئولین دارن میگن مدال‌آوران المپیک فقط توانایی تحصیل در رشته تربیت بدنی رو دارن
ولی در مورد المپیادها و المپیک‌ها: از اونجایی که شخصی که داره برای المپیاد میخونه یا داره برای المپیک تلاش فیزیکی میکنه، خیلی بیشتر از شخص عادی که داره برای یک آزمون همگانی مثل کنکور میخونه و زمانی که برای خوندن درسهای المپیاد یا تمرین المپیک میذاره خیلی بیشتر از اونیه که داره برای کنکور میخونه، به نظرم عادلانه هست که برای مدال‌آوران سهمیه بالایی لحاظ بشه - البته که سهمیه المپیادها (که نظری هستن) برای رشته های نظری، و سهمیه المپیک (که فیزیکی هست) برای رشته های مربوطه مثل تربیت بدنی
در مورد خانواده شهدا و امثال: یک عزیزی که در دفاع مقدس شهید شده، قطعا باید خانوادش بخاطر اینکه فرزندانش یتیم شدن مورد حمایت قرار بگیرن - ولی عاطفی و مالی، نه سهمیه‌کنکوری!
حالا این موضوع که در مورد فرزندان شهید بود، چه برسه به نوه های شهدا که فقط برای پدربزرگ شهیدشون اشک ریختن و در واقع هیچ سختی دیگری رو بدون اونها تحمل نکردن - اونها جدی سهمیه 5 درصد هم براشون زیاده
اصلا یک لحظه ببینید: خانواده شهید خانواده‌ی یتیمی هستن و سهمیه گرفتن؛ چرا خانواده یک یتیم دیگه که تنها فرقش با خانواده شهدا اینه که پدر خانواده شهید نشده، سهمیه نمیگیرن؟

Sety

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
چون سهمیه هایی که در حال حاضر هست منطقی نیستن نباید گفت کلا سهمیه نباید باشه
بنظر من برای کسایی که میگرن،ADHD،OCDو.. دارن باید سهميه در نظر گرفته بشه

• شروع کننده موضوع

شیطان رجیم

مَستِ مِیخانه
نام مرکز سمپاد
[.unk]
شهر
[.unk]
سال فارغ التحصیلی
333
مشکل اینجاست که گوز رو به شقیقه ربط میدن

شهادت/جانبازی خانواده ی شخصی یا، مدال آوریش توی المپیک یا هر عرصه ورزشی چه ربطی به صلاحیتشون برای رشته ی پزشکی یا فرضاً مهندسی داره؟ مثل اینکه تو توی پرتاب نیزه سرآمد باشی بیام بگم آفرین حالا که اینطوره بیا فوروارد وایستا تو پرسپولیس :| :|

و علت اینه که خودشون ریدن به مملکت، دلشون نمیخواد پول و امکانات مادی و مالی بدن به خانواده ی شهید تا جیب خودشون پر شه بر میدارن از کیسه خلیفه میبخشن و جای دانش آموزی که درس خونده و زحمت کشیده رو میگیرن.

وضعیت ورزش و ورزشکار تو مملکت بگ*ییه بجای اینکه بردارن تو رشته ی خودش راهش رو باز کنن باز برمیدارن از کیسه خلیفه میبخشن و زحمت دانش آموز یه رشته ی دیگه و متقاضی یه تخصص دیگه رو ضایع میکنن.

اونا که حرف از اخلاق و جبران کردن زحمت سرمایه های مملکت رو میکشن خب آدم حسابی بیا فلان کس و کار من رو که پزشک سهمیه ای کشته (و اینو برای مثال نمیگم، واقعا چیزیه که رخ داده و به احتمال قریب به یقین برای عده ی زیادی هم رخ داده خود من به کنار) بهم برگردون یا برو توی رشته ی خود طرف بهش کمک کن دوستی خاله خرسه ات رو نخواستیم.

*100RA*

لنگر انداخته
کنکوری 1404
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
img_20240816_201355_044_k2fe.jpg

اینو کجای دلم بذارم؟

god of teasing

دلقک جدی
کنکوری 1404
نام مرکز سمپاد
تیمارستان فارابی
شهر
کلمه
سال فارغ التحصیلی
1404
تروخدا حداقل اگه الان کنکوری هستید به این چیزا توجه نکنید الان تا جای ممکن، الان اصلا اینا مهم نیست مخصوصا الان، فقط باید پایه تست بزنید درس بخونید جمع کنید درسارو نگرانی واسه این چیزا وقتش واسه بعد کنکوره، اون موقع حسابی سر انتخاب رشته نگران شید چون کاری از دستتون برنمیاد، اما الان تا میتونید با درس خوندن این استرس رو از خودتون دور کنید واقعا ، حیفه واقعا حیفه

• شروع کننده موضوع

شیطان رجیم

مَستِ مِیخانه
نام مرکز سمپاد
[.unk]
شهر
[.unk]
سال فارغ التحصیلی
333
هزینه خود تحصیل و عواقبش کمه؟
هزینه ی راه دادن یه نفر با 10000 تو دانشگاه تهران با راه دادن کسی که برای درسش زحمت کشیده فرقی نمیکنه
و هزینه اش کمتر تامین مالی مستمر اون شخصه :))

نام مرکز سمپاد
شهیداژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
IUT
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
تو دانشگاه تا چشم کار میکنه ارزشی می‌بینید و خواهید دید. سال ما ظرفیت مهندسی مکانیک ۴۵ نفر روزانه و با شبانه ها کلا ۶۰ تا میشدیم. ترم اول دیدم ۸۰ تا تو لیستن😂

نام مرکز سمپاد
(: 0
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
هزینه ی راه دادن یه نفر با 10000 تو دانشگاه تهران با راه دادن کسی که برای درسش زحمت کشیده فرقی نمیکنه
من نگفتم فرق میکنه
تو گفتی هزینه نمیشه برای خانواده شهید و... ، من گفتم داره میشه

نام مرکز سمپاد
(: 0
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
نام مرکز سمپاد
hnschS
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
fum mechanical engineering
یه نقدی که به این قضیه وارده ، ببینید من اصلا کاری به مبینا نعمت زاده یا اونیکی که رفته بود تو آتش نشانی و اینهاندارم، ولی خب یه چیزی که اینجا در نظر گرفته نمیشه تعداده ، مگه چند نفر تو ایران میرن المپیک چند تاشون مدال میارن ، ازشون چه حمایتی میشه؟
و این اومده اینقدر بزرگ شده و سرتیتر اخبار ، میری اینستاگرام سهمیه پزشکی مبینا نعمت زاده میری اینور تکذیت سهمیه پزشکی مبینا نعمت زاده ، ازون درب و داغون تر و مسخره تر ورود به زندگی شخصی اون ادمه اومدن عکس های قبل از عمل و بعد از عملشو گذاشتن
اونیکی افشاگری نمرات دبیرستان گذاشته که بابات با زور و نفوذ تو اموزش پروش برات نمره میگرفته و ...
یه نگاه بکنیم ببینیم داریم کجا میریم واقعا ، ایران از سال 1947 تا الان تو المپیک زیر 100 تا مدال داشته طبق نوشته ویکی پدیا ، یعنی هر 80 سال 100 مدال ، دیگه واقعا خودتون ببینین اینقدر ایثار و فداکاری تو این مملکت به فنا رفته که حاضر نباشیم سالی یه نفر به آرزوش برسه بیایم اینهمه حاشیه ایجاد کنیم.
بی عدالتی ای که ما ازش مینالیم جدا شدن یک نفر از 85 میلیون نفر در سال نیست ، جداشدن ظرفیت اموزش 99 درصد جمعیت و دادنش به یک درصد جمعیته ( درصد دقیق اینهارو نمیدونم واقعا ولی فکر میکنم این عده سهمیه دار نهایتا یک میلیون نفر هم نمیشن ولی تقریبا 70 80 درصد ورودی دانشگاه ها داره میره به سمت اونا

بالا