• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بارش شهابی

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : بارش شهابی

مام با معلممامون 10تایی داریم میریم بارش شهابی ببینیم ، طالقان ! اصلا ذوق مرگم بدجوور :-" :D

به نقل از SiXaXiS :
میشه دقیقا بگین چه روز مشخصی هست که بیش تر میباره شهاب ;;)؟؟؟
اوجش شب 12Agu به 13 :D

دوستان، بارش شهابی برساووشی فرصت استثنایی ایه، بهترین بارش شهابی ساله که حتی اگه بیاین آسمونم تقسیم کنین به شش تا( اکثرا اینجوریه که شش نفرن دایره ای میخوابن کف زمین که شهابا رو واسه zhr بشمارن ) از دستشون در میره تعداد شهابا ! نبینید از کفتون رفته :-"

این هم مال یکی از متنای ناسائه درمورد بارش شهابی برساووشی امسال

sadaf-a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
کرج

ما میریم همون زرین آباد زنجان البته اگه مشکلی پیش نیاد!یه پیشنهاد دارم هر کی رفت عکسم بگیره عکساشو بذاره این جا هم از گروه هم از آسمون :)

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

خیلی بی ذوقیداا به قرعان :D
بارش شهابی رو دیدین ؟ ابری نبود اون ورا ؟
کسی میدونه دقیقا اوجش کی بود؟ من هر جا یه چیزی خوندم ، خودمم یه چیز دیگه ای دیدم !!

ما با کلی ذوق رفتیم طالقان ، اردوگاه ، بعد اونجا هوا ابری بود ( یه دوتا سکانس نم نم بارون اومد حتی ! :)) ) !! فقط یکی ساعت 1اینا دیدم ، 12تا ساعت 5 به بعد ، کلا 13 تا :D :D

معرکه بود هر چی بگم کم گفتم !!! هیـــــچ وقـــت یادم نمیره این شب رصدی و حرفایی که با سال بالاییامون که دوره ن زدیم و سال پایینامون و معلممامون و پانتومیم و حقیقت یا شجاعتی که بازی کردیم ، صورت فلکیایی که تو این هوای ابری به زور دیدیم و اووون همه ماهواره که شاید یه سریا ماهواره های بیشتریم نسبت به شهابا دیده باشن ... :D

محشر بود !

آبنبات چوبی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
مدال المپیاد
نجوم - فیزیک
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
فیزیک

خوب بچه ها من که به علت شوک بد کنکور همه برناممو کنسل کردم ولی کیا تونستن برن؟پس سوغاتیاتون (عکس و گزارش و...)کجاس؟؟؟؟

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

اهم ، منم گزارش میدم

شب ساعت 12:55 بود اتاق تکونیم تموم شد ، گفتم برم بخوابم ، بعد یادم اومد که امشب بارش شهابیه ، رفتم تو حیاط دیدم دیدم با این همه نوری که تو مرکز شهره ماه شب چهارده هم درست نمیبینم ( ما خونمون دقیقا مرکز شهره... !) ! ، یهو نمیدونم چی شد ، برقا رفت ، تارییییک شدا ! ساعت 1 بود ، یه شهاب به ضلع :-? 30سانت بود ... ( خفن ترین شهابی بود که تا حالا دیده بودم ) اومد یکم اون ور تر ماه رد شد رفت ... خیلی صحنه ی قشنگی بود... بعد یکم دیگم صبر کردم ، دیگه شهابی ندیدم ، رفت تا خودِ صب خوابیدم :D

lgh95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
برنز نجوم 92
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Samaneh.Z :
خیلی بی ذوقیداا به قرعان :D
بارش شهابی رو دیدین ؟ ابری نبود اون ورا ؟
کسی میدونه دقیقا اوجش کی بود؟ من هر جا یه چیزی خوندم ، خودمم یه چیز دیگه ای دیدم !!

ما با کلی ذوق رفتیم طالقان ، اردوگاه ، بعد اونجا هوا ابری بود ( یه دوتا سکانس نم نم بارون اومد حتی ! :)) ) !! فقط یکی ساعت 1اینا دیدم ، 12تا ساعت 5 به بعد ، کلا 13 تا :D :D

معرکه بود هر چی بگم کم گفتم !!! هیـــــچ وقـــت یادم نمیره این شب رصدی و حرفایی که با سال بالاییامون که دوره ن زدیم و سال پایینامون و معلممامون و پانتومیم و حقیقت یا شجاعتی که بازی کردیم ، صورت فلکیایی که تو این هوای ابری به زور دیدیم و اووون همه ماهواره که شاید یه سریا ماهواره های بیشتریم نسبت به شهابا دیده باشن ... :D

محشر بود !
یادم نیست چندتا شهاب دیدم...
2بار ایستگاه بین المللی رو دیدم،یه بار ایریدیوم،چن بارم چن تا ماهواره دیگه...
خیلی خیلی محشر بود...!!!

kaaz

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی آمل
شهر
آمل
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد نجوم مدال نقره ی جهانی نجوم 2010
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
برق

حیف شد ما رصد برگزار کردیم نزدیکیای دماوند

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

به نقل از kaaz :
حیف شد ما رصد برگزار کردیم نزدیکیای دماوند
چرا حیف شد ؟ آسمون ابری بود ؟

el nino

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
هوافضا

بارش شهابی برساوشی از تودهٔ ذرّات برجای مانده از دنباله دار سوییفت تاتل یا ۱۰۹پ به وجود میاد و اوج اون 21 و 22 مرداده یعنی توی این بازه ی رمانی بیشترین تعداد شهاب رو میشه دید.

b9e43c170cd3.png

این برنامه ی رصدی مربوط به ماهنامه ی آسمان شب هستش و اگه کسی میخواد ثبتنام کنه باید عجله کنه چون فک کنم ظرفیت محدوده ....

ویژه برنامه رصد بارش شهابی برساوشی

- روش های مشاهده بارش شهابی
- روش های ثبت و عکاسی از بارش شهابی
- شیوه های یافتن شهابسنگ
- اهدای بسته آموزشی بارش شهابی
- رصد آسمان با تلسکوپ 10 اینچی

× هزینه: 10 هزارتومان
× زمان: برنامه شنبه 21 مرداد از ساعت 20 الی 24 بامداد
× مکان: لواسان، گردنه قوچک

× برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 26411228 دفتر ماهنامه آسمان شب تماس حاصل فرمایید.

پ.ن : اگه کسی از بارش شهابی عکس گرفت یا اینجا بذاره یا توی این تاپیک که بقیه هم استفاده کنن ...

skyfullofstars

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمان

تاپیک را بالا می آوریم :D
گفتم رصد امسال را یاد آوری کنم >:D< که فردا شب (دوشنبه شب ،21 مرداد92) از حدود ساعت 10 شروع میشه تا 2 صبح و بین 100 تا 150 شهاب در ساعت پیش بینی میشه zhr باشه .
تا اون جایی که خبر دارم هم کل کشور گروه های رصدیشون میرن . پس هر جای ایران باشید میتونید با یه سرچ ساده تو نت گروه رصدی شهرتون را پیدا کنید .

ب.ن: یادتون باشه گزارش ثبت رصد و بارشتون هم در سایتش ثبت کنید تا با این کار کمکی به آیندگان کرده باشیم . :-"

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به گزارش شفقنا و به نقل از مهر، بارش شهابی برساوشی یکی از مهمترین بارش‌های شهابی سالیانه‌ست. معمولا از 27 تیر تا 3 شهریور (بیش از یک ماه) فعال‌ـه که بازه زمانی بلندی برای یک بارش شهابی محسوب میشه.

%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B4_%D8%B4%D9%87%D8%A7%D8%A8%DB%8C.png

این عکس رو تام هیتون، تو بریتانیا گرفته؛ از بارش شهابی برساوشی که به 60 شهاب در یک ساعت تبدیل شده بوده. این عکاس 29 ساله گفته: «این منظره بسیار چشمگیر بود. معمولاً شهاب‌ها از یک‌سوی آسمان می‌آیند اما این شهاب‌ها از تمام جهات آمده که به نظر هیجان‌انگیز می‌رسیدند.»

سمپادی_ss

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.

بهترین تصویر از شهاب‌باران برساووشی امسال

شهاب‌باران برساووشی یکی از زیباترین شهاب‌باران‌های سالیانه است که حوالی 22 مرداد به اوج فعالیت خود می‌رسد. این شهاب‌باران حاصل ورود ذرات جداشده از دنباله‌دار سویفت-تاتل به جو زمین است و در شرایط ایده‌آل رصدی می‌توانید شاهد عبور 120 شهاب در هر ساعت باشید. این شهاب‌باران دارای بیشترین تعداد آذرگوی‌ها (شهاب‌های درخشان‌تر از سیاره ناهید) در میان شهاب‌باران‌های سالیانه است.

spray_strip.jpg
توضیح عکس:Dوید میهیو از کلرادو با ترکیب تصاویری که بامداد 22 مردادماه از اوج شهاب‌باران برساووشی گرفته بود، این چشم‌انداز زیبا را خلق کرد. امتداد شهاب‌ها به کانون بارش می‎رسد.

نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
علوم پزشکی زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

فکر کنم باید خیلی زیبا باشه من تا به حال ندیدم.

توی شهر آلودگی نوری وجود داره و ما نمی تونیم اونا رو ببینیم

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران
چرا فقط در مورد بارش شهابی برساوشی حرف میزنین ؟ :D
این همه بارش شهابی وجود داره !
11-14 دی بارش شهابی ربعی ها
30 فروردین -3 اردیبهشت شلیاقی ها
11-16 اردیبهشت دلوی ها
4-9 مرداد دلتا دلوی ها
19-23 مرداد برساووشی ها
17-19 مهر تنینی ها
26-31 مهر جباری ها
10-24 آبان ثوری ها
23-27 آبان اسدی ها
19-25 آذر جوزایی ها
30 آذر - 2 دی دبی ها
منبع : نجوم دینامیکی :D

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران
بارش شهابی اژدهایی (تنینی)

منشا اين بارش شهابي دنباله دار جياكوبي-زينر است.در بسياري از سالهاي تعداد شهاب هاي اين بارش انگشت شمار است اما در برخي سالها به صورت رگبار شهابي ظاهر شده است. در سالهاي 1933 و 1946 ميلادي شدت آن به 10000 شهاب در ساعت رسيد. آخرين باري كه فعاليت اين بارش شهابي قابل ملاحظه بوده است، سال 1998م.(1377 ه.ش) بود كه به حدود 500 شهاب در ساعت رسيد.
پيش بيني ها نشان مي دهد كه در شامگاه 16 مهر 1390 زمين با توده اي از ذرات به جا مانده از عبور در قرن نوزدهم برخورد مي كند كه تعداد شهاب هاي حاصل از آن كم خواهد بود. چند ساعت بعد يعني در ساعت 23 الي 24 شانزدهم مهرماه، زمين با توده ذرات به جا مانده از سال 1900 برخورد خواهد كرد.

پيش بيني ها نشان مي دهد كه شدت شهاب آن در زير آسمان كاملاً تاريك به حدود 500 شهاب در ساعت خواهد رسيد. كانون اين بارش شهابي در ناحيه سر صورت فلكي اژدها(تنين) قرار دارد. اين صورت فلكي از صورفلكي دورقطبي است و در زمان اوج بارش در شمال غرب آسمان قرار دارد
Draconids2011_all_sml.jpg

http://draconids.seti.org

zahra:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی/ژنتیک مولکولی

بچه ها من یه خبری رو خوندم در رابطه با بی سابقه ترین بارش شهابی چند سال اخیر
نوشته بود سه ی خرداد رخ میده
ولی درمور تاریخ دقیق و منشا هیچی ننوشته بود
شما چیزی درموردش شنیدین؟

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

یعنی اینکه این بارش شهابی ممکنه به خیلی جاها آسیب برسونه و موجبِ خسارت بشه؟
نه من چیزی ازش نشنیده بودم

MAHia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانـگانـ‌ـ ـیک
شهر
کرمان‌
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
باختم بهش... :دی
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

قشنگ تابستون که میشه، بارش شهابی برساووشی یکی از خبرای خوبه :د

بارش شهابي برساووشي(PER)
دوره ي زماني فعاليت بارش: 26 تير تا 2 شهريور 93
طول خورشيدي اوج فعاليت بارش: 140 درجه
زمان اوج فعاليت بارش: چهارشنبه 22 مرداد 93 ساعت 04:46 (به وقت ايران)
مختصات کانون بارش در زمان اوج: بعد 48 درجه و ميل 58+ درجه
سرعت ورودي شهاب هاي بارش به جو زمين: 59 کيلومتر در ثانيه
نرخ سمت الراأسي بارش يا ZHR=100
منشاء بارش: دنباله دار 109P/Swift-Tut

اگه امکانش رو دارید حتما دنبال یه جای خوب، برای رصد این بارش شهابی تا فرصت هست باشید. یکی از بهترین های ممکنه :د
گرچه الان ماه بدر کامل ـه ولی تا هفته ی آینده میشه گفت یکی از بهترین زمانای ممکن ایجاد میشه

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

شب های 21 و 22 اَمرداد 95 زمان اوج بارش شهابی" پِرساووشی" است که عموما به غلط با حذف 'پ' در زبان فارسی! با تلفظ نام عربی ، از آن با نام " بَرساووشی" از آن یاد می کنند.
دنباله دار سویفت تاتل عامل این بارش شهابی است که هر 133 سال یکبار خورشید را دور می زند و این جرم از سری دنباله دارهای میان دوره محسوب می شود، سرعت شهاب های این بارش 225 هزار کیلومتر در ساعت است!
آذر گوی های این بارش تماشایی و مثال زدنی است.
ZHR (میزان بارش ساعتی سمت الراسی) این بارش را 100 شهاب در ساعت است. البته باید توجه داشت که این تعداد از درون شهرها و به ویژه شهرهای بزرگ به مراتب کمتر است زیرا آلودگی هوا و آلودگی نور شدید شهرها، مزاحم مشاهده شهاب های یک بارش خواهند بود و چه بسا در شهرها بین 3 تا 10 شهاب بسته به آلودگی نوری هر شهر قابل مشاهده باشد.
ارتفاع کانون بارش نیز در تعداد شهاب های قابل مشاهده موثر است، کانون این بارش صورت فلکی مشهور پرساووش است که در در پنجشنبه شب 21 اَمرداد، بعد از نیمه شب و همزمان با غروب ماه در افق غربی؛ از افق شمال شرق آسمان بطور کامل طلوع می کند و در پایین صورت فلکی زن به زنجیر کشیده یا همان آندرومدا قرار دارد.
بدیهی است شهاب ها از اطراف این صورت فلکی نورانی و در آسمان دیده می شود و نباید متوقع بود که از درون کانون بارش که همان صورت پرساووش است، قابل مشاهده گردد.
علاقمندان می توانند از امتداد شهاب ها در هر کجای آسمان که مشاهده کنند، با ترسیم خطی خلاف حرکت شهاب به کانون بارش برسند.
پس از نیمه شب 21 و بامداد 22 اَمرداد بهترین زمان برای مشاهده این شهاب ها خواهد بود و همانگونه که اشاره شد، از جمله ویژگی این بارش مشاهده آذرگوی ها و یا همان شهاب های بسیار پر نور است که حتی تا مدتی رد نور آنها پس از عبور در آسمان دیده می شود.
میزان درجه جابجایی هر شهاب در آسمان ، تعیین حد قدری شهاب ها، صورت فلکی مورد مشاهده در مسیر شهاب، تعداد آذرگوی ها و شمارش تعداد شهاب ها را از جمله کارهای علمی عنوان کرد که علاقمندان برای تهیه گزارش از این بارش و اساسا هر بارش شهابی انجام می دهند.
عکاسی از بارش شهابی ترجیحا با لنز زاویه باز و با مدت زمان نوردهی تا لحظه عبور یک شهاب از جلوی لنز دوربین از دیگر کارها برای ثبت بارش های شهابی است.
تهیه اسکیس و یا همان ترسیم با دست آزاد از شهاب های مشاهده شده را از دیگر کارهای آماتورهای ستاره شناسی در اقصی نقاط جهان است.
مشاهده شهاب ها برای چشم انسان هیچگونه خطری ندارد و در حقیقت ذرات میلی متری و میکرومتری هستند که در فاصله 100 تا 150 کیلومتری از سطح زمین در برخورد با جو ، اتم های جو را برانگیخته نموده و نور فلورسانی از خود ایجاد می کند که هرگز به زمین نمی رسند.
رصد بارش های شهابی نیاز به تلسکوپ و ابزار رصدی ندارد و علاقمندان می توانند صرفا با چشم غیر مسلح، این زیبایی خلقت را به دور از نور شهرها و در دل کوهستان ها مشاهده کنند.

منبع : انجمن نجوم آماتوری ایران

بالا