• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جهان مزخرف ما!

نسیم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی از هر نوعش.
پاسخ : جهان مزخرف ما!

دو تا مساله وجود داره، اگه می خوایم جهان خوب داشته باشیم و یه سیستم عادلانه که بتونه حق همه ی ملت ها رو ادا کنه و عدالت رو تمام و کمال اجرا کنه، می شه . همه ی ادیان این عقیده رو قبول دارن .
حتی مکاتب غیر الهی ، خیلیاشون به دنبال اجرای عدالتن.
می شه این سیستم تحقق پیدا کنه و نیاز به یه سیستم مقتدر داره .

اما اگه منظورت اصلاح آدماست ( نه صرفن جامعه) من فکر می کنم نمی شه . چون که بالاخره در بهترین شرایط باز هم آدمایی هستن که قانون کلی رو به هم می ریزن .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

ظرفی داریم...
میتواند خوبی را دربر بگیرد...
اگر میتواند خوبی را در بر گیرد بر این هم تواناست که دربر نگیردش...
یعنی هم میتوان آب در ظرف باشد هم نه...
پس تو برای چنین جهانی باید غیرممکنی را ممکن کنی...
یا اینکه ماهیت ظرف را با آب تعریف کنی...

reyhane.alm

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2شیراز
شهر
شیراز

بیاید یه جور دیگه نگاه کنیم چی می شه که دنیا مزخرف میشه اونم توسط ما.ایا غیر از اینه که ما نقش خودمونو به خوبی ایفا نمی کنیم و بعد تا به خود مون می جنبیم می بی بینیم دنیا از چیزای مزخرف سر به فلک کشیده و حالا حالاها زحمت داره تا درست بشه معمولا توی خونواده ها وقتی دور هم جمع میشن درباره سیاست حرف می زنن ومی گن ایرا ن این طوره ودنیا اینطور اما تا حالا شده بخوایم به طور اساسی بررسی کنیم علت عقب موندگی هامون چیه حتما میگید از زیر کر در رفتنو ورشوه واز اینجور حرفا ولی این چیز ها توسط کیا اتفاق می افته خودمون نتیجه دنیای خوب با خودمون اغاز می شه انقلاب درونی هر فرد

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

من فکر میکنم یک بحث کاملاً حدی هست و شاید بشه به سمت این جهان مایل شد و بهش نزدیک شد اما به صورت مطلق خیر

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

دکتر سروش حرف قشنگی میزنه(کتاب تضاد دیالکتیک.ب شدت توصیه میشه)
ما یکسری ظرف داریم.این ظرف ها پتانسیل داشتن خوبی رو دارن.حالا اگه خوبی نباشه میشه بدی.ب همین سادگی.پس ما هرگز نمیتونیم ظرف ها رو سرشار از خوبی و بدون پتانسیل داشتن بدی کنیم.حله؟

حالا مثلا از لحاظ اعتقادی میگن بعد از ظهور مهدی در عقیده ی شیعیان دیگه اون پتانسیل بد بودن از بین میره و همه چیز ب کمال میرسه..

SpardaX

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی لاهیجان

اتفاقا خیلی هم میشه چنین دنیایی رو بوجود آورد.این حرف که بدون بدی خوبی وجود نداره و بدی باید باشه تا خوبی رو قدر بدونیم با کمال احترام بی معناست.همه اش برای توجیح عادل بودن خدا با وجود این همه بی عدالتی در دنیاست(که توجیح پذیرفتنی نیست).چیزی که واضحه اینه که میشه جهانی بوجود آورد که توش ظلم پایدار وجود داشته باشه،یعنی ظلم مثل قانون جاذبه تبدیل به یه فکت بشه و هیچ کس هم از مورد ظلم قرار گرفتن ناراحت نشه(از نظر تئوری ممکنه.)اگر انسان میتونه انقدر پست بشه،پس حتما نقیضش هم امکان پذیره.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

خب گیر حرف شما اینه ک داری فرض رو اثبات شده میگیری و میری جلو..
ببین شما بیا ب حرف بنده ایراد بگیر.من میگم خوبی یا بدی بخشی از ذات این جهان نیست ک بهش چسبیده باشه.جهان ما ظرفیست دارای قدرت نگه داشتن خوبی و یا نگه نداشتنش(ک میشه بدی)اما همین ظرف نمیذاره چیزی بش بچسبه..پس هیچوقت خوبی یا بدی ذات جهان نمیشه

cid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ،ری
شهر
تهران
رشته دانشگاه
معماری
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از BrainDamage :
به نظرتون میشه با وجود ادما یه جهانی که همیشه بدون بد بختی و فساد همه چیزای گند دیگه این دنیا باشه درست کرد؟
اگه میشه بگید چه جوری

هیچ علاقه ای به این دنیا ندارم
خب که چی؟ یه سری ادم دور هم جمع بشن و همه چی همیشه خوب باشه؟ این زندگیه؟
اینجوری همه چی روتین میشه..هیجان نیس
من که باشم خسته میشم
اگه دقت کنید حتی یه فیلم یا یه کتاب نداریم همچین دنیایی رو بیاد نشون بده.حتی تو داستانای تخیلی! (اگه باشه من ندیدم...)
نه بخاطر اینکه نمیتونن همچین دنیایی رو توصیف کنن یا فیلمشو بسازن،بخاطر اینکه بیننده و خواننده نداره.هیچ چیز جذابی نداره!

یه داستان معروفم هست که میان میگن یه تابلو بکشین که زندگیو خوب توصیف کنه
اون تابلویی جایزه گرفت ک توش هم سختی و هم بدی و هم خوبی بود!

بالا