• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شاید هیچ منطقی وجود نداشته باشه؟

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : شاید هیچ منطقی وجود نداشته باشه؟

به نقل از sjazayeri :
میشه اینطوری به قضیه نگاه کرد: با توجه به اینکه منطق ما تحت تاثیر عقل ما هست و لزومی بر درستی عقل ما نیست میشه نتیجه گرفت که ممکنه ما هیچ وقت به یک منطق مطلق نرسیم هرچند نمیشه گفت که این وجود نداره.
(البته یه مشکلی که هست اینه که این تا حدودی خودشو نقض میکنه با گفتن اینکه عقل و منطق ما ممکنه اشتباه باشن.چون خودش هم نتیجه عقل و منطق ماست بنابراین ممکنه غلط باشه!)
ا
منطق های ذاتی وجودی نقض حرف شما هستند حیوان هم عقل نداره ولی منطق هایی تو زندگیش مثله تولید مثل وجوذ داره.

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

منطق وجود داره چون علم وجود داره. اگر منطق نبود، علم و پیش بینی های علمی غیرممکن بود.
اما بعضی وقتا هم خب یه اتفاقاتی میفته که منطقی به نظر نمیرسه؛ مثل معجزات. شاید در قوانین علمی ما یه خلل یا شکاف وجود داره. شاید هم منطق یه بازیه!

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

شما رو توصیه میکنم به مطالعه فصل مبانی لاجیک کتاب ساختمانهای گسسته تالیف رالف گریمالدی.

لاجیک یک سیستم جهان شمول و بین المللی پذیرفته شده در ریاضیاته که بر اساس خردگرایی دکارتی توسعه یافته. البته این خردگرایی با اونی که امروز به غلط مورد سوء استفاده برخی مکاتب قرار میگیره متفاوته.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Saeed.A :
شما رو توصیه میکنم به مطالعه فصل مبانی لاجیک کتاب ساختمانهای گسسته تالیف رالف گریمالدی.

لاجیک یک سیستم جهان شمول و بین المللی پذیرفته شده در ریاضیاته که بر اساس خردگرایی دکارتی توسعه یافته. البته این خردگرایی با اونی که امروز به غلط مورد سوء استفاده برخی مکاتب قرار میگیره متفاوته.
اون قسمت اخر حرفتون مربوط به فلسفس...

لاجیک:منطق

حسین کوچک

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایران

منطق انسان صرف دانسته های اوست و آن چه را نمی داند غیر منطقی می خواند.علم ما محدود است و پیشروی آن بسته به زمان، تنها به آن چه که می دانیم و درونمان به آن امر می دهد عمل می کنیم.

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از mohammadreza128 :
منطق های ذاتی وجودی نقض حرف شما هستند حیوان هم عقل نداره ولی منطق هایی تو زندگیش مثله تولید مثل وجوذ داره.
منطق ذاتی دیگه چی هست؟ میشه بیشتر توضیح بدین؟
تولید مثل منطقه؟! :O
(منظور من تا حدودی به این مربوط میشه:
http://en.wikipedia.org/wiki/Perspectivism )

محمدرضا:
جواب:
ببنید هر چیز وجودش به منطقش بستگی داره توی تاپیک معجزه هم کارهایی دور از عقل وجود داره یعنی منطق شده در جایی که دور از عقله...
تولید مثل هم منطق شده برای موجودات....
منطق های ذاتی هم تراز با فلسفه های وجودی جلو میره که در ذات انسان وجود دارد....

چیزایی که گفتین دوباره به همون اندازه واسه من نامفهوم اند:
هر چیز وجودش به منطقش بستگی داره
تولید مثل هم منطق شده برای موجودات
منطق های ذاتی هم تراز با فلسفه های وجودی جلو میره
میشه این هارو بیشتر توضیح بدین؟
(این رو هم اضافه کنم: چیزی که من گفتم یکی از منظور هام این بود که هر استدلالی که شما استفاده کنین
اگر به نظر خودتون من یا هر کس دیگه ای منطقی بیاد باز هم دلیلی بر درست بودنش نیست.)

محمدرضا:

هر چیز وجود دارد چه منطقی چه غیر منطقی درسته که به اونایی که منطقیم هستن وجودم دارن بالذات هم هستند بش میگن منطق ذاتی یعنی ببنین موجودات ذاتا تولید مثل میکنند+بوجود امدن یک موجود همانند چیزی منطقیست+در طبیعت وجودش رو میبینیم در موجودات پس منطقیست ذاتی....چون در ذات موجوداته

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

منطق چیه؟منطق ی سری چیزا رو قرارداد میکنه..میگه مثلا تو نمیتونی چیزایی رو ک عقلت میگه ب هم ربطی ندارن تو بحث ب هم مربوط کنی و ازشون نتیجه ای بگیری..
میشه گفت منطق ی زبان برنامه نویسی بسیار ساده و ابتداییه.اون کسی ک میشینه پشتش باید برنامه نویسی رو بلد باشه..
ب شخصه معتقدم منطق ناقصه اما بسیاری جاها منطقدان بلد نبوده از منطق استفاده کنه و انداخته مشکلات را بر گردن منطق!..

SpardaX

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی لاهیجان

به نقل از پوریا عابدی :
منطق چیه؟منطق ی سری چیزا رو قرارداد میکنه..میگه مثلا تو نمیتونی چیزایی رو ک عقلت میگه ب هم ربطی ندارن تو بحث ب هم مربوط کنی و ازشون نتیجه ای بگیری..
میشه گفت منطق ی زبان برنامه نویسی بسیار ساده و ابتداییه.اون کسی ک میشینه پشتش باید برنامه نویسی رو بلد باشه..
ب شخصه معتقدم منطق ناقصه اما بسیاری جاها منطقدان بلد نبوده از منطق استفاده کنه و انداخته مشکلات را بر گردن منطق!..
تعاریف از منطق متفاوته.یه زمانی اگه کسی می گفت زمین صافه هیچ کس نمی گفت داری حرف غیر منطقی می زنی.بنابراین صرف داشتن دلیل برای درستی چیزی کافی نیست.هر انسانی برای عقاید و افکارش دلایلی داره که به نظر خودش قانع کننده ان،از طرفی گودل ثابت کرد که منطق کلاسیک یا ناقصه و یا ناتمام یعنی حتی در علم منطق هم،که با منطق از دیدگاه شخص متفاوته،ناقصه.
یعنی اگه بخوایم ریزبین تر باشیم،هیچ خطکشی وجود نداره که بشه در 100% مواقع با استناد به اون،بگیم کار یا حکم الف درسته یا غلت.اعلامیه ی جهانی حقوق بشر هم با درک همین موضوع نوشته شده.اینکه هیچ حقیقت مطلقی وجود نداره.

بالا