• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا اقتصاد و مدیریت نه؟

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
چرا بیشتر نخبگان ما علاقه دارند به رشته های فنی؟ اگر یک نظرسنجی ساده توی مدرسه‌تون بکنید و بپرسید که چه رشته ای رو دوست دارند ، می بینید که اکثر قریب به اتفاق میگن رشته های مکانیک ، برق یا کامپیوتر. حالا تجربی ها هم میگن دندان پزشکی و ... . شاید از بین صد نفر یک نفر پیدا بشه بگه من مدیریت دوست دارم یا من اقتصاد دوست دارم.

عده ی بسیاری هیچ دلیلی برای انتخاب ندارند. صرفا چون میبینن عده ای علاقه دارند اون ها هم علاقه مند میشن. ازشون بخوای کمی در مورد برق یا مکانیک یا کامپیوتر توضیح بدن ، بسیاریشون هیچ اطلاعاتی ندارن. شاید رویایی که بسیاری از اون ها توی ذهن خودش پروروندن اینه که میرن برق شریف می خونند و بعدش هم apply می کنند برای دانشگاه های خارج از کشور. هرچند اگر کمی به وضعیتشون دقت کنید متوجه میشین که این ها دانشگاه دولتی هم به زور قبول میشن. عده ای هم صرفا به خاطر بازار کار وارد این رشته ها میشن.

کسی نیست در این بین بگه که کشور ما الان به چی نیاز داره؟ آیا واقعا نیاز کشور ما مهندس برق و کامپیوتره و مکانیکه؟ تجربه دنیا ثابت کرده که قدرت در دست اقتصاده. هرکشوری که اقتصاد قوی ای داشته باشه میتونه زور بگه. آمریکا هم به اون عظمت با اقتصادش زور میگه نه با نیروی نظامی.

حقیقت اینه که الان باید بسیاری از نخبگان جامعه ، به فکر کشورشون باشند و برن دنبال کشور سازی. اون چیزی که کشور ما نیاز داره مدیریت و اقتصاد قوی‌ـه. اون نوابغی که رفتند خارج از کشور چی شدند؟ تبدیل شدند به یک نیروی کاری که صرفا برای تامین اهداف کشورهای قدرتمند کار می کنند.در واقع فرد چندان بزرگی نشدند. شاید جایگاه علمی بالایی داشته باشند اما نقش تاثیرگذاری در تصمیم گیری ها ندارند.

نظرتون چیه؟ شما چرا میخوای بری برق شریف؟ پزشکی بهشتی؟ شما نمی خواین اقتصاد دان بشین؟ وقتش نیست که کمی هم برای وطن خودمون کار کنیم؟ آیا واقعا جایگاه انجمن اقتصاد و مدیریت توی بخش متفرقه‌ست؟

sampadcity.com

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قم
پاسخ : چرا اقتصاد و مدیریت نه؟

من خودم دوست دارم در کنار مکانیک ،مدیرت هم بخونم.
از اقتصاد خوشم نمی یاد ولی مدیریت دوست دارم

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

من هم خودم دلم علوم سیاسی می خواد که یه جورهایی ربط داره به این رشته ای که می گید
اما آخه انسانی نداریم که

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

ببینید علوم سیاسی خوندن شمارو به جا خاصی نمیرسونه.فوقش میشین یک تحلیلگر سیاسی.
در حال حاضر اگر بخواین به جایی برسین می تونید درس اقتصاد بخونید و وارد مباحث سیاسی بشین. این دو خیلی به هم ربط دارند. وقتی یک اقتصاددان قوی باشید خیلی به سیاست نزدیک شدین.

sampadcity.com

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قم

من طرف دار مدیریتم.
مدیریت بخونی،توی هر شغلی که باشی موفقی.
توی هر شغلی که باشی پیروزی.
یه مدیر لایق میشی.
در هر صورت اگه آدم می خواد به جایی برسه باید بهترین باشه
بهترین توی هر رده هم ،مدیر اون درجه هست.
پس مدیریت بخونیم.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

این حرف شما رو نمیشه قطعی گفت. اون طوری هم نیست که شما فکر می کنی. بستگی به شرایط داره.
فرض کن جنابعالی شدی خدای مدیریت. اما وقتی بری توی یک شرکت مثلا مخابرات مدیر بشی باید اطلاعات زیادی در مورد دستگاه ها و ... داشته باشی تا بتونی کار کنی. یعنی خوب کار کنی. برای یک مدیر تخصص در زمینه کاریش خیلی مهمه.

sampadcity.com

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قم

به نقل از علی ابراهیم پور :
من خودم دوست دارم در کنار مکانیک ،مدیرت هم بخونم.
به نقل از علی ابراهیم پور :
در هر صورت اگه آدم می خواد به جایی برسه باید بهترین باشه
من منظورم دقیقا این بود که در کنار تخصصت مدیریت بخونی که در شغلی که هستی موفقیت کامل داشته باشی.
دقیقا منظورم همون حرف شما بود .
مدیریت + تخصص در رشته ی مورد نظر = موفقیت عالی و برترین بودن

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

به نقل از محمد مطهری :
ببینید علوم سیاسی خوندن شمارو به جا خاصی نمیرسونه.فوقش میشین یک تحلیلگر سیاسی.
در حال حاضر اگر بخواین به جایی برسین می تونید درس اقتصاد بخونید و وارد مباحث سیاسی بشین. این دو خیلی به هم ربط دارند. وقتی یک اقتصاددان قوی باشید خیلی به سیاست نزدیک شدین.
آخه اقتصاد از اون رشته هاست که با عدد و رقم کار زیادی داره و م از اعداد متنفرم

MAAAN

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
تهران

اینکه چرا در کشور ما دانش آموزها به اقتصاد و مدیریت روی نمی آورند چند تا دلیل داره:
یکی از دلایلش اینه که اکثرا فکر میکنند این دروس مربوط به علوم انسانی هستند و به قول آدم های نا آگاه علوم انسانی مال بچه تنبل هاست.
همون آدم های ناآگاهند که نمی دانند بزرگترین اقتصاددانان ،ریاضی دان بوده اند.
آنها نمیدانند که پیشرفت ریاضی چه ربطی به اقتصاد داره(همین آدمها هستند که فکر میکنند اگه روزی ریاضی محض خواندی ،اگه شانس آوردی معلم ریاضی میشی!)
من عاشق اقتصاد هستم .با اینکه نباید اقتصاد ریاضی را از اقتصاد خرد و کلان جدا کرد اما من اقتصاد نظری را خیلی دوست دارم.دوست دارم ریاضی بخوانم بعد در اقتصاد ادامه تحصیل بدم.تهش هم که نظریه اقتصادی است... .

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

انتخاب رشته ها اکثرا از روی رتبه است .. کسی که رتبه های تک رقمی میاره کلاس می دونه که بره برق ... رشته مهندسی صنایع که در آینده ی ریاضی-فیزیکی ها قرار داره ارتباط مدیریت و فنی هاست ... از هر رشته ای یه مقداری می خونن تا بدونن هر مهندسی چه توانایی هایی می تونه داشته باشه! و این مدیران صنایع می شن رابط یا گرداننده کارخونه ... یا شاید مخابرات یا ...
برای مدیریت خوندن هم از تجربی هم از ریاضی هم می شه رفت توی دانشگاه گویا :D
اینکه بخوام من اقتصاد بخونم، کمی کار بی فایده ای کردم .. چون اگه واقعا قرار باشه به کشورم خدمت کنم باید یه مقدار زیادی پارتی و اقوام سیاسی داشته باشم تا خدمت درست و حسابی ای کنم !! اما اگه مدیریت خونده باشم راحت تر می تونم ...
(این مربوط به بنده بود متناسب با شغل پدرم ... و البته علاقه ام!)
الان که دارم مکانیک می خونم .. شاید برای فوق رفتم mba جایی بخونم، شاید هم اتفاقات دیگری ... :D

Shiva.M

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان كاشان
شهر
كاشان
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
معماری

دلیل اول و کم رنگ تر عرف جامعه بود که مطرح شد.
اما دلیل دوم و مهم تر نظام اقتصادی و مدیریتی کشوره.
چرخه ی اقتصاد کشور ما به گونه ای مشکل داره که برای از بین بردن مشکلات نیاز به حذف سازمان هایی هست که بیان نظریه ی حذفشون سر آدم رو نزدیک تیغ می بره! نظیر بنیاد امور مستضعفین کشور ! که عملا به خاطر سودی که می برند تنظیم کننده و پرداخت کننده ی بودجه ی کشورند! مثل یک مافیا که مسقل از هرگونه نظارت عمل می کنه حالا ما بریم اقتصاد نظری بخونیم نه کسی به ما در این چرخه راه ورود می ده و حالا اگر هم وارد شدین حق نظارت و تحلیل نداریم!
در مورد مدیریت هم در کشور ما هیچ مدیر لایقی در نظام دولتی دوام نمی یاره ! چون به صلاح دولت نیست!
یعنی در حقیقت ما با حلقه ی بیماری مواجه هستیم که با قدرت امیخته شده قصد. اصلاح نداره و هر گونه نقد و پیشنهاد برای اصلاح رو به تندی رد می کنه.

golnoush

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان+گرگان

کی گفته مدیریت و اقتصاد نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من اقتصاد دانشگاه تهران میخونم
عااااااااااااااااااااشقشم
با هیج رشته ای هم تو دنیا عوضش نمیکنم
خیلی هیجان انگیزه
احساس میکنی همه ی دنیا تو دستته
مدیریت هم دوس دارم
ولی اقتصاد.......
یه چیز دیگه ست!

vihan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان علامه حلي 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مطالعه براي المپياد فيزيك ! (هنوزم دارم مطالعه مي كنم !!!)

بنده به شدت هم به اقتصاد و هم به مدیریت علاقه دارم ..

البته به خیلی رشته های دیگه هم علاقه دارم ولی در ایران جایی نمی تونی کار پیدا کنی و باید گشنه بمونی ....

lost

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بندرعباس
شهر
بندرعباس
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

آخه تو کشوری که تو هنوز به دنیا نیومدی اقتصاد رو بهت یاد میدن و تو هم مجبوری یاد بگیری که از گشنگی نمیری اقتصاد و مدیریت به چه درد میخوره؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!

golnoush

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان+گرگان

آها
خب مشکل تو اینه که فکر میکنی اقتصادو بلدی:D

بالا