• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شکسپیر

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
پاسخ : شکسپیر

منم مجموعه داستانشو خوندم

اونی که 4 نفر تو جنگل دنبال هم میفتن(اسم داستانو یادم نمیاد) خوشم اومد

اتللو خیلی رو مخ بود ولی باحال بود

رام کردن زن سرکش فوق العاده جالب بود برام B-)

پایان خنده داره رومئو و ژولیت هم برام جذابیت داشت {-8
به نقل از Cheetah :
من نمیدونم چرا ارتباط خوبی باش برقرار نمی کنم ... هملت و رومئو ژولیت رو خوندم خوشم نیومد ... یعنی .... نمیدونم! :-??

واضحه
هملت خسته کنندست

رومئو و ژولیت هم جذاب نی فقط تیکه تموم شدنش جالبه

نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
رتبه سوم المپیاد آزمایشی زیست
دانشگاه
علوم پزشکی كاشان
رشته دانشگاه
تخصص اطفال
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : تماشاخانه شكسپير

اونجا كه در مورد رابرت گرين نوشتم هنر پشه رو هنر پيشه بخونين.

بچه ها قبل از شروع بررسی نمایش نامه های شکسپیر دوس دارم اطلاعاتمون رو در مورد نمایش هایی که قبل از او بودند و سبک اونا یه کم اطلاع کسب کنیم چون توی ادامه ی بحث به ما خیلی کمک میکنه
***************************************************************************************************
قدیمی ترین نمایش های ساخته شده تو قرون وسطی توسط کشیش ها به صورت آوا در می اومده و موقع عبادت یا جشن های مهم از اون ها استفاده میکردن که بسیار کوتاه بودند که اولین نمایش که به صورت مکتوب از اون دوره باقی مونده به این حالته که در روز عید پاک مقبره ای خالی در پای پلکان محراب گذاشته شده و دو تا کشیش جوان که لباس فرشته ها رو پوشیدن در کنار آن می ایستند.و توسط سه نفر دیگر ملاقات میشن که قرار است ((سه زن مقدسی)) باشند که در سحرگاه عید پاک به مقبره ی مسیح رفتند. یکی از فرشتگان میپرسه که دنبال کی تو قبر هستین؟ جواب ميشنون كه ميگن :" ما دنبال عيسي ناصري هستيمكه به صليب كشيده شده." و اونموقع فرشتگان جواب ميدن كه:"او اينجا نيست، او به آسمان عروج كرده است." و كفن تاخورده رو از درون مقبره ي خالي بيرون ميآرنو جلوي اونا ميگيرن و بعد اون 3 تا كشيش كه به شكل 3 زن مقدس در اومدن روبه جمعيت در مورد رستاخيز بشارت ميدن و در كنار صداي ناقوس هاي كليسا آواز "تو خدايي" رو ميخوندند. اين اولين نمايشي بود كه در قرون وسطي به روي صحنه رفت و اثر اون به صورت مكتوب باقي مونده.
در سالهاي بعد با گسترش اين نمايش ها تعداد افراد زياد تري لازم بود تا اين نمايشا اجرا بشه در نتيجه كم کم این نمایش ها از کلیساها خارج و به خیابون ها راه پیدا کردو اگرچه از لحاظ مضامين پايبندي به مذهبي باقي مي مونه و هنوز تحت حمايت كليساها به حياتش ادمه ميده اما هرچه بيشتر شروع به غير مذهبي شدن تو شيوه ي اجراييش ميكنه.
راستي نظر تا اينجاي بحث فراموش نشه ها يا ح ق

yas21173

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
عمران

تاپیک ِ " تماشاخانه ی شکسپیر " از انجمن ِ هنر به انجمن کتب و مجلات انتقال یافت . (زیر شاخه ی کلاسیک ) :D

دو تاپیک ِ تمشاخانه شکسپیر و شکسپیر با یکدیگر ترکیب شدند.

با عرض ِ پوزش از مدیران ِ محترم ِ انجمن :)

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

من دفعه ی اول که هملت رو خوندم حالم ازش بهم خورد.... ولی دفعه ی دوم عاشقش شدم.... فوق العاده است این کتاب.... محشره یعنی ! من عاشق اونجاشم که لایرتیس و هملت سر قبر افیلیا با هم دعوا می کنن....!

hermit2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
دزفول، اهواز
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : تماشاخانه شكسپير

به نقل از پسر مهربان :
قبل از بررسي آثار شكسپير اول يه توضيح در مورد اتفاقات اون دوره بديم P:>:
تقريبا توي دوره ي رنسانس بوده كه اون بدنيا اومده كه يه نفر بنام شكسپير اونو در كليساي شهر استرانفورد غسل ميده پس شكسپير معروف تو سال 1564 متولد شده او بزرگترين فرزند يك خانواده ي متوسط بود . كه گويا پدرش هم دولتي بوده يه اتفاقي در مورد شغل پدرش باعث مي شه تا ويليام درسشو ول كنه بره سراغ كار و شاگردي در سال 1582 با آن هاناوي ازدواج مي كنه كه 3 تا فرزند به نام هاي سوزانا و يك دوقلوي پسر و دختر بنام هاي حمنت و فك كنم جوديت بوده .از اين جا تاوقتي كه شهرت پيدا ميكنه داستان ها و افسانه هايي زياد وجود داره كه فعلا ازش مي گذريم چون خودمم هم بلد نيستم اولين مدركي كه شكسپير توي نمايش به جا گذاشته مربوط به رابرت گرين از نمايش نامه نويس هاي رقيب اونه كه به همه ي نويسندگان لندني هشدار داده كه نذارين هنر پشه اي شهرستاني دكان آنها را تخته كند!ولي تا اونجا كه خوندم و مي دونم شكسپير در 1592 هم بازي مي كرده و هم نويسنده بوده كه توي 1598 او به عنوان يه كمدين معروف و توي 1603 به عنوان يه بازيگر مهم تراژدي قلمداد مي كردن.ويليام تا سال 1611 كه به شهر اولي يعني ... استرانفورد بر مي گرده عضو گروه كينگز بوده كه در ابتدا اسمش چمبر لين بوده . شكسپير در روز 25 آوريل 1616 توي همون كليسايي كه غسلش دادن به خاك سپرده شد. تا اينجا رو داشته باشين تا بعد
تو زن یا مرد بودن شکسپیر موندن، چطور زندگینامه واسش نوشتین؟!

• شروع کننده موضوع

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از شاهزاده گوشه نشین :

دیگه جنسیتش که معلومه یک مستند دیدم در مورد اینکه شکسپیر مو داشته یاه نه.
چون تو بعضی تابلو ها طاس بوده فک میکردن کجله ولی بعدا فهمیدن که کچل نبوده.

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از شاهزاده گوشه نشین :
البته منم شنیدما که یه سری شواهد پیدا شده که جامعه ی دانشمندان موندن توش که زن بوده یا مرد...!!!!! :-?

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

واقعا" چه فرقی میکنه که شکسپیر زن باشه یا مرد یا کور یا کچل؟! هرچی باشه این همه شاهکار ادبی رو خودش نوشته!
واسه آدمای مهم همیشه حرف و حاشیه زیاده.

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از ParNiaN.D :
واقعا" چه فرقی میکنه که شکسپیر زن باشه یا مرد یا کور یا کچل؟! هرچی باشه این همه شاهکار ادبی رو خودش نوشته!
البته تو این هم که این کتابارو خودش نوشته هم هنوز تو دنیا بحث هست...!!!!!

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

به نقل از ParNiaN.D :
واقعا...
اسم شكپير يا نام هايي مثل اون نيست كه اهميت داره...
بلكه شكپيرها به عنوان يه تفكر پرستيده ميشن...
مهم نيست شكپير كچل بوده يا نه...
حتي:
مهم نيست كه خودش كتاباشو نوشته يا نه...
ايده و فلسفه اي كه پشت آثار شكپير هست ستودنيه
بياين راجع به ارزشاي اين شخصيت صحبت كنيم...
نظر خودمو بگم...
به اين جمله دقت كنين:
"نه خوب است و نه بد؛ فکر ماست که از آن خوب یا بد می سازد."
به نظر من يه دنيا فلسفه پشتشته...

آلا ح.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شش تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

دقیقا! جدیدا هر کی به یه جایی میرسه زود جوگیر میشه آدم های معتبر و اثار و کاراشون رو میبره زیر سوال! یا ایراد میگیره یا میگه مال این نبوده و کار کسه دیگه ای بوده!

• لایک
امتیازات: tezar

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

امروز یکی از استادان توصیه کردند حتما این کتاب رو بخونید:
کلیات آثار شکسپیر/ انگلیس، قرن هفدهم میلادی / ترجمه موجود دردوجلد دکتر پاسارگادی

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
ﺷﮑﺴﭙﯿﺮ

ﻫﻤﻠﺘﻮ ﺧﯿﻠﯽ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻡ
ﺳﺰﺍﺭ ﻫﻢ ﺍﻭﻥ ﺑﺨﺶ ﺳﺨﻨﺮﺍﻧﯽ ﻣﺎﺭﮐﻮﺱ ﺁﻧﺘﻨﯿﻮﺱ ﮐﻪ ﺑﺘﺮﮐﻮﻧﻪ.
ﺩﺭ ﮐﻞ ﺧﻮﻧﺪﻥ ﺁﺛﺎﺭﺵ ﻣﻨﻮ ﺑﻪ ﻭﺟﺪ ﻣﯿﺎﺭﻩ!
ﻫﻤﺸﻮﻥ ﺷﺎﻫﮑﺎﺭﻥ!
پایینی تایید میشه،شاه لیر واقعا زیبا و شاهکاره

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

من عاشق کتاب ها ی شکسپیرم چون واقعا از سبک نوشتنش خوشم میاد داستانهاش سیر خوبی دارند
اگه بخایم نمایشنامه و شاهکارهای شکسپیر رو رتبه بندی کنیم به نظرمن:
1-شاه لیر
2- مکبث
3-هملت
نظرم رو هم در قفسه کتابم راجبشون گفتم و خواهم گفت..

آبی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بچه ها دوباره اسم تاپیکو بخونین:شکسپیر
تو انگلستان با احترام از این نویسنده بزرگ یاد می کنن.
این آدم بهترین نویسنده دنیا از ابتدا تا کنون(!) بوده و هست!
من اتللو،رویا در شب نیمه تابستان،هیاهوی بسیار برای هیچ روکامل خوندم
و شاه لیر،هملت،مکبث رو هم نصفه خوندم
شاهکاره! <D= [-o<

ponyo

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

واقعا که نویسنده خوبیه!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از بیلی بچه...! :

این هم به نظر من هیچ اهمیتی نداره.
یه سری اثر وجود دارن که ما میگیم مال شکسپیر هستن.
حالا چه اهمیتی داره که اسم اون نویسنده واقعا «شکسپیر» بوده باشه؟ به هر حال یه نفر اونو نوشته و ما به همون میگیم شکسپیر.

• لایک
امتیازات: N.M

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از آناهید :
این هم به نظر من هیچ اهمیتی نداره.
یه سری اثر وجود دارن که ما میگیم مال شکسپیر هستن.
بر فرض محال، اگه شکسپیر آثارش دزدی باشن، واقعا" می خوام بدونم، اگه شما جای اون بدبختی بودی که شکسپیر آثارش رو دزدیده، باز هم همین جوری نظر می دادی؟

به نقل از آناهید :
حالا چه اهمیتی داره که اسم اون نویسنده واقعا «شکسپیر» بوده باشه؟ به هر حال یه نفر اونو نوشته و ما به همون میگیم شکسپیر.
مسئله سر اسم شکسپیر نیست، مسئله سر دزدی بودن اوناست... ما به یکی می گیم شکسپیر که این شکلیه :

William_Shakespeare.jpg

ولی شاید اونی که اینارو نوشته، این شکلی نباشه...
به نقل از Ala :
دقیقا! جدیدا هر کی به یه جایی میرسه زود جوگیر میشه آدم های معتبر و اثار و کاراشون رو میبره زیر سوال! یا ایراد میگیره یا میگه مال این نبوده و کار کسه دیگه ای بوده!
این مسئله خیلی هم جدید نیستا! دانشمندا یه سری چیزایی پیدا کردن که می گن اینارو... برای جلوگیری از سر خوردن تاپیک به یه سمت دیگه خود داری می شه از گفتنشون....

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از بیلی بچه...! :
بر فرض محال، اگه شکسپیر آثارش دزدی باشن، واقعا" می خوام بدونم، اگه شما جای اون بدبختی بودی که شکسپیر آثارش رو دزدیده، باز هم همین جوری نظر می دادی؟
مسئله سر اسم شکسپیر نیست، مسئله سر دزدی بودن اوناست... ما به یکی می گیم شکسپیر که این شکلیه :

William_Shakespeare.jpg

ولی شاید اونی که اینارو نوشته، این شکلی نباشه...
اولا ً ؛ اون موقع حق چاپ و نشر بوده ؟ طرف از کتاب نوشتن سود مادی عایدش میشده ؟ خیر . چه شکسپیر دزدیده باشه چه ندزدیده باشه ضرر مادی به نویسنده اصلی وارد نکرده :D این تا اینجا !
خود ِ نویسنده ، تا الان هفتاد کفن پوسونده . :D نه خودش مونده نه بچّه-نوه‌هاش که ناراحت بشن یا چی :D
آقا اصن اومدیم و نویسنده‌هه خنگ بود گفت اینا رو خودم نوشتم مال خودمه به هیچکسم نمیدم بخونه ! خب کار خوبی کرده که رفته دزدیده :D [توجیهمو توروقرعان :-" ]

ثانیا ً ؛ واقعا ً مهمه که نویسنده چه شکلی بوده ؟ قیافه نویسنده تو کتاب تاثیر میذاره ؟ واقعا ً ؟
قیافه کسی که هملت و مکبث رو نوشته چه اهمیتی داره ؟ اسمش چه اهمیتی داره که چی باشه ؟ من صداش میکنم مُبل ؛ میگم سر عقاب داشته و بدن مار ؛ تاثیری داره ؟ حقیقتا ً ؟
:rolleyes:

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

دوستان دچار کج فهمی نشین...
آناهید گفت : "حالا چه اهمیتی داره که اسم اون نویسنده واقعا «شکسپیر» بوده باشه؟ به هر حال یه نفر اونو نوشته و ما به همون میگیم شکسپیر."
من به خاطر همون قضیه ی عکس رو کشیدم وسط... منظورم این بود که اون نفری که اونو نوشته ممکنه شکسپیر نبوده باشه... اونی که شما برداشت کردی یه چیز متفاوت ه... فکر کن من یه چیزی رو نوشتم، اون وقت یه آدمی به اسم فلانی می آد می گه چیزی که من نوشتم، مال اونه،خب؟ بعدش آدم ها اون اثر رو مال فلانی می دونن، نه من! در حالی که مال من ه... چیزی که آناهید گفت، دقیقا" همینه... فرض کن فلانی باشه شکسپیر، من باشم اون آدم فلک زده ای که اثرش رو دزدیدن... افتاد؟

حالا گیریم که ضرر مادی وارد نکرده، ضرر روحی چی؟ :D
حالا هفتاده کفن پوسونده و تبدیل به نفت شده قبول، ولی اون موقع چی؟؟؟

درباره ی اسمش هم اینو بگم که شاید واسه ما شکسپیر با فلانی فرقی نداشته باشه... ( چون در کل یه اسم ه)... قبول هم دارم اینو... ولی واسه اون بنده خدا که تاثیر داشته....
واسه همین هم اینو گفتم که اگه خودمون جای اون مالباخته :D می بودیم، همین حرف رو می زدیم...

(البته یه توجیح دیگه هم هست... این که یارو ( همون مالباخته) انقد آدم فروتنی بوده و به این جیفه های پست دنیایی کاری نداشته که گفته بذار شکسپیر بره حالشو ببره، مهم اینه که مردم هملت بخونن، خوشحال شن!)

بالا