• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تبادل نظر در مورد کوروش هخامنشی

• شروع کننده موضوع

mr1991

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
مهندسي شهرسازي
در این تاپیک در مورد کوروش هخامنشی بحث و تبادل نظر می شود، لطفا از قرار دادن اشعار و متن های بی پایه و اساس و غیر مستند بپرهیزید

ALIreza_VIP

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
میخواستم فیلدش پر شه
دانشگاه
آزاد قلعه قاضی
رشته دانشگاه
ابیاری صحیح لیمو در روز 7 تابستان
پاسخ : کوروش بزرگ

کوروش جزو top10 مخلوقات خدا هست به نظر من

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ALIreza_VIP :
کوروش جزو top10 مخلوقات خدا هست به نظر من

نظر من هم همينه ولي من كورش رو اولين يا به قول شما تاپ ترين انسانتاريخ ميدونم بعد از اون بودا بقيه هم در رده هاي بعدي قرار دارن (پيشوا سومه )

ALIreza_VIP

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
میخواستم فیلدش پر شه
دانشگاه
آزاد قلعه قاضی
رشته دانشگاه
ابیاری صحیح لیمو در روز 7 تابستان

من پیشوا رو بالاتر میدونم من پیشوا باید دوم یا اول باشه بین پیشوا کوروش اشک خسرو پرویز باید چهار تای اول رو گذاشت از بین بودا
و ناپل و نادر باید برای 5 رقابت گذاشت : دی

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ALIreza_VIP :
من پیشوا رو بالاتر میدونم من پیشوا باید دوم یا اول باشه بین پیشوا کوروش اشک خسرو پرویز باید چهار تای اول رو گذاشت از بین بودا
و ناپل و نادر باید برای 5 رقابت گذاشت : دی
پيشوا خودشو شاگرد پدران آريا ميدونست
كورش كبير پدر اول نژاد آرياست و بودا كسيه كه به من تو شناخت خودم و خدام كمك بسيــــــــــــــــــــار زيادي كرد
پيشوا هم كه جاي خود داره
براي همين من اين سه تا رو گفتم :دي

longman

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
میریم برا طلا شیمی اگه خدا بخواد
دانشگاه
معلوم نی
رشته دانشگاه
شیمی خواهیم خواند

اگه بحث تاپ هاست که اول کوروش و داریوش بعد کسایی مثه انوشیروان و مهرداد کبیرو نادر و شاه اسمائیلو البته کریم خان زند وچند تا شاه با اخلاق ورزشی دیگه هیتلر هم ردش کمی بالاست ولی تو خارجیا اوله
حالا بحث منحرف نشه
کوروش خیلی مرد بود
ایران عظیم ترین و با شکوه ترین وضعش در زمان داریوش و کوروش بود

Pewit

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سمنان
مدال المپیاد
رياضي-ادبيات
دانشگاه
صنعتي شريف
رشته دانشگاه
فناوري اطلاعات(IT)

لطفا از هر بحثي غير از موضوع اصلي بپرهيزيد!
آزاد منشی و روح بزرگ کورش هخامنشی الگوی جهان آنروز و امروز است . منشور او که در سال ١٨٧٩ميلادی توسط هرمز رسام باستان شناس در شهر بابل کشف شد و سر هنری لاولينسون موفق به رمز گشايی آن شد ميگويد :
"هنگاميکه من با صلح به بابل در آمدم تخت پادشاهی را در جشن و شادمانی مردم آنجا پايه گذاشتم . . . سربازان من با صلح و دوستی در شهر بابل به گردش در آمدند . . . من برای صلح کوشيدم . . . من بيگاری و برده گی ر ا برانداختم . . . خانه ها و معابد ويران آنان را آباد ساختم و ..."
كه نشان از بی سابقه بودن و آزاد انديشی او دارد . در همين حال کتيبه های پادشاهان آن روزگاران حاکی از خونريزی و قتل مردمان بيگناه دارد:
کتيبه ای از آشور نصی پال
به گينايو حمله بردم و آنرا تصرف کردم . ۶٠٠ نفر از جنگاوران دشمن را بيدرنگ سربريدم . ٣٠٠٠ نفر ر ا اسير را زنده زنده طعمه آتش کردم . اسيران ديگر را پوست کندم و از دروازه اصلی شهر آويزان کردم .
کتيبه ای از سناخريب پادشاه ماد ( ۶٨٩ پيش از ميلاد)
وقتی بابل را گشودم و آتش زدم نهر فرات را که روان بود را روی شهر بازکردم تا ويرانه های باقی مانده آنجا ر ا نيز آب ببرد
کتيبه ای از بخت النصر
به فرمان من صد هزار چشم در آورده شد و صد هزار قلم پا را شکستند . من با دست خود چشم فرمانده دشمن ر ا درآوردم و هزاران پسر و دختر را در آتش سوزاندم . خانه ها را چنان ويران کردم که ديگر هيج بانگ زندگی ازآن بر نخواست .
کتيبه ای از آشور بانی پال
من آرامگاه نخستين و آخرين پادشاهاني را که از آشور و عشتر خدايان من نترسيده و پدرانم را به ستوه آورده بودند ويران و با خاک يکسان کردم و آنها را در معرض خورشيد قرار دادم. استخوانهايشان را به آشور بردم.مردگانشان را دچار عذاب ساختم. آنان را از پيشکشي غذا و شراب به خدايان محروم نمودم. در مدت يک ماه وسي و پنج روز سفر ، کشور عيلام را به کلي ويران کردم و بر رويشان نمک و سهيلو ( نوعي گياه خاردار) پاشيدم. خاک شوش ، مدکتد ، هلته مش و ديگر شهرهايشان را به توبره کشيدم و به آشور بردم و........... سر و صداي مردم ، صداي پاي گاوان و گوسفندان و فريادهاي خوشحالي را از کشتزارهايشان دور ساختم. دستور دادم گورخر و غزال و انواع حيوانات وحشي و جانوران صحرايي را به ميانشان رها کنند تا در آنجا مثل خانه ي خودشان زندگي کنند.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

Coresh_St_1.JPG

اينم خيابون كوروش توي اسرائيله
فكر نكنم توي ايران همچين خيابوني داشته باشيم :D

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از **mahtab** :
چه معلوم به خاطر کوروش کبیر باشه ؟
چون توي سالروز بزرگداشت آزادي يهوديان توسط كورش تصميم گرفتن به ياد مسيح يهوديان اين خيابونو به اين اسم نامگذاري كنن

longman

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
میریم برا طلا شیمی اگه خدا بخواد
دانشگاه
معلوم نی
رشته دانشگاه
شیمی خواهیم خواند

خب این که برا کورش معلومه
ما هم باید بجای این همه اسم که رو خیابونا گذاشتیم و خیلی تکراری شده تو هر شهر این اسما رو بذاریم.هرچند ارزش گورش سایر شاه ها خیلی بیشتره شاید باید اسم شهرها مونو عوض کنیم

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از longman :
خب این که برا کورش معلومه
ما هم باید بجای این همه اسم که رو خیابونا گذاشتیم و خیلی تکراری شده تو هر شهر این اسما رو بذاریم.هرچند ارزش گورش سایر شاه ها خیلی بیشتره شاید باید اسم شهرها مونو عوض کنیم
درد منم همينه
ميگم چرا بايد آذر آبادگان رو آذربايجان بخونيم ؟؟؟ يا نيه شاپور رو نيشابور بخونيم ..........

SH.F

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری
شهر
ورامین
رشته دانشگاه
خلبانی رهگیر (دانشکده خلبانی شهید ستاری)

کوروش کبیر باید الگوی همه ی ما باشه ما در برابر کوروش واقعا هم تروریستیم ما به خودمون هم رحم نمیکنیم چه رسد به بیگانه :(( :(( :(( :((

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از SH.F :
کوروش کبیر باید الگوی همه ی ما باشه ما در برابر کوروش واقعا هم تروریستیم ما به خودمون هم رحم نمیکنیم چه رسد به بیگانه :(( :(( :(( :((

خيلي ببخشيد كورش بالاخره تو بعضي اوقات جنگيد ، نجنگيد ؟؟؟؟ مهم اينه كه ياد بگيريم بجنگيم اما براي هدف مقدس
كورش جنگيد تا بتونه صلح رو پياده كنه بهتره اينو ازش ياد بگيريم !

HOOMANKH7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Dr.Eniac :
خيلي ببخشيد كورش بالاخره تو بعضي اوقات جنگيد ، نجنگيد ؟؟؟؟ مهم اينه كه ياد بگيريم بجنگيم اما براي هدف مقدس
كورش جنگيد تا بتونه صلح رو پياده كنه بهتره اينو ازش ياد بگيريم !

درسته
مگه میشه نجنگید ؟!
جنگید ولی نه به قصد خونخواری و غارت !
بلکه به قصد ترویج فرهنگ غنی پارسی و یگانه پرست کردن مردم.ولی نه به زور !

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ! C A U T I O N ! :
درسته
مگه میشه نجنگید ؟!
جنگید ولی نه به قصد خونخواری و غارت !
بلکه به قصد ترویج فرهنگ غنی پارسی و یگانه پرست کردن مردم.ولی نه به زور !

اتفاقا من با اون قسمتي كه ميگي يگانه پرست كردن مردم كاملا مخالفم
كورش رو همه دوست دارن چون به دين كاري نداشت ! ميگفت هركس به دين خود منم به دين خود ، حالا اگه يه عده به خاطر اخلاق خوبش به دينش روي مياوردن چه بهتر وگرنه هيچي رو از دست نميداد !!!!

HOOMANKH7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Dr.Eniac :
اتفاقا من با اون قسمتي كه ميگي يگانه پرست كردن مردم كاملا مخالفم
كورش رو همه دوست دارن چون به دين كاري نداشت ! ميگفت هركس به دين خود منم به دين خود ، حالا اگه يه عده به خاطر اخلاق خوبش به دينش روي مياوردن چه بهتر وگرنه هيچي رو از دست نميداد !!!!

منم گفتم دعوت دیگه !
دقت کن ، گفتم نه با زور.یعنی تبلیغ و بس.

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی

چرا همش توی تاریخ زندگی می کنید ؟!! که چی بشه ؟!! آخرش که چی ؟!! :-?
همش از کوروش و نادر و قاجار و هیتلر، خوب و بد می گین، ستایش می کنین و لعنت می فرستین ... آخرش که چی ؟!! :rolleyes:
وقتش نیست از این توهم تاریخیتون بیرون بیاید ؟!! فکر نمی کنین « حالا » بیشتر از « دیروز » بهتون احتیاج داره ؟!! :-<
چرا همش سعی دارید به دیروزتون افتخار کنین ؟!! الان قرن 21 هست !!!

یک نگاه به خودتون بندازید ... این همون تمدن کورشه ؟!! یعنی واقعاً این چیزیه که کورش می خواست ؟!!
فقط وایسید و بگید :« کوروش کبیر، افتخار ایران زمین » و بس ؟!! :(
چرا به خودتون نمیاید، یکم به اکنونتون فکر نمی کنید ؟!! چون فکر می کنید نمی تونیم وضع رو عوض کنیم بهونه میارین ؟!! بهونتونم « کوروش » و هخامنشه ؟!! :(

کوروش بیشتر از این حرفاست که من و شما حتی لیاقت به زبون آوردن اسمش رو نداریم !!!
کوروش کسی بود که نه به خاطر دین، به خاطر یک زن ایرانی، به خاطر غیرت آریاییش، به جنگ یک کشور می رفت !!! :-<
اون وقت ما الان نشستیم که خواهران خودمون رو شکنجه بدن، بهشون تجاوز کنند و وقتی براشون تکراری شد، بکشنشون ؟!! :-s

به جای این شعرا، یکم راه کوروش رو پیاده کنید ... :)

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

راه در جهان يكيست آن هم راستيست !!!! :D

به قول يه بنده خدايي تاريخ چراغ راه فرداست ! وسيله عبرته ! ملتي كه تاريخشو فراموش كنه از آينده محروم ميشه !
فكر نكنم توجه به تاريخ مانعي باشه در رسيدن به آينده !! ميشه بگي چه تداخلي باهم پيدا ميكنن ؟؟؟؟

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی

به نقل از Dr.Eniac :
راه در جهان يكيست آن هم راستيست !!!! :D

به قول يه بنده خدايي تاريخ چراغ راه فرداست ! وسيله عبرته ! ملتي كه تاريخشو فراموش كنه از آينده محروم ميشه !
فكر نكنم توجه به تاريخ مانعي باشه در رسيدن به آينده !! ميشه بگي چه تداخلي باهم پيدا ميكنن ؟؟؟؟

دونستنش مشکلی نداره ! خیلی هم مفید و ضروریه !
اما اینکه همش دم از فرهنگ آریایی و کوروش و تخت جمشید بزنیم و بعد وضعمون این باشه ...
ضمن این که کاملاً مشخصه ما چقدر از کوروش و تاریخمون عبرت گرفتیم !!!!! آینده رو هم به حال خودش بذار مهران جان ! همین الان رو چی می گی ؟!! :rolleyes:
اینجوری دونستن تاریخ به درد لای جرز دیوار هم نمی خوره !!! :)

SH.F

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری
شهر
ورامین
رشته دانشگاه
خلبانی رهگیر (دانشکده خلبانی شهید ستاری)

دوستان روز کوروش کبیر در تمام تقویم ها هست ولی در تقویم ما ایرانی ها نیست تازه داریم اسمش رو هم از توی کتاب تاریخ پاک میکنیم این یعنی که در این مملکت خراب شده یک آریایی هم وجود نداره همه عربن و بس :(( :(( :(( X-( X-(
ما تاریخ رو میخونیم که برای خودمون از بین این اشخاص یک الگو انتخاب کنیم تا آینده را بسازیم و این یعنی که آینده به گذشته گره خورده

بالا