• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات المپیاد شیمی

نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام
پاسخ : اشکالات شیمیایی

به نقل از inspiré :
این از المپیاد ایروکه. همه محاسباتش رو هم انجام بدیم آخرش مول کربن مونواکسید بدست میاد اما غلظت بر حسب ppm چجوری میشه؟ (چگالی رو که نداریم ، STP هم نیست) :-/

در صورتی که محلولی 2 لیتری حاوی CO از یک لوله ی گرم حاوی I2O5 عبور کندI2 تشکیل می شود و ید تولید شده با 20 میلی لیتر محلول Na2S2O3 مولار 0.0106 وارد واکنش می گردد و اضافی Na2S2O3 با ml 4.47 محلولNI3 0.013 مولار واکنش می دهد. غلظت CO بر حسب ppm کدام است ؟
تو محلول های آبی می تونید ppm رو از فرمول میلی گرم حل شونده / لیتر محلول به دست بیازید
به نقل از Mammad Chemist :
اون سواله که گفته دلتاG رو حساب کنید. اون چطوری حل میشه؟
تو یه واکنش دلتاH و دلتاS رو داری ولی دما رو نداری معادله واکنش رو هم داری

به نظر من که بدون دما حل نمیشه ولی تو پاسخ نامه عدد گفته!
http://iroch.ir/up/uploads/1387624830532.pngk
دمای استاندارد ترمودینامیکی298 k

Mir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد اژه اي 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
93

.

reza....

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
95

سلام

فرمول(w =-nRT ln(V2/V1 که در ترمودینامیک هستش و در فرایند تغیییر حجم برگشت پذیر استفاده میشه رو میشه توضیح بدین؟؟؟؟؟

رابطه ریاضیش چجوریه؟؟؟ :-?

میشه یه مثال ازش حل کنین؟؟؟

نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

مبحث جفت کردن آلکیل هالید ها با ترکیبات فلزی (موریسون) برای ساخت یه آلکان بزرگتر گفته که برای بازدهی بیشتر آلکیل هالید باید نوع اول باشه چرا؟
نمیدونم دارم درست میگم یا نه ولی استدلال من اینه که برعکس آلکیل هالید باید نوع سوم باشه تا سریعتر جدا شه!(چه ربطی به بازدهی داره؟)

واکنشگر های گرینیراد منظورتونه ؟ :-/

به نقل از reza.... :
سلام

فرمول(w =nRT ln(V2/V1 که در ترمودینامیک هستش و در فرایند تغیییر حجم برگشت پذیر استفاده میشه رو میشه توضیح بدین؟؟؟؟؟

رابطه ریاضیش چجوریه؟؟؟ :-?

میشه یه مثال ازش حل کنین؟؟؟

یه فرمول برای بددست آوردن کار تغییر حجم هم دما برای گاز کامل هست که از راه زیر به دست میاد :

gif.latex

مثلا یک مول گاز کامل در دمای ثابت 298 کلوین از حجم 1 متر مکعب به 3 متر مکعب منبسط شه کاری که انجام می شه برابر با
gif.latex

reza....

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
95

سلام

لطفا این سوالو که پایین مینویسم و مال چگونه هستو حل کنین.لطفا توضیحم بدین ^-^

سوال:مقدار عددی دلتاE -دلتا H برای فرایندی که طی ان دمای 3 مول گاز ایده ال از 400 کلوین به 300 کلوین کاهش می یابد را محاسبه کنید(سوال14-23)

mohammad farmahini

کاربر فوق‌فعال

به نقل از محمّد عرفان :
واکنشگر های گرینیراد منظورتونه ؟ :-/
اولا این که ممنون که سوالا رو جواب میدی
دوما این که درست نمیدونم منظورت از گرینبراد چیه؟(من گرینیار رو میشناسم) منظور من مثلا واکنش دی آلکیل مس با آلکیل هالید که یه آلکان بزرگ تر میسازه در نهایت
موریسون من قدیمیه ولی فصل آلکان ها 3-17.

نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

اولا این که ممنون که سوالا رو جواب میدی
دوما این که درست نمیدونم منظورت از گرینبراد چیه؟(من گرینیار رو میشناسم) منظور من مثلا واکنش دی آلکیل مس با آلکیل هالید که یه آلکان بزرگ تر میسازه در نهایت
موریسون من قدیمیه ولی فصل آلکان ها 3-17.

درسته ، گرینیارد درستشه . اشتباه از من بود . فهمیدم منظورتو . توی این واکنش مکانیسم تقریبا SN2 هست یعنی گروه آلکیل (که به مس وصل بوده) در نقش نوکلئوفیل قراره به آلکیل هالید از پشت حمله کنه و همزمان که داره خودش پیوندش رو تشکیل می ده پیوند هالوژن با آلکیل رو سست کنه و در آخر خودش جای هالوژن رو بگیره . این وسط کربوکاتیون هم تشکیل نمی شه . ولی آلکیل هالیدت هر چی خلوت تر باشه نوکلئوفیل بهش بهتر حمله می کنه و راندمان می ره بالا.

مِهرنوش

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌‌‌فرز
شهر
الف
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
پزشکی

ببخشید اگه میشه لطفا این سوال بیوشیمیو همراه با راه حل جواب بدین ممنون(اگه میشه ریاضیش در حد اول دبیرستان باشه #S-:)

در واکنش تعادلی2B<-----Aبه یک ظرف حاوی یک لیتر اب 10molاز مادهAاضافه می کنیم در صورتیکه ثابت تعادل 4باشد؛پس از اتمام واکنش غلظتBچه قدر خواهد بود؟

Mir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد اژه اي 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
93

به نقل از mehrnoosh valikhani :
ببخشید اگه میشه لطفا این سوال بیوشیمیو همراه با راه حل جواب بدین ممنون(اگه میشه ریاضیش در حد اول دبیرستان باشه #S-:)

در واکنش تعادلی2B<-----Aبه یک ظرف حاوی یک لیتر اب 10molاز مادهAاضافه می کنیم در صورتیکه ثابت تعادل 4باشد؛پس از اتمام واکنش غلظتBچه قدر خواهد بود؟
خب غلظت A = 10M در ابتدای واکنش.
مقداری از آن به B تبدیل می شود که آن را X در نظر میگیریم.در نتیجه در هنگام تعادل 2X از B تولید میشود.
پس در هنگام تعادل غلظت A برابر 10 منهای X و B برابر 2X است.در فرمول ثابت تعادل B^2 /A=4
A و B را جایگذاری کن تا X به دست بیاد.

mohammad farmahini

کاربر فوق‌فعال

میشه لطفا یکی جواب (با توضیح!) سوالات 9-101 و 13-25 چگون مسائل رو این جا بزاره
پیشاپیش ممنون

ali_f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Хелли 2 Средняя школа
شهر
Тегеран

نمی دونم به این دو تا نکته توجه کردی یا نه :
سوال 9-101 : فک کنم تو این سوال هم باید در نظر بگیری که کل A تبدیل به بخار شه .............
25-13 : فک کنم تو این سوال اگر فشار بخار متراکم شه بخار تبدیل به مایع میشه و کسر مولیش همون کسر مولی گاز مذکور تو سوال 24 میشه .......

فک کنم قبلا خودم اینجوری حل کرده بودم چون راه حلم دقیقا یادم نیومد ................ :-"

mohammad farmahini

کاربر فوق‌فعال

یکی اینو حل کنه ~X(
22 گرم مخلوط از NaHCO3 , Na2CO3 است با هیدروکلریک اسید اضافی واکنش دادیم اگر فشار CO2 در دمای 25 درجه سلسیوس برابر 0.947 اتمسفر باشد درصد جرمی سدیم کربنات رو حساب کنید؟!

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

از سلامت سوالتون اطمینان دارید؟ به نظرم ناقصه. :-? حداقل حجم رو میداد.

mohammad farmahini

کاربر فوق‌فعال

به نقل از inspiré :
از سلامت سوالتون اطمینان دارید؟ به نظرم ناقصه. :-? حداقل حجم رو میداد.
سوال اصول و مبانیه!
شاید اشتباه باشه احتمالش هست.

?NeGiN

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تبريز

سلام خدمت دوستان نياز مبرم برابي پيدا كردن جواب اين مسئله دارم فكر كنم در نظر شما خيلي آسون باشه كمكم كنين لطفا
يك گرم نمونه متبلور سديم كربنات خالص را حرارت داده ايم. تا بطور كامل تجزيه شود . حجم co2 خارج شده برابر 89.6 ميلي ليتر مي باشد ( در شرايط متعارفي ) تعداد آب تبلور نمونه كدام است؟

mohammad farmahini

کاربر فوق‌فعال

به نقل از ?NeGiN :
سلام خدمت دوستان نياز مبرم برابي پيدا كردن جواب اين مسئله دارم فكر كنم در نظر شما خيلي آسون باشه كمكم كنين لطفا
يك گرم نمونه متبلور سديم كربنات خالص را حرارت داده ايم. تا بطور كامل تجزيه شود . حجم co2 خارج شده برابر 89.6 ميلي ليتر مي باشد ( در شرايط متعارفي ) تعداد آب تبلور نمونه كدام است؟
تجزیه که میشه co2 , Na2o , H2O میده
مول co2=مول Na2co3 =89.6/22400
از تقسیم گرم سدیم کربنات متبلور به مولش جرم مولی بدست میاد=250
از 250 با جرم مولی سدیم کربنات رو کم کنید و مساوی قرار بدید با 18n که n تعداد آب تبلور=8
در ضمن سلام!

ali_f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Хелли 2 Средняя школа
شهر
Тегеран

سوال اصول و مبانیه!
شاید اشتباه باشه احتمالش هست.
میشه بگید سواله چندم اصول مبانیه؟

Mohammad_76

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلي ناحيه ٢ كرمان
شهر
كرمان

Be nazar man behtare alan ghabl az marhale 2 soal ha mortabet ba marhale 2 dar in typic gozashte shavad va soal hayi nabashad ke mal sal ha pish olympiad ast choon ona ke to ketab hayi mesl ketab agha khalina ba pasokh hastand soal hayi mesl osol va mabani shimi ke faghde pasokh hastand begozarid va dobare mi gam mortabet ba marhale 2

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

در پاسخنامه گفته زمانی نصف واکنش دهنده ها (بدون توجه به ضریب استوکیومتری) مصرف می شود که نصف فرآورده ها (باز هم بدون توجه به ضریب استوکیومتری) تولید شده باشد. میشه بگین چرا؟
DSCF1226.JPG

بالا