بازی های ایرانی

• شروع کننده موضوع eqsan
  • تاریخ شروع

کدوم یکی از بازی های ایرانی"" ارزش بازی کردن داره؟

• رای‌دهندگان
    65

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز
پاسخ : بازی های ایرانی

به نقل از Nima Nv :
تنها مشکل ه بازیساز هایه ایرانی بودجه هستش

بودجه ندارن : پس Engine درست حسابی ندارن

Engine خوب ندارن : پس گرافیگ و گیم پلی و افکت هاشون ماله 2 نسل ه پیشه

تازه با این گرافیک ه پایین به دلیل optimize نبودن ه engine بازی هاشون سیستم ه فضایی می خواد !

بودجه ندارن پس : پول ندارن متخصص استخدام کنن پس با 1 تیم ه 3 نفره بازی می سازن ! و نتیجش هم معلومه !

تازه به لطف اینکه قانون ه کپی رایت تو ایران خیلی رعایت میشه ورشکست نشن خوبه !

اما با این وضعیتی که اینا دارن بهترین کار ممکن رو دارن ارائه میدن.
بسیار خوش ذوقن و باید تحسینشون کرد !
اگر بهشون بودجه بدن حتما بازی هایی در سطح ه جهان میتونن بسازن.....
دمشون گرم !
آنیل انجین مجانیه همه چیزم تو ایران مجانیه منتهی به شرط اینکه دولوپ جهانی نکنی آنریل که البته دولوپ جهاتیش هم مجانیه
تیم 2-3 نفره رو یه جور می گید انگار چیه! لازمه که یاد آوری کنم تعداد نفرات اهمیتش بغیر از نظر زمانی 0! یعنی اهمیتی نداره.
خاک تو سرشون برن آنریل انجین یاد بگیرن که بودجه لازم نباشه آخه تو کدوم گورستونی به بازی سازا بودجه می دن(کشور نه کمپانی)

homayun

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر

به نقل از Black fire :
آنیل انجین مجانیه همه چیزم تو ایران مجانیه منتهی به شرط اینکه دولوپ جهانی نکنی آنریل که البته دولوپ جهاتیش هم مجانیه
تیم 2-3 نفره رو یه جور می گید انگار چیه! لازمه که یاد آوری کنم تعداد نفرات اهمیتش بغیر از نظر زمانی 0! یعنی اهمیتی نداره.
خاک تو سرشون برن آنریل انجین یاد بگیرن که بودجه لازم نباشه آخه تو کدوم گورستونی به بازی سازا بودجه می دن(کشور نه کمپانی)
همچین میگی انریل انجین انگار که چی؟!!!!همه بازی که گرافیک نیست!مگه تتریس یا پک من چی داشتن که به همچین محبوبیت هایی رسیدن؟!بازی اول باید سرگرم کننده باشه بعد کیفیت فنی خوب!

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

به نقل از homayun :
همچین میگی انریل انجین انگار که چی؟!!!!همه بازی که گرافیک نیست!مگه تتریس یا پک من چی داشتن که به همچین محبوبیت هایی رسیدن؟!بازی اول باید سرگرم کننده باشه بعد کیفیت فنی خوب!
انریل انجین رو خطاب به اونایی می گم که می گن بودجه ندارن نمی تونن موتور بخرن! منظورم اینه که بهونیه غیر قابل قبولیه چون تا جایی که من می دونم ماکرومدیا فلش و گیم میکر مجانین.
حق با شماست کیفیت خیلی بهتره منتهی این خطاب به اونایی بود که برعکس فکر می کنن

nima_nv

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
کلاس های المپیاد زیست رو میرم شاید فرجی شد ....

به نقل از Black fire :
انریل انجین رو خطاب به اونایی می گم که می گن بودجه ندارن نمی تونن موتور بخرن! منظورم اینه که بهونیه غیر قابل قبولیه چون تا جایی که من می دونم ماکرومدیا فلش و گیم میکر مجانین.
حق با شماست کیفیت خیلی بهتره منتهی این خطاب به اونایی بود که برعکس فکر می کنن
خب چیزا ای که گفتین قبول
میشه بگین ما چند تا publisher ه درست حسابی داریم؟؟؟
که بودجه ی بازی رو تامین کنه؟
من که این همه گیم دوس دارم اگه کلی پولم داشتم تو ایران رو گیم سرمایه گذاری نمیکردم !
برای اینکه سرمایه گذاری = ور شکست !
کپی رایتی در ایران وجود نداره....
فک کنم تو بورکینافاسو هم کپی رایت باشه !
پس سرمایه گذاری در گیم تو ایران = ورشکست !

+1 دانشجو که هر چقدر هم عشقه بازی سازی باشه اونقدر گاو نیست که بره کلی پوله دوره بازیسازی بده بعد بیاد با 2 نفر دیگه از پوله خودش 1 شرکت بزنه دوباره با پوله خودش بازی رو انتشار بده !

+من فکر میکنم حتی تو نانوایی هم دیگه کار ها تخصصی باشه !نمیشه 1 نفر هم script بنویسه هم Level design کنه هم هم کارگردان هنری باشه ! واسه هر کدوم از اینا 1 تیم لازمه نه واسه همشون 1 نفر !

نکته مهم:
بازی سازی تو ایران هنوز صنعت نیس...
1 تفریحه !
تا وقتی با چشمه Casual بهش نیگا بشه بازی ها همینی میشن که میبینی !
------------------------------------------------------------------------------------------
بعدشم پست منو درست بخونین لطفا !
من گفتم از تمام جهات ( تمام جهات = گرافیک = گیم پلی و ...... ) بازی هاشون در پیت ه !

homayun

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر

دوست عزيز هميشه كه نبايد publisher باشه!مگه نسخه ديجيتال چشه؟تازه كل دنيا هم پشتيباني ميكنه!
مثلا itunes ,حتما كه نبايد بازي هايه انچناني با گرافيك و گيم پلي ه ١٥ ٢٠ ساعته باشه!
يه mini game واسه پلت فرم هايه مختلف مثلا همين iphone هم ميتونه باعث پيشرفت بشه!

nima_nv

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
کلاس های المپیاد زیست رو میرم شاید فرجی شد ....

به نقل از homayun :
دوست عزيز هميشه كه نبايد publisher باشه!مگه نسخه ديجيتال چشه؟تازه كل دنيا هم پشتيباني ميكنه!
مثلا itunes ,حتما كه نبايد بازي هايه انچناني با گرافيك و گيم پلي ه ١٥ ٢٠ ساعته باشه!
يه mini game واسه پلت فرم هايه مختلف مثلا همين iphone هم ميتونه باعث پيشرفت بشه!
حرف شما کاملا درسته....
منتها :
1.متاسفانه تو ایران همه به گرافیک پرستی رو آوردن و فکر نکنم بازیباز روشنفکر اونقدر گیر بیاد و از بازی استقبال بشه...
2.یه بازی بدون جنبه های گرافیکی باید خیلی توش خلاقیت داشته باشه تا بتونه مخاطب رو جذب کنه
مثلا : TETRIS - WORLD OF GOO
اما این خلاقیت و هر کسی نداره...
3.دقیقا بر میگردیم به حرف شما
بازیساز های ایرانی یادشون رفته که خارجی ها با prince of persia ه 2 بعدی شروع کردن تا به اینجا رسیدن
اما اینا 1 شبه می خوان GoW بسازن....

اما نباید نقش ه publisher و نبود اونو تو ضعیف شدن این بازی ها دست ه کم بگیریم....

• لایک
امتیازات: o_o

homayun

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر

اگه دقت كرده باشي تنها يكي دو شركت و تيم اين رو ميدونن تو ايران! مثلا فن افزار شريف و اقاي فرهود فرمند(طراح كونورد)
نميدونم كونورد رو ديدي يا نه ولي از نظر من با بازي هايه ايران قابل مقايسه نيست چون يه پلت فرمر دو بعدي كاملا استاندارده!
تو ايران فقط گرافيك رو ميخوان(دليل فروش نكردن پرفروش ترين كنسول هايه دنيا يعني wii و ds )
همين world of goo پارسال تيم سازندش يه اعلاميه داد كه به خاطر سالگرد ساخت بازي هركي كه خواست،هر چقدر كه ميتونه پول بده! تو يه هفته ١٠٠ هزار دولار جمع شد هيچ كي هم بيشتر ٦دولار نداد!
من كار تيم هايي ندارم كه ميان ماد ميسازن اسمشم ميزارن بازي ملي!من ميگم كه تو ايران فقط ٢ ٣ تا استديو هست كه انصافا همه فكر و ذكرشون پيشرفته و اين خوبه! 

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

بودجه و تعداد نفرات خیلی کم اهمیت مهارت هم درسته که اهمیت داره ولی نه دیگه اونقدر مهم اینه که بازیرو جوری بسازی که بعد 10 سال هم بازم بشینن بازیش کنن من الان دارم دووم 1 رو برای N مین بار می رم نمی دونم چرا اینقدر برام عزیزه با اینکه نه گرافیک داره نه داستان داره و نه هوش مصنوعی ولی موقعیکه داشتم بد کمپانی 2 رو برای کم کردن روی یکی از دوستام که رو نرمال رفته بود پز می داد رو آخرین درجه سختی رفتم داشت عقم می گرفت!
بازی سازای ایرانی تا اینجا مشکلشون این بوده که دارن کپی می کنن در حد نجومی به خاطر همین کسی نمی خرتشون و البته یه کپی خوب بهتر از نوآوری مزخرف منتهی اینا مشکلشون اینه که دازن کپی ضعیفتر از هر نظر می سازن!
-اوه! اوه! صبر کنید! یه خبراییه! یه بازی ساختن در حد تانک!
-گرشاسپ رو می گی؟ گم شو کلش کپی!
-نه بابا گرشاسپ سیخی چنده؟ یه بازی جدید ساختن کوهنورد!
-چطوریه؟ در صد تقلیدش چقدره؟
-نمی دونم یه شباهتایی به ارت ورم جیم داره ولی جنگی نیست! کلی نوآوری داره!
-چه جالب من تا به حال هیچ بازی ایرانی نکردم ولی نمی دونم چرا این بازیه پلت فرمر 2 بعدی داره بهم چشمک می زنه؟
عقاید من فرد دوم بود و فرد اول هم منابع خبری و مطالعاتم روی ای بازی.
یه سر به psn بزنید ببینید چه بازیایی رو دارن با چه قیمتی می فروشن؟
من اشتباهی پی اس پیم رو آپدیت کردم الان نمی تونم بازی بریزم روش البته اینم بگم که توسط بازی little big planet آپدیت شد، یه بازی پلت فرمر ساده! ولی این بازی 2 بعدی حرفای زیادی برای گفتن داره! الان از طریق 1000 دوز و کلک موفق شدم بازیای عتیقه کنسولای قدیمی رو بریزم رو پی اس پیم وای اگه بدونید بعد از اینهمه سال با اون گرافیک زیر 0 شون چقدر می چسبن!
متاسفانه الان کیفیت فدای گرافیک و کمیت شده نوآوری چیزیه که جهان بهش احتیاج داره و از هر جهنم دره ای و هر پلتفورمی این نوآوری مورد استقبال قرار می گیره. تا به حال با وی بازی کردید؟ فکر می کردم کنسول آشغالیه تا اینکه چند وقت پیش باهاش بازی کردم اون بازیای با گرافیک کمش بیشتر از مدرن وار فیر 2 بهم چسبیدن!

ببخشید که طولانی شد ولی حرف من اینه که مهارت ارزش تو بازی سازی رو به کاهشه الان مهم خلاقیته! چشم به راهتیم کوهنورد!

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

آقا رسانا افزار شریف تا 10 سال دیگه با EA گیمز رقابت میکنه .
فقط اگه این نرم افزاریای خرخون شویف یه کم عملی بشن

homayun

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر

به نقل از داداش استاد :
آقا رسانا افزار شریف تا 10 سال دیگه با EA گیمز رقابت میکنه .
فقط اگه این نرم افزاریای خرخون شویف یه کم عملی بشن
ها؟نرم افزارياي شريف؟الان اينايي كه گفتي يعني چي؟!ترجمه:D

jamadi1377

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمنان

من از بازی ایرانی خوشم نه میاد :-& خیلی کوتاه هستن
یک بازی خریدم 15000فقط 6تاد مرحله داشت تموم کردنش فقط کار5دقیقه بود :((

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
این تاپیک مخصوص بحث و تبادل نظر در مورد بازی های ساخت داخله تا یه تاپیک جامع برای بازی های ایرانی وجود داشته باشه
اخبار مربوط به بازی های ایرانی رو هم اینجا قرار بدین بهتره
-----------------------------------------------------------------------
خودم با قشنگترین بازی ایرانی ساخته شده تا به این لحظه شروع میکنم یعنی گرشاسپ

Garshasp-Online-Cover-Art.png

بعد از انتشار جهانی گرشاسپ در فروشگاه استیم و بازخورد نسبتا خوبش حالا گیم اسپات www.gamespot.com هم به این بازی اهمیت می دهد. اگر همین الان به سایت گیم اسپات سر بزنید خواهید دید که در بخش بازی ها، گرشاسپ چهارم است.
در حال حاضر میانگین امتیازات کاربران به این بازی 7.8 بوده ولی هنوز سایت گیم اسپات این بازی را نقد نکرده است

Capture_10154.JPG

اضافه میکنم که میتونین خودتون هم از صفحه بازی گرشاسپ به این بازی رای بدین
لینک صفحه بازی برای رای دادن

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

بالاخره اولین نقد و بررسی بازی گرشاسپ در سایت های خارجی توسط معتبرترین آن ها یعنی گیم اسپات انجام شد !

حال اگر به این سایت سر بزنید متوجه خواهید شد که گیم اسپات بازی را نه تنها بررسی متنی، بلکه به صورت تصویری نیز نقد کرده است.
منتقد به این بازی امتیاز 5 را داده که مسلما امتیاز خوبی نیست. اما وقتی می بینیم بازی همانند Thor: God of Thunder از این سایت امتیاز 2 دریافت می کند امیدوار می شویم!

نکات مثبت گرشاسپ طراحی هنری و موسیقی قوی بازی، داستان مناسب، تنوع بازی، کات سین های با کیفیت عنوان شده است.

عدم شناسایی Coliision به صورت دقیق(فرو رفتن اجسام در یکدیگر)، گرفتن لبه ها و حرکت بر روی آن ها، مشکلات کنترل، مبارزه ی نه چندان درگیر کننده و باگ ها از نکات منفی بازی ذکر شده اند.

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

البته رتبه خوب گرشاسپ به خاطر تقلب ایرانیاست! نفری حداقل 40-50 تا رای دادن!

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Black fire :
البته رتبه خوب گرشاسپ به خاطر تقلب ایرانیاست! نفری حداقل 40-50 تا رای دادن!
نفری 40 -50 تا رای ؟!!
مگه میشه اصلا با یه IP اینقدر رای داد ؟ این که دیگه اسمش نظر سنجی نمیشه

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

به نقل از NADIMATRIX :
نفری 40 -50 تا رای ؟!!
مگه میشه اصلا با یه IP اینقدر رای داد ؟ این که دیگه اسمش نظر سنجی نمیشه
به! شما وقتی هم وطنای خودت رو نمی شناسی چه ادعایی داری؟ من برای نظر سنجی های دیگه شده به مدت یه هفته روزی 15-20 رای داده باشم!
در ضمن فکر کنم فقط ایرانیا رای دادن(چقدر فکرای گسترده ای!)

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Black fire :
به! شما وقتی هم وطنای خودت رو نمی شناسی چه ادعایی داری؟ من برای نظر سنجی های دیگه شده به مدت یه هفته روزی 15-20 رای داده باشم!
در ضمن فکر کنم فقط ایرانیا رای دادن(چقدر فکرای گسترده ای!)

ممکنه اینی که میگی درست باشه . البته به نظر من بعیده
ولی آیا میشه در عرض یه روز که این خبر برای اولین بار تو سایتا و فروم های ایرانی قرار گرفت به این سرعت اینهمه ایرانی خبر دار بشن و همون روز بیان رای بدن ؟

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

به نقل از NADIMATRIX :
ممکنه اینی که میگی درست باشه . البته به نظر من بعیده
ولی آیا میشه در عرض یه روز که این خبر برای اولین بار تو سایتا و فروم های ایرانی قرار گرفت به این سرعت اینهمه ایرانی خبر دار بشن و همون روز بیان رای بدن ؟
ببین بحث سر ایرانیاست!!!چند نفر بغیر از ایرانیا گرشاسپ رو بازی کردن؟

Rubiker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
ان شاء الله "علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
ان شاء الله "پزشکی"

من همين الان رفتم به سايت گيم اسپات اما خبري از گرشاسپ در 10 رتبه ي اول هم نبود چه برسه به چهارم!!
ولي در گل بازيش قشنگه من كه 3 ساعته تمومش كردم

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Black fire :
ببین بحث سر ایرانیاست!!!چند نفر بغیر از ایرانیا گرشاسپ رو بازی کردن؟

فقط بازی کردن که ملاک رای گیری نمیشه
در ضمن گرشاسپ تو اروپا هم منتشر شده . عکس کاورش رو بزارم ؟

به نقل از Rubiker :
من همين الان رفتم به سايت گيم اسپات اما خبري از گرشاسپ در 10 رتبه ي اول هم نبود چه برسه به چهارم!!
ولي در گل بازيش قشنگه من كه 3 ساعته تمومش كردم

گیم اسپات یه منبع خبریه از این وبلاگ ها نیست که سالی به یه دفعه خبرش عوض نشه که
واسه همین عکسش رو گذاشتم که اگه تغییر کرد بتونی ببینی

بالا