• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ماشینی با سرعت نور

• شروع کننده موضوع

amin.se

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سبزوار
من خیلی نظرها دادم که بشه باسرعت نور حرکت کرد ولی همه استادها ایراد بدون دلیل میگیرند و میگن که هرگز نمی شود با سرعت نور حرکت کرد در صورتی که من می گویم می شود با بیشتر از آن نیز حرکت کرد بدون این که به انرژی تبدیل شد و جوابی که تا به حال در یافت کرده ام این بوده:تو برو درست کن. کسی نیست که مرا متقاعدم کند؟

masoomeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بندر عباس
شهر
بندرعباس
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسي پليمر
پاسخ : ماشینی با سرعت نور

من خودم هم همین نظرو دارم و به نظرم هیچی غیر ممکن نیست!

• شروع کننده موضوع

amin.se

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سبزوار

سلام نه منظور من این نیستمنمی خام بدونم کجای کارم ایراد داره ؟

amin.rgh

کاربر فوق‌فعال

به نقل از amin.se :
من خیلی نظرها دادم که بشه باسرعت نور حرکت کرد ولی همه استادها ایراد بدون دلیل میگیرند و میگن که هرگز نمی شود با سرعت نور حرکت کرد در صورتی که من می گویم می شود با بیشتر از آن نیز حرکت کرد بدون این که به انرژی تبدیل شد و جوابی که تا به حال در یافت کرده ام این بوده:تو برو درست کن. کسی نیست که مرا متقاعدم کند؟
شما برای حرفتون باید دلیل داشته باشین ! مطمئنا نمی شه با سرعت نور حرکت کرد ... توی مسائلی هم که این طور بیان می کنن منظور سرعتیه که به سرعت نور میل می کنه . این سرعت نور یک سرعت ثابت جهانیه ...

پ.ن : مثله اینکه که بگین دمای یک جسم ممکنه کمتر از صفر مطلق بشه . آلبرت (؟) چی می گفت در این مورد ؟! یه نگاهی بکنین بد نیست .

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

این حرف سرعت نور زیاد هم از آلبرت نبود... اون زمان و دوره چند آزمایش جالب و خفن انجام دادن در مورد نور و شکست و انجرافش... توی محاسبات دیدن کلا ضد حال دارن می خورن... بعد از بررسی برای جزم به یه فرمولی رسیدن که توی مخرج «یک منهای وی سی‌ام» داشت... لذا می گن سرعت که به نور میل می کنه جرم بی نهایت و بعد به صفر می ره...

(من پارسال داشتم یه کتاب فیزیک جدید رو نگاه می کردم، آخراش این رو دیدم...)

sunshine

کاربر فوق‌فعال

درباره ي سرعت نور من كتاب «چرا و چگونه» رو كه داشتم مي خوندم نوشته بود سرعت نور يه حداكثر مطلقه كه سرعتي بالاتر از اون وجود نداره، يه مثالي هم زده بود كه من هنوز تو كفشم!
همه ميدونيم وقتي دو تا جسم، يكي با 100 اون يكي با 50 به طرف هم حركت كنن سرعت نزديك شدنشون به هم 150 ميشه.
ولي حالا اگه دو تا جسم با سرعت 200 هزار كيلومتر در ثانيه به طرف همديگه حركت كنن سرعت نزديك شدنشون به هم 400 نيست بلكه همون 300 كه حداكثر مطلقه هست!
(البته مثال اصليش اينه كه يه هواپيما (!) با سرعت 100 داره به سمت يه ستاره حركت ميكنه.)

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از sunshine :
درباره ي سرعت نور من كتاب «چرا و چگونه» رو كه داشتم مي خوندم نوشته بود سرعت نور يه حداكثر مطلقه كه سرعتي بالاتر از اون وجود نداره، يه مثالي هم زده بود كه من هنوز تو كفشم!
همه ميدونيم وقتي دو تا جسم، يكي با 100 اون يكي با 50 به طرف هم حركت كنن سرعت نزديك شدنشون به هم 150 ميشه.
ولي حالا اگه دو تا جسم با سرعت 200 هزار كيلومتر در ثانيه به طرف همديگه حركت كنن سرعت نزديك شدنشون به هم 400 نيست بلكه همون 300 كه حداكثر مطلقه هست!
(البته مثال اصليش اينه كه يه هواپيما (!) با سرعت 100 داره به سمت يه ستاره حركت ميكنه.)
مثال جالبی بود. اما یک مساله هست. چرا 300 میشه سرعت؟ ما سرعت حداکثر رو برای یک جسم واحد تعریف می کنیم نه سرعت دوجسم در حال حرکت به سوی هم!

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

من فکر می کنم از نظر ما با 400 به هم نز دیک می شن ولی از نظر کسی که تو یه جسم نشسته میشه 300
البته اکه این سرعت سرعت نور بود سرعت نزدیک شدنشون همون سرعت نور می شد
یه معادله ای بود ! ( معادله ی لورنتس) طبق اون هر چی بیشتر به سرعت نور نزدیک بشیم این اختلافه کمتر میشه.
بعد آقا امین من نمی تونم از خیلی نظر ها حدس بزنم دلیل اشتباه بودن یا نبودن نظرا تتون چیه
میشه بیشتر توضیح بدین .

• شروع کننده موضوع

amin.se

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سبزوار

باشه میگم من الان تقریبا 2 ساله که روش کار میکنم واز چندتا مهندس مکانیک پرسیدم فقط با پوزخندی گفتند موفق باشی از نظرم اگه میخای بدونی برات میل میکنم محرمانه نیست چون نیاز به توضیح حضوری داره

sunshine

کاربر فوق‌فعال

به نقل از محمد مطهری :
مثال جالبی بود. اما یک مساله هست. چرا 300 میشه سرعت؟ ما سرعت حداکثر رو برای یک جسم واحد تعریف می کنیم نه سرعت دوجسم در حال حرکت به سوی هم!

من رفتم اون فصل رو كامل خوندم، اينكه سرعت 300 ميشه به خاطر اينه كه يكي از اون دو تا نوره، اون مثالي كه من زدم فكر كنم اشتباه بود.
اينجا نوشته: "... حتي اگر خود را در يك سفينه ي خيالي قرن 24 فرض كنيم كه با سرعتي معادل 90% سرعت نور در حال دور شدن از يك ستاره باشد، باز هم شعاع تابش نوري آن ستاره، با همان سرعت يكنواخت و ثابت 300 هزار كيلومتر بر ثانيه به ما مي رسد."
البته الان چندان هم تفاوتي نكرد چون نتيجه اي كه من مي گيرم اينه كه اگه سه تا سفينه داشته باشيم يكي ثابت باشه يكي با سرعت بالا از ستاره دور شه و يكي با سرعت بالا به ستاره نزديك بشه نور همزمان به هر سه تاشون مي رسه!
انگار يه اصلي هم هست به اسم پايداري سرعت نور! يعني نور بدون اينكه توجه كنه كه ناظر بهش نزديك ميشه دور ميشه يا سر جاش وايساده با همون سرعت 300 بهش نزديك ميشه.

به نقل از amin.se :
باشه میگم من الان تقریبا 2 ساله که روش کار میکنم واز چندتا مهندس مکانیک پرسیدم فقط با پوزخندی گفتند موفق باشی از نظرم اگه میخای بدونی برات میل میکنم محرمانه نیست چون نیاز به توضیح حضوری داره

امين جان به گمونم آقاي بذركار جواب شما رو دادن! جسمي كه سرعتش نزديك به سرعت نور ميشه به ميزان زيادي جرمش هم زياد ميشه. اگه بتوني با 99.999% سرعت نور حركت كني جرمت حدود 224 برابر ميشه. هرچقدر كه به سرعت نور نزديك بشيم جرممون به بي نهايت ميل مي كنه و ما نياز به يه نيروي محركه ي بسيار قوي داريم.

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

حالا شما برام میل کنی بهتره
از نظرم جالب میاد

sunshine

کاربر فوق‌فعال

من تا يه جايي جواب اون 400 رو يافتم. همونطور كه آقاي مطهري گفتن اينجا دو تا جسم دارن به هم نزديك ميشن، يعني ما با يه جسم سر و كار نداريم! براي همين سرعتي كه ما مي بينيم 400 هست. ولي براي كسي كه سوار يكي از اون دو تا سفينه شده فقط سفينه ي مقابل (يعني يه جسم) رو مي بينه، براي همين مي بينه كه داره با سرعت 300 بهش نزديك ميشه! يعني همون كه مرضيه گفت! از طريق انقباض فضا هم توجيه ميشه.

براي سرعت ثابت نور براي ناظر هاي مختلف هم همين توجيه رو ميشه به كار برد. الان تنها سوالي كه مي مونه اينه كه چه دليلي داره وقتي من دارم با سرعت 100 از نور دور ميشم ببينم نور باز هم با سرعت 300 بهم نزديك بشه؟!

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

حالا یه چیزی
نمی شه به انرژی تبدیل شیم جایی که می خوایم بریم ... بعد دوباره درست شیم ؟

sunshine

کاربر فوق‌فعال

به نقل از جوجه :
حالا یه چیزی
نمی شه به انرژی تبدیل شیم جایی که می خوایم بریم ... بعد دوباره درست شیم ؟

این یه چیزی شبیه teleport نیست ؟!

alireza70

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
دانشگاه
سیستان و بلوچستان
رشته دانشگاه
کامپیوتر سخت افزار

نمی دونم ولی یک نظریه هست که میگه در واقع سیاه چاله هایه فضایی هم همین هستن یعنی اجسام رو به سمت خودشون میکشن تا سرعتشون به سرعت نور برسه بعد از طرف دیگه ی سیاه چاله که هنوز کسی نتوسته ثابت کنه وجود داره خارج می شن یعنی به این ترتیب سیاه چاله یک رابط بین دو جهان میشن
البته نظریه ی دیگه ای هم هست که در حال حاضر آقایه هاوکینگ دارن روش تحقیق میکنن که میگه هر چیزی وقتی به سمت سیاه چاله خرکت میکنه سرعتش به سرعت نور می رسه و بعد از اون هم فراتر میره و با این سرعت زیاد میتونه بر جاذبه ی سیاه چاله غلبه کرده و از اون خارج بشه و در کیهان به حرکت خودش ادامه بده ولی چون سرعت اون جسم از نور هم بیشتره ما نمی تونیم اونو شناسایی یا مشخص کنیم
در ضمن باید بگم اگر سرعت نور بالا ترین سرعت شناخته شده است یا بالا تر از اون برایه یک جسم سرعتی نیست و هر جیزی که با سرعت نور حرکت میکنه به انرژی تبدیل میشه پس ما جسمی به اسم الکترون نداریم چون الاکترون با سرعت 0.98 سرعت نور دور هسته میچرخه نه پس باید یا خیلی بزرگ باشه که نیست وگر نه با یگ جریان برق کم قابل شناسایی بود یا انرژی باشه که اون موقع جرم نداشت و باز هم قابل شناسایی نبود.

sohaaaa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج

خییلی بحث جالبیه!!....ممنون از همه!!
کسی میدونه بیشترین سرعتی که الان وجود داره( غیر از خورشید) ماله چیه و چقدره؟!

به نقل از sunshine :
براي سرعت ثابت نور براي ناظر هاي مختلف هم همين توجيه رو ميشه به كار برد. الان تنها سوالي كه مي مونه اينه كه چه دليلي داره وقتي من دارم با سرعت 100 از نور دور ميشم ببينم نور باز هم با سرعت 300 بهم نزديك بشه؟!
؟!
مطمئنی این حرفت درست و موثقه؟!....آخه یه جورایی جور در نمیاد!!...مگه نور خونش رنگین تره که با بقیه فرق داشته باشه؟! :D

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

بگزارید یک موضوع جالبی هم در مورد نسبیت و سرعت نور بگم.ما وقتی داریم در مورد سرعت های نزدیک به سرعت نور صحبت می کنیم باید تمام موارد دیگر رو هم برای سازگاری با اون شرایط نسبیتی در نظر بگیریم.منظور همون اتساع زمان و انقباض طول و چارچوب مرجع.برای مثال پر انرژی ترین پروتون که با سرعت v=0.999999999999999999999995c حرکت می کنه (23 تا 9 با یک 5 ضرب در سرعت نور) میشه گفت که سرعتی تقریبا برابر با سرعت نور داره.از نظر ناظر روی زمین این پروتون باید قطر کهکشان (9.8 ضرب در 10 به توان چهار سال نوری) رو در همون مدت 9.8 ضرب در 10 بتوان 4 سال طی کنه.در حالی که از نطر خود پروتون (چارچوب مرجع متصل به پروتون) این زمان 9.7 ثانیه طول می کشه.من دیگه بحث رو بیشتر ادامه نمیدم چون سوادم داره ته می کشه ولی تو این جور بحث ها باید این نکته رو در نظر گرفت که سرعت نور مطلقا یک ثابت جهانیه و اینکه اعداد همه ی شرایط رو توضیح نمیدن.پس برای رد یا پذیرش نظریه ها نباید فقط به اعداد اتکا کرد.

khamoosh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مش‍‌‌هَد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

اكر كسى بخواد اين جيزها(كه مثلا سرعتى بيشتر از نور وجود نداره) رو ياد بكيره و دلايلش رو هم بدونه بايد بره و نظريه نسبيت فكر كنم عام انيشتن رو كامل مطالعه كنه.

nioosha

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
0شيمي

بهش فکر نکن نمیشه!!!!!!!!!

بالا