• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بیایید لینوکسی شویم

چرا به لینوکس نمی پیوندید؟

• بلد نیستم

رای‌ها: 26 40.6%
  • حوصله ندارم

رای‌ها: 15 23.4%
  • نرم افزار ندارد

رای‌ها: 13 20.3%
  • بازی ندارد

رای‌ها: 3 4.7%
  • دلیل دیگری دارم

رای‌ها: 7 10.9%
  • پیوسته ام!

رای‌ها: 22 34.4%

• رای‌دهندگان
    64
  • شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم
پاسخ : بیایید لینوکسی شویم

به نقل از نـــــــــN.Mــــــــــــرگس :
من فقط یه مشکلی تو لینوکس میبینم!
الان کلی از این نرم افزارا برای ویندوزن!یعنی به نظر من لینوکس از نطر نرم افزار...! [-(حالا شاید من دقیق ندونم!اگه مخالفین بگین! :D
شما تا حدودی درست می گید. ولی اینجوری که نمی شه! بالاخره یه وقتی باید تغییر کنیم!
باید من و شما و بقیه بیایم به سمت لینوکس تا براش نرم افزار بسازن! حدود 1 درصد از کل کاربران کامپیوتر از لینوکس استفاده می کنن. تعداد خیلی کمی از این 1 درصد برای لینوکس انقدر برنامه ساختن که مثلا کار من و خیلی ها رو راه می اندازه. لینوکس پتانسیل پیش رفت فوق العاده ای داره. فوق العاده زیاد. فقط کاربران بیش تری احتیاج داره. اگر من و شما و دیگران به سمت لینوکس بیایم ، برنامه نویس ها هم به سمتش میان. شک نکنید.

محمد!

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی1 تهران
دانشگاه
شريف
رشته دانشگاه
مهندسي صنايع

لینوکس رو من شنیدم برنامه نویسا ازش زیاد استفاده میکنن
دلیلش هم واضحه!
اما من... یه مدت رو کامپیوترم بود اما جز پر کردن و حجم اضافی برام سودی نداشت! :D :rolleyes:

HOOMANKH7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

میشه همراهش ویندوز هم داشت ؟!

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

بله. می شه. من خودم ویندوز و لینوکس همزمان روی کامپیوترم نصبه (البته ویندوز مال من نیست و من از ویندوز استفاده نمی کنم به هیچ وجه). به این عمل Dual booting می گن.

HOOMANKH7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از kdbwnf :
بله. می شه. من خودم ویندوز و لینوکس همزمان روی کامپیوترم نصبه (البته ویندوز مال من نیست و من از ویندوز استفاده نمی کنم به هیچ وجه). به این عمل Dual booting می گن.

یه سوال دیگه !
من رمم 512 هست ! سیستمم هم جدید نیست ! این مشکلی ایجاد نمیکنه ؟!
بعد اینکه اصلا نرم افزار داره ؟! مثلا واسه رایت سی دی ! یا پخش دی وی دی ! یا هزار کار دیگه !!! ؟

SeMeKh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
من و المپیاد؟

من لینوکس دارم (و اینکه این گزینه تو نظرسنجی نیست احتمالا توهینه!)

کلا سه تا مشکل اساسی می‌شه با لینوکس داشت:
۱. بازی
۲. درایور سخت‌افزارهای متفرقه (مودم‌های دایال‌آپ، کارت‌های گرافیک متفرقه، ...)
۳. سرعت اینترنت: لینوکس داشتن با مودم دایال‌آپ کابوسه (به هیچ‌کس توصیه نمی‌کنم)

به نقل از X e n o n :
یه سوال دیگه !
من رمم 512 هست ! سیستمم هم جدید نیست ! این مشکلی ایجاد نمیکنه ؟!
بعد اینکه اصلا نرم افزار داره ؟! مثلا واسه رایت سی دی ! یا پخش دی وی دی ! یا هزار کار دیگه !!! ؟
سوالت خیلی کلیه. مثل اینه که بگی با این مشخصات با ویندوز مشکلی هست. خب، مثلا با این مشخصات ممکنه نتونی ویندوز سون رو درست استفاده کنی، ولی مسلما ۹۸ (!) عین بنز کار می‌کنه. لینوکس هم خیلی متنوعه. ولی به احتمال خوبی، اگه با ویندوز ایکس.پی مشکلی نداشته باشی، می‌تونی از ubuntu (از توزیع‌های رایج لینوکس) استفاده کنی.
در مورد نرم‌افزار، به جرأت می‌گم که لینوکس خیلی غنی‌تر از ویندوزه. علاوه بر اون چیزی که به صورت روزمره نیاز می‌شه (همین رایت سی‌دی و ...) خیلی برنامه‌های اضافه هم وجود داره.
در ضمن، اگه برنامه‌ی مورد نیازت به صورت پیش‌فرض نصب نشده بود، خیلی راحت می‌تونی دانلود و نصب‌ش کنی. توزیع ubuntu این قابلیت رو داره که لیست کاملی از برنامه‌های موجود رو نشون می‌ده که می‌تونی انتخاب و نصب کنی.

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

اتفاقا لینوکس برای سیستم های ضعیف و قدیمی خیلی بهتر از ویندوز عمل می کنه. اگه تونستید ویندوز نصب کنید حتما لینوکس هم می تونید نصب کنید.
اما در مورد نرم افزار ها باید بگم که با توجه به این که تازه می خواید به سمت لینوکس بیاید ، توصیه اکید می کنم که از توزیع پارسیکس استفاده کنید. اگر اینترنت درست و حسابی دارید از parsix.org دانلود کنید و اگه نه از shop.sito.ir سفارش بدید.
با نصب لینوکس و خصوصا این توزیع یک نرم افزار برای رایت CD و DVD ، یک مرورگر وب ، یک برنامه پخش فیلم و موسیقی ، یک برنامه نمایش PDF ، یک برنامه کار با فایل های zip ، یک برنامه ویرایشگر تصاویر بهتر از فوتوشاپ ، یک نرم افزار اداری معادل MS office ، یک دیکشنری انگلیسی به فارسی و ... را نصب شده و آماده استفاده خواهید داشت. این خوب نیست؟ به نظر من که از ویندوز خیلی خیلی بهتره. در ویندوز پس از نصب با یک سیستم عامل عریان رو به رو هستیم!

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

مشکل بازی و سخت افزار مثل مشکل نرم افزاره ولی مشکل اینترنت با خرید DVD مخازن اوبونتو که همه بازی ها و نرم افزار هایی که داخل مخازن اوبونتو هست رو شامل می شه حل می شه. این نرم افزارها و بازی ها نه تنها روی اوبونتو ، بلکه روی اغلب توزیع های debian based مثل پارسیکس نصب می شن.
من به شما توزیع پارسیکس رو پیشنهاد می کنم چون codec های multimedia و زبان فارسی رو به صورت پیش فرض داره و نرم افزار های بیش تری رو هم نصب شده داره. پشتیبانیش هم مناسبه.

HOOMANKH7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : پاسخ : بیایید لینوکسی شویم

به نقل از مهران :
من لینوکس دارم (و اینکه این گزینه تو نظرسنجی نیست احتمالا توهینه!)

کلا سه تا مشکل اساسی می‌شه با لینوکس داشت:
۱. بازی
۲. درایور سخت‌افزارهای متفرقه (مودم‌های دایال‌آپ، کارت‌های گرافیک متفرقه، ...)
۳. سرعت اینترنت: لینوکس داشتن با مودم دایال‌آپ کابوسه (به هیچ‌کس توصیه نمی‌کنم)
سوالت خیلی کلیه. مثل اینه که بگی با این مشخصات با ویندوز مشکلی هست. خب، مثلا با این مشخصات ممکنه نتونی ویندوز سون رو درست استفاده کنی، ولی مسلما ۹۸ (!) عین بنز کار می‌کنه. لینوکس هم خیلی متنوعه. ولی به احتمال خوبی، اگه با ویندوز ایکس.پی مشکلی نداشته باشی، می‌تونی از ubuntu (از توزیع‌های رایج لینوکس) استفاده کنی.
در مورد نرم‌افزار، به جرأت می‌گم که لینوکس خیلی غنی‌تر از ویندوزه. علاوه بر اون چیزی که به صورت روزمره نیاز می‌شه (همین رایت سی‌دی و ...) خیلی برنامه‌های اضافه هم وجود داره.
در ضمن، اگه برنامه‌ی مورد نیازت به صورت پیش‌فرض نصب نشده بود، خیلی راحت می‌تونی دانلود و نصب‌ش کنی. توزیع ubuntu این قابلیت رو داره که لیست کاملی از برنامه‌های موجود رو نشون می‌ده که می‌تونی انتخاب و نصب کنی.

من اینترنت دایال آپ دارم ! پس دانلود نرم افزار میره کنار !
میشه از جایی تهیه کرد ؟

به نقل از kdbwnf :
اتفاقا لینوکس برای سیستم های ضعیف و قدیمی خیلی بهتر از ویندوز عمل می کنه. اگه تونستید ویندوز نصب کنید حتما لینوکس هم می تونید نصب کنید.
اما در مورد نرم افزار ها باید بگم که با توجه به این که تازه می خواید به سمت لینوکس بیاید ، توصیه اکید می کنم که از توزیع پارسیکس استفاده کنید. اگر اینترنت درست و حسابی دارید از parsix.org دانلود کنید و اگه نه از shop.sito.ir سفارش بدید.
با نصب لینوکس و خصوصا این توزیع یک نرم افزار برای رایت CD و DVD ، یک مرورگر وب ، یک برنامه پخش فیلم و موسیقی ، یک برنامه نمایش PDF ، یک برنامه کار با فایل های zip ، یک برنامه ویرایشگر تصاویر بهتر از فوتوشاپ ، یک نرم افزار اداری معادل MS office ، یک دیکشنری انگلیسی به فارسی و ... را نصب شده و آماده استفاده خواهید داشت. این خوب نیست؟ به نظر من که از ویندوز خیلی خیلی بهتره. در ویندوز پس از نصب با یک سیستم عامل عریان رو به رو هستیم!

اینایی که میگید ماله همین ورژن اوبنتو هست ؟

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

مثل این که سوء تفاهم شده!
ویندوز چند تا توزیع داره به اسم XP ، 7‎ ، ویستا و ...
لینوکس هم چند صد تا توزیع داره به نام اوبونتو، فدورا، پارسیکس و ...
پس پارسیکس ورژن اوبونتو نیست ، پارسیکس توزیع لینوکسه. مثل اوبونتو.
این هایی که گفتم برای پارسیکس هستند. البته، اوبونتو هم بعضیاشونو داره ولی پارسیکس همه رو داره.

HOOMANKH7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از kdbwnf :
مثل این که سوء تفاهم شده!
ویندوز چند تا توزیع داره به اسم XP ، 7‎ ، ویستا و ...
لینوکس هم چند صد تا توزیع داره به نام اوبونتو، فدورا، پارسیکس و ...
پس پارسیکس ورژن اوبونتو نیست ، پارسیکس توزیع لینوکسه. مثل اوبونتو.
این هایی که گفتم برای پارسیکس هستند. البته، اوبونتو هم بعضیاشونو داره ولی پارسیکس همه رو داره.

الآن مثلا من رفتم مغازه و خواستم لینوکس بخرم !
باید بگم آقا یه لینوکسه پارکسیس به من بدین ؟ یا ورژن پارکسیس ؟ یا ...

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

اگه نمی تونید دانلود کنید ، DVD مخازن اوبونتو رو که خیلی ارزون هست از shop.sito.ir بخرید. نرم افزارها و بازی های بسیاری داخلش هستن و روی اوبونتو و پارسیکس و خیلی توزیع های دیگه نصب می شن.

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

پارکسیس چیه؟ پارسیکس درسته. یه توزیع ایرانیه. Parsix هم اسم انگلیسیشه.
مغازه فکر نکنم لینوکس داشته باشه. بهتره که اینترنتی سفارش بدید. اگر هم خواستید از مغازه بخرید ، بگید یه لینوکس پارسیکس می خوام. و تاکید کنید که آخرین ورژن پارسیکس رو بهتون بده.

HOOMANKH7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از kdbwnf :
پارکسیس چیه؟ پارسیکس درسته. یه توزیع ایرانیه. Parsix هم اسم انگلیسیشه.
مغازه فکر نکنم لینوکس داشته باشه. بهتره که اینترنتی سفارش بدید. اگر هم خواستید از مغازه بخرید ، بگید یه لینوکس پارسیکس می خوام. و تاکید کنید که آخرین ورژن پارسیکس رو بهتون بده.

ممنون.
حالا پارکسیس بهتره یا اوبنتون ؟
میدونم میگید هرکد.م جایگاه خودشو داره و از این حرفا !
ولی هتره که کدومشو بخرم ؟

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

امیدوارم گفتار شما به بدی نوشتارتون نباشه :D
اگر من بخوام این دو رو با هم مقایسه کنم ، می گم دیگه گذشته زمانی که می گفتن اوبونتو بهترین توزیع برای تازه کار هاست. البته اوبونتو پرطرفدارترین توزیع لینوکسه و نسبتا آسون هم هست. پشتیبانیش هم فوق العاده است. ولی بعد از نصب شما گاها باید codec های multimedia و فونت و زبان فارسی و چند چیز دیگه رو خودتون نصب کنید. ولی در پارسیکس همه ی این ها نصب شده و آماده استفاده هستن. این که پارسیکس توزیع خیلی خوبی برای تازه کار هاست رو نه فقط من ، بلکه کاربران اوبونتو هم تصدیق می کنن.

• لایک
امتیازات: N.M
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از kdbwnf :
امیدوارم گفتار شما به بدی نوشتارتون نباشه :D
اگر من بخوام این دو رو با هم مقایسه کنم ، می گم دیگه گذشته زمانی که می گفتن اوبونتو بهترین توزیع برای تازه کار هاست. البته اوبونتو پرطرفدارترین توزیع لینوکسه و نسبتا آسون هم هست. پشتیبانیش هم فوق العاده است. ولی بعد از نصب شما گاها باید codec های multimedia و فونت و زبان فارسی و چند چیز دیگه رو خودتون نصب کنید. ولی در پارسیکس همه ی این ها نصب شده و آماده استفاده هستن. این که پارسیکس توزیع خیلی خوبی برای تازه کار هاست رو نه فقط من ، بلکه کاربران اوبونتو هم تصدیق می کنن.

من قصد استفاده از آخرین توزیع فدورا رو دارم. حالا چند سوال مطرح میکنم :

1- آیا نسخه ای از نرم افزار های شرکت Adobe مانند سری Creative Suite 5 برای لینوکس ارائه شده ؟
2- آیا به صرفه هست من ویندوز اورجینال خودم رو پاک کنم و لینوکس بریزم؟
3- آیا لینوکس از قابلیت های Mobility center پشتیبانی میکنه ؟ (برای مدیریت انرژی لپ تاپ ها)
4- آیا یاد گرفتن استفاده از لینوکس زمان زیادی میبرد؟ چون من استفاده از ویندوز 7 رو (با جهش از ویندوز xp) در طول 1 هفته یاد گرفتم.
5- آیا از مرورگر فوق سریع Opera "اپرا" پشتیبانی میکند؟
6- آیا این سیستم عامل از قابلیت plug and play پشتیبانی میکند ؟ (شناسایی خودکار سخت افزار ها و درایور)
7- آیا open office قابلیت برابری با MS office را دارد؟
8- به نظر شما اگر موضوع امنیت اهمیت بالایی داشته باشد بهتر نیست از توزیع های یونیکسی مثل Free BSD و Open BSD استفاده کنیم؟

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

سلام.
خیلی خوش حالم که قصد دارید به دنیای نرم افزارهای آزاد و متن باز بپیوندید و با کنار گذاشتن ویندوز آزادی رو به خودتون هدیه بدید.
قبل از هر چیز در مورد توزیع فدورا باید خدمتتون عرض کنم که اگر نظر من رو جویا بشید ، فدورا برای تازه کار هایی مثل من و شما به هیچ وجه مناسب نیست. من خودم شخصا یکی دو روز با توزیع فدورا کار کردم و نتونستم دوام بیارم. بیشتر به درد حرفه ای ها می خوره.
1. متأسفانه شرکت Adobe هنوز لینوکس رو جدی نگرفته و نسخه ای از این نرم افزار برای لینوکس ارائه نکرده.
2.اگر تازه اول راه هستید به هیچ وجه توصیه نمی کنم ویندوزتون رو پاک کنید. چون مدتی طول می کشه تا با راه و چاه لینوکس آشنا بشید و تو این مدت کارتون گیر ویندوز می افته. تو این مدت می تونید ویندوز و لینوکس رو همزمان استفاده کنید.
3. در این مورد که خیلی شنیدم مصرف لینوکس خیلی پایین تره. اغلب وقتی با لینوکس با لپ تاپ کار می کنید، مصرف برق پایین تر از ویندوزه و این رو با تجربه می تونید بفهمید.
4. سوال ساده ای نیست! لینوکس چند ویژگی جالب داره : هیچ بنبستی در لینوکس وجود نداره ، در لینوکس همیشه باید منتظر کشف چیز های جدید باشید ، اولش کمی دردسر داره ولی بعدش لذت بخش می شه و ... به نظر من شما خودتون باید وارد دنیای لینوکس بشید. بعد می فهمید چقدر براتون طول می کشه. برای من که خیلی طول نکشید. شاید سه چهار روز. البته اگر سوال یا مشکل داشتید ، فروم های لینوکس ، جستجو گر گوگل و کانال های چت IRC به شما کمک می کنن.
5. بسیاری از توزیع های لینوکس به صورت پیش فرض مرورگر فایرفاکس رو نصب شده دارند. ولی شما نه تنها می تونید از مرورگر فوق سریع اوپرا استفاده کنید ، بلکه از مرورگر فوق فوق سریع کروم هم می تونید استفاده کنید.
6. لینوکس به این ویژگی معروفه! مگر در مورد سخت افزارهای کم یاب مثل مودم های دایال آپ یا کارت های گرافیک متفرقه که باید درایورشون رو دانلود کنید.
7. در بعضی موارد بله. مثلا Excel در MS office از معادل خودش در اوپن آفیس ضعیف تره. ولی گاهی مواقع MS office بهتره. ولی در کل من متن باز و آزاد بودن و پیش رفت سریع OO رو دوست دارم و برای همین اون رو به MS office ترجیح می دم.
8. من خودم از BSD استفاده نکردم و نظری هم در مورد استفاده از اون ندارم. ولی من توزیع های لینوکس رو ترجیح می دم. چون موضوع امنیت فکر نمی کنم دیگه انقدر اهمیت داشته باشه. خصوصا برای کاربران خانگی.

SeMeKh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
من و المپیاد؟

به نقل از H O S E I N :
8- به نظر شما اگر موضوع امنیت اهمیت بالایی داشته باشد بهتر نیست از توزیع های یونیکسی مثل Free BSD و Open BSD استفاده کنیم؟
من اول می‌خواستم بگم نه، همچین چیزی نیست. اما وقتی سرچ زدم به این نتیجه رسیدم که به نظر می‌رسه واقعا اینطور هست. اما برای چه کاربری و برای چه استفاده‌ای؟ به نظر می‌رسه برای desktop معمولی، لینوکس گزینه‌ی بهتریه. نه به خاطر اینکه امن‌تره، بلکه به خاطر اینکه همه چیز امنیت محض نیست. مثلا اینکه می‌گن BSD امن‌تر از لینوکس هست، به نکات خیلی ریزی اشاره می‌کنه که واقعا برای کاربر معمولی قابل صرف نظر کردنه. اما از طرف مقابل لینوکس خیلی برتری‌ها نسبت به خانواده‌ی BSD داری.

متنی که اول نوشته بودم: از لحاظ امنیتی بعید می‌دونم خانواده‌ی BSD برتری خاصی نسبت به خانواده‌ی لینوکس داشته باشه. خیلی بعیده که نیازهای امنیتی یک نفر بتونه از حد SELinux بالاتر بره (که مسلما چیزی نیست که هر کسی بهش نیاز داشته باشه) شاید یه شاهد برای این قضیه هم port کردن SELinux به FreeBSD باشه. (ر.ک. http://en.wikipedia.org/wiki/FreeBSD#Security)

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

ببين شما تصور كن يكي مثل من ميخواد هرجور شده لينوكسي بشه اما هرچي فكر ميكنم كلي مشكل جلومه
اول از همه اينكه گيريم اوبونتو رو نصب كردم ، بعدش چيكار كنم ؟؟؟
دوم مودمم درايور لينوكس نداره :((
بقيشم كه زيادن بعدا ميگم :D

تورو خدا بگين مني كه تازه دارم لينوكسي ميشم بعد از نصب چيكار بايد بكنم و مشكل مودم يو اس بي رو چجوري حل كنم ؟؟؟؟؟؟؟؟

khoshi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی3
شهر
تهران
مدال المپیاد
تلاش!

به نقل از Dr.Eniac :
ببين شما تصور كن يكي مثل من ميخواد هرجور شده لينوكسي بشه اما هرچي فكر ميكنم كلي مشكل جلومه
اول از همه اينكه گيريم اوبونتو رو نصب كردم ، بعدش چيكار كنم ؟؟؟
دوم مودمم درايور لينوكس نداره :((
بقيشم كه زيادن بعدا ميگم :D

تورو خدا بگين مني كه تازه دارم لينوكسي ميشم بعد از نصب چيكار بايد بكنم و مشكل مودم يو اس بي رو چجوري حل كنم ؟؟؟؟؟؟؟؟

بالا