• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث در مورد یه پدیده ی جالب که پیدا نشده !

• شروع کننده موضوع

Sina SSh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ماندگار البرز تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
نظریه اعداد و ترکیبات با اینکه تجربی ام
سلام

شاید این موضوع یکم اسمش خوب نبود ولی به هر حال چند وقته که یه موضوع ذهنمو زیاد درگیر خودش کرده .(قدیم یکی از آرزو هام بود.)

خوب بگذریم

شما می دونید که تبدیل انرژی به ماده و برعکس ماده به انرژی امکان پذیر هست. (حتی میتونم الان بگم با دانش امروز که اصلا هیچ واکنشی توی زمین از قانون پایستگی جرم به هیچ عنوان پیروی نمی کنن!!!)

خوب فعلا همین تایید بشه بعدش بقیه رو توضیح میدم :-".

در مورد همین بالایی کسی سوالی داره بگه تا توضیح بدم و بعدش بریم سر مورد بعدی :-" :-" .

این نظریه ای که می خوام تو آینده اینجا بگم رو تا حالا از کسی نشنیدم که گفته باشه و فقط در حد اطلاعات و فکر خودم هست B-) .
(زیاد جدی نگیریدش اگه آخرش به نتیجه نرسید :D)

خوب اونایی که می تونن این بحث رو با من ادامه بدن اعلام آمادگی بکنن :-[.

× ویرایش : استفاده از علائم نگارشی اضافه ممنوع !

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی
پاسخ : بحث در مورد یه پدیده ی جالب که پیدا نشده !!

تبديل ماده به انرژي ممكنه ولي انرژي به ماده نه :D

اگه بشر ميتونست انرژي رو ماده كنه كه وضعمون اين نبود :D

• شروع کننده موضوع

Sina SSh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ماندگار البرز تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

من که نگفتم بشر تونسته به تکنولوژیش دست پیدا کنه !! :)

ولی این کار توی هر لحظه انجام میشه .

اینا رو که گفتم ازشون مطمین هستم . دلیلم خواستید میگم.(نرید سر امتحان بنویسید چون شاید معلمتون ندونه و ازتون نمره کم بکنه :D )

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از Sina SSh :
من که نگفتم بشر تونسته به تکنولوژیش دست پیدا کنه !! :)

ولی این کار توی هر لحظه انجام میشه .

اینا رو که گفتم ازشون مطمین هستم . دلیلم خواستید میگم.(نرید سر امتحان بنویسید چون شاید معلمتون ندونه و ازتون نمره کم بکنه :D )

اصلا منظورتو نميفهمم
يعني چي ميشه ؟؟
يه مثال برا تبديل انرژي به ماده بگو (;

• شروع کننده موضوع

Sina SSh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ماندگار البرز تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

بازم میگم این حرفامو که از معلممون یاد گرفتم یه وقت تو امتحانا ننویسیدا !!

با توجه به پست اولم و جمله ای که داخل پرانتز نوشتم :
حتی میتونم الان بگم با دانش امروز که اصلا هیچ واکنشی توی زمین از قانون پایستگی جرم به هیچ عنوان پیروی نمی کنن!!!

شما می دونید دلیل زین کردن این حرف چیه ؟!

طبق گفته ی معلممون(نمیدونم مدرکش چیه ولی خیلی حالیشه :D) :
وقتی دو اتم با یکدیگر پیوند می خورن و بینشون پیوند ایجاد میشه کمی از جرم ذره به انرژی تبدیل میشه و هرچی این پیوند محکم تر باشه انرژی بیشتری آزاد میکنه و هنگام باز شدن این پیوند ها هم مقداری انرژی به جرم تبدیل میشه و این مقدار جرم تبدیلی خیلی خیلی کم هست. و هنگام باز شدن این پیوند ها مقداری انرژی از محیط میگیرن و به جرم خوشون تبدیل می کنن .

حالا با این توضیحات فهمیدی ؟ هر جاش مبهم بود بگو (;.

به جز شما کسی دیگه نمی خواد این بحث رو با ما ادامه بده ؟؟! بحث جالبیه ها . آخرش اگه فکرم درست باشه یه نظریه جالب توی دنیا میشه :D.

اعلام آمادگی کنید تا بدونم ارزش داره یا نه که اینجا مطرح کنم. (یه پست بزنید و بگید هستم :D)

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

ببين مشكل من اونجاييه كه ميگي وقتي باز ميشن انرژيشون تبديل به جرم ميشه ، ميگم همچين چيزي اثبات نشده و وجود نداره

( تنها چيزي كه در اين باره خوندم رو انشتين گفته ، زماني كه به يه جسم انرژي بديم سرعتش افزايش پيدا ميكنه و تا اون حدي ميرسه كه ديگه سرعتش افزوده نميشه بلكه به جرمش افزوده ميشه ولي وقتي وايسته جرمش همون جرم قبلي ميشه.....)

• شروع کننده موضوع

Sina SSh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ماندگار البرز تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
پاسخ : بحث در مورد یه پدیده ی جالب که پیدا نشد&#160

سلام

به نقل از Dr.Eniac :
ببين مشكل من اونجاييه كه ميگي وقتي باز ميشن انرژيشون تبديل به جرم ميشه ، ميگم همچين چيزي اثبات نشده و وجود نداره
این چیزی که شما میگید با دانش 10 سال پیش هست ولی امروزه به این نکته دست یافته اند که در هر واکنشی تبدیل جرم به انرژی و برعکس صورت میگیره ! ???

اون چیزی هم که انیشتین اثبات کرده بوده درست هست ولی به نکته ی جالب و جدیدی هم دست پیدا کردن :

انیشتین میگه وقتی شما (منظورم جسم هست :D) سرعتت به نهایت برسه هر چی بیشتر انرژی بگیری به جرمت اضافه میشه .

حالا جدیدا (نه زیاد جدید) به این نکته دست پیدا کردن که وقتی جسم از حالت عادی شروع به حرکت میکنه جرمش افزایش پیدا میکنه !!

این چیزی که گفتم هرچی اتم ها به یکدیگر محکم تر چسپیده باشن (پیوندشون محکم تر باشه) جرمشون کمتر هست (یعنی مقداری از جرم به انرژی تبدیل شده) .

خوب وقتی جسم از حالت عادی شروع به حرکت بکنه و سرعت خودشو افزایش بده به طور طبیعی انرژی جنبشی اش افزایش پیدا می کنه و در نتیجه اتم های ملکول ها کمی (خیلی خیلی کم) از هم دور تر میشن و اون محکمی پیوند حالت معمولی رو ندارن بنابراین وقتی از هم کمی فاصله میگیرن مقداری از انرژی به جرم تبدیل میشه و این همون حرفی هست که یه جورایی انیشتین گفته !!

خوب امیدوارم تونسته باشم منظورمو خوب منتقل کرده باشم (;. همین سه نفر هم برای ادامه ی بحث کافیه .(خودم گفتم اگه دو نفر هم اومدن شروع میکنم :D)

به نقل از کلــــــــــــــوز :
( به جونه شما اگه این اسپم مسپم باشه ها :-" )
حق دارید . اگه معلم منم بیاد وقت مردم رو الکی بگیره خودم حالشو میگیرم :D :-[.

خوب ببینید اگه یه روز نتونستم بیام فکر نکنید فرار کردم و فقط اومده بودم شما رو گمراه کنم و ... :D چون این هفته و هفته ی بعدی امتحان بین 12 تا کلاس پایه دوم برگزار میشه به صورت هماهنگ شاید کمتر بیام ولی این به معنی ادامه ندادن نیست !! (سعی می کنم روزی حداقل یه بار رو بیام (; )

کلا اگه مشکلی نیست بگید تا برم سر موضوع بعدی و کم کم به رسیدن به اون نظریه نزدیک بشیم :D.

• شروع کننده موضوع

Sina SSh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ماندگار البرز تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

خوب اگه دوستان مشکلی ندارن من برم سر موضوع بعدی :).

راستی این چیزایی که اینجا میگم رو برید از معلم فیزیک یا شیمی بپرسید و اگه غلط بود من اشتباهمو بفهمم (;.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

نسبتا حله

برو جلو مطلبو

• لایک
امتیازات: elahe

elahe

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
بندرعباس

میشه اصل مطلب رو بگید؟!

• شروع کننده موضوع

Sina SSh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ماندگار البرز تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

خوب .

ببخشید یکم دیر شد (الانم تازه رسیدم خونه و دارم میمیرم :D)

خوب دوستان که در مورد مطلبی که گفتم مشکلی نداشتن پس میریم سر مطلب بعدی :

من کاری به دین و اعتقاد و این جور چیزا ندارم . (توی این بحث میگم ولی در کل نمیشه از دین گذشت :D)

شما قبول دارید که توی این دنیا همه چیز مادی هست ؟

امروزه حتی به این پی برده اند که نور که از فوتون ها ساخته شده است دارای جرم خاصی هست پس یعنی یه چیز مادی !

خوب وقتی نور جرم داشته باشه ، نورم قسمتی از امواج الکترومغناطیسی هست و نتیجه میگیریم همه ی امواج هم جرم دارن و در نتیجه یه چیز مادی هستن .

یه مثال جالب تر هم بگم شاید بهتر درک کنید :

این یکی رو خودم جدیدا شنیدم و برام جالب بود . توی یه میدان مغناطیسی (فرقی نداره میدان کجا باشه . میتونه دور اتم باشه یا دور یه آهنربا :D) جدیدا محققان به این نتیجه رسیدن که اون میدانی که در اطراف یه جسم تشکیل میشه هم دارای جرم هست !! این یعنی حتی اون میدان هم جرم داره !

چی ؟! جالب نیود ؟ خیلی بی ذوقید اگه براتون جالب نبود :-<.

میشه اصل مطلب رو بگید؟!
نه ! :D (; اخه یه دفعه که نمیشه برم سر اصل مطلب . باید یکم توضیح بدم و مغزارو شستشو بدم بعدش برم سر اصل مطلب :D.

اگه نگران سابقه ام هستید می تونید منو اینجا ها ببینید که بفهمید سر کار نذاشتم :-":
http://www.barnamenevis.org/forum/member.php?u=70861
اینم سایتمه :
http://programming.ramiz.ir

آخیششش این بارم بعد از 5 دقیقه نوشتن تموم شد :D

closeman

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
مشهد
دانشگاه
ازاد:-&quot;&quot;
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

خیلی جالب بود...خب از اینایی که لطف کردین 5 دقیقه تایپ کردین هدفتون چی بوده و می خواین به چه نتیجه ای برسین؟ :)

• شروع کننده موضوع

Sina SSh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ماندگار البرز تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

از اینایی که 5 دقیقه تایپ کردین هدفتون چی بوده و می خواین به چه نتیجه ای برسین؟ :)
شاید 5 دقیقه تایپ می کردم ولی قبلا بیشتر از چند ساعت رو هر کدوم فکر کردم :D (;. فقط یه کم سرعت تایپم زیاده :-".

خوب حالا چون دوستان خیلی اصرار می کنن ، به خاطر شما هم شده میگم :-": می خواستم قبل از اینکه اینا رو بگم یه توضیحاتی درباره ی مغز و نحوه ی ذخیره سازی اطلاعات و .. بدم ولی خوب حالا یه دفعه میگم و بعدش اگه بشه بحث می کنیم :

خوب من بالا دو تا قانون رو گفتم : 1.تبدیل همواره انرژی به ماده و ماده به انرژی 2.هیچ چیزی در این دنیا وجود نداره مگر اینکه مادی باشه و جرم داشته باشه

تا حالا به این فکر کردید که مغزتون چطوری اطلاعات رو ذخیره می کنه ؟! این کار شدنی نیست مگر اینکه به صورت کد گذاری شده (مثل همون قضیه ی 0 و 1) یا کدگذاری نشده در محل های خاصی از مغز ذخیره بشه . و این ذخیره سازی حتما با ساخت ذره ها امکان پذیر هست.

خوب این ذخیره سازی حتما با افزایش جرم مغز همراه هست . یعنی میشه گفت از میان مغز دو فرد هم سن ، مغز کسی سنگین تر هست که اطلاعات بیشتری تو خودش جا داده !! :-"

این یه نتیجه گیری ساده بود .(شاید بگید سر کار بودید تو این مدت :D ولی نه ادامه داره)

من یه مقداری اطلاعات از اینکه چگونه مغز ما چیزهایی رو به خاطر می سپارن به دست آوردم :

طبق نظریه ی برخی دانشمندان این ذرات باید در غشای سلول های عصبی ذخیره بشن . پس در نتیجه می شه به این ذرات دسترسی پیدا کرد . پس در آینده نه چندان دور باید منتظر این باشیم که بشه افکار یه نفر رو بگیرن و بریزن تو مغز یکی دیگه !!

مطالب زیادی در این باره توی اینترنت پیدا نکردم (همشون یه چیزو نوشتن) .

اگه کسی اطلاعات بیشتری داره بگه .

بد شد #-o می خواستم بهتر از اینا توضیح بدم و بهتر به نتیجه برسم . :(

نظرتونم بگید . خوشحال میشم (;/

fateme73

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
دارم واسه المپیاد شیمی میخونم.

خب اینی که میگی هم جالبه ولی باید یه مقدار بیشتر بهش فکر کرد.
خب باید بگی منظورت از همه چیز چی هست؟
ولی خب در این حد هم جالبه.ذهنمو مشغول کرد... :-?

closeman

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
مشهد
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

به!ادم این چیزا رو می خونه خوش حال می شه ها! :D
با این چیزایی که شما گفتین کلی چیزا دچار تنقاص می شه...
مثلا کسی که از اطلاعاتی که در مغزش ذخیره کرده پس باید بگیم از جرم اون اطلاعاتی که تو ذهنشه کم می شه و اگه یکی هر روز از اون اطلاعات استفاده کنه که اینجوری جرم مغز رو به کاهش می ره که!
نه؟ :-?

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به!ادم این چیزا رو می خونه خوش حال می شه ها! :D
با این چیزایی که شما گفتین کلی چیزا دچار تنقاص می شه...
مثلا کسی که از اطلاعاتی که در مغزش ذخیره کرده پس باید بگیم از جرم اون اطلاعاتی که تو ذهنشه کم می شه و اگه یکی هر روز از اون اطلاعات استفاده کنه که اینجوری جرم مغز رو به کاهش می ره که!
نه؟ :-?
فکر نکنم
این جرم بنده خدا شاید شبیه کاتالیزورا هزار بار مصرف باشن :D

closeman

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
مشهد
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

به نقل از Captain. Pisko :
فکر نکنم
این جرم بنده خدا شاید شبیه کاتالیزورا هزار بار مصرف باشن :D
اخه وقتی اینجوری نوشتن که اگه چیزی تشریف فرما بشه تو حافظمون بر جرم عقلمون افزوده می شه پس وقتی بخوایم ازش استفاده کنیم باید از جرمش کم شه! الان که می بینم ، می بینم یکم درست نگفتم :-" شما بحثتونو ادامه بدین...خودم متوجه اشتباهم شدم :D

bmsn73

کاربر حرفه‌ای

به نقل از Sina SSh :
بازم میگم این حرفامو که از معلممون یاد گرفتم یه وقت تو امتحانا ننویسیدا !!

با توجه به پست اولم و جمله ای که داخل پرانتز نوشتم :
شما می دونید دلیل زین کردن این حرف چیه ؟!

طبق گفته ی معلممون(نمیدونم مدرکش چیه ولی خیلی حالیشه :D) :
وقتی دو اتم با یکدیگر پیوند می خورن و بینشون پیوند ایجاد میشه کمی از جرم ذره به انرژی تبدیل میشه و هرچی این پیوند محکم تر باشه انرژی بیشتری آزاد میکنه و هنگام باز شدن این پیوند ها هم مقداری انرژی به جرم تبدیل میشه و این مقدار جرم تبدیلی خیلی خیلی کم هست. و هنگام باز شدن این پیوند ها مقداری انرژی از محیط میگیرن و به جرم خوشون تبدیل می کنن .

حالا با این توضیحات فهمیدی ؟ هر جاش مبهم بود بگو (;.

به جز شما کسی دیگه نمی خواد این بحث رو با ما ادامه بده ؟؟! بحث جالبیه ها . آخرش اگه فکرم درست باشه یه نظریه جالب توی دنیا میشه :D.

اعلام آمادگی کنید تا بدونم ارزش داره یا نه که اینجا مطرح کنم. (یه پست بزنید و بگید هستم :D)

تو این مورد می تونم بگم که معلمتون اشتباهی از نوع فیزیک کلاسیک مرتکب شده!! توی مقیاس الکترون (پیوندهای شیمیایی همش مربوط به الکترونه) جرم و انرژی هم ارزند!! (مثل کار و گرما که قبلاً فک می کردن فرق می کنه... ولی الآن می دونن دوتاش انرژیه) و یه ضزیب تبدیل هم برای معادلسازی جرم و انرژی داریم که برابر ثابت پلانک تقسیم بر سرعت در طول موجشه)

بعبارتی دیگه، این غلطه که بگیم تو الکترون جرم به انرژی تبدیل میشه... درستش اینه که بگیم جرم همون انرژیه و انرژی همون جرمه!! جرم خیلی چگالتر از انرژیه...

در مورد این که اطلاعات روی مغز ذخیره میشن، جرمش زیاد میشه نمی دونم... ولی فرضاً که زیاد بشه... دلیل نمی شه که این افزایش جرم اثر کاهش انرژی تو یه نقطه دیگس!! شاید گوش ما با شنیدن اطلاعات، و پس از پردازششون توسط مغز، به یه هورمون تو بدنمون دستور صادر میشه که یه جرمی رو کدگذاری شده به مغز اضافه کنه... این جرم از همون هورمون کم میشه!!

آرمین نشاطیان ۲

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
2006
میشه بگی اون ماده حاوی اطلاعات چیه؟

بالا