• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گربه ی شرودینگر

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک دانش اموزی/طلای استانی.نقره کشوری
این ازمایش بیشتر برای نشان دادن احتمالات وجود جهان قبل بیگ بنگ ما از بیرون جعبه نمی تونیم اطلاعی درباره قبل بیگ بنگ به دست بیاریم مگر با احتمال
کاملا درسته.

فقط لطفا سعی کنید مطالب رو خیلی سطح پایین تر بگین.مثلا همین وادوسی کوانتومی رو میتونستید ساذه تر بگید.خوب بعضی ها نممیگیرن دیگه.
موفق باشید"

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
کاملا درسته.

قثط لطفا سعی کنید مطالب رو خیلی سطح پایین تر بگین.مثلا همین وادوسی کوانتومی رو میتونستید ساذه تر بگید.خوب بعضی ها نممیگیرن دیگه.
موفق باشید"

حتما:-":-":-?

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
اصن با انجام این آزمایش می خواستن به چی برسن؟؟؟

این ازمایش بیشتر برای نشان دادن احتمالات وجود جهان قبل بیگ بنگ ما از بیرون جعبه نمی تونیم اطلاعی درباره قبل بیگ بنگ به دست بیاریم مگر با احتمال

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
نشون دادن احمقانه و بی معنی بودن تفسیر کپنهاگی از کوانتوم

1-بله ولی تفسیر کپنهاگی در چنین جمعی که چندان فیزیک نخواندن هم نباید مطرح کرد

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
1-بله ولی تفسیر کپنهاگی در چنین جمعی که چندان فیزیک نخواندن هم نباید مطرح کرد
مسائل معروف کوانتوم، بدون یک فهم حداقلی از تفسیر کپنهاگ، قابل توضیح نیستن. گربه شرودینگر هم به همین ترتیب. اصلا خودِ شرودینگر هیچ اعتقادی به پیامد عجیب این آزمایش نداشت، بلکه میخواست نشانی باشه برای عقلانی نبودن تفسیر کپنهاگی(حتی اینو اولین بار تو نامه ای برای اینشتین مطرح کرد، که هردو مخالف این تفسیر بودن).
کسی که این رو نمیدونه، یا باید بره یه مطالعه جزئی دربارش داشته باشه، یا تاپیک بزنه. اما بدون این، غیر قابل توضیح و بی معنیه. اصلا گربه شرودینگر یه آزمایش واقعی نیست که یک گربه رو بذارن تو جعبه رادیواکتیویته، یه آزمایش فکریه برای پیامدهای تفسیر کپنهاگی(که البته نیلز بور به عنوان مدافع این تفسیر، جواب ساده ای براش داشت). هیچ ربطی به بیگ بنگ و کیهان شناسی نداره!

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
به قبل بیگ وبنگ واحتمال بودن حیات است.
گربه شرودینگر، صرفا یه مسئله در حوزه مکانیک کوانتومیه. ارتباطی به بیگ بنگ و قبل از اون نداره. هدف این آزمایش ذهنی، ربطی به بیگ بنگ نداره. اصلا بیگ بنگ هنوز تو زمان شرودینگر ثابت نشده بود که بخواد چیزی دربارش بگه! این مسئله، درباره مکانیک کوانتوم(حوزه ریز) و تفسیر درست از نتایج این حوزه ست، که با توجه به تفاسیر مختلف جاری در کوانتوم، پاسخ های متفاوتی هم بهش داده شده: تئوری تخریب ذهنی(که از همون تفسیر کپنهاگ میاد. این موضوع که گربه قبل از باز کردن در جعبه، تو حالت قطعی مرده یا زنده قرار گرفته. چون مثل اینه که محیط و گربه، خودِ گربه رو مشاهده کرده و وضعیتشو قطعی کرده)، چندجهانی(اینکه گربه در یک جهان زنده ست و در جهان دیگه مرده. هر احتمال، مثل یه شاخه عمل میکنه برای یک جهان جدید و موازی) و...

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
جهان های موازی مربوظ به نظریه رسمان وابر گرانش کوانتومی
این ازمایش اصل بر هم نهی کوانتومی را اثبات وایجاد کرد که ما با همون اصل میاییم در حوزه جهان های قبل بیگ بنگ صحبت میکنیم.
اروین شرودینگر خاطر نشان می کند، وجود اصل بر هم نهی از لحاظ ریاضی ضروری است

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
جهان های موازی مربوظ به نظریه رسمان وابر گرانش کوانتومی
تئوری هایی که منجر به چندجهانی بشن متنوعن. یکیشون همیناییه که گفتید
اما تفسیر چندجهانی از مکانیک کوانتوم(بدون رجوع به نظریه ریسمان و چیزهای از این قبیل) اولین بار توسط هیو اورت ارائه شد، که یکی از پاسخ های محتمل به گربه شرودینگر و سایر مشکلات مکانیک کوانتومه. تفسیریه که با تفسیر کپنهاگی رقابت میکنه
این ازمایش اصل بر هم نهی کوانتومی را اثبات وایجاد کرد که ما با همون اصل میاییم در حوزه جهان های قبل بیگ بنگ صحبت میکنیم.
اینکه ما "بعدا" چه استفاده هایی از یک اصل بکنیم، طبیعتا به این معنا نیست که اون اصل از همون ابتدا، به عنوان پاسخی به اون مسئله ارائه شد. همونطور که هدف نیوتون از قوانینش، ساخت موشک نبود و از چنین چیزی خبر نداشت. فارغ از تفاسیر و کاربردهایی که میشه از معمای گربه شرودینگر کرد، این مسئله در ابتدا به عنوان ردیه ای بر تفسیر کپنهاگی ارائه شد.

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
بله سخن شما درست و به جا است

iparvai

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
من این نظریه رو میفهمما، ولی قانع نمیشم، مثلا اینکه میگه تا وقتی داخل جعبه رو ندیدیم، هم یک گربه مرده در ان وجود دارد هم یک گربه زنده، این بنظرم اشتباس چون اون گربه اون تو یا مرده یا زندس، چه ما ببینیمش چه نبینیم فقط یکی از این دو حالت و داره نه هر دورو، چرا فهمیدن ما راجب حیات گربه باید رو مرگ یا زندگی گربه تاثیر بزاره
=( در هر صورت گربه یا مرده یا زندس نمیشه بین این دو فعل "و" گذاشت .

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
عه این تاپیکه :-"

چه جالب، هنوزم نتونستم درست درکش کنم :))

من از دوسال پیش ک اینجا رو خوندم تا الان نفهمیدم واقعا چجوری میشه بگیم گربه هم زنده‌ست هم مرده. واقعا معنی نداره -___- یا زنده‌ست یا مرده دیگه، حالا اینکه ما نمیدونیم کدومشه ربطی به چیزی که واقعا اتفاق افتاده نداره. توی اون جعبه یکی از حالت های مرده یا زنده وجود دارن و ما نمیدونیم کدوم.

بذارین اینجوری بگم که حرفم واضح تر شه: فرض کنین یه نفر تو اون جعبه پیش گربه باشه اما بدونیم که اون شخص امکان نداره بمیره و همیشه زنده‌ست و میبینه. خب تمام مدتی که ما هنوز جعبه رو باز نکردیم و نمیدونیم گربه زنده‌ست یا نه، اون شخص توی جعبه است و میدونه گربه زنده‌ست یا مرده! یعنی تکلیف برای اون مشخصه. اگه از اون بپرسن گربه چه بلایی سرش اومده، یه جواب واحد میده. اما اگه از ما بپرسن خب ما نمیدونیم و میگیم یا مرده یا زنده است. ولی نمیتونیم بگیم هم مرده هم زنده است که =| یکیشونه! اون شخصی که تو جعبه بوده هم شاهده حتی =| حالا دقیقا چه اصراریه بگیم هم مرده هم زنده است؟=|
من این نظریه رو میفهمما، ولی قانع نمیشم، مثلا اینکه میگه تا وقتی داخل جعبه رو ندیدیم، هم یک گربه مرده در ان وجود دارد هم یک گربه زنده، این بنظرم اشتباس چون اون گربه اون تو یا مرده یا زندس، چه ما ببینیمش چه نبینیم فقط یکی از این دو حالت و داره نه هر دورو، چرا فهمیدن ما راجب حیات گربه باید رو مرگ یا زندگی گربه تاثیر بزاره
=( در هر صورت گربه یا مرده یا زندس نمیشه بین این دو فعل "و" گذاشت .
بحث اینجاست ک شما دوستان میگید : “ ما” نمیدونم یا میدونیم گربه زندست یا نیست
ولی این طرح سوال برای “ما” نیست ... برای فیزیک کوانتومه...
در واقع میگه “ما طبق نظریه کوانتوم چی میگیم؟”
ن طبق نظر و استنباطای دیگ خودمون...
در واقع بهتره اینطور بگم ک میگه:
فیزیک کوانتوم چطور این موضوع رو جواب میده؟

iparvai

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
جواب
بحث اینجاست ک شما دوستان میگید : “ ما” نمیدونم یا میدونیم گربه زندست یا نیست
ولی این طرح سوال برای “ما” نیست ... برای فیزیک کوانتومه...
در واقع میگه “ما طبق نظریه کوانتوم چی میگیم؟”
ن طبق نظر و استنباطای دیگ خودمون...
در واقع بهتره اینطور بگم ک میگه:
فیزیک کوانتوم چطور این موضوع رو جواب میده؟
جوابتون قانع کننده نبود برام، یجور دیگه براتون توضیح میدم، ببینید این گربه اگه قرار باشه بمیره در لحظه، یا در صدم ثانیه میمیره، هیچ حالت بینی وجود نداره که گفته بشه گربه در یک لحظه یا در یک صدم لحظه در حالت بین بوده ینی بین مرگ و زندگی بوده، حالا اگه مایی که نمیدونیم اون گربه زندس یا مرده طبق احتمالات میگیم گربه یا مرده، یا زندس، حالا طبق فیزیک کوانتوم یا هر چی، این قابل درک نیس که گربه هم بمیره هم زنده باشه، یا اینکه دو تا گربه در دو دنیای متفاوت باشن و وقتی ما بخایم بفهمیم قضیه رو یکی از گربه ها ناپدید شن، من تا حدودی دنیاهای موازی رو قبول دارم اما، این اثبات هیچ منطقی نداره و یه چیز تخیلیه

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
جواب
جوابتون قانع کننده نبود برام، یجور دیگه براتون توضیح میدم، ببینید این گربه اگه قرار باشه بمیره در لحظه، یا در صدم ثانیه میمیره، هیچ حالت بینی وجود نداره که گفته بشه گربه در یک لحظه یا در یک صدم لحظه در حالت بین بوده ینی بین مرگ و زندگی بوده، حالا اگه مایی که نمیدونیم اون گربه زندس یا مرده طبق احتمالات میگیم گربه یا مرده، یا زندس، حالا طبق فیزیک کوانتوم یا هر چی، این قابل درک نیس که گربه هم بمیره هم زنده باشه، یا اینکه دو تا گربه در دو دنیای متفاوت باشن و وقتی ما بخایم بفهمیم قضیه رو یکی از گربه ها ناپدید شن، من تا حدودی دنیاهای موازی رو قبول دارم اما، این اثبات هیچ منطقی نداره و یه چیز تخیلیه
بازم ک شما پیش زمینه ها ذهنی خودتون رو دخالت دادید...اونجاها از پستتون ک بولد کردم رو دقت کنید ..زمینه علمی خودتون رو میگید...
در حالی ک این ازمایش برای ب چالش کشیدن و سوال از فیزیک کوانتوم بوده... ن ذهنیت های شما...
این شما هستی ک با هزاران پیش زمینه علمی فیزیک‌کلاسیک و علوم تجربی و انسانی میگی: واقعیت ایمه ک گربه یا مرده یا زنده...
ولی کوانتوم ک این چیزا رو نمیدونه... طوری دیگ مسئله رو جواب میده
و خب بله..جواب شما صحیحه... و‌کوانتوم نتونسته اینو جواب بده ..اصلا بخاطر همین ب چالش کشیده شده دیگ

خب... فیزیک کوانتوم رو چه حساب و به چه دلیل میگه گربه هم زنده‌ست هم مرده؟
رو حساب مبانی کوانتومی و فیزیک نوین ک روش پایه گذاری شده :D..

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
|:
منظورم اینه که به هرحال فیزیک کوانتوم ، نوین یا حالا هرچی که هست، باید یه دلیلی برای این که از این آزمایش چنین نتیجه ای گرفته داشته باشه. سوالِ من اینه: "چرا میگیم گربه هم زنده‌ست هم مرده؟" یا مثلا همونطور که قبلش هم مثال زدم، اگه یه نفر دیگه همراه گربه تو جعبه باشه، برای اون فرد هم گربه درحالی که زنده‌ست مرده هم هست؟ و چرا؟ مگه گربه ی داخل جعبه با موجودات زنده‌ی دیگه که در معرض خطر مرگن، چه فرقی داره که ما میگیم هم زنده‌ست هم مرده؟
چجوری ممکنه؟ اینکه یکی هم زنده باشه هم مرده چه معنایی داره؟
اینک دقیقا طبق چه فرایند علمی بر فیزیک کوانتوم احتمالش بیان میشه رو من نمیدونم حقیقتا
ولی در مورد اینک میفرمایید اگر یکی داخل جعبه باشه... همونطور ک گفتم مهم این نیست ک ما داخلیم یا خارج جعبه...اینک اصلا جعبه بسته هست برای این طراحی شده ک در نهایت به یه تناقض در علوم نوین برسیم...و کاملا انتزاعی هست...
شما اگ داخل جعبه هم باشی... در اون لحظه ی گربه مرده یا زنده میبینی... در حالی ک فیزیک کوانتوم چیز دیگ ای رو طبق مبانی و نظرایتاش بیان میکنه...

بخام بازم ساده تر‌ بگم
“این در حقیقت تقابل شهود و تجربه واقعی با مبانی و اصول فیزیک کوانتوم هست. همین”

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
@Sayuri کاش اول خود تئوری رو بخونین
...
@iparvai خوب راستش فیزک کوانتوم دقیقا یک حالو بین رو ممکن میدونه...
یعنی تو کوانتوم مسائل صفر و یک نیست و همه چیز موج احتماله یعنی اینکه یک چیز با منطق سقراطی یا وجود داره یا نداره ولی تو کوانتوم قضایا فرق داره

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
اینک دقیقا طبق چه فرایند علمی بر فیزیک کوانتوم احتمالش بیان میشه رو من نمیدونم حقیقتا
ولی در مورد اینک میفرمایید اگر یکی داخل جعبه باشه... همونطور ک گفتم مهم این نیست ک ما داخلیم یا خارج جعبه...اینک اصلا جعبه بسته هست برای این طراحی شده ک در نهایت به یه تناقض در علوم نوین برسیم...و کاملا انتزاعی هست...
شما اگ داخل جعبه هم باشی... در اون لحظه ی گربه مرده یا زنده میبینی... در حالی ک فیزیک کوانتوم چیز دیگ ای رو طبق مبانی و نظرایتاش بیان میکنه...

بخام بازم ساده تر‌ بگم
“این در حقیقت تقابل شهود و تجربه واقعی با مبانی و اصول فیزیک کوانتوم هست. همین”

کلا فیزیک کوانتوم تئوری هاشو برپایه دو بخش از ریاضی ساخته یکیش ریاضیات متاریکس یه
و خوب این تئوری بر حسب محاسبات دقیق ریاضیه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics

خوب پس اون موقع دلیل این تئوری سوال نداره ببینید
شما یک جعبه دارید
یه گربه
یه دستگاه شامل یک نوع رادیوایزوتوپ یک چکش
دستگاه جوری تنظیم شده که ۵۰ درصد احتمال داره که رادیوایزوتوپ پخش شه و ۵۰ درصد خیر
حالا طبق نظریات کوانتوم ما یک گربه داریم که هم مرده ست هم زنده
یا یه گربه ی زنده تو این جهان و یک گربه دیگه تو جهان دیگه ( این تئوری هیچ وقت ثابت نشده)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
نمیدونم منظور سوال منو نمیفهمین یا چی.
اینی که تغریف کردین، اصل قصه است. من علتشو میخوام.
دارم میگم چرا تو فیزیک کوانتوم گربه هم زنده است هم مرده؟ چرا همچین ادعایی داریم؟
راستش هیچ کدوم از توضیحات منو قانع نکرد. چه چیزی باعث میشه چنین ادعایی داشته باشیم؟
اینجا رو سر زدی بهش قبلا؟ یه وقت های با پیش فرض غلطی پیش میریم،گ و اون پیش فرض غلط باعث میشه حتی اصل قضیه و نتیجه گیری ‍‍ش رو اشتباه بگیریم.
حتما این رو میدونی سوال هایی هستن که هنوز هیچ جوابی براشون نداریم،پارادوکس هایی مطرح میشن یا حتی نظریه هایی که باهم در تضادن، اما هنوز نتونستیم به یه جواب قطعیی برسیم. تو این سایتی که بهت معرفی کردم نمونه های خوبی هستن.
گربه ی شرودینگر رو با بیان های مختلف بخون، یوتیوب هم ویدیو های خوبی داره، در نهایت حل نشد باز هم بیا اینجا. اما اگر خودت بری دنبالش چیزهای بیشتری هم پیدا میکنی

بالا