• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آزمایش کاوندیش

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
سلام :D
کسی راجع به آزمایش کاوندیش چیزی میدونه؟ این که چه جوری G (ثابت جهانی گرانش ) رو بدست آورد؟ من گشتم ولی راجع به مراحل آزمایشش و فرمولایی که به کار برده چیزی پیدا نکردم!
× ببخشید اگه جای تاپیک درست نیست! :D

پاسخ : آزمایش کاوندیش

نجومی عزیز توی زیلیک اسمیت هست ! :D صفحه ی 115 ! :-"

به نقل از سمانه ز. :
ندارم كتابو :D

به نقل از TFire :
داری هــا ! ( مگه توی ادیب بهتون نمیگن چیزی از اون؟! )
مشخصات کامل : نجوم و اختر فیزیک مقدماتی - جلد یک - ویرایش چهارم - صفحه ی 115 ! :-" :D

به نقل از Pegior :
سلام :D
کسی راجع به آزمایش کاوندیش چیزی میدونه؟ این که چه جوری G (ثابت جهانی گرانش ) رو بدست آورد؟ من گشتم ولی راجع به مراحل آزمایشش و فرمولایی که به کار برده چیزی پیدا نکردم!
× ببخشید اگه جای تاپیک درست نیست! :D

اصلا" کاوندیش G رو بدست نیاورد. کاوندیش جرم زمین (شایدم چگالیشو) بدست آورد. توی مقالاتش و دست نوشته هاش اثری از تلاش برای محاسبه ی G دیده نمیشه. این اشتباهیه که خیلی از نویسنده ها در مورد کشف مقدار G مرتکب میشن.

• لایک
امتیازات: Pegi

به نقل از H O S E I N :
اصلا" کاوندیش G رو بدست نیاورد. کاوندیش جرم زمین (شایدم چگالیشو) بدست آورد. توی مقالاتش و دست نوشته هاش اثری از تلاش برای محاسبه ی G دیده نمیشه. این اشتباهیه که خیلی از نویسنده ها در مورد کشف مقدار G مرتکب میشن.
پس کی به دست آورده؟ :-?
تو زیلیک نوشته وان جولی جرم زمینو بدست آورد!پس اینم اشتباست؟

به نقل از سمانه ز. :
:-"
من اصلا تا به حال این کتابو نخوندم ! ( البته به جز همین صفحه ی 115 :D )
خیلی خلاصه گفته بود! معلممون گفت با جزییات بگید! جای دیگه ی کتاب بیشتر توضیح نداده؟ :D

به نقل از سمانه ز. :
داری هــا ! ( مگه توی ادیب بهتون نمیگن چیزی از اون؟! )
مشخصات کامل : نجوم و اختر فیزیک مقدماتی - جلد یک - ویرایش چهارم - صفحه ی 115 ! :-" :D
!
ندارم. من اديب نميرم. حالا گير داديا!

به نقل از H O S E I N :
کاوندیش G رو حساب کرد ، جرم رو وان جولی :D نه؟

به نقل از سمانه ز. :
کاوندیش G رو حساب کرد ، جرم رو وان جولی :D نه؟

نه ..... (;

کاوندیش چگالی این کره خاکی رو حساب کرد. G رو افراد زیادی محاسبه کردن که تا قبل از قرن 20 هیچکدوم اونقدر دقیق نبودن. همونطور که G هنوز هم خیلی دقیق نیست. خیلی دقت محاسبه اش کمه.

من كه الان كتاب ندارم چيكار كنم؟ :(

* :-"

به نقل از Pegior :
پس کی به دست آورده؟ :-?
تو زیلیک نوشته وان جولی جرم زمینو بدست آورد!پس اینم اشتباست؟
:-"
من اصلا تا به حال این کتابو نخوندم ! ( البته به جز همین صفحه ی 115 :D )
خیلی خلاصه گفته بود! معلممون گفت با جزییات بگید! جای دیگه ی کتاب بیشتر توضیح نداده؟ :D

زیلیک اشتباه کرده دیگه از اشتباه هالیدی که بدتر نیست. توی خیلی از کتاب های مکانیک پیشرفته اشاره ای به محاسبه ی G توسط کاوندیش نشده.

راسنی ویکی پدیا هم در مورد آزمایش کاوندیش توضیح داده و گفته که کاوندیش چگالی رو بدست آورده . :

http://en.wikipedia.org/wiki/Cavendish_experiment

• لایک
امتیازات: Pegi

به نقل از H O S E I N :
زیلیک اشتباه کرده دیگه از اشتباه هالیدی که بدتر نیست. توی خیلی از کتاب های مکانیک پیشرفته اشاره ای به محاسبه ی G توسط کاوندیش نشده.

راسنی ویکی پدیا هم در مورد آزمایش کاوندیش توضیح داده و گفته که کاوندیش چگالی رو بدست آورده . :

http://en.wikipedia.org/wiki/Cavendish_experiment

شما میدونید چه جوری همون افراد G رو حساب کردن؟
معلم ما گفت با اندازه گیری اختلاف بین زاویه ی بازتاب دو پرتو از یه آینه ی تختی که به یه میله ای وصل شده و ... ( بقیه شو نگفت! :D ) بدست آورد! تو ماریون یا کلپنر یا فولز ننوشته راهشو؟
× ممنون، ولی این فرمولا تو ویکی پدیا هیچ کدوم وا3 من نمیان! :D

به نقل از Pegior :
شما میدونید چه جوری همون افراد G رو حساب کردن؟
معلم ما گفت با اندازه گیری اختلاف بین زاویه ی بازتاب دو پرتو از یه آینه ی تختی که به یه میله ای وصل شده و ... ( بقیه شو نگفت! :D ) بدست آورد! تو ماریون یا کلپنر یا فولز ننوشته راهشو؟
× ممنون، ولی این فرمولا تو ویکی پدیا هیچ کدوم وا3 من نمیان! :D

فرمول هاشو کپی کنید و تک تک (یعنی هر فرمول جدا) توی textbox لینک زیر paste کنید تا تصویر فرمول رو نشون بده :

http://www.codecogs.com/latex/eqneditor.php

--------------
توی فولز اصلا" صحبت نکرده در مورد کاوندیش. توی کلپنر فقط نوشته با ترازوی پیچشی.

توی ماریون هم نوشته با دو کره و ترازوی پیچشی. ولی جالبه که تارخ آزمایش توی کلپنر و ماریون با هم 27 حدودا" 27 سال اختلاف داره.

Back
بالا