• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات فیزیک در زنگی ما

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز
سلام دوستان ...
برای پربار تر شدن انجمن فیزیک پیشنهاد می کنم از این به بعد هر روز یک سوال فیزیکی که در زندگی روزانه برایمان پیش آمده یا یک سوال جالب که آنرا در یک کتاب مشاهده کردیم ، بنویسیم تا بقیه به آن جواب بدهند .( حتما" اگر جواب را می دانند ( سوال رو از کتابی گذاشتند) بعد از یک روز جواب را بنویسید . )
توجه کنید که سوال ها ی تخصصی و فرمولیته ی فیزیک را می توانید جای دیگری بپرسید ، این جا برای اینکه فراگیر باشد ، همه سوال ها ی ساده ای که بار ها برایمان پیش آمده و پاسخی برای آنها پیدا نکرده ایم ، می نویسم . ( یا مثلا" یک سوال که به نطرمان جالب بوده و آنرا در جایی دیدیم و می خواهیم دوستانمان نیز از آن استفاده کنند . )
از توجه شما متشکرم h-:

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز
پاسخ : سوالات فیزیک در زنگی ما

خب ، اولین سوال رو خودم می گذارم : ( این سوال رو در یک کتاب مربوط به آزمایشگاه فیزیک مشاهده کردم )
به نظر شما چطور از یک لیوان آب ،آتش سوزی حاصل می شود ؟
( دوستان ، این سوال جواب های بسیار متفاوت و متمایزی دارد ، پس خواهشا" از تخیلات خود بهره بگیرید و هرچه را به ذهنتان آمد ، در صورتی که در دنیای واقعی امکان پذیر باشد ، بنویسید )
فردا یکی از جواب ها را همین جا می نویسم .

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

خب ، یکی از جواب های این سوال این است :
فرض کنید لیوان شیشه ای باشه و حالت دایره مانندی داشته باشه ، خب در این صورت مثل یک عدسی همگرا می تونه عمل کمنه و اگر مثلا" یک کاغذ هم اون اطراف باشه باعث آتش سوزی بشه !
(توجه کنید که معمولا" در چنین سوالات آزمایشگاهی ، اگر شرایط رو به ما نگفته بودند ، ما خودمان می توانیم شرایط را برای خودمان تعیین کنیم و خب بازهم پاسخ دادن به طور خیلی زیاد ، ساده میشد !

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

خب راستش می دونید ، من حالا جوابی که خودم دادم می گذارم ... ( اون موقع که داشتم این کتابو می خوندم ، هنوز عدسی ها را نخونده یودیم واسه همین یک جوابی دادم جالب بود ( در عین حال مضحک بودن!!!)
خب من گفتم اگه یه لیوان آب برای مدن زیادی یک جا قرار بگیره ، کم کم مقداری اکسیژن ازش جدا میشه ، خب حالا ما فرض می کنیم اونجا محیط خیلی هم گرم بوده (!) ( مثلا" برای اینکه یه خورده قابل درک تر باشه ، میتونیم بگیم اونجا مثلا" زیرزمین یک نانوایی یا به حرحال یه جای گرم و در بسته باشه !) حالا فرض می کنیم یک نی هم تو آب باشه ! خب در این صورت
اکسیژن + گرما + ماده ی سوختنی = آتش :D
خب راستش اون موقع بچه بودم و انتظار جواب بهتر از این نمی رفت.... گرچه الان این چیزی که نوشتم احتمال وقوعش در زندگی روزانه بسیار اندک است .
به هر حال نطر خودم بود . خب حالا اگر کسی سوالی نمی خواهد بگذارد ، شب می ریم سوال بعدی ...

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

دوستان واقعا" کسی سوالی نداره ؟ که بریم سراغ سوال بعدی ....؟ اگر همین طور پیش بره من خودم مجبور می شم همه ی سوالا و جوابشونو بذارم . ( متاسفم ، دوستانی که می گویند پست متوالی ندهید ...)

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

من داشتم یه نگا به این مساله تکمیلی‌های هالیدی مینداختم که چیزی به ذهنم رسید..

جلوی ماشین هست که سرعت رو نشون میده..اون فقط سرعت خطی‌ رو نشون میده یا اگه سرعت زاویه‌ای هم داریم میاد مجموع اینا رو نشون میده؟

اصلا کلا طرز کارش چیه..سرعت رو چطوری اندازه گیری می‌کنه؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Mozartine :
من داشتم یه نگا به این مساله تکمیلی‌های هالیدی مینداختم که چیزی به ذهنم رسید..

جلوی ماشین هست که سرعت رو نشون میده..اون فقط سرعت خطی‌ رو نشون میده یا اگه سرعت زاویه‌ای هم داریم میاد مجموع اینا رو نشون میده؟

اصلا کلا طرز کارش چیه..سرعت رو چطوری اندازه گیری می‌کنه؟

طرز کارش از طریق سرعت چرخ هاست. یه چیزی مثل چرخ دنده به یکی از محور های دوران خودرو مثل دیفرانسیل وصل میشه و سرعت زاویه ای رو اندازه میگیره و در شعاع چرخ ضرب میشه.

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

پس یعنی‌ وقتی‌ هم
gif.latex
افزایش پیدا می‌کنه و هم
gif.latex
این برایندو نشون میده دیگه؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

متوجه نشدم چی گفتید

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

منظورم اینه که اگه هم سرعت زاویه‌ای داشته باشیم و هم خطی‌ ،سرعتی که نشون میده مجموع این سرعت هاست؟

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

ببخشيد خودم رو مي چپونم توي بحث!!
اگه مثلا ماشين توي يه مسير دايره اي حركت كنه، سرعت سنج در هر لحظه اندازه ي سرعت خطي رو نشون ميده. اين البته در صورتيه كه شرط غلتش درباره ي چرخ ها برقرار باشه. چون همون طور كه حسين گفت، اين سرعت از سرعت زاويه ايه چرخ هر به دست مياد. حالا اگه چرخ ها ليز بخورن روي زمين، ديگه عددي كه سرعت سنج نشون ميده درست نيست.
لاتكس ندارم كه بنويسم:
اندازه ي سرعت خطي به توان دو=(آر دات) به توان دو+ (آر*تتا دات) به توان دو

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

gif.latex

آهان دقیقا همینو می‌خواستم بدونم.مرسی‌

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام

سلام ببخشید من توی یکی از مراحل ساخت یه دستگاه -بخار آب سرد احتیاج دارم
سوال من اینه که از راه امواج یا از هر راه دیگه ای چطور میتونم بخار سرد داشته باشم؟
در ضمن من یه دستگاه بخور اب سرد دارم که با امواج کار میکنه شیوه کارشو کسی میدونه که من بازسازیش کنم؟
مرسی

بالا