دلسوزی یا گداپروری؟

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع

به گداهایی تو خیابونا کمک میکنین؟

• بله ، کمک مادی

رای‌ها: 9 28.1%
  • بله ، کمک غیر مادی

رای‌ها: 1 3.1%
  • بله ، هم مادی هم غیر مادی

رای‌ها: 1 3.1%
  • خیر

رای‌ها: 21 65.6%

• رای‌دهندگان
    32

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : عیدی و انعام.سنت حسنه یا گداپروری؟

گداپروري زمانيه كه به يه نفر كه هيچ كاري رو انجام نداده بياي پول بدي
پس نميشه گفت انعام يه جور گداپروريه
در مورد عيدي هم به نظر من نميتونيم بگيم چون با عيدي انتظارات بالا ميره پس عيدي هم يه جور گداپروريه.به نظر من اين استدلال درستي نيست!
همون طور كه بچه ها گفتن عيدي درواقع يه نوع لطف هست و محبت شخص رو ميرسونه

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مشغول به ریاضی به شد!:دی
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه
قطعا یه چیزی مربوط به ریاضی

به نقل از ROzhiN :
با عیدی موافقم و با انعام مخالف.
عیدی خوبه، اما لزوما نباید پول باشه. مثلا میتونه کتاب یا همچین چیزی باشه.
آخه ببین،مثلن آدم به رفتگر عیدی میده،اون رفتگرم قطعن به پول خیلی بیشتر از کتاب یا هرچیز دیگه احتیاج داره.توی یه دنیای خیالی یا ایده آل که زندگی نمیکنیم!تو اگه امسال عید بشه و به جای پول به رفتگر محلتون یه کتاب بدی به نظرت با چه عکس العملی روبه رو میشی؟؟

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از روژین :
آخه ببین،مثلن آدم به رفتگر عیدی میده،اون رفتگرم قطعن به پول خیلی بیشتر از کتاب یا هرچیز دیگه احتیاج داره.توی یه دنیای خیالی یا ایده آل که زندگی نمیکنیم!تو اگه امسال عید بشه و به جای پول به رفتگر محلتون یه کتاب بدی به نظرت با چه عکس العملی روبه رو میشی؟؟

منظورم عیدی به رفتگر نبود. عیدی تو خانواده و دوستان و اینا.

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر منم انعام فقط وقتی خیلی خوبه که طرف کارشو به بهترین نحو انجام بده...البته گاهی مثلن توی رستوران یا همین رفتگرا کسایی هستن که احساس میکنیم به پول نیاز دارن و این عیدی یا انعامو به عنوان یه جور کمک میدیم...
مخصوصا در مورد عیدی این مورد کمک خیلی مهمه چون تو عید از یه طرف مهمونیو اینا هس از یه طرف همه چی گرونتر و بعضیا واقعن به کمک نیاز دارن...
انعام هم شنیده بودم که بیشتر رسم غربی هس و توی کشورایی مث ژاپن و چینو اینا کلن رد شده س!

XoXo

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (2)
شهر
تهران
دانشگاه
انشا.... تهران
رشته دانشگاه
پلیمر

به نظر من وقتی شما قبل از اینکه طرف کارشو انجام بده پولشو یا انعمشو بهش بدید کارشو بهتر انجام میده B-) B-) B-)

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : دلسوزی یا گدا پروری؟

سلام.

زیاد رو به رو میشیم با آدمایی که سر چهارراه گل میفروشن، کفش واکس می زنن، شیشه تمیز می کنن.
یا کسایی که مستقیماً درخواست پول می کنن. که اکثراً هم معتاد هستن یا نقص عضو دارن(به ظاهر یا باطن!)

موضع شما در برابر این آدما چیه و چرا؟
ظاهر و برخورد اون شخص چقدر می تونه نظرتون رو عوض کنه؟

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

فرق داره، ينى ببين يكى ضايس كه معتاده و اينا يا يكى رو مىبينى مىتونه كار كنه، ولى مثلا يه پيرزنى در حد مرگ...
اين بچه ها و نقص عضويا رو خودم توش موندم...

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

من هیچوقت تا حالا بهشون پولی ندادم...آخه آدم نمیدونه که اینها واقعا نیازمند هستن یا نه... بیشتر از بچه های خیلی کوچیک که بیسکوییت میفروشن یه بیسکوییت میخَرم و باز میکنم میدم خودش بخوره :D چون مطمئنم پولی رو که بهش میدم هیچوقت برای خودش استفاده نمیشه.
بازم بعضی از این بچه ها(مثلا 10-12 سال)خیلی پر رو اَن...میگه ازم دعا بخر میگم نمیخوام بعد میگه دعا میکنم بمیری :D

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

من كه اصلا نمىتونم جلو خودمو بگيرم به اين نقص عضويا و پيرا و بچه ها كمك مىكنم...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

بچه ها این شعرو میگم از شاهین سپس عقیدم رو بیان میکنم:نشه اخم کنی به اون دختربچه ای که گلی داره تو دستش و میخواد بهت بفروشه رو برگردونی و با خودت بگی فرق داری حتما اره فرق داری دایی...اون یه بچه کارگره از پایین شهر...فقر و ترس و سیاهی همراهشن...باباش معتاده دایی ببین صورتشو...جای سرخ سیلی سرد پدرشو...فقط 9 سال داره تو مدر3 نیست...طعم تلخ کارو به دوش کشیده و گلی که پرپر میشه تو دست مشتری گلی که با تلخی ازش میخری...وا3 اون گل نیست یه لقمه نونه...ضامن این که کتک نخوره تو خونه :(( :(( [-(
-------------------------
یاس هم یه اهنگ داره با همین مضمون به نام بچه های خیابانی(به این خاطر از این اهنگ ها یاد کردم چون خوانندگانش واقعا ادمای باسواد و دلسوز برای جامعه شان هستند)
---------------------
من معتقدم این جا دیگه باید و باید برخورد قاطع کرد...هر چقدر هم که احساس ادم جریحه دار بشه ولی نباید کمک کنه چرا که کمک در واقع گسترش و ترویج فرهنگ گدایی است...من شاید گهگاهی فال بخرم اما هیچگاه یک ادامس را ابزار خوششبختی ان دخترک نمیبینم :(

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

ببینید این که ما بیایم بگیم مهم نیت ِ و مهم اینه که ما میخواهیم کمک کنیم ، درست ِ . اما این جنبه معنوی ِ کاره ! از نظر اجتماعی درست نیست به هر کسی شد کمک کنیم و آخرش بگیم " خب مهم نیت ِ ! مهم اینه که من خواستم کمک کنم "
معیارتون برای سنجش نیازمندی یه آدم چیه ؟ یا مستضعف رو چه تعریف می کنید ؟

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

پستای بالاییو نخوندم اگه تکراریه پوزش

اگه از اونایی که قصد سوء استفاده دارن فاکتور بگیریم
افرادیم هستن که واقعا نیازمند هستن و به کمک ما محتاجن
ولی بحث اینه که آیا این وظیفه ماست که به اونا کمک کنیم؟
بله در مواردی که در حد توان ما باشه باید کمک کرد مواردی که کاملا اون فرد و بشناسیم و از وضعیتش اطلاع کامل داشته باشیم
اما در کل باید از گسترش فقر جلوگیری کرد تا دیگه شاهد این همه بچه دستفروش تو خیابونا نباشیم

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Lovesky :
ولی بحث اینه که آیا این وظیفه ماست که به اونا کمک کنیم؟
بله در مواردی که در حد توان ما باشه باید کمک کرد مواردی که کاملا اون فرد و بشناسیم و از وضعیتش اطلاع کامل داشته باشیم

خب بستگی داره. اونی که میاد تو خیابون گدایی میکنه حتی اگه ما بدونیم محتاجه هم به نظرم نباید بهش کمک کنیم. اما بعضی وقتا یه خانواده ای رو میشناسیم میدونیم نیازمندن(و البته گدایی هم نمیکنند از کسی) شاید کمکشون بکنیم، اینا خیلی فرق دارن.

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از ROzhiN :
خب بستگی داره. اونی که میاد تو خیابون گدایی میکنه حتی اگه ما بدونیم محتاجه هم به نظرم نباید بهش کمک کنیم. اما بعضی وقتا یه خانواده ای رو میشناسیم میدونیم نیازمندن(و البته گدایی هم نمیکنند از کسی) شاید کمکشون بکنیم، اینا خیلی فرق دارن.
منظور منم همین بود

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران

خب كمك داريم تا كمك!
پول دادن به گداها مطلقا غلطه!
چون اين پول هرگز به اونا نميرسه!
شما اگه سر يه چهارراه وقت بذاري يه نيم ساعت يه ربع ميبيني كه يه يارو هست كه هر ٢٠ دقيقه يه ربع مياد هرچي پول درآوردنو ازشون ميگيره!
كسي نميدونه اين پولي كه با بدبختي و زحمت يه مشت بچه يا آدماي بدبختو پير به دست اومده كجا ميره!
دلسوزي اي كه با پول باشه براي گداها فايده اي نداره!
من خودم به شخصه هميشه تو كيفم يه عالمه خوراكي هست!
هروقت اين گداها رو ميبينم از اون جايي كه اكثرا بچه ها تو راه هاي رفت و آمد من يا تو كافه ها هستن بهشون خوراكي ميدم!
و مطمئن ميشم كه اونو خودش ميخوره!
خوراكيو ازشون كسي نميگيره اما پولو ميگيره!
اگرم ١ درصد خوراكي همرام نباشه همونجا براشون يه چيزي ميخرم!

paryam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران

بعضی از شغل ها همیشه یک گزینه انتخاب دیگه هم دارند مثلا همین تکدی گری به نظرم همیشه فرد می تواند سراغ کاری دیگر برود.
کاملا موافقم پول هیچ وقت بهشون نمی رسه و براشون نمی مونه و اگر هم معتاد باشند می روند خرج مواد می کنند. حتی مواد غذایی بسته بندی شده را ازشون می گیرند و می روند می فروشند. پیشنهاد می کنم وقتی خوراکی را بهشون می دهید حتما قبلش باز کنید.
البته سن متکدی هم مهمه.
به نظرم باید بحث بچه های خیابانی را به طور کلی از متکدی ها جدا کرد.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از کیــمیا.پ :
خب كمك داريم تا كمك!
شما اگه سر يه چهارراه وقت بذاري يه نيم ساعت يه ربع ميبيني كه يه يارو هست كه هر ٢٠ دقيقه يه ربع مياد هرچي پول درآوردنو ازشون ميگيره!
كسي نميدونه اين پولي كه با بدبختي و زحمت يه مشت بچه يا آدماي بدبختو پير به دست اومده كجا ميره!
هروقت اين گداها رو ميبينم از اون جايي كه اكثرا بچه ها تو راه هاي رفت و آمد من يا تو كافه ها هستن بهشون خوراكي ميدم!
بله درسته این راه خوبیه...من خودم خیلی وقتا خواستم این کارو بکنم اما طرف میگه پولشو بهم بده!..میگم مگه گرسنت نیست؟...میگه اره!...میگم پس چرا پول میخوای؟...میگه میخوام تو زحمت نیفتی!!...منم بیخیال میشم و میرم!...
ولی من حتی با اینم مخالفم...این بد است و پول دادن بدتر...به نظرم کلا راهش اینه که با ساختمان گدایی و تکدی گری مبارزه کنیم...بدک نیست اگه سازمانی باشه که وا3 اینا کار پیدا کنه...کاری درخور سن و موقعیتشان و تواناییشان...

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از prabd.chess :
بله درسته این راه خوبیه...من خودم خیلی وقتا خواستم این کارو بکنم اما طرف میگه پولشو بهم بده!..میگم مگه گرسنت نیست؟...میگه اره!...میگم پس چرا پول میخوای؟...میگه میخوام تو زحمت نیفتی!!...منم بیخیال میشم و میرم!...
ولی من حتی با اینم مخالفم...این بد است و پول دادن بدتر...به نظرم کلا راهش اینه که با ساختمان گدایی و تکدی گری مبارزه کنیم...بدک نیست اگه سازمانی باشه که وا3 اینا کار پیدا کنه...کاری درخور سن و موقعیتشان و تواناییشان...
این در حد توان الآن من و شما نیست ، شاید تنها کاری که ما بتونیم الآن بکنیم همون خوشحال کردن بچه یا یه خوراکی ـی چیزی باشه !

به نقل از کیــمیا.پ :
خب كمك داريم تا كمك!
خب این اکثرا برای بچه ها جواب میده
خیلی پیرمردها و پیرزن ها هم توی چهاراه هستن ، اونارو که نمیتونیم بریم خوراکی بدیم بشون !
اونم کیندر لابد :-"

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از SaϔnA.M :
این در حد توان الآن من و شما نیست ، شاید تنها کاری که ما بتونیم الآن بکنیم همون خوشحال کردن بچه یا یه خوراکی ـی چیزی باشه !
خب این اکثرا برای بچه ها جواب میده
خیلی پیرمردها و پیرزن ها هم توی چهاراه هستن ، اونارو که نمیتونیم بریم خوراکی بدیم بشون !
اونم کیندر لابد :-"
حالا مگه من گفتم ما سازمان تشکیل بدیم؟؟! :D...این یه راهکار بود...نه اینکه از پس فردا این سازمان رو راه بندازیم که...
اتفاقا پیرمرد ها هم کم این کار رو نمیکنن(من چند بار دیدم)...مثلا طرف سر راه میگه برام شیر و کیک بخرین :(و شما میتونی براش بخری

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

اين پيراي بدبختو كه هيشكى پولشونو نمىگيره... به اينام پول نديم؟!

بالا