• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سخت افزار و بخش مکانیکی ربات

• شروع کننده موضوع

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering
به پیشنهاد یکی از اعضای فروم تصمیم گرفتم این موضوع هم که واقعاً جاش خالی بود رو اضافه کنم.
بخش های سخت افزاری ربات شامل: برد سنسورها، برد درایور موتور و برد مادر (MotherBoard) می باشد.
بخش های مکانیکی ربات شامل: موتور ها، چرخ دنده ها، بدنه، چرخ ها و پیچ و مهره ها می باشد.

موتور:
موتوری که استفاده می کنید باید دارای سرعت چرخش بالا باشد. بسته به نوع مسابقه به یک موتور بین 800 تا 1330 دور احتیاج دارید. توجه کنید که هرچه سرعت موتور بالاتر می رود گشتاور آن کمتر و قیمت آن بیشتر می شود.
1- ربات مسیریاب (خط یاب):دو موتور 1100 تا 1330 دور برای این مورد کافی می باشد.
2- ربات Rescue (امدادگر): دو موتور 700 تا 1000 دور برای این ربات کافی است.
3- ربات فوتبالیست: دو تا سه موتور 600 تا 1000 دور برای این ربات کافی است.
توجه: قیمت هر موتور ممکن است تا 20000 تومان نیز برسد!!!
یک موتور فروشی معتبر که می تونید ازش موتور تهیه کنید لاندا هست که توی خیابان جمهوری تهران- پاساژ عباسیان-زیرزمین هست (که خودم هم موتورهامو از اونجا می خرم)

1.57.gif

چرخ:
قطر چرخ مورد نیاز ربات شما باید بین 4 تا 7 سانتیمتر باشه. چرخی که می خرید مطمئناً قابلیت پیچ شدن به موتور رو داشته باشه (کار اصلاً نباید به چسب و چسب کاری بکشه). شما می تونید از دو نوع چرخ استفاده کنید. یکی چرخ های پلاستیکی، یکی چرخ های آلومینیومی که چرخ پلاستیکی برای شروع بهتره.

8.20.gif
8.16.gif

چرخ رو هم می تونید از لاندا تهیه کنید. البته چرخ قیمتی بین 2000 تا 8000 تومان دارد.

abjzb70

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
شهر
تهران
پاسخ : سخت افزار و بخش مکانیکی ربات

چرا اینجا پیام بازر گانی میدی؟؟؟؟ تبلیغ لاندا رو می کنی؟؟؟؟

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

فکر کنم واسه ربات های فوتبالیست 600 تا 1000 کمه، لااقل واسه small size مطمئنم که به دور بیشتری نیاز داره!
راستی فک کنم 20000 تومان کم گفتی! :D مال یکی از تیم ها که نمیگم چه تیمی (دانشگاهی!)، هر موتورش 300 هزار تومنه که از آلمان سفارش دادن!!! ::) :O

• شروع کننده موضوع

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از abjzb70 :
چرا اینجا پیام بازر گانی میدی؟؟؟؟ تبلیغ لاندا رو می کنی؟؟؟؟

اگه دقت کنید هدف من پیام بازرگانی نبوده من گفتم این مغازه آدم درستیه و مثل بعضیا بهتون موتور سوخته نمی فروشه! در ضمن صاحب مغازه آدم واردیه و میدونه چه موتوری بدرتون می خوره و حتی می تونید باهاش مشورت کنید (;

به نقل از ندا.م :
فکر کنم واسه ربات های فوتبالیست 600 تا 1000 کمه، لااقل واسه small size مطمئنم که به دور بیشتری نیاز داره!
راستی فک کنم 20000 تومان کم گفتی! :D مال یکی از تیم ها که نمیگم چه تیمی (دانشگاهی!)، هر موتورش 300 هزار تومنه که از آلمان سفارش دادن!!! ::) :O

میدونم ولی این موتور استاندارد و کوپ این کاره ولی همین موتورا کار بچه ها رو توی لیگ های دانش آموزش ایران اوپن راه می اندازه (باور کنید مسابقات دانش آموزش ایران اوپن از سخت ترین مسابقات رباتیک جهانه مثلاْ شیب مسابقات چین حداقل ۱۰ درجه هست ولی شیب توی مسابقات ایران اوپن حداقل ۲۵ درجه هست.)
بعدش هم یکی از اهداف مسابقات رباتیک اینه که ربات قیمت پایینی داشته باشه. (وگرنه خودم می تونم با موتور ۶۰۰۰ دور رو با یه پردازنده SPARTAN II-E کنترل کنم که قیمت خیلی بالایی خواهد داشت!) :D

sonoftehran

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 7
شهر
تهران
مدال المپیاد
هیچی

یه سوال بزرگ===>
من الان از موتورای 25GA استفاده میکنم که خوبه تقریبا ولی بازم کمه میخاستم ببینم میشه از یه موتور 2000 دور استفاده کنم تو لیگ جونیور وزن سبک الان rpm 555

AmirHR

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه سال برا نانو می خوندم ولی ادامش ندادم
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشكي

به نقل از sonoftehran :
یه سوال بزرگ===>
من الان از موتورای 25GA استفاده میکنم که خوبه تقریبا ولی بازم کمه میخاستم ببینم میشه از یه موتور 2000 دور استفاده کنم تو لیگ جونیور وزن سبک الان rpm 555
25GA اگه ۲۰۰۰ دورشو بخوای استفاده کنی دیگه گشتاورش به حدی که لازمه نمیرسه!

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی
دوستان کسی اطلاع داره که آیا میشه سنسور flex 4.5 رو از جایی پیدا کرد؟ تو سایتایی که من میشناختم ناموجوده

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
دوستان کسی اطلاع داره که آیا میشه سنسور flex 4.5 رو از جایی پیدا کرد؟ تو سایتایی که من میشناختم ناموجوده
میتونی از آمازون سفارش بدیی یه سری شرکتایی هستن که میارن برات، حدودا ده روز کاری طول میکشه.

بالا