• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات، انتقادات و پیشنهاد ها

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست
پاسخ : سوالات، انتقادات و پیشنهاد ها

به نقل از Miss Mysterious :
یعنی امکان‌ش نیست که شما یه سری موضوع‌ها رو از سر بگیرین؟
همون طوری که عرض کردم.

خب بودنِ اون تاپیک‌ها چه فایده‌ای داره؟ (# جدی برام سواله)

منظورت از سر بگیرین ینی چی؟
ینی بیام نظرم رو بدم...
خب من نظراتم رو دادم.جلب مخاطب با ارسال اسپم رو هم کار جالبی نمیدونم....
در ثانی اومدیم و یه بحث رو راه انداختیم. با یه نفره که نمیشه بحث کرد....

منظورتون همین بود؟

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از لنا :
منظورت از سر بگیرین ینی چی؟
ینی بیام نظرم رو بدم...
خب من نظراتم رو دادم.جلب مخاطب با ارسال اسپم رو هم کار جالبی نمیدونم....
در ثانی اومدیم و یه بحث رو راه انداختیم. با یه نفره که نمیشه بحث کرد....

منظورتون همین بود؟
فکرنمی‌کنم به کاربردنِ اسپم این جا درست باشه.

یعنی شما مدعی هستین که بحثِ علیت درست موردِ بررسی قرار گرفته؟ من که این طور فکرنمی‌کنم.

بعدش هم وقتی شما می‌یاین و می‌گین نظرتون رو گفتین و بیش‌ از این اسپم می‌شه، چه طوری می‌خواین کاربران جدید رو به فعالیت تشویق کنین تویِ انجمن‌هایِ مفید؟

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

فکرنمی‌کنم به کاربردنِ اسپم این جا درست باشه.

یعنی شما مدعی هستین که بحثِ علیت درست موردِ بررسی قرار گرفته؟ من که این طور فکرنمی‌کنم.

بعدش هم وقتی شما می‌یاین و می‌گین نظرتون رو گفتین و بیش‌ از این اسپم می‌شه، چه طوری می‌خواین کاربران جدید رو به فعالیت تشویق کنین تویِ انجمن‌هایِ مفید؟

اها منظورتون منحرف شدن بحثه؟
بله مسلما در صورت گزارش رسیدگی میشه...

فکر کردم منظور شما شرکت مستمر در بحث هاست....

ببین. هدف از ایجاد مدیریت گروهی هم همین بود....
به نظر من تنها راه درمان این انجمن، برنامه ریزی و هدفدار کردن کل بحث های انجمنه...
باید گروه مدیریت بدونه الان انجمن کجایه و یه ماه بعد کجا قرار میگیره....

ولی دوستان زیاد رغبتی برای شرکت در گروه رو هم ندارند.

و این دیگه تقصیر من نیست :)

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

بله خب؛
قطعن تقصیرِ شما نیست این مورد.

یه ذره هم باید حق داد، به هرحال فصلِ درس و می‌شه گفت تا حدی طبیعی‌ست.
من صرفن گفتم که این برنامه‌ها رو در نظر داشته‌باشین.
به هرحال باید یک تغییری ایجاد بشه. تا حالا با یه روش پیش‌رفته و شرایط عوض نشده و خب اگه باز هم با همون روش پیش‌بره باز هم همین شرایط باقی‌می‌مونه.

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

حالا منظورم شما نیستید. منظورم اون کسانی هستند که پ.خ میدن...

خب بیرون از گود نشستن و نظر دادن رو همه بلدن...

اگه واقعا دلتون واسه انجمن میسوزه خودتون وارد عمل بشید.

در هر صورت من همین الان هم در حال تایپ مقاله واسه انجمنم... دوستان فکر نکنن من منتظر تولید محتوای حضرات میمونم...

به موقعش تدوین و ارایه میشه

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

حالا شما زیاد خودتون رو عصبانی نکنین. :D

می‌دونین؟ نمی‌شه گفت تقصیرِ شخصِ خاصی‌ست.
طبیعتِ فلسفه و منطق یه ذره ترسناک هست وقتی بخوای اول واردش بشی، باید از این نظر هم به‌ش فکر کرد.
با این اوضاع ایشالا برنامه بچینین و بذارین واسه یه سری فصل‌ها که بچه‌ها سرشون خلوت‌تره و اجراشون کنین.

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

حالا شما زیاد خودتون رو عصبانی نکنین. :D

می‌دونین؟ نمی‌شه گفت تقصیرِ شخصِ خاصی‌ست.
طبیعتِ فلسفه و منطق یه ذره ترسناک هست وقتی بخوای اول واردش بشی، باید از این نظر هم به‌ش فکر کرد.
با این اوضاع ایشالا برنامه بچینین و بذارین واسه یه سری فصل‌ها که بچه‌ها سرشون خلوت‌تره و اجراشون کنین.

به امید خدا :)

البته این باعث نشه در این فصول فعالیتی انجام نشه....

هر کس قدمی برداره بنده شخصا از ایشون حمایت میکنم

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
پاسخ : منابع و مراجع فلسفه و منطق

من یه پیشنهاد بدم

ببینید تو فلسفه جدا بعضی چیز ها پیش نیاز هست مثلا شما باید یه مقدار منطق بخونید. حالا اگر نمیتونید منطق رو کامل وجامع بخونید (جامع وکامل به این معنا که در مورد برخی مباحث هم نظر مظفر بدونید هم حاج ملا هادی سبزواری هم ابن سینا هم برید ببینید اساس الاقتباس چی میگه و...) حداقل یه منطق مظفر ناچیز بخونید .منطق مظفر هم باید عربی خوبی داشته باشید در حدی که وقتی از روش میخونید به عربی بفهمید چی میگه حالا میتونید از شرح هاش هم استفاده کنید که توصیه میشه از شرح استفاده نشه که متن خوانی عربی تون قوی بشه چون زیاد با کتب عربی سر وکار خواهید داشت در فلسفه اما خب برای شروع شرح منطق مظفر آقای شیروانی خوبه .بعد جدا بخوایید شروع کنید خودتون میتونید منطق بخونید اما به وسط هاش که برسید کلا دیگه نمیتونید .یعنی تا استدلال ها خودتون میخونید بعد سر اثبات ضرب های اشکال احتمالا گیر میکنید بعد میرید وارد موجهات میشد کلا :| میشید که موجهات بخونید خیلی خوبه اما لازم نیست همه اش هم بخونید در حد آشنایی واحاطه کلی به موضوع.

پس تا اینجا منطق هست .

خب یه موضوعی که هست یکی از دوستان نوشته بود درس های از اسفار شهید مطهری خب هیچ وقت نمیگن بسم الله الرحمن الرحیم شما برو اسفار بخون
اول بدایه یا نهایه علامه طباطبایی رو ادم میخونه یکم راه میافته وقتی نهایه براش آب خوردن شد شروع میکنه به شرح منظومه واسفار وسایر کتب.

خب حالا برای شروع نهایه یا بدایه باید چیکارکنیم باید یه کلیتی داشته باشیم از فلسفه یعنی حداقل اصطلاحات فلسفی رو یه آشنایت داشته باشیم
خب دوستان یه سری کتاب معرفی کردند فکرکنم اسمشون هست اموزش فلسفه برای آقای مصباح هست بنظرم یادم نمیاد یا مصباح یا جوادی آملی خب این رو شروع کنید یکم اصطلاحاتش یاد بگیرید این اصطلاحات رو با مفاهیم عمیق یاد بگیرید یه کلیات فلسفه هم مطهری توی مجموعه آثارش داره اونم یه نگاهی بندازید .اگر مفهومی براتون کاملا قابل درک نبود حتما بپرسید حتما توضیح بخوایید حالا شروع کنید از مدخل نهایه یا بدایه ....

خب به اینجا برسید بعد بهتون میگم ادامه راه رو چجوری برید

بی زحمت هم هر ننه قمری توی اینترنت فایل صوتی شرح نهایه یا بدایه رو داشت گوش نکنید چون برخی از اساتید شاگرد خیلی آدم های بزرگی بودند بعد الان یه سری نظریات دارن پامیشید یهویی کافر میشید مشرک میشید و...

یه موضوعی هم هست این لذات فلسفه یا دنیای سوفی یا وقتی نیچه گریست یا ویل دورانت یا .....
خوب هست اما در کنار این سیر خوندن .فوائد 1:. انسان را مشتاق ادامه فلسفه میکند2.آشنایی با نوع تفکرات فلاسفه غربی واینا 3.تغییر نوع نگاه (که این برخی مواقع خطرناک هست (ترجیح میدیم انسان اول خودش با خودش کنار بیاد تکلیفش روشن بشه بعد بره این دسته از کتب رو بخونه ))

Kinay

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
87
پاسخ : پاسخ : منابع و مراجع فلسفه و منطق

سلام

لطفا هرکسی می خواد منبع معرفی کنه بگه که داره برای چه مکتب فلسفی کتاب معرفی می کنه. همین جوری کتاب معرفی کردن به صورت کلی که خیلی وجه نداره. حتی کتاب های مقدماتی و ابتدایی فلسفه هم متأثر از مکتب فکری نویسنده نگاشته می شوند. لذا شما رو از زاویه ی دید یک مکتب فکری با فلسفه مواجه می کنه. خیلی هم سخته که بگیم نویسنده بی طرف بوده. مگه می شه که فلسفه به جان انسان بشینه و انسان بی طرف بمونه؟ ناخواسته از سبک نگارش و گلچین کردن کلمات گرفته تا سیر مباحث و... همه اش متأثر از مکتب فکری خواهد بود. هرچند که در ابتدا انسان کاملا باور داره که نویسنده صرفا داره گزارش می ده.

صرفا برای مثال، کتابی که خانوم « نمی دانم » برای شروع فلسفه اسلامی معرفی کردند یعنی « آموزش فلسفه» ... این کتاب رو برای شروع فلسفه ی اسلامی بخونید دیگه پدر خودتون رو در آوردید... رسما ذهن انسان رو شکل می ده و دیگه خیلی خیلی سخت خواهد بود که بتونید بفهمید فلاسفه ی اسلامی دارن چی می گن.... نویسنده ی کتاب خودشون معترف هستند که در برخی جاها نقد کننده ی بقیه ی فلاسفه اسلامی هستند، اما کار به این جا ختم نمی شه. ایشون حتی در توضیح دادن مبانی فلاسفه ی اسلامی هم دیدگاه خودشون رو دارند. یعنی وقتی در حال نقد کردن نیستند هم دارن به ذهن شما شکل دهی می کنند.

این مطلب فقط هم مربوط به ایشون نمی شه ها! کتاب های مختلف فلسفی رو بخونید کاملا متوجه می شید که منظور من چیه. لذا شما کامل باید متوجه باشید که الان این کتابی که دارید می خونید مال کدوم مکتب فکری هستش. بعضی از مکتب های فکری رو هم نمی شه برای شروع انتخاب کرد. چون این قدر به ذهن انسان حالت می ده، که دیگه بقیه ی مکتب ها رو انسان حتی نمی فهمه.

شاید قدیمی ترین و ساده ترین مکتب های فلسفی برای شروع بهترین ها باشند... حالا این نظر بنده بود. :D

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

دوستان "نمیدونم" و "ناتسوی"ی عزیز؛
پست‌هاتون چون حالت پیشنهاد و انتقاد داشت، به این تاپیک منتقل شد.
متشکرم برای پیشنهاداتون. قطعاً از این به بعد پیشنهاد شما در مورد پست‌های اون تاپیک لحاظ می‌شه و من تصمیم دارم که یه لیست از کتب معرفی‌شده، تهیه‌کنم و در یک پست، همراه با توضیحات‌شون قرار بدم و قطعاً مزاحم شما برای این توضیحات خواهم شد.

از هر دوی شما سپاس‌گزارم.
:]

• لایک
امتیازات: Kinay

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

دوستانی که قبول زحمت کردن و اعلام کردن که با ما همکاری می کنند و دانشجو هم نیستند لطفا حداکثر تا 4 تیرماه مطالب شون رو آماده کنند تا تاپیک ش رو بزنن و بتونیم روند مورد نظرمون رو داشته باشیم.

آیا دوستان نمیخواهند همکاری کنند ؟ :D

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از əlireza :
آیا دوستان نمیخواهند همکاری کنند ؟ :D
چرا! دوستان همکاری خواهندکرد.
ان‌شاءالله آخر همین هفته یا اول هفته‌ی بعد اولین تاپیک رو می‌زنیم.

Sophie Amundsen

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پشت هیچستان!
اینجا تاپیکی هست که کتابای خوب فلسفی رو معرفی کنه ؟
و خب دسته بندی !
من هرچی گشتم پیدا نکردم :-"

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
http://www.sampadia.com/forum/threads/112662/
اسم این تاپیک چرا شده جبر و اختیار؟؟؟ سوال اولیه ی مطرح شده ربط چندانی به جبر و اختیار نداره و قبلا هم برای جبر اختیار تاپیک بوده میشد بحثای جبر و اختیاریشو منتقل کرد !!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
من نمیدونم این انجمن مدیر داره یا نه؟ (از اونجایی که قبلا زیر اسم هر انجمن توی صفحه اصلی اسم مدیر بود ولی الان همچین چیزی نداریم)

من این تابستون می‌خواستم Introduction to Logic and Critical Thinking Specialization رو خودم دنبال کنم. چهار تا کورس داره که راجع به بحث و منطق و تفکر منتقده و میشه جدا جدا به طور رایگان آدیتشون کرد. با خودم فکر کردم که اگه بشه یه برنامه گروهی تو سمپادیا براش گذاشت چقدر میتونه خوب باشه. معمولا کتابخوانیا که دیگه فعالیتی توشون نمیشه تو سمپادیا ولی شاید این چون تصویریه افراد بیشتری شرکت کنند.:)) ضمنا بعضیا هم خیلی لازم دارن همچین کورسیو.:-"

خلاصه که اومدم ببینم اینجا مدیری داره ازش اجازه بگیرم برای همچین تاپیکی. (یا چندتا تاپیک فعلا دارم به اینکه بهترین حالت برگذار کردنش چجوریه فکر می‌کنم) احتمالا اول با یه تاپیک کلی توضیحات و نظرسنجی‌ راجع به برگذاریش شروع می‌کنم.

+ اول به خاطر بایسم میخواستم برم جامعه‌شناسی ولی دیدم تو این انجمن منطقی‌تره واقعا.:))

بالا