• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بررسی سیمبین^3 و آندرویدها

سیمبین^3 و آندروید:

• تفاوت های کلیدی و اساسی و غیر قابل اجتناب با هم دارند

رای‌ها: 6 54.5%
  • تفاوت های جزئی و قابل اجتناب دارند

رای‌ها: 1 9.1%
  • در زمینه کاربری خود تفاوتی با یکدیگر ندارند و هردو برای گروهی از کاربران مناسب اند

رای‌ها: 4 36.4%

• رای‌دهندگان
    11
  • شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
من با سیمبین ها و آندروید froyo و کمی هم gignerbread کار کردم، اما هنوز علت این که میگن سیمبین^3 از آندروید بدتره رو نفهمیدم! یعنی کار خاص یا امکان خاص یا تیریپ برنامه خاصی رو ندیدم که آندروید داشته باشه ولی سیمبین نه! از لحاظ سرعت هم مشکل خاصی ندیدم توی سیمبین^3، خلاصه این سوال خیلی وقته تو ذهنم مونده که آیا این که میگن سیمبین آشغاله و آندروید توپه فقط بخاطر جوگیری ایرانی هاست؟ یا واقعا تفاوت کلیدی خاصی دارن؟

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي
پاسخ : بررسی سیمبین^3 و آندرویدها

من سالها از سیمبین استفاده می کردم...اون موقعا که تعداد سیستمهای عامل محدود بود و رقابت بین سیمبین و ویندوز موبایل بود،سیمبین میتونست با اتکا به رایط کاربری ساده،برنامه های زیاد و پلتفرمهای به نسبت ارزون قیمت(نسبت به گوشیهای دارای ویندوز موبایل) بهترین سیستم عامل باشه...ولی واقعا اندروید با اومدنش،دنیا رو تکون داد...از یه سیستم عامل دیگه چی میخواین؟سادگی؟منبع باز بودن؟سریع بودن؟برنامه های کاربردی؟همه ی اینا رو اندروید داره...واقعا به سختی میشه گوشی های دارای سیمبین رو هوشمند قلمداد کرد...
بعلاوه اینکه دنیا در حال رفتن به سمت تاچ پد و مالتی تاچه،در حالی که سیمبین خیلی در زمینه ی تاچ مشکل داره!اصلا نیازی به مقایسه نیست...غول شاخ دار بی دم گوگل در هر زمینه ای پیشکسوت دنیای سیستم عاملهای موبایل رو شکست میده... :-??

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از .:amir.mr:. :
من سالها از سیمبین استفاده می کردم...اون موقعا که تعداد سیستمهای عامل محدود بود و رقابت بین سیمبین و ویندوز موبایل بود،سیمبین میتونست با اتکا به رایط کاربری ساده،برنامه های زیاد و پلتفرمهای به نسبت ارزون قیمت(نسبت به گوشیهای دارای ویندوز موبایل) بهترین سیستم عامل باشه...ولی واقعا اندروید با اومدنش،دنیا رو تکون داد...از یه سیستم عامل دیگه چی میخواین؟سادگی؟منبع باز بودن؟سریع بودن؟برنامه های کاربردی؟همه ی اینا رو اندروید داره...واقعا به سختی میشه گوشی های دارای سیمبین رو هوشمند قلمداد کرد...
بعلاوه اینکه دنیا در حال رفتن به سمت تاچ پد و مالتی تاچه،در حالی که سیمبین خیلی در زمینه ی تاچ مشکل داره!اصلا نیازی به مقایسه نیست...غول شاخ دار بی دم گوگل در هر زمینه ای پیشکسوت دنیای سیستم عاملهای موبایل رو شکست میده... :-??
درباره سیمبین^3 حرف میزنم نه سیمبین هایی که روی n95 یا 5800 نصبه (v3, v5)
توی سیمبین^3 هیچکدوم از این مشکلاتی که گفتی نیست! از لحاظ سخت افزاری با هیچی مشکلی نداره، سرعتش خیلی خوبه و منابع سخت افزاری کمی مصرف می کنه، هیچ مشکلی در زمینه تاچ نداره و حتی گوشی هایی مثل c6-01, E7, N8 الان تاچ و رابط تاچ خیلی بهتری نسبت به مثلا motorola droid دارن
با وجود qt هم میشه "هر" نرم افزاری برای سیمبین^3 ساخت
بعد یه چیزی، ناسلامتی الان سیمبین هم اوپن سورسه ها! سال 2010 بود فک کنم که بنیاد سیمبین سورس همه سیستم ها رو منتشر کرد و رسما گفت که سیمبین اوپن سورسه از این به بعد
خلاصه از لحاظ نرم افزار، سادگی، آزادی عمل از جهت اوپن سورس بودن، سرعت و تعامل با منابع سخت افزاری سیمبین^3 چیزی کم از آندروید نداره!

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از GCD :
درباره سیمبین^3 حرف میزنم نه سیمبین هایی که روی n95 یا 5800 نصبه (v3, v5)
توی سیمبین^3 هیچکدوم از این مشکلاتی که گفتی نیست! از لحاظ سخت افزاری با هیچی مشکلی نداره، سرعتش خیلی خوبه و منابع سخت افزاری کمی مصرف می کنه، هیچ مشکلی در زمینه تاچ نداره و حتی گوشی هایی مثل c6-01, E7, N8 الان تاچ و رابط تاچ خیلی بهتری نسبت به مثلا motorola droid دارن
با وجود qt هم میشه "هر" نرم افزاری برای سیمبین^3 ساخت
بعد یه چیزی، ناسلامتی الان سیمبین هم اوپن سورسه ها! سال 2010 بود فک کنم که بنیاد سیمبین سورس همه سیستم ها رو منتشر کرد و رسما گفت که سیمبین اوپن سورسه از این به بعد
خلاصه از لحاظ نرم افزار، سادگی، آزادی عمل از جهت اوپن سورس بودن، سرعت و تعامل با منابع سخت افزاری سیمبین^3 چیزی کم از آندروید نداره!
اوه،ببخشید،توجه نکردم...
اینطور خب واقعا به سختی میشه مقایسه انجام داد...بخصوص اینکه نوکیا روی به فناوری nfc که قراره توی nexus s هم استفاده بشه...
ولی خب به هر حال استقبال روز افزون از آندروید میتونه نشون دهنده ی مزیتهای این سیستم عامل باشه...
البته لازم به ذکره که یه پلت فرم مناسب ،حمایت های شرکتهای تولید کننده و استودیو های سازنده اَپ 3rd party هم نقش بسزایی در شکوفایی یه سیستم عامل داره که در این زمینه انصافا حرکت اندروید قابل توجه تره...

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از .:amir.mr:. :
اوه،ببخشید،توجه نکردم...
اینطور خب واقعا به سختی میشه مقایسه انجام داد...بخصوص اینکه نوکیا روی به فناوری nfc که قراره توی nexus s هم استفاده بشه...
ولی خب به هر حال استقبال روز افزون از آندروید میتونه نشون دهنده ی مزیتهای این سیستم عامل باشه...
البته لازم به ذکره که یه پلت فرم مناسب ،حمایت های شرکتهای تولید کننده و استودیو های سازنده اَپ 3rd party هم نقش بسزایی در شکوفایی یه سیستم عامل داره که در این زمینه انصافا حرکت اندروید قابل توجه تره...
استقبال مردمی همیشه دلیل بهتر بودن نیستا... ولی خوب آره، استقبال مهمه و باعث میشه developer ـا بیشتر اپ بنویسن
پس کلا میشه نتیجه گرفت سیمبین s60v3 و s60v5 ضعف هایی داشتن، ios هم گرون و انحصاری بود و این عوامل باعث شدن مردم برن طرف سیستم عامل جدید (آندروید) که این مشکلات رو نداره
نتیجه: تقصیر نوکیا بود که دیر به فکر تقویت سیمبین افتاد

اما سوال من اینه که چرا هنوز مردم معتقدن سیمبین آشغاله و به درد نخور؟ مگه سیمبین^3 چه ضعفی نسبت به آندروید داره؟

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

به نقل از GCD :
اما سوال من اینه که چرا هنوز مردم معتقدن سیمبین آشغاله و به درد نخور؟ مگه سیمبین^3 چه ضعفی نسبت به آندروید داره؟
خب اصولا دلیلش اینه که اکثریت نمی‌دونن چیه همون سیمبین قدیمی در نظر می‌گیرنش !

morshed

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد زیست

من اصلا نمی فهمم هدف از مقایسه این دوتا چی میتونه باشه وقتی هر نقد معتبری رو میخوندید یکی از نقاط ضعف N8 رو این گفته بودن :
"سیمبین بودن!" ، "وفاداری به سیمبین" و قص علی هذا !
اصولا کسی که بخشی از وقتش رو برای اندروید بطور خاص خرج نکنه ، به هیچ وجه در نگاه اول و ظاهر ، چیز خاصی چشمشو نمیگیره!
کلا شما اگه همون جوری که عادت کردی با پراید برونی ، با یه سوپر اسپرت هم برونی ، لذت خاصی نمیبری ! یا اینکه حداکثر لذت رو نمیبری !
اندروید ثابت کرده "نه و نمیشه" وجود نداره !
در اینترفیس گوشی ، پیکسل به پیکسل در اختیار شماست ! در کاری که از cpu میکشید ، دقیقا نظارت دارید ، هیچ *. ای نیست که نتونید بازش کنید ! سریعا 100 ها برنامه براش پیدا میشه ! از مصرف باتری ناراضی هستید؟ با عوض کردن رام اونو بهبود بدید ! نقطه ضعف خاصی پیدا کردید ؟ کافیه تو یه فروم خارجی مطرح کنید تا کمتر از یک هفته 10 تا کوکر راه حل براش بنویسن !

اصولا کانورتر معنایی نداره ! همه چیز ممکنه ! یک فایل رو با فایل منیجر ، اسمشو عوض کنید ، فرمتش رو عوض کنید ، محل پوشش رو هم همچنین !

کلا شیب تکامل و برطرف شدن نقایص اندروید فوق العاده است ! برای مثال همین iCloud که استیو جابز اینروزها خیلی روش مانور میده ، مدت هاست بطور غیر رسمی و توسط یه مشت بچه کوکر ، در دسترسه ! و اینا همش به لطف واقعا open source بودنه!

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

این که داخل فروم ها و نقد ها توی ضعف نوشته سیمبین بودن، من رو به زدن این تاپیک وا داشته
الان این کارایی که گفتی توی سیمبین هم قابل انجامه! فیرمویر های کوک رو واسه هر گوشی سیمبینی میتونی پیدا کنی، اوپن سورس هم هست، هنوز هم فروم ها و هکر های زیادی سیمبین رو ساپورت می کنن
پشتیبانی از فرمت ها توی سیمبین^3 زیاده و با فایل منیجر ها زیاد تر هم میشه، مخصوصا توی پشتیبانی فرمتای مالتی مدیا که چیزی کم از آندروید نداره

هر مزیتی که آندروید ممکنه داشته باشه بخاطر اوپن سورس بودنشه، بعد الان که سیمبین هم اوپن سورس شده، پس مشکل چیه؟

parsa_spy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از GCD :
این که داخل فروم ها و نقد ها توی ضعف نوشته سیمبین بودن، من رو به زدن این تاپیک وا داشته
الان این کارایی که گفتی توی سیمبین هم قابل انجامه! فیرمویر های کوک رو واسه هر گوشی سیمبینی میتونی پیدا کنی، اوپن سورس هم هست، هنوز هم فروم ها و هکر های زیادی سیمبین رو ساپورت می کنن
پشتیبانی از فرمت ها توی سیمبین^3 زیاده و با فایل منیجر ها زیاد تر هم میشه، مخصوصا توی پشتیبانی فرمتای مالتی مدیا که چیزی کم از آندروید نداره

هر مزیتی که آندروید ممکنه داشته باشه بخاطر اوپن سورس بودنشه، بعد الان که سیمبین هم اوپن سورس شده، پس مشکل چیه؟

همه چیز اپن سورس بودن نیست! به کدی که نوشته می شه هم مربوطه! ممکنه یکی رو این قدر بد کد زده باشند، که اگه کسی بخواد دست کاری بکنه توش نتونه! یعنی مجبور بشه خودش از اول یه سیستم عامل بنویسه :))
اما اندروید خیلی اصولی و اساسی کار شده روش! جوری که می بینی رابط های کاربری، برای شرکت های مختلف، زمین تا آسمون فرق دارن با همدیگه! یعنی دست برنامه نویس، برای ژانگولر زدن خیلی بازه!

morshed

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد زیست

مشکل در نحوه اپن سورس بودن هاست ! من گفتم اندروید واقعا اپن سورسه ! تو رو خدا نگو هرچی تو اندروید قابل انجامه تو سیمبین هم هست ! سیمبین محدودیت نداشت خود نوکیا دو دستی میچسبید بهش نمیرفت سراغ ویندوز فون.
واقعا هیچ نواوری خاصی در هرنسخه سیمبین نسبت به نسخه های قبل تر دیده نمیشه. کد زدن برای سیمبین به مراتب سخت تر از اندرویده. به نظرم مشکل از پایه است. سیمبین در پایه ، پتانسیل های لازم برای سوار شدن رو یک اسمارت فون رو نداره. حالا هرچی هم که بالا و پایینش کنن. یعنی ظرفیتش بیشتر از این اجازه نمیده. و اگه نوکیا بخواد از پایه تغییرات ایجاد کنه و ظرفیت ها رو بالا ببره ، اونوقت دیگه اون سیمبین قدیم که خیلیها بهش عادت کردن نیست. در واقع هوشمند بودن در عین سیمبین بودن ، نوکیا رو تو بن بست قرار داده. و ترجیح داده سیمبین رو ، سیمبین نگه داره ، و برای اسمارت فون هاش چیز دیگه ای رو انتخاب کنه!
من نمیدونم منظور تو از توانایی چیه ؟ اگه به به دیدن 4 تا فیلم و عوض کردن ابتدایی اینترفیس و چندتایی هم برنامه و بازی میگی قابلیت ، پس آره درست میگی ، فرقی با اندروید نداره ! اما وسیع تر از اینکه نگاه کنی ، سیمبین محدودیت های جدی داره.
در ضمن حمایت های بی وقفه ی غول نرم افزاری دنیا(گوگل) هم بی تاثیر نیست. میشه گفت نوکیا اصلا ساپورتی نمیکنه در مقایسه با کاری که گوگل و اپل میکنن!

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

[اسمایلی کسی که خفه شده نمیتونه هیچی بگه] :D

قبول!

البته تا حالا اپی ندیدم توی آندروید که مشابهش واسه سیمبین^3 نباشه (حس می کنم وجدانم داره فحشم میده بخاطر این که گفتم :D)

parsa_spy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

تا حالا دیدی cpu رو توی سیمبین اورکلاک کنند؟

الان واسه اندروید به برنامه ای اومده، که اورکلاک کردن cpu، به این صورت انجام می شه که یه نواری داره، از این سر می گیری می کشیش تا اون سر، cpu اورکلاک می شه =))

واسه همینه که می گم دست برنامه نویس خیلی بازه

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از پارسا :

الان واسه اندروید به برنامه ای اومده، که اورکلاک کردن cpu، به این صورت انجام می شه که یه نواری داره، از این سر می گیری می کشیش تا اون سر، cpu اورکلاک می شه =))

یادمه قدیما توی سیمبین s60v3 یه فایلیو از درایو z کپی می کردیم توی درایو c بعد یه قسمتشو تغییر می دادیم، سی پی یوی گوشی میسوخت :D حالا دقیقا یادم نیست اورکلاک بود یا فقط ولتاژ رو زیاد می کرد

morshed

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد زیست

به نقل از پارسا :

من یه برنامه دیدم میگفت عدد مورد نظر رو وارد کن ! تا یک رقم اعشار هم میشد ! :D
آهان ! اندر حکایت این به شدت اپن سورس بودن یه چیز دیگه هم بگم:
اون اولا که هک ps3 مثل الان انقدر راحت نبود ، با گوشیم ps3 رو هک کردم! 4 کلمه تو ترمینال تایپ کردم ، وصل کردم به ps3 ، هک شد ! :D

بالا