• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دانستن تاریخ تا چندسال گذشته لازمه واقعا؟

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست
پاسخ : دانستن تاریخ تا چندسال گذشته لازمه واقعا؟

تا وقتی که به دردمون بخوره.
مهم نیس همه شو یاد بگیریم.ولی باید نکات مثبت و منفی هر بازه تاریخی رو حتی برای یه بارم که شده بررسی کنیم.

kosar abdeyan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه

خوب همون استفاده از آداب و رسوم گذشته و عبرت گرفتن از بعضی کاراشون مفیده دیگه .آخه آقا محمد خان چجوری رو تخت نشست؟ به من چه دلش خواسته اونجوری نشسته. کلا خیلی مزخرفه که جزو برنامه درسی باشه. همین که ما خودمون به فکر زندگی خودمون باشیم می تونیم از زندگی خودمون یه تاریخ پرمحتوا و با ارزش بسازیم. تو گذشته سیر نکنید به آینده هم فکر نکنید تو حال باشی

سپیده.

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان3
شهر
شهر _آدم های _افسرده.

به نقل از محمّد :
به نظر شما دانستن چه مقدار تاریخ واقعا لازمه ؟ یعنی چه بازه زمانی به درد امروز میخوره؟

مثلا الان دونستن اوضاع صفویه و هخامنشی واقعا به درد میخوره؟

به نظر من اطلاعات داشتن از 200 سال اخیر ایران دید خوبی میده به آدم. قبل اون چندان پیام امروزی نداره.
برای جـواب دادن به این سوال باید ابتدا منظورمون از دانستن اطلاعـات رو مشخص کنیـم.
اگر دانـستن اطلاعـات رو جنبـه ِی اطلاع از جزئیـات مسائل تاریـخی میدونیم،در ایـن مسئله الـزامی وجود نـداره و بنـا بر علایـق و سلایـقمون میتونیـم اطـلاعات کسب کنیـم
اما تـوجه داشتـه باشید که مسائـلی وجـود دارن که بـه فــکر ِما مسیـر میـدن و الـگوی ِ ذهن ما میـشن
به مـا قـدرتِ شنـاخت و تحلـیل میـدن
و اگـه تعـریف ِمـا دانستن برای شناخـتن باشه حـد و مـرز معیـنی مشخص نمیشـه

mahdi59

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران11
شهر
تهران
مدال المپیاد
انشا الله طلای فیزیک

به نقل از محمّد :
به نظر شما دانستن چه مقدار تاریخ واقعا لازمه ؟ یعنی چه بازه زمانی به درد امروز میخوره؟

مثلا الان دونستن اوضاع صفویه و هخامنشی واقعا به درد میخوره؟

به نظر من اطلاعات داشتن از 200 سال اخیر ایران دید خوبی میده به آدم. قبل اون چندان پیام امروزی نداره.
فرض کن یه آلمانی میاد بهت میگه با شکوه ترین دوره ی شما چه دوره ای تو هم که فقط از دویست سال با خبری یعنی قاجار و پهلوی و جمهوری اسلامی پس می خوای بگی بهترین دوره ما الانه که جهان سومیم..............................
نه به نظره من آدم باید تاریخ کلی کشور رو بدونه ولی نه جزئی.....................
و معلم ها هم یاد بدن نه فقط از رو گام به گام سوال بدن بگن برو بخون

kosar abdeyan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه

به نقل از mahdi59 :
فرض کن یه آلمانی میاد بهت میگه با شکوه ترین دوره ی شما چه دوره ای تو هم که فقط از دویست سال با خبری یعنی قاجار و پهلوی و جمهوری اسلامی پس می خوای بگی بهترین دوره ما الانه که جهان سومیم..............................
نه به نظره من آدم باید تاریخ کلی کشور رو بدونه ولی نه جزئی.....................
و معلم ها هم یاد بدن نه فقط از رو گام به گام سوال بدن بگن برو بخون
اولا آلمانی تاریخ کل کشور خودشون رو فهمیده که چسبیده به کشور ما؟ دوما بر فرض مثال که فهمید خوب چه فایده و سودی براش داره؟می خواد دوباره بسازتش؟

mahdi59

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران11
شهر
تهران
مدال المپیاد
انشا الله طلای فیزیک

به نقل از kOs@r_A :
اولا آلمانی تاریخ کل کشور خودشون رو فهمیده که چسبیده به کشور ما؟ دوما بر فرض مثال که فهمید خوب چه فایده و سودی براش داره؟می خواد دوباره بسازتش؟
مثال گفتم.............
ببخشیدا شرمنده
میگیم دیگران چه جوری ریدن به کشور دیگه ما تکرار نکنیم
اگر شاه بود...مردم بود..........هر کی که پست الان ما رو داره
دوما آدم خیلی از چیزا رو یاد میگیره که اصلا به دردش نمی خورن

مثال تاریخ تولد...........جغرافیا..........شیمی..................................ادبیات.......دینی...............................................................

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

همه جاش مهمه. کم اهمیت دادن به یک بخش از تاریخ به نظر من تفاوت زیادی با تحریف نداره. مشکل اینجاست که می شه با بریدن یک بخش از چیزی در مورد کلش صحبت کرد؟ :-?به سختی. پس چه بهتر که به همه ی چیز ها واقف باشیم.
مثلا اگر می خوایم بفهمیم که اوضاع سیاسی و اقتصادی الان چه طوره مسلما بررسی تاریخچه نفت از تاریخ راه بریشم مهم تره یا اگه می خوایم بفهمیم که چرا ما مسلمان شدیم باید به روزگار قبلتری برگردیم.
ولی برای جواب دادن به اینکه چطور ما ما شدیم نه تنها تمام تاریخ ایران مهمه که حتی تاریخ کشور های دیگه هم اهمیت داره.
کی فکرش رو می کرد که جنگ روسیه و ژاپن از عوامل مشروطه در یک کشور خاورمیانه ای باشه و یا کی فکر می کرد که اندیشه ای نو در صحرا یک سلسله ی بزرگ رو ساقط می کنه؟
به نظر من با توجه به زمینه ی تحقیق و دانش هر کس یک بخش از تاریخ براش مهم می شه اما اینکه چه چیزی سرگذشت, حل و سرنوشت ما رو بهتر توصیف می کنه تمام تاریخ بشریته.(که خب واضحه نمی شه آموزشش داد :-" )

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

تا به حال کسی نبوده که خودش به طور کامل از گذشته اطلاع داشته باشه ( غیر از ویل دورانت ) . اما خب هرکس با یک قسمت از تاریخ حال میکنه .
مثلا من دوران باستان و قرون وسطا و رنسانس تاریخ اروپا رو نسبت به دوره های بعدیش ترجیح میدم. دانشجو های رشته تاریخ هم شاخه شاخه میشن . تاریخ پیش از اسلام..بعد از اسلام... .
اما در کل معیار های یک شخص برای دونستن تاریخ یه امر نسبی ه . هر شخصی یه برهه زمانی رو به بقیه زمان ها ترجیح میده . اما به نظر من در سطح اطلاعات عمومی بهتره هر فرد از هر دوره ی تاریخی به صورت مختصر یه چیزائی بدونه ، مثلا کتاب های تاریخ دوره راهنمائی برای اطلاعات عمومی خیلی خوبه.اما به صورت تخصصی دیگه بستگی به علایق فرد داره.

• لایک
امتیازات: NEO

kosar abdeyan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه

ولی واقعا تاریخ هر چی باشه چن تا سود داره 1 -راحته واسه همین امتحانش رو که خوب دادیم معدلمون رو کمی تا قسمتی زیاد می کنه 2- تاریخ معاصر رو نمی گم اون خیلی خیلی خسته کننده اس ولی تاریخ پادشاهان خیلی خیلی شیرینه. من که به شخصه تا اون قسمت واقعا لذت بردم از تاریخ. ولی اگه بیان از اول دبیرستان انتخاب رشته رو مثل انتخاب رشته دانشگاه کنن یعنی هر کی رو همون اول بفرستن رو شغلی که می خواد تو آینده باشه خیلی خیلی مفیده هم تخصصی تر می خونه هم مجبور نیس این همه چرت و پرت تو مغزش فرو کنه.درسته شما می گین آدم از گذشته خودش عبرت می گیره ولی کدوم یکی از برادرا و خواهر و مامان و باباهاتون یه خط از تاریخی که تو دبیرستان خوندن یادشونه؟ واقعا مغز بچه ها رو خسته می کنن :-<

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از kOs@r_A :
کدوم یکی از برادرا و خواهر و مامان و باباهاتون یه خط از تاریخی که تو دبیرستان خوندن یادشونه؟ واقعا مغز بچه ها رو خسته می کنن :-<

این خیلی اغراقه... یک خط رو اگه طرف خیلی خیلی عقب مونده باشه باز یادشه.در کل اگه جزئیات تاریخ رو هم ندونه باز تو ضمیر ناخودآگاه ش یه اطلاعات تاریخی هست.

s.sh.14

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

به نقل از kOs@r_A :
خوب همون استفاده از آداب و رسوم گذشته و عبرت گرفتن از بعضی کاراشون مفیده دیگه .آخه آقا محمد خان چجوری رو تخت نشست؟ به من چه دلش خواسته اونجوری نشسته. کلا خیلی مزخرفه که جزو برنامه درسی باشه. همین که ما خودمون به فکر زندگی خودمون باشیم می تونیم از زندگی خودمون یه تاریخ پرمحتوا و با ارزش بسازیم. تو گذشته سیر نکنید به آینده هم فکر نکنید تو حال باشی
اتفاقا مهمه که کی چطوری و به چه علت به تخت نشست و آیا به اون کارایی که وعده داده بود تونست عمل بکنه یا نه.اگه بدونیم چطور یه تخت نشست،چه حرفایی زد و سر انجامش چی شد می تونیم برای آینده و حالی که درش زندگی می کنیم ازش درس بگیریم و نذاریم اون بلاهایی که سر مردم اون موقع اومده بر سر ما هم بیاد.این فقط یه نمونشه.همیشه میگن که گذشته چراغ راه آینده است.

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

من با اصل تاریخ مشکل ندارم به نظرم دونستنش ضرر که نداره هیچ یه جاهایی آدم میرسه که دونستنش هم لازمه ...

ولی اینکه دقیقا چه تاریخ یا چه دوره ای بوده واقعا نیاز به دونستن نیست ...

اینکه چه اتفاقی افتاده مهمه نه اینکه حتما اون اتفاق تو چه دوره ای افتاده ...

paria.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
96

ولی من فکر میکنم مهمه ، شاید اگر فلان اتفاق توی یه دوره ی دیگه افتاده بود نتیجه ش اینی نمیشد که توی اون دوره شده .
عکس العمل فرمانده ها و رهبر ها و... و همچنین بقیه ی عوامل حکومتی توی اتفاق شدن یک اتفاق مهمه . مثل دین و اداب رسوم و...
پس دوره ها مهمه . اما اینکه توی تاریخ دقیقه دقیق باشه رو منم موافقم که فقط جا پر کنیه .

2.4

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک (راهنمایی)
شهر
تهران

به نظر من دونستن تاریخ ایران در اوج قدرت از همه زمانها بهتر است اما خودم تلاریخ قاجار و پهلوی را ترجیح میدهم

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

بنظرم آره لازمه که تاریخ 2500 سال پیشو بدونی . باید بدونی که قبلا ایران چی بوده و الآن چی شده . هم برا اینکه به خودت افتخار کنی هم بخاطر اینکه دوباره برای جهانی کردن نام ایران تلاش کنی.

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

ب نظر من خوبه آدم با تاریخ معاصر خوب آشنایی داشته باشه (کسی مخالف این حرف نبوده تو کل تاپیک :D حرف نو زدم :D)
اما به نظرم همراهش خوبه یه سری جنگا و عللشون و یا حتی تاریخ یه سری کشورای دیگه تو زمان قدیمی تر از معاصر ( ن خیلی دور تر از معاصر) بدونه !
مثلا مردم مصر اگر یکم به سرنوشتما بعد از جمهوری "اسلامی" دقت میکرد الان ب این فلاکتی ک ما رسیدیم نمیرسید :D
یا مثلا اگر قدیما شاها به ضعفای شاهای قبلیشون دقت میکردن مدت طولانی تری حکومت میکردن و کشور ثبات بیشتری داشت
اگر هم الان جوونا به انقلاب گذشته و انقلاب بقیه ی کشورا دقت کنن متوجه میشن الان (این دوره ) زمان انقلاب نیست ، زمان اصلاحاطه
و....

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
چه خوب شد این تاپیکو دیدم...میخواستم طی چند روز اینده یه همچین تاپیکی بزنم..
در کل میگن تاریخ بزرگترین معلم بشریته...چون از تجارب ادما نشات میگیره..ادمایی که اشتباه کردن و اینده یه سرزمینی نابود شده و یا برعکس ادمایی که با یه فکر جدید و یه ایده خوب ملتی یا سرزمینی رو نجات دادن...!
وقتی تاریخ میخونیم عبرت میگیریم طبعا منظورم تاریخ مدرسه نیست که بی سرو ته نوشته شده و کاملا جهت گیری داره..با خوندن تاریخ خودمونو بیشتر میشناسیم...همین حالا هم تاریخ نگاران باستان دنبال ژنوم های انسان های اولیه هستن شاید شما تعجب کنین که اینها چ ربطی به یه باستان شناس و یا یک تاریخ دان داره؟اگه کتاب هایی درباره باستان و وجود یکسری عوامل غیر زمینی بخونین متوجه منظورم میشین!این تاریخ مرز های علم زیست شناسی رو کنار زده و فرضیه های بسیار جسورانه ای مطرح کرده که تا حالا هیچ دانشمندی نتونسته اونارو رد کنه...
ارجاع به کتاب ارابه خدایان!
بنظر من تاریخ در خودشناسی افراد و یک ملت تاثیر بسیار زیادی داره!متاسفانه تاریخ در بسیاری جاها عوض میشه یا سانسور میشه...و کسانی سعی در نابودی و تغییر بخش هایی از ان را دارند..

ولی درکل از مطالعه تاریخ مسائل اجتماعی،اقتصادی،سیاسی و فرهنگی بسیاری دستگیرمون میشه...طبعا مطالعه تاریخ معاصر رو وضعیت الان ما تاثیر بیشتری داره تا تاریخ باستان اما باستان رو هر کسی نمیتونه مطالعه کنه چون بنظرش مسخره و پوچ میاد..و ظاهرا به دردش نمیخوره اما تاریخ دان های باستان فرضیه هایی رو مطرح کردن و به دنبال چیزهایی هستن که میتونه اینده ما رو بسیار تغییر بده و کلی از تابو ها رو از بین ببره!

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
توی دو خط من توضیح بدم.
بله نیازه وگرنه تحریف می‌شه و کسی که یک خائن وطن‌فروشه میشه آیت‌الله و به نام اتوبان می‌زنن و یکی که کلی خدمت کرده رو بهش فحش می‌دن. نیازه تا سر آدم کلاه نره.

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
ولی متاسفانه پیدا کردن کتاب هایی که تحریف -جانبداری -تعصب -دروغ -اغراق و... درشون به کار نرفته باشه خیلی سخته.
و اینکه ما میخوایم درباره ی گذشته ی تکرار نشدنی چیزهایی بدونيم خیلی ميتونه جالب باشه و باید مواظب باشیم هر کتابی -مطلبی رو نخونیم در زمینه ی تاریخ.
نميدونم پرس و جو کافیه برای انتخاب کتاب خوب يا نه؟ چون فعلا برای خودم راه ديگه اي متصور نمیشم.

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
ولی متاسفانه پیدا کردن کتاب هایی که تحریف -جانبداری -تعصب -دروغ -اغراق و... درشون به کار نرفته باشه خیلی سخته.
و اینکه ما میخوایم درباره ی گذشته ی تکرار نشدنی چیزهایی بدونيم خیلی ميتونه جالب باشه و باید مواظب باشیم هر کتابی -مطلبی رو نخونیم در زمینه ی تاریخ.
نميدونم پرس و جو کافیه برای انتخاب کتاب خوب يا نه؟ چون فعلا برای خودم راه ديگه اي متصور نمیشم.
خب متاسفانه تاریخ زخم خورده این تحریفات هست اما همیشه راهی هست...!
تو تاریخ یکسری کتب منبع شمرده میشن..مثل کتابهای ویل دورانت،گزنفون،هرودوت حتی!هر اتفاق تاریخی که افتاده باشه صحتش رو با وقایعی که تو این کتب نگاشته شده میسنجن!و مقایسه میکنن و به نتیجه واحی میرسن..البته تو این راه مطیع صددرصد این منابع نیستن بلکه پرسش میکنن،بحث میکنن و همیشه هم به نتیجه یکسان نمیرسن..
یکی از راه های فهم تاریخ معاصر پرسش از بزرگترامونه که اون زمانو دیدن..این به ما یه بک میده تا یه چیزایی دستمون بیاد و منابعی در راستای این رو قبول کنیم خوشبختانه یا متاسفانه تاریخ منابع ضد هم زیاد داره..یعنی در یک بخش هایی تو باید با جهت گیری بری دنبالش و راهتو مشخص کنی!
اما تاریخ باستان قضیه ش خیلی فرق داره...افراد صاحب نظر میرن سایت های تاریخی رو بررسی میکنن فرضیه میسازن..این مکان های تاریخی مهندسین خاصی برای بررسیش هست..راجع به اون تحقیق میکنن و به نتیجه میرسن البته طبق اطلاعات قبلی!

آخرین ویرایش:
بالا