• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نمادهای شعری!

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار
پاسخ : نمادهای شعری!

صوفی و اینا هم نماد آدمای ریاکاره فک کنم 8-> ریاکار و اینایی که از دین برای سود شخصیشون استفاده میکنن.

شراب و می و اینا هم فک کنم معرفت آدم مست هم کسیه که به معرفت رسیده 8-> اینا نمادن دیگه ؟ :-"

البته من اینا از حافظه خودمه. اشتباه بود بگین :D

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

باتشکر فراوان از باگ ;;) باشد که بقیه پند بگیرند ;;)

احتمالن اونا هم میشن نماد. چون در معنای اصلی به کار نرفتن. البته نماد تعریف خاصی نداره اونجور که من پرسیدم :D پس اینا میشن نماد :D

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

ساقی هم نماد واسطه فیض الهیه. ساقی در حالت عادی همونیه که شراب میده و شما از خود بیخود میشین. واسطه فیض الهی بودن هم یعنی یک چیزی شما رو به یک حالت الهی میرسونه.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

" در ادب عرفاني استعاره از "پير" يا "معشوق ازلي"‍‍[=ذات باري]. با عنايت به قرآن كريم(21/76): سَقاهُم رَبُّهم شراباً طهوراً: خدايشان به آنان بياشاماند شرابي پاك. "

خرابات و خرابات نشين و اين جور كلمه‌ها رم زياد مي‌بينيم تو شعر حافظ.معني خرابات تو قديم قمارخانه و ميخانه و اينا مي‌گفتن. احتمالاً اين خراباتا تو قسمتاي داغون شهر بوده و كنار ويرانه‌ها بوده و اينا، به خاطر همين به "خرابات" معروف شدن.
تو شعر حافظ خرابات جاي ميخواري و مستي و عشق و اينائه. خرابات نشين بي عيب و نقصه يه جورايي، و اسرار ( خودِ اين كلمه به نظرم يه جور نماده تو شعر حافظ :D)ُ مي‌دونه و اينا![nb] با خرابات نشينان ز كرامات ملاف / هر سخن وقتي و هر نكته مقامي دارد[/nb] يكي از اون عيبايي كه خرابات نشين نداره، ريائه ( و تو شعر حافظ مقابل خانقاه و زاهد و اينا قرار مي‌گيره ) حافظ خودشم تو شعراش، خودش و پير و ساقيشم خراباتي مي‌دونسته.

كتاب صداي سخن عشق ؛ دكتر حسن انوري

بالا