• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس داری؟

• رای‌دهندگان
    72

سارگل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2قم
شهر
قم
دانشگاه
دانشگاه کاشان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : اعتماد به نفس

برداشت اولیه شما از یک موقعیت ممکن است تنها راه نگاه به آن شرایط خاص نباشد، بنابراین باید در صحت افکارتان تامل بیشتری نمایید. از خود بپرسید: آیا نگاهم با منطق و واقعیت سازگار هست؟

شاید شما هم در زندگی شرایطی را تجربه کرده اید که خود کم بینی و احترام به نفس پایین، مشکلات ناخواسته ای را برایتان بوجود آورده است. عزت نفس و داشتن احساس خوب نسبت به خود، از جمله مواردی اند که بسیاری افراد در زندگی خود در آرزوی رسیدن به آن هستند.

اگر احساس می کنید دارای عزت نفس پایین هستید و این موضوع روی تمام جوانب زندگی شما تاثیر منفی گذاشته است؛ اگر فکر می کنید ارتباطات، کار و یا حتی سلامتی شما تحت الشعاع این عزت نفس پایین قرار گرفته است؛ حتی اگر این احساس خود کم بینی از دوران کودکی در شما شکل گرفته و همواره همراه شما بوده است؛ با بکارگیری چهار قدم موثری که در ادامه آورده می شود می توانید عزت نفس را در خود تقویت نموده و به تدریج احساس بهتری نسبت به خود پیدا کنید.

قدم اول : موقعیت ها و شرایط مشکل ساز را شناسایی کنید

در مورد موقعیت هایی که به نظر می رسد احترام به نفس شما را پایین می آورند، فکر کنید. این موقعیت ها معمولا عبارتند از :

1 - یک ارائه در محل کار

2 - یک بحران در منزل یا محل کار

3 - یک چالش با کسی که ارتباط نزدیک با شما دارد مانند همسر و یا همکار

4 - یک تغییر در جریان زندگی مانند از دست دادن شغل و یا فرار فرزند از خانه

قدم دوم : از افکار و اعتقادات خود در رابطه با این موقعیت ها آگاه شوید

هنگامی که شرایط و موقعیت های مشکل ساز را شناسایی نمودید، به تفکر خود در رابطه با آنها دقت کنید. ببینید در این شرایط به خود چه می گویید؟ تفسیر شما از این موقعیت ها چیست؟ تفکر شما در این شرایط ممکن است مثبت، منفی و یا خنثی باشد. ممکن است شما در این شرایط منطقی عمل کنید و یا بر پایه یکسری واقعیت ها و دلایل و اعتقادات اشتباه فکر نمایید؛ و یا بالعکس.

قدم سوم : افکار منفی و نادرست خود را به چالش بکشید

برداشت اولیه شما از یک موقعیت ممکن است تنها راه نگاه به آن شرایط خاص نباشد، بنابراین باید در صحت افکارتان تامل بیشتری نمایید. از خود بپرسید: آیا نگاهم با منطق و واقعیت سازگار هست؟

البته گاهی اوقات تشخیص بی دقتی ها در تفکر مشکل است. بیشتر افراد یک تفکر دیرینه و ثابت درباره خود و زندگی شان دارند. این اعتقادات دیرینه از نظر آنها می تواند نرمال و کاملا منطبق بر واقعیت تلقی گردد؛ در حالی که بیشتر آنها ممکن است تنها یک ایده یا احساس باشند. در این میان بعضی الگوهای فکری نیز در ذهن افراد ممکن است باعث تضعیف عزت نفس گردد که باید به آنها دقت کرد. این الگوها عبارتند از :

1 - تفکر همه یا هیچ

در این حالت شما همه چیز را خوبِ مطلق یا بدِ مطلق می بینید. مثلا به خود می گویید: « اگر من در این کار موفق نشوم، کاملاً شکست خورده ام..! ». عادت به چنین تفکری صحیح نیست. بهتر است همه جوانب یک پیروزی و یا شکست را در نظر داشت.

2 - نیمه خالی لیوان

با این الگوی فکری شما تنها جنبه های منفی یک موقعیت را می بینید و تنها بر روی آنها متمرکز می شوید که این باعث می شود نگاه شما به یک شخص یا موقعیت کاملا از مسیر درست منحرف شود. به عنوان مثال به خود می گویید: « چون من در ارائه آن گزارش اشتباه کردم، حالا همه فکر می کنند که من برای این کار مناسب نیستم. ». بدبینی بدترین آفت عزت نفس است.

3 - تبدیل دستاوردهای مثبت به منفی

در این حالت شما با کوچک شمردن تجربه های مثبت و دستاوردهای مفید خود، آنها را انکار می کنید. به عنوان مثال به خود می گویید: « فقط به این خاطر که امتحان آسانی بود، توانستم موفق باشم! ». در اینگونه مواقع شما احترام به نفس را در خود می کُشید.

4 - نتیجه گیری منفی بدون داشتن دلایل کافی

شما ممکن است گاهی اوقات بدون داشتن مدارک و شواهد کافی در یک شرایط خاص یک نتیجه گیری منفی کنید. مثلا به خود می گویید: « دوست من هنوز جواب ایمیلم را نداده؛ پس حتما هنوز هم از من ناراحت است! ». در صورتی که ممکن است دوست شما در چند روز گذشته موفق به مرور ایمیل هایش نشده باشد. شاید بهتر است به جای توصل به افکار منفی، کمی صبورتر باشید.

5 - اشتباه گرفتن احساسات با واقعیت ها

در این حالت شما احساسات یا عقاید خود را با واقعیت ها اشتباه می گیرید. مثلا به خود می گویید: « من احساس می کنم شکست خورده ام پس حتما همینطور است! »

6 - دست کم گرفتن خود

با این الگوی فکری خود را کمتر از آنچه که هستید دیده و ارزش های خود را دست کم می گیرید. این ممکن است مثلا ناشی از چندین بار اشتباه کردن در یک موقعیت خاص باشد. به عنوان مثال به خود می گویید: « لیاقت من بیش از این نیست! ». بهتر است اندکی تجدید نظر کنید.

قدم چهارم : افکار و عقاید خود را تعدیل کنید

هم اکنون زمان آن است که افکار منفی و نادرست را با افکار سازنده و دقیق جایگزین کنید. برای این کار می توانید از استراتژی های زیر کمک بگیرید:

1 - از عبارات امید بخش استفاده کنید

نسبت به خود با مهربانی رفتار کنید و همواره خود را تشویق نمایید. یادتان باشد که اگر بخواهید به بدبینی خود نسبت به یک موقعیت خاص میدان دهید، ممکن است به واقعیت بپیوندد. به عنوان مثال اگر دائم به این فکر کنید که ارائه شما بخوبی برگزار نخواهد شد، ممکن است واقعا همین اتفاق بیفتد. سعی کنید جملات امیدبخش به خود بگویید. مثلا به خود بگویید: « با اینکه موقعیت سختی است، اما من از پس آن بر می آیم ».

2 - خود را ببخشید

همواره به یاد داشته باشید که همه انسان ها ممکن است در زندگی خود اشتباه کنند. این اشتباهات هیچگاه همیشگی و مختص فرد خاصی نیست. اگر دچار اشتباه شدید به خود بگوئید: « درست است که من اشتباه کردم اما این اشتباه دلیل بر بد بودن من نیست. »

3 - از عبارات باید و نباید اجتناب کنید

اگر ذهن شما پر از جملات باید و نباید باشد، ممکن است منجر به این شود که انتظارات و توقعات غیرمنطقی از خود و دیگران داشته باشید. آزاد کردن ذهن از این عبارات باعث می شود انتظارات منطقی تر و نزدیک تر به واقعیت، از خود و دیگران داشته باشیم.

4 - بر روی جنبه های مثبت زندگی خود متمرکز شوید

توانایی های خود را در برخورد با موقعیت های چالش برانگیز در زندگی به یاد آورید و همواره به موفقیت ها و قسمت های خوب زندگی خود فکر کنید.

5 - با افکار پریشان کننده جور دیگر برخورد کنید

بجای اینکه با افکار منفی، منفی برخورد کنید، از آنها کمک بگیرید تا به الگوهای جدید و سالم تری در زندگی خود دست یابید. از خود بپرسید: « برای بهتر کردن شرایط چگونه باید عمل کرد؟»

6 - خود را تشویق کنید

بخاطر هر نکته مثبتی که در یک موقعیت خاص می بینید، خود را تشویق کنید. به عنوان مثال به خود بگویید: « گر چه بنظر می رسد ارائه من عالی نبوده اما حضار با طرح پرسش، تا پایان جلسه مطالب را دنبال کردند. این نشون میده که موفق عمل کرده ام و به هدفم رسیده ام. »

این قدم ها ممکن است در نگاه اول دشوار بنظر برسند. اما با تمرین بتدریج آسان تر خواهند شد. هنگامی که شما شروع به شناسایی افکار و عقاید تخریب کننده احترام به نفس در خود کنید، قادر خواهید بود عملا آنها را تشخیص داده و در جهت مبارزه با آنها گام بردارید. بدین ترتیب موفق به دریافتن ارزشهای خود به عنوان یک انسان می شوید. هنگامی که عزت نفس در شما تقویت شود، اعتماد به نفس شما نیز افزایش یافته و به تدریج احساس بهتری نسبت به خود و زندگی پیدا خواهید کرد.

منبع : aftabir.com

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

اعتماد به نفس يه جور ميشه گفت زيادي ادم به خودش مطمعنه وإلا من كه اعتماد به نفسم كمه البته أبنو ديگران بايد درموردم قضاوت كنن

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از :::ســـــ ــــمآنــــ ـــه::: :
چطوری به خودمون بیشتر اطمینان داشته باشیم؟
چطوری خودمونو نبازیم؟
خودتُ بشناس.قبل اینکه شروع کنی و تعداد خصوصیت های بدت رُ ببینی بیشتر دقت کن خصوصیت های خوبتُ پیدا کن.سعی کن خصوصیت های خوب دوستات و اطرافیانتُ بهشون بگی چون متقابلا" اون هاهم خصوصیات خوبه تو رُ که دیدن بهت میگن.روابط عمومیتو بیشتر کن و خجالت نکش از بعضی چیزا که فکر میکنی نداری.

خودمونُ نبازیم ینی چی؟

به نقل از نيلوفر ب. :
اعتماد به نفس يه جور ميشه گفت زيادي ادم به خودش مطمعنه وإلا من كه اعتماد به نفسم كمه البته أبنو ديگران بايد درموردم قضاوت كنن
نمدونم کدومتون بودین ولی چنتا پست حرف بزن که میخوندم ازتون میخواستم پ.خ بدم و ببینم حسَم درسته که شما اعتماد به نفستون کمی ضعیفه؟ عذر بازم

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از ـفاتــــ :
خودتُ بشناس.قبل اینکه شروع کنی و تعداد خصوصیت های بدت رُ ببینی بیشتر دقت کن خصوصیت های خوبتُ پیدا کن.سعی کن خصوصیت های خوب دوستات و اطرافیانتُ بهشون بگی چون متقابلا" اون هاهم خصوصیات خوبه تو رُ که دیدن بهت میگن.روابط عمومیتو بیشتر کن و خجالت نکش از بعضی چیزا که فکر میکنی نداری.

خودمونُ نبازیم ینی چی؟
نمدونم کدومتون بودین ولی چنتا پست حرف بزن که میخوندم ازتون میخواستم پ.خ بدم و ببینم حسَم درسته که شما اعتماد به نفستون کمی ضعیفه؟ عذر بازم

خو اعتماد به نفس من يعني نيلوفر كمه چون واقعن نميدونم چرا بايد اعتماد به نفس داشته باشم چرا بايد خودمو بالأتراز ديگران بدونم

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از نيلوفر ب. :
خو اعتماد به نفس من يعني نيلوفر كمه چون واقعن نميدونم چرا بايد اعتماد به نفس داشته باشم چرا بايد خودمو بالأتراز ديگران بدونم
کی گفته اعتماد به نفس بالا دیدن خودمون از دیگران هست؟صرفا" اعتماد به اون چیزی که داریم.اون هم فقط اعتماد نه گفتنش در جمع و خود برتر بینی.
یکی از بهترین خصوصیاتت اینه که از روانشناسی خیلی چیا میدونی و میتونی به همه کمک کنی.کمـ ـه ؟

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از ـفاتــــ :
کی گفته اعتماد به نفس بالا دیدن خودمون از دیگران هست؟صرفا" اعتماد به اون چیزی که داریم.اون هم فقط اعتماد نه گفتنش در جمع و خود برتر بینی.
یکی از بهترین خصوصیاتت اینه که از روانشناسی خیلی چیا میدونی و میتونی به همه کمک کنی.کمـ ـه ؟

اره راست مي گي واقعن روان شناسي ُ بلدم چون كتاب مطالعه دارم مامانم خيلي بهم كمك مي كنه ،ولي من ميگم وقتي جز روان شناسي چيزه ديگه اي بلد نيستم ادم روحيش مياد پايين ؟اصن همه ميگن اعتماد به نفس ندارم متاسفانه

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از نيلوفر ب. :
اره راست مي گي واقعن روان شناسي ُ بلدم چون كتاب مطالعه دارم مامانم خيلي بهم كمك مي كنه ،ولي من ميگم وقتي جز روان شناسي چيزه ديگه اي بلد نيستم ادم روحيش مياد پايين ؟اصن همه ميگن اعتماد به نفس ندارم متاسفانه
ببین من همونم بلد نیستم ولی اعتماد به نفسم خوبه.کسی اعتماد به نفس ضعیفی داره که مثلن اطرافیانش از خودش در برخی مسائل بهتر باشن و اون فقط همین مسائلُ ببینه در صورتی که اشتباس.اصلا" یکی از بدی های ما اینه که خودمونُ با بقیه مقایسه میکنیم.خودتُ با خودت مقایسه کن.مثلا" اینکه چه خصوصیات خوبی نسبت به سال های قبل پیدا کردی!

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

بعضی اوقات هم ادم اعتماد به نفس داره اما یه سری چیزا/شخصا باعث میشن از دست بدیم این اعتماد به نفس رو .

خانوم مودیر این پست اخرت اسپمه ها :-"""

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خدا این اعتماد ب نفسو از بعضیا نگیره.........

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از sadlove :
بعضی اوقات هم ادم اعتماد به نفس داره اما یه سری چیزا/شخصا باعث میشن از دست بدیم این اعتماد به نفس رو .

خانوم مودیر این پست اخرت اسپمه ها :-" ""
خب این چیزا چیَن؟

دلش میخواد :-"

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از ـفاتــــ :
خب این چیزا چیَن؟

دلش میخواد :-"

مثلن نگاه تو واسه یه کاری کلی تلاش میکنی . مثلن واسه امتحان ریاضی . کلی میخونی . بعد خراب میکنی امتحانو . این باعث میشه اعتماد به نفستو تو ریاضی از دست بدی .

یا بری سراغ موسیقی بعد استادت تو عصبانیت بت بگه تو نمی تونی یاد بگیری تو استعداد نداری اصن تلاش نکن . اعتماد ب نفستو از دست میدی دیگع هر وقت ساز میزنی حس میکنی خیلی خوب از اب در نمیاد .

تفهیم شد یا بیشتر بگم ؟

بعلــــــه :- چغندر

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از sadlove :
مثلن نگاه تو واسه یه کاری کلی تلاش میکنی . مثلن واسه امتحان ریاضی . کلی میخونی . بعد خراب میکنی امتحانو . این باعث میشه اعتماد به نفستو تو ریاضی از دست بدی .

یا بری سراغ موسیقی بعد استادت تو عصبانیت بت بگه تو نمی تونی یاد بگیری تو استعداد نداری اصن تلاش نکن . اعتماد ب نفستو از دست میدی دیگع هر وقت ساز میزنی حس میکنی خیلی خوب از اب در نمیاد .

تفهیم شد یا بیشتر بگم ؟

بعلــــــه :- چغندر
خب در مورد اول اینکه اگر نتیجه درخور تلاشت نگرفتی میای با خودت فکر میکنی.دو حالت داره:یا اینکه امتحان فوق العاده سخت بوده و میبینی همه نمره هاشون بد شده که خب میگی امتحان سخت بوده.یا اینکه نه نمره ها اکثرن خوب بوده و تو فقط بد شدی.اینجا باید تو روش درس خوندنت شک کنی.میای بررسی میکنی میبینی نه روش خوندنم هم مشکلی نداشته و دنبال دلیل اصلی میگردی.مثلن ممکنه استرست موقع امتحان باشه.حالا میای استرستو رفع میکنی.

ببین تو این شرایط سعی کن بری واسه اونایی که ازین ساز هیچی نمیفهمن بزنی.بعد هی تشویقت میکنن.و تو همزمان تمرینتو بیشتر و بیشتر میکنی و همینجور سطح آدمایی که براشون ساز میزنی ببر بالا.این یهو تسلیم شدنه!!

تفهیم شد به خدا :-s

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

اعتماد به نفس يه چيزيه كه همه بايد داشته باشن ،اعتماد به نفس زياد هم خوب نيس ،آدمي كه اعتماد به نفس نداره انگيزه اي هم ندا ره قطعن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از نيلوفر ب. :
اعتماد به نفس يه چيزيه كه همه بايد داشته باشن ،اعتماد به نفس زياد هم خوب نيس ،آدمي كه اعتماد به نفس نداره انگيزه اي هم ندا ره قطعن
این درست نیس آدمی که اعتماد به نفس نداره انگیزه هم نداره.
نمونه شم خودِ من.
من هم هدف دارم هم انگیزه اما خیلی جاها سد بزرگم همین اعتماد به نفسم بوده که نداشتمش.

1111mm

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرز

به نظر من اگه توی شرایطی که قرار گرفتیم بتونیم روی موضوع بحث یا شرایط پیش اومده اشراف کامل داشته باشیم، سبب میشه اعتماد به نفسمون بره بالا.
مثلا توی سخنرانی اگه مبحث رو مسلط باشیم و از پس سوالات احتمالی بربیایم، این خودش اعتماد به نفسه.
همیشه میگن باور محصول شناخته و شناخت هم از اطلاعات بدست میاد... پس بهترین راه و عامل برای اعتماد به نفس همون اطلاعات داشتنه. :D

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

شاید بشه ب اعتماد ب نفس نام غرور درونی داد..

نسترنم

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد

من اعتماد به نفس ندارم :)

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

البته 2 تا مورد كه هميشه با هم اشتباه ميشه:
1.حرمت نفس(self steam)
2.اعتماد به نفس

اعتماد به نفس يعني اين كه من ميدونم و ميتونم
ميتونه + باشه يا -
+ يعني من ميدونم و ميتونم
- يعني من نميدونم يا با وجود اين كه ميدونم اما نميتونم

من اعتماد به نفس دارم(البته به اين هم شك دارم ... :| ) اما حرمت نفس ندارم (گاهي اوقات تو جمع ها به اين كه ديگران راجع به من چي

فكر ميكنن خيلي اهميت ميدم يا گاهي اوقات فكر ميكنم آدم عوضي هستم يا ... )

البته من اينو از يه جايي شنيدم اونايي كه اهل فنن اگه چيزي راجع به اينا ميدونن بيان اصلاح كنن يا اگه درسته تاييد

иιℓσσ

Niloo
نام مرکز سمپاد
farzanegan amin1
شهر
esfahan
سال فارغ التحصیلی
1397

نمیدونم واقعا!فک نمیکنم!

دختر باران

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
ادبی-زیست

من قبلا ک بچه تر بودم خدای اعتماد به نفس بودم به گفته ی تمام افرادی که میشناختنم
تو حدودا 12 سالگی اون طورا هی کم و کمتر شد این اعتماد تا الان که هیچی ندارم
حرف زدن تو جمع کابوس شده برام
بحث و گفتگو هم که پیش بیاد نظرمو مطرح نمیکنم
کلا با جمع بالای 3 نفر مشکل دارم کمکم کنید

بالا