• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

با بافت قدیمی شهر ها چی کار کنیم ؟

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
اکثر شهر های ِ ایران ، شهر های ِ قدیمی اند با شهر سازی های ِ قدیمی !
یعنی معمولا بافت های ِ شهرسازی مدرن در کنار بافت سنتی درست میشوند ، مثل محله های ِ شمال تهران ، مثل محله های اون طرف (!) ِ کارون توی ِ اهواز و ...
آیا به نظرتون بافت های سنتی شهر ها خللی توی ِ رشد و توسعه ی بافت های مدرن ایجاد نمی کنه؟ و اگر می کنه تا چه حده ؟
و به نظرتون تا چه حد باید از بافت های سنتی محافظت کرد ؟
( ببینید مثلا در تهران محله ها و خونه های ِ قدیمی هستند که نمیشه ازشون برای سکونت استفاده کرد از طرفی توی ِ محله هایی هستند که نمی تونن کاملا هم محافظت شن به عنوان ِ آثار ِ تاریخی شهر )
با اینجور بافت ها چه کار باید کرد ؟
شما با ترمیم و بازسازی موافقید ؟ یا به نظرتون برای ِ توسعه‌ی شهر هر کاری اعم از خراب کردن این جور بافت ها باید انجام داد ؟

( بحث کاملا مربوط به شهرسازیه ، اما خب همچین انجمنی نداریم مجبور شدم این جا بزارمش :D )

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : با بافت قدیمی شهر ها چی کار کنیم ؟

اهم اهم! :D از اونجایی شهر تاریخی من یعنی یزد اولین شهر خشت خام جهان ِ بر خود واجب دیدم در این باب سخنانی ارائه دهم( =)))

بله داشتم می گفتم .....

در شهر خوشگل من( B-)) - اقا دیگه نمی تونم رسمی حرف بزنم زبان عامیانه میشه :-[- یه کاری شهرداری کرده اینه که از بافت های قدیمی به عنوان سفره خانه یا هتل و...

استفاده میشه که خیلی هم استقبال شده ;;) تقریبا چند محله بزرگ یزد کامل با بافت قدیمی پوشیده شده که بعضی هاش تحت حمایت شهرداری هستن و بعضی....... :rolleyes:

با این کار هم منبع در امد میشن هم ازشون استفاده میشه و تخریب نمیشن <D=

حالا رونمایی از چند عکس از این بافت های نایسمون B-)- باغ مشیر الممالک

cafe%20shoop2.jpg

resturant_6.jpg

resturant_1.jpg

aks%20asli%20.jpg

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اتفاقا به نظر منم این روش خیلی خوبـه ! یعنی بهترین کاریه که با بافتای ِ قدیمی میشه انجام داد ! به شرطی که استقبال ازش خوب باشه و مردم فرهنگ محافظت رو داشته باشند !
یه سوال ! این خونه ها مرمت شدن یا نه ؟ یعنی نیاز به مرمت زیاد داشتن یا می شده همینجوری ازشون استفاده کرد ؟
مثلا ببینید همه جا این شرایط رو ندارن ! مثلا تهران ! بافت های ِ جنوب شـهر ! مثلا میدون حسن اباد که قطعا یکی از آثار باستانی ِ تهرانه ! و همچنین یکی از میادین مهم رفت و آمد ِ ماشین و مردم هاست ! چه جوری از همچین بنا هایی محافظت کرد ؟
آیا درسته که هیچ محافظتی از این آثار نشه ؟

( من شهر خودمو گفتم احتمالا تمام شهرا همچین بافت هایی دارن :) )

• لایک
امتیازات: N.M

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

یه سوال ! این خونه ها مرمت شدن یا نه ؟ یعنی نیاز به مرمت زیاد داشتن یا می شده همینجوری ازشون استفاده کرد ؟

هم دو تاش! :D

یه چند تایی بودن که خالی از سکنه بودن اونا رو باید مرمت می کردن ولی بعضی دیگه نیازی نبوده و میشده ازش استفاده کرد ;;)

به شرطی که استقبال ازش خوب باشه و مردم فرهنگ محافظت رو داشته باشند !

من تاحالا ندیدم که تو این خونه های سنتی کسی آسیبی به بافت تاریخی بزنه! :-? ;;)

• لایک
امتیازات: sayna

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر منم این جور بافت ها بهتره که یه جوری ازشون استفاده ی گردشگری بشه.
و این که من با مرّمت هم موافقم ! مثلا به نظر من بافت قدیمی تهران ، خیلی خوبه اگه مرّمت بشه و به عنوان یه منطقه ی اصیل با معماری سنتی ، نماد معماری سنتی تهران و سبک زندگی قدیم باشه ؛
که هم مردم و هم متخصصین می تونن ازش بازدید کنن ! :D

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

يه كار خوبي كه ميشه توي تعطيلات عيد انجام داد اينه كه هر شهري ميريد ، بافت سنتي اون شهرم بريد ببينيد ، حتي اگر سفرتون تفريحيه ، يه روزم وقت بزاريد براي ِ ديدن بافت سنتي شهر ها . بعد ببينيد چي كار كردن با اون بافت .
يزد ، بوشهر ، تبريز ، اصفهان ، شيراز ، تهران و خيلي ديگه از شهر ها بافت خاص خودشون رو دارن كه واقعا ارزش ديدن و تحقيق دارن !

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

خب شهر مشهد که بافت تاریخیش اصولا اطراف حرم بوده که با طرح های گسترش حرم تو سال های مختلف، به تدریج این بافت ها هم تخریب شدن (فکر کنم تا چند سال دیگه حرم برسه به خونه ی ما :D ) [-(
به نظر من مرمت و استفاده از قسمتی از اونا به عنوان موزه یا هر چیز دیگه ای کار خوبیه ولی نه اینکه همشو نگه دارن؛ چون به هر حال شهر باید توسعه پیدا کنه و نمیشه به اونا دست نزد :D

mojtaba h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
mashhad
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
زمین شناسی

به نظر من که خللی ایجاد نمی کنه که بافت فرسوده تو شهر باشه
تازه شهر رو هم قشنگ می کنه
من موندم تو کل دنیا بودجه کشورشون با جذب توریست در می یارن ولی تو ایران که به این غنی ایه از نظر آثار تاریخی اونارو خراب می کنه
من که تو مشهد از این موارد زیاد دیدم که آثار تاریخی رو خراب می کنن یا اگه خراب نکنن خودش فرو می ریزه یا توش آب جمع می شه .

به معنای واقعی متاسفم واسه سازمان میراث فرهنگی. [-( [-( [-( [-( [-( [-(

Amir Hossein

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدهاشمی نژاد2
شهر
مشهد

بافت قدیمی شهرهااصولاابنیه وآثارتاریخی نیستن.هرچندممکنه توش پیدابشه.به عنوان کسی که عمری درکوچه های اطراف حرم چرخیدم(خونمون اونجانبوده ها:d)بایدبگم تخریب80%_ش ضروریه.چون ارزش تاریخیشون صفره وفقط باعث زشت شدن چهره شهروناهماهنگی اون بابقیه شهرمیشه.البته بینش هست جاهایی که واقعاتاریخیندکه میشه با1کم به کارانداختن مغز(که البته اگه شهرداری هاداشته باشن)بافت جدیدروجوری پیاده کردکه اوناهم حفظ شه.

بالا