• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تخت جمشید، بنایی نیمه کاره

• شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
پاسخ : تخت جمشید، بنایی نیمه کاره

به نقل از ارنواز :
(حالا شما که ذهن منو شدیدا مغشوش کردی :-w(شوخی) جواب سوالای منو بده!)
قبل از همه ی اینا من یه سوال داشتم که اون دفعه یادم رفت بپرسم، این عکس هایی که شما گذاشتین از کدوم قسمت های کاخ های تخت جمشید هست؟

:D

خب یعنی چی که از کدوم قسمتهاست؟ مثلا عکس اول از دیوار غربیه تخت جمشیده. مثلا عکس دوم مربوط هست به محوطه ای که معروف به کاخ نیمه تمامه. مثلا عکس سوم مال نوار اندازی های چراغدانهاست و ... .

پس اونا چیه؟ چرا تو موزه هست؟ اصلا چرا میگین اونا آتیش نگرفته؟ وقتی همه از اون آتیش سوزی یاد میکنن؟

احتمال میدم برای یه سری تاریخ سازی باشه. چون که اگه ما بپذیریم که این بنا نیمه کاره هست، اصلا ارزش سوزوندن رو داره؟ بعدش هم مشخص نشد، عقل و منطقتون قبول میکنه که یه تیکه ی پرده از 2500 سال پیش تا حالا سالم مونده باشه؟عقل من اجازه نمی ده که این رو قبول کنم چون واقعا غیر طبیعیه.قبلا توضیح دادم.ملت یهود مثل هر ملت دیگه ای حق دفاع از خودش رو داشته.خب به هر حال اون هم یه ملته.اینی که این ملت یا این قوم یا این دین و پیروانش راه های نادرستی رو برای ادامه ی حیاتشون انخاب می کنن و این راه های نا درست باعث میشه که انزاوای بیشتری نسیبشون بشه و ... اون یه بحث جداست که الان نمیشه به اون پرداخت.
یکی از اون کارهای نادرست همین تاریخ سازی برای مردم ایرانه.که با جعل و نا درست گویی هویت یه ملت رو پریشون کردن.تاریخش رو از مسیر اصلیش منحرف کردن و بد تر از همه ی اینا بین ملل منطقه اختلاف ایجاد کردن.این پوریمی هست که تمام هستی منطقه ی ما و جریان پیشرفت انسانی رو برای مدتها متوقف میکنه.اما تاریخ نویس یهودی میگه نه. این اسکندر هست که اومد شما و بخشی از تمدن تون رو نابود کرد. بعد تا شما اومدید به خودتون بیاید این اعراب سوسمار خور بودن که به شما حمله کردن و هرچی که ساخته بودید رو نابود کردن.باز تا شما اومدید کمرتون رو راست کنید و تا می خواستید یک حرکت قدرتمند تاریخی یا صنعتی یا هنری بکنید این موج نابود ساز مغول بود که به ایران حمله کردن و این ترک ها بودن که شما رو به این روز انداختن.پس ببینید این جرم بزرگ و نابود کننده ی تمدن و هستی منطقه و بلکه سراسر جهان رو یهودیا پخش کردن بین اسکندر ، اعراب و مغول ها.به این ترتیب هیچ کس از واقعه ای به نام پوریم خبر نداره.همه به یونانی ها فحش میدن یا به اعراب فحش میدن یا به ترک ها و مغول ها فحش میدن. من نمی گم که همچین حملاتی صورت نگرفته، من میگم که به این شکلی که گفتن نبوده. این تاریخ سازی اون آتش سوزی رو هم شامل میشه.

در این مورد اطلاعاتی ندارم :D ولی اینکه میگین برای بزرگنمایی نام همامنشیان، این به چه درد اونا میخوره که هخامنشیانو بزرگش کنن؟

همون طور که قبلا توضیح دادم، مشهور ترین و به قولی بزرگترین(!) مورخای جهان که در مورد تمدن های کهن و تاریخ جهان می نویسن افراد یهودی هستن. و به همون شکلی که قبلا توضیح دادم یهودیا از کوروش و بعد سلسله ی هخامنشیان به عنوان بازوی نظامی استفاده کردن. اونا با هخامنشان پوریمی رو بوجود آوردن که باعث عقب موندگی شرق میانه شد چون که طبق گفته ی استر توی حمله ی پوریم یا فوریم 77000 از مردم خاورمیانه رو کشتن و بعد از اون بود که علم بابل از اینجا دور و به سمت اروپا رفت. اون موقع اروپا و یونان و روم پیشرفت کردن در حالی که ما آثار این واقعه رو تاحالا مشاهده می کنیم. عقب موندگیی که الان به مسلمون ها نسبت داده میشه. توضیحات بالا این حرفام رو تکمیل می کنن. (;

چرا کف مناسبی نداره؟
منم زیاد حرفای هرودوت رو زیاد قبول ندارم ولی اگه «امپراتوری هخامنشیان» وجود نداشته و طبق حرف شما آریایی ها به محل قبلیشون برگشتن، پس توی اون بازه ی زمانی که آریایی ها به ایران حکومت می کردن، حکومت ایران دست کی بوده؟ یا اصلا وضعیت ایران چه طوری بوده؟

دقت کنید. یک راه روی قدیمی معمولا سنگ فرش تزئینی داره، بلاخره قرار اونجا نمایندگان ملل جمع بشن، جشن های ملی گرفته بشه و ... . اما شما در سراسر تخت جمشید، به اندازه ی یک خشت کف سازی نمیبینید! همه ی محوطه ها به هر صورتی که هستن، فاقد کف سازین. از جمله همون راه رویی که باید از دروازه ی ملل میرفته به کاخ،(که یه روزی باید تموم میشده)، کف سازی نداره. همون طوری که ادامه ی این راه که میفته به سوی آپادانا هم کف سازی نداره.همون طوری که از آپادانا تا صد ستون هم کف سازی نکردن، همون طور که بین تچر و هدیش کف سازی نکرده بودن، همون طور که می دونید معمولا کف سازی هم مرحله ی آخر بنا سازیه. خود نبود کف سازی، چه در پنل های داخلی و چه در محیط های ارتباطی نشون میده که اینجا هنوز کسی تی به فکر طراحی یا آغاز کف سازی نبودن، این خودش دلیل نیمه کار بودن بناست.

بله من میگم که امپاتویی به نام امپراتوری هخامنشیان وجود نداشته اما به وجو همچین سلسله ای اعتقاد دارم. من اگه میگم امپراتوری نبوده به این خاطره که شواهد اون رو تایید نمی کنن. پس در زمان آریایی ها ، اونها بودن که بر ایران حکومت می کردن اما اون سلسله فقط بر ایران حکومت می کرده نه کل جهان. این رو هم قبلا توضیح داده بودم و سعی کردم با تخت جمشید هم اثباتش کنم.
اما وقتی بر می گردن رو نمی دون کیا بر ایران حکومت می کردن. خودم مشغول تحقیق هستم یه چند ماهی میشه. مورخایی وجود دارن که میگن از بعد از هخامنشیان تا دوره ی صفویه هیچ شخصی توی ایران و خاور میانه زندگی نمی کردن به جز یه عده ی کم. که این رو فعلا نمی تونم قبول کنم. الان هم دارم به تحقیقاتم ادامه میدم.

موفق باشید

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از babel :
خب یعنی چی که از کدوم قسمتهاست؟ مثلا عکس اول از دیوار غربیه تخت جمشیده. مثلا عکس دوم مربوط هست به محوطه ای که معروف به کاخ نیمه تمامه. مثلا عکس سوم مال نوار اندازی های چراغدانهاست و ... .
خب داری میگی«کاخ نا تمام» یعنی هنوز تموم نشده. مثلا تو این عکسا، عکسی از کاخ آپادانا یا تچر یا هدیش هست؟
یکی از اون کارهای نادرست همین تاریخ سازی برای مردم ایرانه.که با جعل و نا درست گویی هویت یه ملت رو پریشون کردن.تاریخش رو از مسیر اصلیش منحرف کردن و بد تر از همه ی اینا بین ملل منطقه اختلاف ایجاد کردن.این پوریمی هست که تمام هستی منطقه ی ما و جریان پیشرفت انسانی رو برای مدتها متوقف میکنه.اما تاریخ نویس یهودی میگه نه. این اسکندر هست که اومد شما و بخشی از تمدن تون رو نابود کرد. بعد تا شما اومدید به خودتون بیاید این اعراب سوسمار خور بودن که به شما حمله کردن و هرچی که ساخته بودید رو نابود کردن.باز تا شما اومدید کمرتون رو راست کنید و تا می خواستید یک حرکت قدرتمند تاریخی یا صنعتی یا هنری بکنید این موج نابود ساز مغول بود که به ایران حمله کردن و این ترک ها بودن که شما رو به این روز انداختن.پس ببینید این جرم بزرگ و نابود کننده ی تمدن و هستی منطقه و بلکه سراسر جهان رو یهودیا پخش کردن بین اسکندر ، اعراب و مغول ها.به این ترتیب هیچ کس از واقعه ای به نام پوریم خبر نداره.همه به یونانی ها فحش میدن یا به اعراب فحش میدن یا به ترک ها و مغول ها فحش میدن. من نمی گم که همچین حملاتی صورت نگرفته، من میگم که به این شکلی که گفتن نبوده. این تاریخ سازی اون آتش سوزی رو هم شامل میشه.

ولی من میگم این که یهودیا برای ایرانیا تاریخ سازی کنن منطقی نیست. اونا اگه میخوان تاریخ سازی کنن چرا واسه خودشون نساختن؟

اونا با هخامنشان پوریمی رو بوجود آوردن که باعث عقب موندگی شرق میانه شد چون که طبق گفته ی استر توی حمله ی پوریم یا فوریم 77000 از مردم خاورمیانه رو کشتن و بعد از اون بود که علم بابل از اینجا دور و به سمت اروپا رفت. اون موقع اروپا و یونان و روم پیشرفت کردن در حالی که ما آثار این واقعه رو تاحالا مشاهده می کنیم. عقب موندگیی که الان به مسلمون ها نسبت داده میشه. توضیحات بالا این حرفام رو تکمیل می کنن. (;
چرا شما اینو نمیگی که تو واقعه ی پوریم تو استر بزرگنمایی شده باشه؟ از پوریم جز توی کتاب استر جای دیگه نقل شده؟

بله من میگم که امپراتوری به نام امپراتوری هخامنشیان وجود نداشته اما به وجو همچین سلسله ای اعتقاد دارم. من اگه میگم امپراتوری نبوده به این خاطره که شواهد اون رو تایید نمی کنن. پس در زمان آریایی ها ، اونها بودن که بر ایران حکومت می کردن اما اون سلسله فقط بر ایران حکومت می کرده نه کل جهان. این رو هم قبلا توضیح داده بودم و سعی کردم با تخت جمشید هم اثباتش کنم.
اما وقتی بر می گردن رو نمی دون کیا بر ایران حکومت می کردن. خودم مشغول تحقیق هستم یه چند ماهی میشه. مورخایی وجود دارن که میگن از بعد از هخامنشیان تا دوره ی صفویه هیچ شخصی توی ایران و خاور میانه زندگی نمی کردن به جز یه عده ی کم. که این رو فعلا نمی تونم قبول کنم. الان هم دارم به تحقیقاتم ادامه میدم.

اما این خیلی غیر منطقیه که 2500 سال کسی تو این سرزمین نبوده.اگه کسی حکومت نمیکرده چطور بقیه ی حکومت ها نیومدن تصرفش کنن؟
یا این دانشمندا و شاعرا و... کجا زندگی می کردن؟ این همه کتاب و اشیا و .. توسط کی ساخته شدن؟؟
(این یکی خداییش خیلی خیلی غیر منطقیه!)

موفق باشید

بسیار سپاسگزارم و هم چنین ;
D

• لایک
امتیازات: babel
  • شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

به نقل از ارنواز :
خب داری میگی«کاخ نا تمام» یعنی هنوز تموم نشده. مثلا تو این عکسا، عکسی از کاخ آپادانا یا تچر یا هدیش هست؟

اسمش رو گذاشتن نیمه تمام. یعنی موسوم به این اسمه. وگرنه در اصل نیمه کاره مونده. نه اینکه می خواستن نیمه تمام بمونه و خود هخامنشیان به این اسم نمی خوندنش.
بله هست.انفاقا اکثر عکس هایی که گذاشتم مربوز به آپادانا و بنا های معروف تخت جمشیده. مثلا اون گل ها(آخرین عکس پست اول) مال آپادانا هست.یا مثلا اولین عکس پست دوم هم مربوط به دیوار شرقی آپاداناست.مثلا توی پست دوم اون عکسی که مربوط به سرکمان سربازان هست مربوط به همین دیواره. عکس آخر پست دو هم مال همین دیواره شرقی آپادانا هست..مثلا گل های نیمه تمام پست سوم مال دیوار غربی همین تالاره. آخرین عکس هم که گذاشتم باز هم مربوط به دیوار شرقی آپاداناست و ... .

ولی من میگم این که یهودیا برای ایرانیا تاریخ سازی کنن منطقی نیست. اونا اگه میخوان تاریخ سازی کنن چرا واسه خودشون نساختن؟

در اصل اینا برای خودشون تاریخ ساختن. اینا برای اینکه بگن همچین قتل عام و جنایاتی صورت نگرفته مجبور به تاریخ سازی شدن. یا مثلا تاریخ سازی کردن که مردم خاورمیانه رو انحراف بدن که بهشون اذیتی نرسونن . در اصل با این کار ها خواستن جتایاتشون پوشیده بشه.

چرا شما اینو نمیگی که تو واقعه ی پوریم تو استر بزرگنمایی شده باشه؟ از پوریم جز توی کتاب استر جای دیگه نقل شده؟

دلیلی نداره که بخواد بزرگنمایی بشه. اونجا داره از یه تاریخ صحبت میکنه. دیلیلی نداره که بخوان قومشون رو خون خواه تر جلوه بدن. در اصل همه از استر نقل می کنن. مثلا 12" قرن سکوت" از استر نقل میکنه یا مثلا "تفسر کتاب مقدس برای ایمانداران" از ویلیام مک دونالد هم از استر نقل میکنه و به شرح و تفسیرش می پردازه. فکر می کنم توی یکی دیگه از کتاب های عهد عتیق هم به اون اشاره شده. توی این کتاب ذکر میکنه که دو نامه هم به جمع یهودیا فرستاده میشه و اونهارو ملزم به حفظ این عید می کنه. نامه ی اول توی آیه 20 و نامه ی دوم 29 تا 32 . الان هم یهودیان در 13 آذار اگه اشتباه نکنم عید میگیرن. و اگه هم ازشون بپرسید همین جواب رو میدن.پیشنهاد می کنم کتاب استر رو بخونید. :) (;

اما این خیلی غیر منطقیه که 2500 سال کسی تو این سرزمین نبوده.اگه کسی حکومت نمیکرده چطور بقیه ی حکومت ها نیومدن تصرفش کنن؟
یا این دانشمندا و شاعرا و... کجا زندگی می کردن؟ این همه کتاب و اشیا و .. توسط کی ساخته شدن؟؟
(این یکی خداییش خیلی خیلی غیر منطقیه!)

منم با حرفتون موافقم دیگه. منم گفتم که خودم قبول نکردم ولی نویسنده ها این نظر رو دارن.
بله درسته. (; :)

بسیار سپاسگزارم و هم چنین :D

همچنین :)) :D

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از babel :
بله هست.انفاقا اکثر عکس هایی که گذاشتم مربوز به آپادانا و بنا های معروف تخت جمشیده. مثلا اون گل ها(آخرین عکس پست اول) مال آپادانا هست.یا مثلا اولین عکس پست دوم هم مربوط به دیوار شرقی آپاداناست.مثلا توی پست دوم اون عکسی که مربوط به سرکمان سربازان هست مربوط به همین دیواره. عکس آخر پست دو هم مال همین دیواره شرقی آپادانا هست..مثلا گل های نیمه تمام پست سوم مال دیوار غربی همین تالاره. آخرین عکس هم که گذاشتم باز هم مربوط به دیوار شرقی آپاداناست و ... .
اینو از یک دکتر و دبیر تاریخمون پرسیدم، گفتن ممکنه که درحال بازسازی یا تزیین بودن که کارشون نیمه تموم مونده و این چیزی از عظمت اونجا کم نمیکنه.

دلیلی نداره که بخواد بزرگنمایی بشه. اونجا داره از یه تاریخ صحبت میکنه. دیلیلی نداره که بخوان قومشون رو خون خواه تر جلوه بدن. در اصل همه از استر نقل می کنن. مثلا 12" قرن سکوت" از استر نقل میکنه یا مثلا "تفسر کتاب مقدس برای ایمانداران" از ویلیام مک دونالد هم از استر نقل میکنه و به شرح و تفسیرش می پردازه. فکر می کنم توی یکی دیگه از کتاب های عهد عتیق هم به اون اشاره شده. توی این کتاب ذکر میکنه که دو نامه هم به جمع یهودیا فرستاده میشه و اونهارو ملزم به حفظ این عید می کنه. نامه ی اول توی آیه 20 و نامه ی دوم 29 تا 32 . الان هم یهودیان در 13 آذار اگه اشتباه نکنم عید میگیرن. و اگه هم ازشون بپرسید همین جواب رو میدن.
خب وقتی همه از یک منبع نقل می کنن پس ممکنه توش تحریف هایی شده باشه، چطور تو این همه کتاب میگین تحریف شده اونوقت توی یه کتاب نشده؟

پیشنهاد می کنم کتاب استر رو بخونید. :) (;
حتما، در اولین فرصت (;

• لایک
  • شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

به نقل از ارنواز :
بازم سلام. :) :D

اینو از یک دکتر و دبیر تاریخمون پرسیدم، گفتن ممکنه که درحال بازسازی یا تزیین بودن که کارشون نیمه تموم مونده و این چیزی از عظمت اونجا کم نمیکنه.

خب شما خودتون قضاوت کنید. مثلا روی دیوار غربی چه باز سازیی صورت میگرفته؟ مثلا اون سرباز هایی که سر کمان هاشون یا خنجر هاشون ناقص مونده آیا اون ها هم باز سازین؟ خب معلومه که نمی تونه یه تخریب یا یه باز سازی باشه.

ببینید نحوه ی ساخت تخت جمشید با دیگر بناها فرق داره. قبلا هم توضیح داده بودم اگه اشتباه نکنم. گفتم این فرم هایی که ما توی تخت جمشید می بینیم بیشتر متعلق به نوع ساختاری ابنیه ی بین النهرین و برخی از اونها هم با تغییراتی متعلق به یونانیان و رم کهن هستند.با این تفاوت که ما توی معماری بین النهرین یا توی معماری یونان یا توی معماری رم وقتی می خوان ستونی رو بسازن محاسبات اولیه ی اون انجام می شه، تقسیم بندی قطعات انجام می شه ، طراحی و زینت آلات اون انجام می شه ،بعد این ها به شکل بلوک های جداگانه، به شکل بلوک های از قبل آماده شده شماره می خورده بعد این بلوک ها برابر اون علائمی که تعیین می کنن، کنار هم قرار میگیرند و دیوار یا ستون کامل میشه.اما توی تخت جمشید قضیه کاملا بر عکسه.یعنی مواد خام و بدون شکل و تراش نخورده از نظر حجم و اندازه و ابعاد گوناگون و ... روی هم چیده میشن ، یه نمودار سنگی و بی شکل و بدون فرمی پیدا میشه، بعد بر اساس یه فرم این نمودار سنگی تغییر پیدا می کنه. یعنی از توی یه سنگ خام هنگامی که در محل اصلی اون قرار داده شده،مثلا کله یک اسب یا یک دیوار رو از توی یه سنگ خام می تراشن. این همون چیزی هست که توی دیوار غربی هم مشاهده میکنیم. و در جا جای تخت جمشید هم دیده میشه.

خب وقتی همه از یک منبع نقل می کنن پس ممکنه توش تحریف هایی شده باشه، چطور تو این همه کتاب میگین تحریف شده اونوقت توی یه کتاب نشده؟

اتفاقا وقتی همه از یه منبع نقل کنن تحریف کمتری صورت میگیره تا از چند کتاب. من نمیگم تحریف نشده، تقریبا همه ی کتاب های عهد عتیق تحریف شدن،اما این تحریف ها توسط خود یهودیا صورت میگیره. اما در حال حاضر دلیلی نداشته که بخوان بعد از این تاریخ سازیا خودشون رو یه قوم (عذر میخوام) وحشی جلوه بدن.

من نگفتم اون کتاب های تاریخی که هردوت نوشته یا ... نوشتن رو تحریف کردن. من میگم اونا کمک به تاریخ سازی کردن این هم کاملا مشخصه.

اما در مورد پوریم، این جریان اون موقع درکش آسون میشه که شما قبول داشته باشید که این مجموعه یه مجموعه ی نیمه کارست.

اگه بخواید توضیح میدم. :)

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از babel :
ببینید نحوه ی ساخت تخت جمشید با دیگر بناها فرق داره. قبلا هم توضیح داده بودم اگه اشتباه نکنم. گفتم این فرم هایی که ما توی تخت جمشید می بینیم بیشتر متعلق به نوع ساختاری ابنیه ی بین النهرین و برخی از اونها هم با تغییراتی متعلق به یونانیان و رم کهن هستند.با این تفاوت که ما توی معماری بین النهرین یا توی معماری یونان یا توی معماری رم وقتی می خوان ستونی رو بسازن محاسبات اولیه ی اون انجام می شه، تقسیم بندی قطعات انجام می شه ، طراحی و زینت آلات اون انجام می شه ،بعد این ها به شکل بلوک های جداگانه، به شکل بلوک های از قبل آماده شده شماره می خورده بعد این بلوک ها برابر اون علائمی که تعیین می کنن، کنار هم قرار میگیرند و دیوار یا ستون کامل میشه.اما توی تخت جمشید قضیه کاملا بر عکسه.یعنی مواد خام و بدون شکل و تراش نخورده از نظر حجم و اندازه و ابعاد گوناگون و ... روی هم چیده میشن ، یه نمودار سنگی و بی شکل و بدون فرمی پیدا میشه، بعد بر اساس یه فرم این نمودار سنگی تغییر پیدا می کنه. یعنی از توی یه سنگ خام هنگامی که در محل اصلی اون قرار داده شده،مثلا کله یک اسب یا یک دیوار رو از توی یه سنگ خام می تراشن. این همون چیزی هست که توی دیوار غربی هم مشاهده میکنیم. و در جا جای تخت جمشید هم دیده میشه.

خب. پس ممکنه بنای اصلی ساخته شده باشه و تزیینات بعدا روش انجام بشه و یه قسمتایی داشته اون موقع تراش می خورده.

اما در مورد پوریم، این جریان اون موقع درکش آسون میشه که شما قبول داشته باشید که این مجموعه یه مجموعه ی نیمه کارست.

من پوریم رو درک می کنم فقط میگم یه جاهاییش اغراقه و این ربطی به نیمه کاره بودن تخت جمشید نداره.

اگه بخواید توضیح میدم. :)

بفرمایید :-?

• لایک
  • شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

به نقل از ارنواز :
خب. پس ممکنه بنای اصلی ساخته شده باشه و تزیینات بعدا روش انجام بشه و یه قسمتایی داشته اون موقع تراش می خورده.

اااا؟!؟!؟! مگه میشه یه کاخ سلطنتی 200 سال توش جشن بر پا میشده، نماینده های ملل توش جمع می شدن و ... بعد فقط متشکل از چهارتا سنگ رو هم باشه؟ هیچ نقشی نداشته باشه؟ طبیعیه؟!؟!؟!؟ منطقیه؟!؟!؟!؟!؟
خب. منم همین رو میگم، چه عاملی باعث شده که یه گُل وسط تراشش، گلبرگش نیمه کاره بمونه؟

من پوریم رو درک می کنم فقط میگم یه جاهاییش اغراقه و این ربطی به نیمه کاره بودن تخت جمشید نداره.بفرمایید :-?

خب خیلی خوبه.

الان عرض می کنم. ادامه حرفای بالا رو اینجا می نویسم.
چرا این همه سرمایه گذاری و این همه نقش اندازی و این همه کار مادی و ... چرا به خودشون رها شدن؟ چرا این سرمایه گذاری ندیده گرفته شده؟ چرا هیچ وقت کسی این کار رو ادامه نداده؟ آنگاه در بررسی این مسئله به یکی از فاجعه بار ترین حوادث تاریخ بشری که بهش میگیم قتل عام پوریم که منطقه شرق میانه و در دوران حکومت زمان خشایارشا به نابودی و نسل کشی کامل انسان ها در منطقه ی ما شده، طی یک برنامه ی بزرگ از قبل طراحی شده ی بسیار خشن و پر از خونریزی بی رحمانه هست که اشاره های خیلی آشکار و توضیح دهنده ای در فصل استر تورات هم وجود داره، یه چنین نسل کشی در منطقه ی ما انجام شده.
مورخا میگن که هم زمانی این نسل کشی با نشانه های دیگه تاریخی و ازجمله متوقف موندن تخت جمشید به راحتی بیان می کنه که سازندگان بنای تخت جمشید هم در زمره ی کسانی قرار داشتن که باید معدوم می شدن در این نسل کشی. یعنی هنر مند و حجار و بنا و معمار و طراح و ... ناگهان مورد هجوم قرار گرفته و ناگهان همه قتل عام شدن. و گرنه محاله که مثلا یه حجاری که مثلا داره یه دایره ای رو میان یک گل یا گلبرگش رو در میاره، نیمه کاره رهاش کنه. چنین کاری نه فنیه نه هنر مندانست نه سابقه داره.کسی که داره یه کار حجاری انجام میده، کارش رو تموم میکنه و بعد کارش رو ترک میکنه. درسته یا نه؟

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از babel :
ااا؟!؟!؟! مگه میشه یه کاخ سلطنتی 200 سال توش جشن بر پا میشده، نماینده های ملل توش جمع می شدن و ... بعد فقط متشکل از چهارتا سنگ رو هم باشه؟ هیچ نقشی نداشته باشه؟ طبیعیه؟!؟!؟!؟ منطقیه؟!؟!؟!؟!؟
خب. منم همین رو میگم، چه عاملی باعث شده که یه گُل وسط تراشش، گلبرگش نیمه کاره بمونه؟

آره. اتفاقا همین که در حال تراش خوردن بوده نشان از زنده بودن تخت جمشید داره؛ یعنی این قسمتا داشته بیشتر تزیین می شده واسه جشن های بعدی. :D

دقت کنید. یک راه روی قدیمی معمولا سنگ فرش تزئینی داره، بلاخره قرار اونجا نمایندگان ملل جمع بشن، جشن های ملی گرفته بشه و ... . اما شما در سراسر تخت جمشید، به اندازه ی یک خشت کف سازی نمیبینید! همه ی محوطه ها به هر صورتی که هستن، فاقد کف سازین. از جمله همون راه رویی که باید از دروازه ی ملل میرفته به کاخ،(که یه روزی باید تموم میشده)، کف سازی نداره. همون طوری که ادامه ی این راه که میفته به سوی آپادانا هم کف سازی نداره.همون طوری که از آپادانا تا صد ستون هم کف سازی نکردن، همون طور که بین تچر و هدیش کف سازی نکرده بودن، همون طور که می دونید معمولا کف سازی هم مرحله ی آخر بنا سازیه. خود نبود کف سازی، چه در پنل های داخلی و چه در محیط های ارتباطی نشون میده که اینجا هنوز کسی تی به فکر طراحی یا آغاز کف سازی نبودن، این خودش دلیل نیمه کار بودن بناست.

من در این مورد تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم که روی کف سازی الان تخت جمشید نمیشه نظری داد چون تخریب شده.

منم با حرفتون موافقم دیگه. منم گفتم که خودم قبول نکردم ولی نویسنده ها این نظر رو دارن.
بله درسته. (; :)

پس این ثابت می کنه که بازم ممکنه تو بیان این واقعه تحریف هایی شده باشه...

چرا این همه سرمایه گذاری و این همه نقش اندازی و این همه کار مادی و ... چرا به خودشون رها شدن؟ چرا این سرمایه گذاری ندیده گرفته شده؟ چرا هیچ وقت کسی این کار رو ادامه نداده؟ آنگاه در بررسی این مسئله به یکی از فاجعه بار ترین حوادث تاریخ بشری که بهش میگیم قتل عام پوریم که منطقه شرق میانه و در دوران حکومت زمان خشایارشا به نابودی و نسل کشی کامل انسان ها در منطقه ی ما شده، طی یک برنامه ی بزرگ از قبل طراحی شده ی بسیار خشن و پر از خونریزی بی رحمانه هست که اشاره های خیلی آشکار و توضیح دهنده ای در فصل استر تورات هم وجود داره، یه چنین نسل کشی در منطقه ی ما انجام شده.
مورخا میگن که هم زمانی این نسل کشی با نشانه های دیگه تاریخی و ازجمله متوقف موندن تخت جمشید به راحتی بیان می کنه که سازندگان بنای تخت جمشید هم در زمره ی کسانی قرار داشتن که باید معدوم می شدن در این نسل کشی. یعنی هنر مند و حجار و بنا و معمار و طراح و ... ناگهان مورد هجوم قرار گرفته و ناگهان همه قتل عام شدن. و گرنه محاله که مثلا یه حجاری که مثلا داره یه دایره ای رو میان یک گل یا گلبرگش رو در میاره، نیمه کاره رهاش کنه. چنین کاری نه فنیه نه هنر مندانست نه سابقه داره.کسی که داره یه کار حجاری انجام میده، کارش رو تموم میکنه و بعد کارش رو ترک میکنه. درسته یا نه؟

اگه قبول کنیم که توی بیان پوریم هم تحریف شده، پس این اعداد نجومی که از قتل عام ها بیان میشه هم ممکنه بزرگنمایی باشه، اما در هر صورت بعد از پوریم زندگی جریان داشته، نسل هنرمندا از روی زمین ورداشته نشده که، ممکنه یه عده ی دیگه بعد چند وقت اون کار رو ادامه داده باشن، چون ما کاخ های ساخته شده ی بعد از خشایارشا رو داریم که این هنرمندا ساختن.

• شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

به نقل از ارنواز :
آره. اتفاقا همین که در حال تراش خوردن بوده نشان از زنده بودن تخت جمشید داره؛ یعنی این قسمتا داشته بیشتر تزیین می شده واسه جشن های بعدی. :D

یعنی چی داشته بیشتر تراش می خورده؟ یعنی مثلا یه گل قبلا فقط یه دایره بوده بعد برای تزئینش میان گل برگ اضافه میکنن که حالت تزئینی پیدا کنه؟ اینی که من میگم با اونی که شما می فرمایید فرق داره. جاهای نیمه تموم، صرفا محدود به تزئین نمیشن. من میگم که این نیمه تموم بوده. نیمه تموم یعنی حتی کامل نشده که بخواد تزئین بشه :)

من در این مورد تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم که روی کف سازی الان تخت جمشید نمیشه نظری داد چون تخریب شده.

توسط چی تخریب شده؟ اگه تخریب شده باید یه آثاری ازش به جا مونده باشه دیگه. همش باهم که تخریب نشده .

پس این ثابت می کنه که بازم ممکنه تو بیان این واقعه تحریف هایی شده باشه... .

تحریف رو نمی تونم تایید کنم. حتی اگه قبول داشته باشیم که تحریف شده، کامل که تحریف نشده. قسمتی از این هم اگه واقعیت باشه یه فاجعه تلقی میشه (;

اگه قبول کنیم که توی بیان پوریم هم تحریف شده، پس این اعداد نجومی که از قتل عام ها بیان میشه هم ممکنه بزرگنمایی باشه، اما در هر صورت بعد از پوریم زندگی جریان داشته، نسل هنرمندا از روی زمین ورداشته نشده که، ممکنه یه عده ی دیگه بعد چند وقت اون کار رو ادامه داده باشن، چون ما کاخ های ساخته شده ی بعد از خشایارشا رو داریم که این هنرمندا ساختن.

پس چرا هیچ شخصی نیومد و این همه نواقص رو برطرف کنه؟ چرا هیچ شخصی نیومد که اونا رو تکمیل کنه؟ چرا هیچ شخصی نیومد که کاخ های نیمه تموم رو ادامه بده؟
نه دیگه این نمیتونه حقیقت داشته باشه که کاخ هایی بعد از خشایارشا درست شده. دلیلش چی بوده؟

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

.

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

داشتم به این فک می کردم که سنگ چه طوری میسوزه :-?

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

کل ساختمان تخت جمشید همزمان شروع به ساخت نشده که باهم تموم شده باشه. هر شاه که به تخت می نشست برای خودش

عمارت و کاخ جدیدی بنا میکرد و آرامگاه میساخت . زیربنای تخت جمشید کنونی حاصل ساخت و ساز در زمان چندین پادشاه بوده

و عکس های فوق مربوط به نیمه کاره رها شدن بخشی از تخت جمشید در زمان حمله ی اسکندر بوده وگرنه دیگر بخش های

تخت جمشید تکمیل بوده و بعد تخریب شده.اصولا نظریات پورپیرار منسوخ اعلام شده ! یعنی نظریات ناصر پورپیرار اهمیت

و اعتبار بیشتری داره یا کارشناسان یونسکو که تخت جمشید رو ثبت کردن ؟

بالا