• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کالبد شکافی

• شروع کننده موضوع HTC
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی
معمولا برای مطالعه بدن کالبد شکافی میکنن بخش آناتومی ، یا برای بررسی علت مرگه که تو پزشکی قانونی انجام میشه .

شما چقدر در باره ی کالبد شکافی میدونید ؟ از کالبد شکافی فیلمی چیزی دیدید ؟ یا از نزدیک ؟ چه طوریه ؟

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
پاسخ : کالبد شکافی

گام اوّل:آشنایی نسبی با آناتومی بدن

برای رفتن سراغ بحث کالبد شکافی اول باید یه سری اطلاعات پایه راجع به کالبد شناسی یا همون آناتومی داشته باشیم داشته باشیم

فک کنم در سطح بحث ما یه شــَـمایِ کلی از بدن دستمون بیاد بحث آناتومی کافیه

از بیرون که بیایم داخل، اول پوست هستش بعد هم ماهیچه ها

پوست که خب پوسته! عکس هارو از ماهیچه شروع می کنیم
عکسی که اینجا نشون داده توی کتاب زیست و آزمایشگاه 1 هم می تونید ببینید با یه سری توضیحات داره:
anatomi-badan-ensan.jpg

ماهیچه هارو از روی اسکلت ورداریم خود بخش های اسکلت رو می بینیم حالا:
skeleton-posterior-view.jpg

بعد که از اینا بگذریم می رسیم به بخش مهمی که توی کالبد شکافی اکثرا با اون سر و کار دارن، اندام ها داخلی (فعلا به صورت کلی):
Basic_Anatomy-600x509.jpg

البته تو این شکل تفاوت بدن زن و مرد و اندام های جـنس‍‌‍ی رو نشون نداده ، ولی واسه یه شروع کلی شکل خوبیه

عکس هایی که گذاشتم با نام گذاری انگلیسی انخاب کردم ، چون تقریبا الان واجبه یاد بگیریم این اسم هارو

بعد در مورد فیلم های آموزشی آناتومی یه سرچ که بکنیم یه سری چیزا واسه خرید یا دانلود پیدا می شه

اینجا خودش تقسیم بندی داشت و لینک دانلوداشو امتحان کردم خوب بود

من دیگه دوباره لینکارو جدا نمی کنم از توش که بذارم براتون (دسته بندی کار سختیه :D )

یه اپلیکیشن بازی برای اندروید هم بود به نام Body
اونم برای یادگیری اولیه آناتومی بدن خیلی خوبه (شبیه پازل دکتربازی برای بچه هاست بیشتر ولی یکم پیشرفته تر :D چیز خوبیه درکل )

اگر آناتومی رو یاد گرفته باشید توی بخش بعدی می تونیم درباره ی تک تک اعضا هم صحبت کنیم و بعدشم بریم سراغ کالبد شکافی اعضا و اینکه چه چیزایی توی کالبد شکافی یه بدن نظر دکتر رو جلب می کنه

فعلا همین!

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

خب کالبد شکافی برای این انجام میدن ک بفهمن طرف برای چی یا کی مرده یا اینکه بخوان با اندام هاش آشنا بشن انجام میگیره
خب اولش باید جسد و ببیند به تخت یا هر چی بعد با ماژیک شروع میکنن جاهایی ک میخوان ببرن و علامت گذاری میکنن بعد با تیغ یک لایه نازک فقط پوست و چربی و بدن و درمیارن بعد دیگه شروع میکنن به تشریح.
من یکی دوتا عکس دیدم خیلی وحشتناک بود هیچوقت دیگه ای هم نمیخوام ببینم این عکسارو ولی اینجا میتونین کالبد شکافی قورباغه رو انجام بدین
بعد اینو این هم عکس میز کالبد شکافی مجازی هست ک خدا رو شکر به انسان زنده کاری ندارن

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

خب اینکه چرا کالبدشکافی انجام میشه که واضحه و دوستان هم اشاره کردن. :د
فقط خواستم بگم ما رو پارسال بردن کالبدشکافی انسان ؛ هممون پیش خودمون فکر میکردیم الان میریم و با یه جنازه که تازه چن روز از مرگش می‎گذره رو به رو می‎شیم + خودمون تشریحش می‎کنیم :-" ولی از این خبرا نبود! یه جنازه واسه ما اوردن که تقریبا 3-4 سال از مرگش می‎گذشت و تقریبا هیچی ازش باقی نمونده بود. ؛| اصنم نمیشد بهش دست زد ! و فقط یه دانشجوی پزشکی اجزای بدنشو واسمون توضیح می‎داد. مغزش ولی خیلی جالب بود ! تو یه ماده‎ی مخصوص نگه‎داریش میکردن و کاملا سالم مونده بود.
خلاصه گفتم خواستین برین تشریح خیلی رویایی فکر نکنین که ضایع نشین. :د ;;)

فورفان این و اینو یه نگا بندازین. :-"
پ.ن 1 : -14 ترجیحا نبینن. ؛)
پ.ن2 : خودم عکس گرفتم. :-"
پ.ن 3 : حیف تاپیک نیس که خوابیده؟ :-"

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از ˙·● ๖ۣZα┣-┫я Å ●·˙ :
خب اینکه چرا کالبدشکافی انجام میشه که واضحه و دوستان هم اشاره کردن. :د
فقط خواستم بگم ما رو پارسال بردن کالبدشکافی انسان ؛ هممون پیش خودمون فکر میکردیم الان میریم و با یه جنازه که تازه چن روز از مرگش می‎گذره رو به رو می‎شیم + خودمون تشریحش می‎کنیم :-" ولی از این خبرا نبود! یه جنازه واسه ما اوردن که تقریبا 3-4 سال از مرگش می‎گذشت و تقریبا هیچی ازش باقی نمونده بود. ؛| اصنم نمیشد بهش دست زد ! و فقط یه دانشجوی پزشکی اجزای بدنشو واسمون توضیح می‎داد. مغزش ولی خیلی جالب بود ! تو یه ماده‎ی مخصوص نگه‎داریش میکردن و کاملا سالم مونده بود.
خلاصه گفتم خواستین برین تشریح خیلی رویایی فکر نکنین که ضایع نشین. :د ;;)

فورفان این و اینو یه نگا بندازین. :-"
پ.ن 1 : -14 ترجیحا نبینن. ؛)
پ.ن2 : خودم عکس گرفتم. :-"
پ.ن 3 : حیف تاپیک نیس که خوابیده؟ :-"
خب با این وضعیت اصلا میفهمیدین اعضاء و جوارح این بنده خدا چجوری ــه؟ اینکه همش پوسیده
ما رو بردن تشریح یارو این مدلی نبود؛تقریباً سالم بود؛ولی بعضی از اجزای بدنش رو در آورده بودن گذاشته بودن تو فرمالدهید :د ولی به این داغونی نبود.

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از نگین . :
معمولا برای مطالعه بدن کالبد شکافی میکنن بخش آناتومی ، یا برای بررسی علت مرگه که تو پزشکی قانونی انجام میشه .

شما چقدر در باره ی کالبد شکافی میدونید ؟ از کالبد شکافی فیلمی چیزی دیدید ؟ یا از نزدیک ؟ چه طوریه ؟
در مورد كالبدشكافي انسان فيلم واقعي نديدم و يا به كالبد شكافي انسان نرفتم(خرگوش و از اينجور چيزا ديدم)فالواقع زياد خوشم نيومد از تشريح خرگوش ، و يا حيوونا ي ديگه،چيزي كه باعث شد از اين كار بدم بياد اينه كه بعضاً برخي افراد براي تفريح ، اثبات بزرگ شدن و يا نترسيدن اين كارو انجام ميدن يا از مشاهدش لذت مي برن،،كلا به نظر من يك بار انجام تشريح خوبه ولي قرار نيست كه هر بار يه دونه حيوون بياري بيهوش كني بيوفتي جونش.
در مورد تشريح انسانم به نظرم يه روزي خيلي مفيد بود و مي تونست ارزشمند باشه ولي الان كه عكس و فيلم وكتابو ... در اين مورد هست ديگه نيازي نمي مونه برا اينكار تازه تشريح مجازي هم كه دوستان نشون دادن،
يه فيلمم بود در مورد تشريح در اون موقع كه اين كار انقدر معمول نبود به نام برك و هير كه فيلم كمدي بود و جالب بود ببينيدش ، داستان يه محققه كه داره سعي مي كنه با استفاده از عكاسي و البته جنازه هاي تازه نقشه ي كامل بدن انسان رو تهيه كنه و براي اينكار مجبور ميشه پول بده به دو نفر كه ادم بكشن،

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از ماهِ ـشاد :
خب با این وضعیت اصلا میفهمیدین اعضاء و جوارح این بنده خدا چجوری ــه؟ اینکه همش پوسیده
ما رو بردن تشریح یارو این مدلی نبود؛تقریباً سالم بود؛ولی بعضی از اجزای بدنش رو در آورده بودن گذاشته بودن تو فرمالدهید :د ولی به این داغونی نبود.

اجزاییش که توی فرمالدهید بود سالم بدن مث مغز و کبد و شش ولی اعضای داخل بدنش مث کلیه‎هاش خیلی پوسیده بود ؛ درواقع چیز خاصی مشخص نبود. :د
شما رو کجا بردن تشریح ؟

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

اول اینکه برای کالبد شکافی هر کسی نمیتونه اقدام به این کار بکنه و تخصص و مهارت خودشُ میخواد ، چون باید بدونن که چجوری قسمت های مختلف بدن رو ببرن که همه چیز قابل دید و واضح باشه . که معمولا افرادی که آناتومی خوندن اینکارو انجام میدن .
جسد هم توی ماده ای به نام فرمالین میذارن [که شبیه الکل ـه ولی قویتر] که هم پوسیده و هم شل نشه و سفت باقی بمونه . که البته بوی بدی هم داره .
جسد هم تا اونجایی که من میدونم معمولا از افغانستان وارد میکنن :-?

× فک کنم ماده ای که برای مومیایی کردن هم استفاده میکردن چیزی شبیه همین فرمالین بوده باشه :-?

Forough

::باران::
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ارومیه/ تبریز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران

جسدا الآن ایرانین ! اوناییکه اعدامی هستن و خونوادشون نمیان دنبالشون یا اون بی کسایی که جنازشونو از زیر پل پیدا میکنن!

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

عاقا یه سوال
این تشریح جنازه تو پزشکی چطوره دقیقن ؟ یعنی یه جنازه میذارن جلومون یه گروه میشیم باید تشریح کنیم ؟ یا خودشون تشریح میکنن ما فقط نگاه میکنیم ؟

من از جنازه پرنده هم میترسم چه برسه انسان :|
اجباریه چطوریه این قسمته ؟ اگه اجباریه برم دندون :|

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از sadlove :
عاقا یه سوال
این تشریح جنازه تو پزشکی چطوره دقیقن ؟ یعنی یه جنازه میذارن جلومون یه گروه میشیم باید تشریح کنیم ؟ یا خودشون تشریح میکنن ما فقط نگاه میکنیم ؟

من از جنازه پرنده هم میترسم چه برسه انسان :|
اجباریه چطوریه این قسمته ؟ اگه اجباریه برم دندون :|
نه تشریح رو استادا انجام میدن و دانشجوهای فوق لیسانس و دکترای علوم تشریح می ایستن بالا سرشون میبینن که بعدا یاد بگیرن. یعنی یه دانشجوی پزشکی یا دندون میره سر یه جسد تشریح شده ی آماده. بعد یکی از همون دانشجوهای فوق یا دکترا هر جلسه طبق درستون قسمت های مختلف رو توضیح میده. کلا هم با جسد تو 5 ترم اول که علوم پایه ست سرُکار دارین(مطمئن نیستم). میتونی این 5 ترم صرفا نگاه کنی و دست نزنی به جسد. بعدم کلا این بدبختا اینقدر تو مواد فیکساتور موندن که دیگه شبیه آدم نیستن. همیشه هم اون قسمتی که مربوط به اون جلسه ست رو نشون میدن. در نتیجه فقط تو بخش سر و گردن شما هی چشمتون به قیافه هاشون می افته.

اما کلا یعنی چی از جنازه میترسی؟ :D پس فردا تو بیمارستان یه دست قطع شده میندازن بغلت میگن ببرش اتاق عمل :D اون موقع میخوای چیکار کنی؟

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از Niloof@r :
نه تشریح رو استادا انجام میدن و دانشجوهای فوق لیسانس و دکترای علوم تشریح می ایستن بالا سرشون میبینن که بعدا یاد بگیرن. یعنی یه دانشجوی پزشکی یا دندون میره سر یه جسد تشریح شده ی آماده. بعد یکی از همون دانشجوهای فوق یا دکترا هر جلسه طبق درستون قسمت های مختلف رو توضیح میده. کلا هم با جسد تو 5 ترم اول که علوم پایه ست سرُکار دارین. میتونی این 5 ترم صرفا نگاه کنی و دست نزنی به جسد. بعدم کلا این بدبختا اینقدر تو مواد فیکساتور موندن که دیگه شبیه آدم نیستن. همیشه هم اون قسمتی که مربوط به اون جلسه ست رو نشون میدن. در نتیجه فقط تو بخش سر و گردن شما هی چشمتون به قیافه هاشون می افته.

اما کلا یعنی چی از جنازه میترسی؟ :D پس فردا تو بیمارستان یه دست قطع شده میندازن بغلت میگن ببرش اتاق عمل :D اون موقع میخوای چیکار کنی؟

نمیدونم سفید شده بی حسه میترسم :-s :((
خو اینا که واسه عمومی نیست :-s
تخصصشم یه رشته یریم کمتر با جنازه سر و کار داشته باشیم :D زخم و جراحی و تشریح ادم زنده در میون باشه :D x:

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

قضیه تشریح چسد کلا با تصور قبلی دانشجوها فرق داره......فقط کافیه یکی دو جلسه برید سالن تشریح..کاملا عادی میشه براتون....بعضی از اساتید علوم تشریح برای اینکه ترس و چندش بچه ها بریزه دستکشارو درمیارن و بدون دستکش جسدو تشریح میکنن....متاسفانه بعضی از اساتید علوم تشریح به جای اینکه خودشون بیان سر جسد دانشجوهای فوق و phd علوم تشریح رو میفرستن سر کلاس.....ولی خب بقیه اساتید وجدان کاریشون بالاست و خودشون میان....خیلی فرق داره بین تشریح جسد توسط یک دانشجو با خود استاد....یادگیری تا 50 درصد متفاوته..............ولی در کل درس آسونیه....یعنی بر خلاف اسمش که میگن علوم تشریح خیلی راحت میشه نمره گرفت....چون چیزی واسه پیچوندن ندارن

• لایک
امتیازات: n.r

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از sadlove :
نمیدونم سفید شده بی حسه میترسم :-s :((
خو اینا که واسه عمومی نیست :-s
تخصصشم یه رشته یریم کمتر با جنازه سر و کار داشته باشیم :D زخم و جراحی و تشریح ادم زنده در میون باشه :D x:
فرض کن تو عمومی وقتی اینترن میشی یکی میارن ایست قلبی کرده بعد هی باید به نوبت احیا انجام بدین. بعد یهو زیر دست تو میمیره. جنازه محسوب میشه خب اون موقع هم :D حالا اگه فقط با جنازه مشکل داری زیاد مسئله نیست. ولی نه اینکه کلا با خون و اینا مشکل داشته باشی.

جسدای تشریح هم رنگ تنه درخت :D شدن به خاطر موادی که توش نگه داشته میشن (حدود 6 ماه یا 2 سال تو این موادن) من خودم احساس میکردم خیلی میترسم بعد 1 جلسه تا حلق رفتم تو جسد :D

بالا