• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روان‌شناسی و روان‌کاوی در ایران

آیا رفتن نزد مشاور اخلاقی و روان شناسان فقط مختص افراد روانی است؟

• بله کسی که مشکل روانی نداره چه نیازی به روان شناس داره؟

رای‌ها: 4 5.7%
  • خیر رفتن پیش روان شناس دلیل بر روانی بودن نیست بلکه مشورت برای بهتر بودنه!

رای‌ها: 66 94.3%

• رای‌دهندگان
    70

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران
پاسخ : روانشناسی ُ روان کاوی در ایران

منم نميدونم چرا ديد مردم بهش انقدر بده ؟:/
من نه روان پزشك دارم و نه حق دارم روان شناس بشم :|
جامعه اي كه روان شناس نداشته باشه ، زود ضربه مي خوره.
+ داشتن روانپزشكي كه بتوني باهاش حرف بزني ، واقعا مفيده . ضرر نداره . اما تنها مشكلش ، همون ذهنيت بد افراد جامعمونه!

folle

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan G
شهر
gorgan

بنظر من اصلا توي ايران روانپزشكا يا روانشناسا ي مقدار از نظر علمي سطحشون پايينه ياشايدم سطح فرهنگي خود مردم ايجاب ميكنه ك ب نوع گفتار درمانيها ومشاوره هاشون يجور جهت خاص بدن ك شايد باعث بشه خيلي از مردمي كه نياز دارن يطورايي از نظر رواني تخليه بشن دنبال روانشناس نرن...من با چن نفر صحبت كردم ولي بنظرم وقت تلف كردن بود!!!البته نظرمنم مطلقا درست نيس..... :|

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

فكر ميكنم علاوه بر ذهنيت ِ بدي كه مردم نسبت به روان پزشك/شناسا دارن و نا آگاهي جامعه نسبت به اين مسئله، دليل ديگه قيمت ِ نسبتاً بالاي ِ جلسات مشاوره هستُ اين كه خيلي از مردم نميتونن از پس ِ چنين هزينه‌اي بر بيان و به مراتب رغبتشون نسبت به اين جور مسائل كم ميشه.حالا اگه دكتره معروفُ كار بلدم باشه كه ديگه هيچي- قيمتاش سر به فلك ميزنه!

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

الان یه مشکل دگ هم ک توی پستا میبینم اینه ک بعضیا هنوز با مفهوم روانشناس مشکل دارن
تو یکی از پستا نوشته بود "روانشناسی افتضاحه و روانپزشک خیلی بهتره و ...." این حرف غلطه ! شما اگه یه مشکلی داری اول باید با یه روانشناس مشورت کنی ( کسی که روانشناسی بالینی خونده ترجیحا ) در اکثر مواقع هم مشکلات حل میشن و نیازی به رفتن پیش روانپزشک نیس.
مشکل مردم ایران اینه که فک میکنن برای هر مشکلی پیش شخصی برن که "متخصص تره " ینی درحالت عادی پیش متخصص نمیرن حتما باید برن پیش فوق تخصص . همین اشتباهه

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

چه تاپیک خوبی!!! <D= <D= چرا خوابیده ؟!
خب تو پستای قبلیم اشاره شده که توی ایران مردم کلا با کلمه ی "روانشناس" مشکل دارن . ینی میگن اگه یکی بره پیش روانشناس حتما یه مشکل جدی داره ویا روانی داره .
در صورتی که مادری که با بچهش مشکل داره اگه با هم پیش یه روان شناس نرن و از اقدس خانوم همسایه مشورت بگیرن لایق کلمه ی "روانی " هستن ولی نه کسی ک میره پیش روانشناس و مشکلش رو حل میکنه
این فقط در مورد نوجوونا نیست . خیلی از زوج ها هم وقتی با یه مشکل مواجه میشن نمیرن پیش مشاور خانواده و بعد این مشکلا جمع میشه و طلاق میگیرن . نباید اینطوری بشه

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

فكر كنم با توجه به توضيحي كه دوستان دادند، در مرحله اول بايد ابتدا به روان شناس مراجعه كرد.روان شناس در حقيقت مشكل رو تشخيص ميده و در مراحل اوليه سعي ميكنه با مشاوره و ذكر چند راه حل، به درمان بيماري كمك كنه.در مراحل بعد به روان پزشك رجوع داده ميشه و روان پزشك همراه با مشاوره، قرص و دارو هم تجويز ميكنه.

اصلا از اسماشون معلومه:
روان شناس> تشخيص
روان پزشك> درمان

درسته عايا؟!

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

هيچ انساني بي عيب و نقص و نيست و همه انسان ها مشكلات خودشون رو دارن و هيچ كدوم هم قادر به حل همه مشكلاتشون نيستن.اينجاست كه انسان به يه مشاور نياز پيدا ميكنه تا مشكلات و احساساتش رو پيش اون بيان كنه و ازش راهنمايي و مشورت بخواد، حالا اگه اين فرد يه روان شناس باشه و فقط به تجربيات و اطلاعات محدود شخصيش بسنده نكنه و از علم روز با خبر باشه كه چه بهتر!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از کـیاناز :
فكر كنم با توجه به توضيحي كه دوستان دادند، در مرحله اول بايد ابتدا به روان شناس مراجعه كرد.روان شناس در حقيقت مشكل رو تشخيص ميده و در مراحل اوليه سعي ميكنه با مشاوره و ذكر چند راه حل، به درمان بيماري كمك كنه.در مراحل بعد به روان پزشك رجوع داده ميشه و روان پزشك همراه با مشاوره، قرص و دارو هم تجويز ميكنه.

اصلا از اسماشون معلومه:
روان شناس> تشخيص
روان پزشك> درمان

درسته عايا؟!
راستش بنده هیچ جا این تحلیل شما رو ندیدم...ب نظرم هم درست نمیاد
در کل جمع بندی خیلی سخته در این مقوله چون خیلی مرزهاشون گستردست...ب عنوان مثال بنده توی این دوسالی ک روانپزشک میرم اغلب بحث مسائل درونی من و فکر های من بوده(روش کار یک درمانگر اگزیستانسیال(هسته گرا))...
فکر کنم اصل قضیه این باشه ک مسائل کاربردی تر...مسائلی ک نتایج همین الانشون برات مهمه...بحث درمان بلندمدت برات مسئله نیستم...اینجور مسائل بیشتر ب روان شناس مربوط هست...
مسائل ریشه ای تر(دوستان بنده درسته خودم رو دیوونه میدونم >:D<ولی ب هیچ وجه این اشتباه رو نکنید ک هر کس ک پیش روانپزشک میرود مشکل خاصی دارد....از دید خود من وجود روانپزشک برای تمامی آدم ها مفید است...روانپزشک لزوما یک دیوانه را درمان نمیکند یا مثلا کسی ک اختلال رفتاری حادی دارد...روانپزشک کمکتان میکند چشمتان بر درونتان و نیازهای درونی اعماق وجودتان(ناخودآگاه)باز شود...و آنگاه خودتان تصمیم بگیرید و نه ناخودآگاهتان...)متعلق ب علم روانپزشکی هست ک بعضا اگر احتیاج ب درمان سریع لحظه ای باشد احتیاج ب دارو هم پیدا میکند(اما ب عنوان مثال خود من شاید صرفا 4 یا 5 ماه از این دوره ی دوساله رو دارو مصرف کردم....)
ب عبارتی روانپزشکی با شخصیت من کار دارد و روان شناسی با دید بسیار عملی و کاربردی برای من نسخه میپیچد...و ضمنا ی نکته ی مهم اینه ک"روانشناس برای تو راهکار مینویسد"...اما در جلسه ی روان درمانی"روانپزشک کمک میکند تو برای خودت درمان بیابی"...

میترا

میترا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشکده‌ی هنر و معماری تهران مرکز
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نقل از نیرمـا)΄ :
به نظر شما فرد افرادی که اصطلاحا روانی هستن و اختلالات فکری دارن باید برن پیش روان شناس و مشاورین اخلاقی؟
اگه دقت کنید این مسئله توو ایران رواج داره که فلانی روانیه و دیوونه س چون رفته پیش روان شناس!
اما توو کشور های دیگه رفتن پیش روان شناس خیلی هم مفید تلقی میشه! مثلا خانوم X میگه با روان شناسم مشورت کردم و بهم پیشنهاد کرد فلان کار رو بکنم و کُلی هم پُز میدن :-"
حالا به نظر شما رفتن پیش روان شناس خوبه یا بد؟ اصلا لازمه یا نه؟ آیا همه ی ما از لحاظ رفتار و روان سالم و بی نقص هستیم؟ :-? :rolleyes:
خوشحال میشم نظر شما رو هم بدونم.

اصن این طور نیست . به نظرم واسه ی مردم ِ ما بد جا افتاده ! همه جا عادیه این که کسی بره پیش ِ روان شناس . ولی اینجا هرکی این کارو بکنه فک میکنن یه مشکلی داره و دیوونه ـس :|
هیچ کس بی نقص نیس .

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

به نقل از K I A N A Z :

اصلا از اسماشون معلومه:
روان شناس> تشخيص
روان پزشك> درمان

درسته عايا؟!

روان شناسی یه گرایش داره به نام مشاوره که کار درمان انجام میدن با رویکرد های مختلف و خب بهشون درمانگر اطلاق میشه

ضمن اینکه برای 100 قلم دارو هم اجازه ی تجویز دارن

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

سلام بچه ها
در مورد دغوای روان شناس و روان پزشک بذارین یه توضیحکی بدم من

یه psychoatrist داریم . ترجمه شده به روان پزشک
اینا اول هفت سال پزشکی می خونن . بعد دوره رزیدنتی رو می رن روان پزشکی . تو این دوره هم داروهای روانی رو می خونن هم تشخیص و هم درمان کلامی . اینا همونایی هستن که تابلو مطبشون سفیده و روش زده روان پزشک

یه clinical psychotrapist داریم. این بنده خدا روان درمانگر بالینی هستش . یعنی کسی که دوره لیسانس و ارشد و بعضا دکتری داره تو روان شناسی بالینی . اینو تو ایران بهش می گیم روان شناس بالینی (من از اینام >:D< یعنی دانشجو سال آخر کارشناسی روان شناسی بالینی ام)
ما همونایی هستیم که تابلو هامون سبزه و بالاش نوشته روان شناس بالینی .
ما هم از داروها اطلاع داریم . ولی نه به اندازه این که تجویز کنیم .
ولی در عوض برای دکتر شدن بیش از ده سال کار تخصصی روی درمان های کلامی و ... کردیم . (در مقایسه با دو سال روان پزشک ها) برای همین معمولا روان شناس های بالینی تبحر بیشتر توی درمان کلامی و غیر دارویی دارن . (وقت بیشتری هم می ذارن . مثلا ویزیت یه روان پزشک معمولش تو یه جلسه بیست دقیقه بشه واسه روان شناسا طولانی تره . یه ساعت)
برای همین دکترهای روان پزشک و روان شناس معمولا به صورت تیمی کار می کنن .
مثلا یکی با مشکل اختلال شخصیت دو قطبی که افسرده هم شده میاد پیش ما ، بهش می گیم برو پیش روان پزشک . یه ماه که قرص خوردی بعد بیا پیش ما که رو سایر جنبه هات کار کنیم .
روان پزشک ها هم که معمولا حوصله بیست جلسه سر و کله زدن با بیمار رو ندارن بخش های روان درمانی کلامی رو ارجاع می دن به روان شناس ها . ولی قاعده اینه که خودشون هم بتونن .

خوب این شد دو تا

حالا روان کاو یا psychoanalist
روان کاو ها هم می تونن پزشک عمومی یا متخصص بیماری های روانی باشن ، هم ارشد و دکتری های روان شناسی بالینی ، ولی هر دو گروه باید برن دوره تخصصی روان کاوی بگذرونن . (دوره های روان کاوی چه تو ایران چه تو امریکا مال دانشگاه ها نیست . آزاده . یه جورایی خیلی آکادمیک حسابش نمی کنن . یه جور هنره!!! )

من اگه خیلی پولدار بودم می رفتم پیش یه روان کاو حساااابی . مثل یکی از استادامون تو دانشگاه تهران که کمه کم ساعتی 300 می گیره می شینه باهات حرف می زنه !!! :O

و حالا روان شناس عمومی psychologist همونیه که می شینه تحقیق و بررسی می کنه . مثلا تو زمینه روان شناسی هنر ، روان شناسی جنایی ، روان شناسی تبلیغات ، روان شناسی اجتماعی ، روان شناسی اعتیاد !!!

آها ! یکی دیگه از اعضای خانواده مون جا موند
اونایی که تابلو شون سبزه و زیرش نوشته مشاور
اون بنده های خدا هم آدم های خوبین . بی خطرن . من هنوز نفهمیدم دقیقا چیکار می کنن
ولی این کاربردی که شما از روان شناسی مد نظرتونه که برین درد و دل کنین و راه نمایی و اینا ، فکر کنم مال ایناست
ما تو روان شناسی بالینی بیشتر روی مشکلات و اختلالات زووم می کنیم . (البته آدم های معمولی که مشکل معمولی دارن هم میان پیشمون . قدمشون روی چشم )

ولی یه چیز مهم !
روان شناسی تو ایران عمدتا یه چیزی شبیه خاله درمانیه !!! یعنی بیشتریا عملا کار علمی نمی کنن . روان پزشک ها خیلی هاشون سرسری بیمار رو می بینن و یه قرصی می دن و به روان درمانی توجه جدی نمی کنن . روان شناس ها هم خیلی هاشون مهارت لازم رو ندارن و نقش عمه تون رو وقتی می رین پیشش درد و دل می کنین به عهده دارن، با این فرق که چهار تا کلمه قلنبه سلنبه توش می ندازن . ولی از حق نگذریم خوب و دقیق و علمی هم هست توشون
من حتی تو هیات علمی های دانشگاه تهران هم انواع مختلف (روان پزشک خوب ، روان کاو عالی ، روان شناس بالینی ماهر ، عمه درمانگر ، خاله تراپیست و ... ) رو دیدم :D
خودم هم یه دوره یه مرکز خیریه خاله درمانی به سبک روان شناسی انجام می دادم که الان توبه کردم [-o<

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

ممنون بابتِ توضیحات ؛؛)

چه طور می شه یه روان درمان گر خوب رو تشخیص داد؟ اگر پیش یه نفر می ریم و نتیجه نمی گیریم، دلیل می شه که بگیم روان درمان گر خوبی نیست؟ یا که نه، هر کس باید با توجه به تایپ شخصیتی ش روان درمان گرش رو پیدا کنه؟

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

به نقل از Gisu :
من خودم مشاوره دارم...اما خب خانوادم اطلاعی ندارن
به نظر من نمیشه وقتی مثلا با مامان یا باباتون میرید پیش یه مشاوره انتظار داشته باشین که چیزی به اونا نگه...صاف میبره میزاره کف دست اونا...
شاید حرفایی باشه که نتونم به مامان بابام بگم...شاید حرفایی باشه که به دوستام گفتم و اونا نتونستن کمکم کنن باید یه راهی براش پیدا کنم یا نه؟؟نمیشه که تو دلم جمشون کنم بترکم که... :D

ما تو این زمینه یه قانونی داریم . این که کسی که پول ویزیت رو می ده مسئول شناخته می شه . یعنی نوجوونی رو که باباش میاره ، باباش حق داره که از روان درمانگر بپرسه حال پسرم چطوره . ولی فقط در حد اطلاع از سیر درمان . نه در حد اطلاع از ریز مشکل
کسی هم که خودش پول درمانش رو می ده ، هیچ کس جز قاضی پرونده که مثلا قتل !!! مرتکب شده باشه حق نداریم بهش بگیم فلانی تو اتاق به ما چی گفته.
(جدی تو کتاب اصول بالینی مون گفته بود اگه یکی اومد تو حرفاش گفت من یکی رو دیروز کشتم !!! شما حق ندارین زنگ بزنین به پلیس اینو بگین باید رازدار باشین . فقط اگه دیدین یکی گفت فردا می خوام برم فلانی رو بکشم برای نجات جون اون فلانی می تونین رازداری رو زیر پا بذارین . یعنی انقدر دهن روان شناسا باید چفت و بست داشته باشه !)

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

خواهش می کنم موون جان . وظیفه است

جواب سوالت هم آره است هم نه

یعنی یه درمانگر خوب باید بتونه به مراجع هاش کمک کنه . روان شناسی یه علمه و متد و روش و حتی بعضی وقتا جمله های مصاحبه هم تعیین شده است . جمله های درمان و حل مشکل هم . تکنیک ها حل معضل خانوادگی و ... همش علمیه . خیلی ربطی به شخصی که داره اجراش می کنه به اسم روان شناس نداره .

با این حال بعضی وقتا ارتباط بین درمانگر و مراجع خوب شکل نمی گیره و این باعث می شه مشکل حل نشه . به ما می گن اگه یه مراجعی اومد که به هر دلیلی (شبیه پسر خاله تون بود که تو بچگی قلکتونو شکست حتی ) ازش بدتون اومد ، باید اون بنده خدا رو ارجاع بدین به یه همکار دیگه . چون شما نمی تونین کمکی بهش بکنین.
یکی از استادهای ما مراجع معتاد نمی بینه ! از معتادا خوشش نمیاد :(

ولی خوب یه مساله دیگه رم هم باید دید
روان شناسی یه علمه نوپاست . اگه پزشکی از سه هزار سال پیش با بقراط ها و ابن سینا ها بوده و هنوز برای خیلی از سرطان ها و ... حتی برای سرماخوردگی درمان قطعی پیدا نشده ، برای خیلی از مشکلات هم درمان فوری و قطعی وجود نداره . خیلی از درمان ها خوووب و عالی هستن ، چون تونستن مثلا روی 80 درصد مراجع ها جواب بگیرن . اون بیست درصد حتما دارن پیش خودشون فکر می کنن که روان شناسی چقدر مزخرفه !

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

به نقل از zohreh.sh74 :
ببخشید پست های دوستان رو نخوندم :D
به نظر منم این درست نیست که بگیم کسایی که روانی هستند می رن پیشه روان شناس....
ولی اینم خوب نیست که آدم برا هر کاری به مشاوره مراجعه کنه ، اینجوری آدم اختیاراتش سلب میشه......
من هر کاری برام پیش میاد راهمو خودم انتخاب می کنم ، بعد برای بهتر انجام دادن وظیفم ، به مشاوره مراجعه می کنم......
قرآن و نهج البلاغه می تونن مشاور های خوبی برای مسلمونا باشن..... ولی مثلا برا انتخاب کلاس کنکور وضع فرق می کنه...

دقیقاااا
قرآن و متون دینی راه نماهای خوبی برای زندگی هستن .

البته کار روان شناس و حتی مشاور راهنمایی یا انتخاب نیست . حتی تصمیم گیری به جای فرد هم نیست . مشاور میاد یه جورایی به فکر های خود آدم سر و سامون می ده . کمکمون می کنه تا خودمون بفهمیم کی هستیم و چی فکر می کنیم . تو خیلی موقعیت ها ترس و میل و فکر و ... مختلف تو ذهن ما ریختن به هم . مشاور کمکمون می کنه تا فایلهاشو مرتب کنیم و با بررسی فکرهای خودمون ، خودمون بهترین تصمیم رو بگیریم.

یه کاریکاتور خوشکلی دارم تو گوشیم بلد نیستم بذارم اینجا !
یارو می ره پیش روان کاو ، بالای سرش یه ابر فکره ، توش یه عالمه خط خطی به هم ریخته است. بعد روان کاوه مثل وقتی که کاموا های به هم ریخته رو مرتب می کنیم صاف و صوف می کنیم ؟ اون ابر فکر ها شو مرتب می کنه تحویل خودش می ده !!! یعنی عملا چیزی از جنس هدایت یا تصمیم اضافه نمی کنه

بگذریم که بعضی روان شناسای ایرانی جای آدم تصمیم هم می گیرن !!! (مثلا فلان قدر فاصله سنی داشته باش با شوهرت یا تو این سن بچه دار شو !!!)

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

به نقل از K I A N A Z :

اصلا از اسماشون معلومه:
روان شناس> تشخيص
روان پزشك> درمان

درسته عايا؟!

هم درسته هم نه !!!
اون توضیح طولانی هه رو راجع به روان شناس و ... نوشتم بخونین اول

می تونی از اول بری سراغ تابلو سفیدها (روان پزشک ها) می تونی هم بری سراغ تابلو سبز ها (روان شناس های بالینی یا سراغ مشاور ها) ولی اگه آدم های خوبی باشن هر قسمت که لازم باشه ارجاعت می دن به همکارهاشون

و این که گفتی تشخیص پیش روان شناسه و درمان پیش روان پزشک ...
نه معمولا این طور نیست
روان شناسا تشخیص های دقیق تری دارن چون وقت بیشتری صرف می کنن . درمان های خودشون هم دارن .
روان پزشک ها هم خودشون تشخیص بلدن و درمان ها رو هم بلدن
ولی بعضی وقتا که اینا به شکل تیم عمل می کنن ، پیش میاد که تشخیص بشه مال روان شناس ، بعد اگه درمان روان شناختی خواست خودش انجام می ده ، اگه درمان دارویی خواست می ره پیش روان پزشک

بچه ها من امشب تونستم پسرمو زود بخوابونم دارم تند تند جواب می دم . سوالی داشتین بپرسین از دست می رم هاااااا :))

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

به نقل از امــیـــررضـــا :
روان شناسی یه گرایش داره به نام مشاوره که کار درمان انجام میدن با رویکرد های مختلف و خب بهشون درمانگر اطلاق میشه

ضمن اینکه برای 100 قلم دارو هم اجازه ی تجویز دارن

شما خیلی خارجی هستی :)
تو ایران روان شناس های بالینی و مشاورها حق تجویز دارو ندارن . مهر و شماره نظام پزشکی هم ندارن. قبلا تو هیچ جای جهان نداشتن . الان یه مدته تو انجمن روان شناسی امریکا تصویب کرده روان شناسای بالینی هم یه دوره دارو جدا بگذرونن بعضی داروها رو بتونن تجویز کنن .

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

به نقل از پوریا عابدی :
راستش بنده هیچ جا این تحلیل شما رو ندیدم...ب نظرم هم درست نمیاد
در کل جمع بندی خیلی سخته در این مقوله چون خیلی مرزهاشون گستردست...ب عنوان مثال بنده توی این دوسالی ک روانپزشک میرم اغلب بحث مسائل درونی من و فکر های من بوده(روش کار یک درمانگر اگزیستانسیال(هسته گرا))...
فکر کنم اصل قضیه این باشه ک مسائل کاربردی تر...مسائلی ک نتایج همین الانشون برات مهمه...بحث درمان بلندمدت برات مسئله نیستم...اینجور مسائل بیشتر ب روان شناس مربوط هست...
مسائل ریشه ای تر(دوستان بنده درسته خودم رو دیوونه میدونم >:D<ولی ب هیچ وجه این اشتباه رو نکنید ک هر کس ک پیش روانپزشک میرود مشکل خاصی دارد....از دید خود من وجود روانپزشک برای تمامی آدم ها مفید است...روانپزشک لزوما یک دیوانه را درمان نمیکند یا مثلا کسی ک اختلال رفتاری حادی دارد...روانپزشک کمکتان میکند چشمتان بر درونتان و نیازهای درونی اعماق وجودتان(ناخودآگاه)باز شود...و آنگاه خودتان تصمیم بگیرید و نه ناخودآگاهتان...)متعلق ب علم روانپزشکی هست ک بعضا اگر احتیاج ب درمان سریع لحظه ای باشد احتیاج ب دارو هم پیدا میکند(اما ب عنوان مثال خود من شاید صرفا 4 یا 5 ماه از این دوره ی دوساله رو دارو مصرف کردم....)
ب عبارتی روانپزشکی با شخصیت من کار دارد و روان شناسی با دید بسیار عملی و کاربردی برای من نسخه میپیچد...و ضمنا ی نکته ی مهم اینه ک"روانشناس برای تو راهکار مینویسد"...اما در جلسه ی روان درمانی"روانپزشک کمک میکند تو برای خودت درمان بیابی"...

روان پزشکت این طور که توصیف کردی بیشتر کار یه روان تحلیل گر رو (روان کاو) رو انجام می ده روت . خوش به حالت B-) همون چیزیه که من هم خیلی دوست دارم.
اصلا یه چیزی بگم ؟؟؟ تو روان شناسی خصوصا اون قسمت های فرویدی تر ، می گیم هیچ کس سالم نیست ! چون همه از مکانیزهای دفاعی برای رویارویی با واقعیت هایی که براشون آزاردهنده بوده یا هست استفاده می کنن. این درمان های طولانی کمک می کنن این مکانیزم ها استفاده نشن یا به مکانیزم های پخته تر تبدیل بشن و ظرفیت آدم برای رویارویی با حقیقت بره بالا و انسان سالم تری بشه . انسانی که روشن تر خودش رو می فهمه و به قول خودت کمتر اجازه می ده ناهشیارش براش تصمیم بگیره

(در مورد این که جقدر روان درمانی تو این مساله موفق بوده نظری نمی دم ها . فقط هدف رو توضیح دادم)

بچه ها راستی ! راه های غیر روان شناس و روان پزشک هم برای این افزایش ظرفیت روانی و کاهش تصمیم های ناهشیارانه و افزایش درک به خود وجود داره (; منحصر به روان درمانی نیست

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

27 بهمن روز روان شناس بر همه روان شناسای زحمت کش و همه اون دوستای خوبی که همه جوابای این صفحه رو می خونن بعدا تو مواقع لزوم اطرافیانشون رو از اشتباه در میارن مبارک >:D<

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

اصن همین که ملت میدونن پست متوالی خلاف قوانین هست اما انجام ش میدن ، خودش خیلی موضوع خوبی برای تحلیله :د

بالا