• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا ارزش اجتماعی رفتگر و مهندس یکسان نیست؟

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : چرا ارزش اجتماعی رفتگر و مهندس یکسان نیست؟

به نظر من یکی از دلایلش میتونه این باشه که یه مهندس به طور تخصصی یه مدت زمان از عمرشو صرف کرده(یا باید صرف میکرده) تا برای ورود به شغلش آماده بشه در صورتیکه یه رفتگر هیچ وقت قبل از ورود به این شغل مهارت لازم و تخصصی ای برای این حرفه یاد نگرفته و به همین دلیل این شغل کم ارزش درنظر گرفته میشه.طبعا افرادی که مشغول به این کار هستن هم در پرتو شغلشون هم سطح با مهندس ها درنظر گرفته نمیشن.اگه که برای رفتگری هم دوره های آموزشی یا مدرک خاصی در نظر گرفته بشه و به عبارت دیگه تخصصی با همه ی مشاغل رفتار بشه این تفاوت ارزشی نامحسوس تر میشه.

ولی به طور کلی شغل تنها معیار سنجیدن ارزش اجتماعی نیست.وقتی از یه نفر پرسیده بشه که یه مهندس ارزش اجتماعی بالا تری داره یا یه رفتگر چون اطلاعات داده شده فقط راجع به شغل هستن اون فرد خود به خود از نظر ارزش شغلی اونارو مقایسه میکنه ولی اگه از همون فرد سوال بشه یه رفتگر وظیفه شناس ارزش اجتماعی بالاتری داره یا یه مهندس مسئولیت ناپذیر میاد و اول مسئولیت پذیری و خدمت رسانی رو در نظر میگیره و شغل رو در آخرین رده مد نظر قرار میده.

Nadia.Jf

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
در حال مطالعه....
دانشگاه
...
رشته دانشگاه
....

چون اون رفتگر خودشم رفتگری رفتار میکنه
به عبارتی فک میکنه چون یک رفتگر نباید سرحالو باحال و جنتلمن باشه و همیشه خسته و ...اینا باشه فک میکنه اینم از خواص شغلشه!

mahta.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یـکـ١
شهر
تـــهــرانــــ

به نقل از Nadia.Jf :
چون اون رفتگر خودشم رفتگری رفتار میکنه
به عبارتی فک میکنه چون یک رفتگر نباید سرحالو باحال و جنتلمن باشه و همیشه خسته و ...اینا باشه فک میکنه اینم از خواص شغلشه!
آخه واقعا که یه رفتگر فک نمیکنه -باید- اینجوری باشه! به ناچار به خاطرِ اینکه مثلا کلِ یه روز مجبورِ زباله های ما رو جمع کنه و در شرایطی تا صبح هم مجبور باشه بگرده، خود به خود خسته میشه!
و اینکه اون آدم هم سلامتیِ خودشُ به خطر میندازه که سلامتیِ من و تو رو تامین کنه! و حتی سلامتیِ اون مهندسُ!

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sRina :
به نظر من یکی از دلایلش میتونه این باشه که یه مهندس به طور تخصصی یه مدت زمان از عمرشو صرف کرده(یا باید صرف میکرده) تا برای ورود به شغلش آماده بشه در صورتیکه یه رفتگر هیچ وقت قبل از ورود به این شغل مهارت لازم و تخصصی ای برای این حرفه یاد نگرفته و به همین دلیل این شغل کم ارزش درنظر گرفته میشه.طبعا افرادی که مشغول به این کار هستن هم در پرتو شغلشون هم سطح با مهندس ها درنظر گرفته نمیشن.اگه که برای رفتگری هم دوره های آموزشی یا مدرک خاصی در نظر گرفته بشه و به عبارت دیگه تخصصی با همه ی مشاغل رفتار بشه این تفاوت ارزشی نامحسوس تر میشه.

ولی به طور کلی شغل تنها معیار سنجیدن ارزش اجتماعی نیست.وقتی از یه نفر پرسیده بشه که یه مهندس ارزش اجتماعی بالا تری داره یا یه رفتگر چون اطلاعات داده شده فقط راجع به شغل هستن اون فرد خود به خود از نظر ارزش شغلی اونارو مقایسه میکنه ولی اگه از همون فرد سوال بشه یه رفتگر وظیفه شناس ارزش اجتماعی بالاتری داره یا یه مهندس مسئولیت ناپذیر میاد و اول مسئولیت پذیری و خدمت رسانی رو در نظر میگیره و شغل رو در آخرین رده مد نظر قرار میده.

کلا همه تو تئوری خیلی مهربونن ولی وقتی همون رفته گر بخواد ازدواج کنه چی..خود شما بودی همین حرفا رو میزدی یا از اول میگفتی واااااااااااااااای! خاک بر سرم که خواستگار رفته گرم دارم! یا این که کلا سوژه میکردی و میخنندیدی..حتی بهش فکر هم نمیکردی!

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از M A S U M E :
کلا همه تو تئوری خیلی مهربونن ولی وقتی همون رفته گر بخواد ازدواج کنه چی..خود شما بودی همین حرفا رو میزدی یا از اول میگفتی واااااااااااااااای! خاک بر سرم که خواستگار رفته گرم دارم! یا این که کلا سوژه میکردی و میخنندیدی..حتی بهش فکر هم نمیکردی!
البته موافقم که معیار های سنجش ارزش اجتماعی تا حدی اشتباه هستن مثلا در همین مثالی که ذکر کردین مسلما برای من نوعی این یک وضعیت ایده آل نیست!
ولی به شخصه معتقدم که حداقل از همین دیدگاه تئوری خیلی معیارهای بهتری از شغل میشه پیدا کرد برای سنجش ارزش ها
اگه نخوایم اغراق کنیم در برخورد اول(مثل وضعیتی که مثال زدین)وضعیت شغلی توی برداشت ما از ارزش اجتماعی یه فرد خیلی خیلی موثر تر از رفتار اون شخصه...حتی رفتار به چشم هم نمیخوره...
ولی در دراز مدت اگه بخوایم بررسی کنیم،مثلا همسایه های دو نفر که یکیشون یه رفتگر که وظیفه شناس هست و به همسایه هاش و حقوقشون احترام میذاره دیگری یه مهندس که رفتار شایسته ای هم نداره.مسلما همسایه های شخص اول خیلی رضایت بیشتری خواهند داشت و فرد اول از دیدگاه همسایه هاش حداقل خیلی ارزش اجتماعی بیشتری خواهد داشت...ارزش رو مجموعه ی رفتار ها تعیین میکنن نه صرفا شغل و حرفه!
به همین دلیل فکر میکنم که برای سنجش ارزش اجتماعی اگه نخوایم سطحی نگاه کنیم خیلی خیلی معیارهای بهتری میتونیم پیدا کنیم... حتی در مورد تاثیر گذاری روی جامعه و زندگی بقیه ایستادن پشت چراغ قرمز هم از شغل میتونه مهم تر باشه ...چه برسه به وظیفه شناسی و احترام و بقیه ی رفتارای شایسته ی اجتماعی

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

یکی از بچه ها توی انجمن کتاب یه جمله از اریک امانوئل اشمیت گذاشته بود:

یه رئیس جوری حرف میزنه که انگار مردم آشغالن؛ اما یه کلفت جوری حرف میزنه که انگار خودش آشغاله.

ارزش اجتماعی رفتگر و مهندس یکسان نیست، چون نگرشی که خودشون نسبت به خودشون و آدم های دور و اطرافشون دارن یکسان نیست.
------------------
به غیر از این، مهندس سواد داره یا باید داشته باشه. اما رفتگر نه .( نیازی به گفتن نیست که منظور از سواد چیزی به جز سواد خوندن و نوشتنه.)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sRina :
ولی در دراز مدت اگه بخوایم بررسی کنیم،مثلا همسایه های دو نفر که یکیشون یه رفتگر که وظیفه شناس هست و به همسایه هاش و حقوقشون احترام میذاره دیگری یه مهندس که رفتار شایسته ای هم نداره.مسلما همسایه های شخص اول خیلی رضایت بیشتری خواهند داشت و فرد اول از دیدگاه همسایه هاش حداقل خیلی ارزش اجتماعی بیشتری خواهد داشت...ارزش رو مجموعه ی رفتار ها تعیین میکنن نه صرفا شغل و حرفه!
به همین دلیل فکر میکنم که برای سنجش ارزش اجتماعی اگه نخوایم سطحی نگاه کنیم خیلی خیلی معیارهای بهتری میتونیم پیدا کنیم... حتی در مورد تاثیر گذاری روی جامعه و زندگی بقیه ایستادن پشت چراغ قرمز هم از شغل میتونه مهم تر باشه ...چه برسه به وظیفه شناسی و احترام و بقیه ی رفتارای شایسته ی اجتماعی
تو همین مثال همسایه هم حتی خیلی ها وقتی از مهندس بد اخلاقی ببینن دید دیگه ای نسبت بهش دارن تا بداخلاقیه رفتگر..کلا زودتر ازش ناراحت میشن..ممکنه حتی اگه آدم با شخصیتی هم باشه بقیه کلا باهاش بد حرف بزنن ولی اگر مهندس این کار هارو کنه اغماض کنن..اینی که میگید نشون میده خودشو ولی حد اقل چند سال مهلت میخواد..اما آیا این نامردی نیست که یک رفتگر برای داشتن روابط اجتماعی عادی با اطرافیان باسوادش باید جور خیلی چیزهارو بکشه و تحمل کنه؟ باید صبور باشه و نرنجه ولی چرا؟؟؟ چرا؟؟

جوجو طلایی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مشهد
شهر
مشهد

درسته ک توی جامعه ی ما اینطوری جا افتاده ک ی مهندس ارزش اجتماعی بیشتری نسبت ب ی رفتگر داره و این ی طرز تفکر اشتباهه اما ی بحثی اینجا وجود داره و اون اینه ک این ارزش ربط زیادی ب مدرک نداره یعنی یکی ک مدرک مهندسیش رو از دانشگاه پیام نوره ناکجا آباد ب زوره پول و معلم خصوصی گرفته هیچوقت کاری براش پیدا نمیشه حالا همین فرد اگه ب پول احتیاج پیدا کنه مجبوره بره ی کاری مث رفتگری انجام بده چ بسا ک رفتگر محله شما و خیلی محله های دیگه مدرک لیسانس داشته باشن
اما بعضی رفتگرا هستن ک پتانسیلش رو دارن ک ب مرحله های بالاتر برن و ممکنه حتی شهردار ی شهر تو گذتش رفتگر بوده باشه مهم شخصیت,تلاش وهدفه ک ارزش اجتماعی افراد رو تعین میکنه.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

خب دوستان یه ذره بحث رو هدف دار کنیم! الان یه امر واضحه که اون موقعیتی که یه مهندس یا پزشک داره یه مامور شهرداری یا کارگر نداره.
به نظر شما دلیل اصلیش چیه که این فاصله طبقاتی به وجود اومده؟
درآمد؟
مدرک تحصیلی؟
قدرت اجتماعی؟

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از نـــیـــــرمـــــان :
خب دوستان یه ذره بحث رو هدف دار کنیم! الان یه امر واضحه که اون موقعیتی که یه مهندس یا پزشک داره یه مامور شهرداری یا کارگر نداره.
به نظر شما دلیل اصلیش چیه که این فاصله طبقاتی به وجود اومده؟
درآمد؟
مدرک تحصیلی؟
قدرت اجتماعی؟
اندیشه امانیسمی ، مادی گرایانه ، مردم خدا رو از یاد بردن و به خاطر همین : هر که بامش بیش برفش بیش‌تر. هر کس که یه برتری اجتماعی داشته باشه ، مثل پول ، مدرک تحصیلی و ... عزیز تر جلوه می کنه.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

اما خب دقیقا دلیل این چیه که بیشتر مردم فکر میکنن هرکسی پول و مدرک و ... داشته باشه به اصطلاح محترم تره؟ چه چیزی دلیل زمینه سازی برای این تفکر در جامعه شده؟
فقر عمومی؟ کم بودن علم و درک عام مردم؟ چشم و هم چشمی و دور شدن از معنویات؟

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظر من این که میخوان جلوی جمع تحقیر نشن هست..و یه جورایی آبرویی که حس میکنن با شغل پایین از بین میره و مطوئنن دلیلش پول هست..چون فقر رو بد میدونن.فقیر رو هم بد میدونن.تو همون مثال ازدواج هیچ کدوم ما حاضر نمیشیم بایک رفتگر که لیسانس هم داره معاشرت کنیم ولی یک میلیاردر کم سواد از نظر جمع ارجحه

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

سطوح تفکر و عملکرد هر چه بالاتر باشه، فرد از احترام اجتماعی بالاتری برخوردارِ....... تحصیلات خیلی در این زمینه میتونه تاثیر گذار باشه و سطح فکری و عملکردی آدم رو بالاتر میبره....

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از raha.pg :
سطوح تفکر و عملکرد هر چه بالاتر باشه، فرد از احترام اجتماعی بالاتری برخوردارِ....... تحصیلات خیلی در این زمینه میتونه تاثیر گذار باشه و سطح فکری و عملکردی آدم رو بالاتر میبره....
یه عالمه آدم احمق دست و پا چلفتی میشناسم که مورد اعتمادن..و یه عالمه آدم با تحصیلات عادی که کسی براشون تره هم خورد نمیکنه و ولی ماهن..چرا؟؟؟

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

برای اینکه از همون اول بچه گی تو خونواده و تو مدرسه و تو جامعه به ما یاد ندادن که هر کسی تو هر جایگاهی با ارزشه
اگه همین رفتگرها نباشن که کثافت همه جا رو میگیره و سلامتی ملت به خطر میوفته
و ی چیز دیگه هم اینه که ما ایرانیا ارزش آدما رو با حساب بانکیشون میسنجیم

death

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 شیراز
شهر
شیراز

من بنظرم کاملا درسته که تحصیلات موقعیت ه اجتماعی انسان رو بالا ببره ، و این نه در ایران بلکه همه جای دنیا هست ، منتها شدتش به اندازه ایران نیست چون تو ایران حتی بین پزشک و غیر پزشک هم فرق هست !

موقعییت ه اجتماعی فرد به خیلی چیزا از جمله تحصیلات ، پول ، شعور و فرهنگ ، خانواده ( همسر حتی ) بستگی داره ، تصور ه اولی که از یه کسی که دکترا داره تو ذهن ه آدم میاد اینه که چون طرف رفته دانشگاه باید فرهنگ اجتماعی بالایی داشته باشه ، اما من به شخصه خیلی ها رو دیدم که میگن " طرف دکتر بود اما عجب بیشعوری بود " ، باید شعور و اینا در راستای تحصیلات باشه ، رفتگر هم تصور اولی که ازش میاد تو ذهن آدم اینه که دانشگاه نرفته و فرهنگ خیلی بالایی نداره ، و احتمالا با آدم های در حد یا پایین تر از خودش رفت و آمد داره ( بخاطر وضع مالی ) خیلی قابل رفت و آمد نیست ، و البته این تصور تحت تاثیر فرهنگ نیست چون اکثر افراد جامعه سر و کارشون با رفتگر نمیفته ( جوری که با بقیه افراد شاغل مثه دکتر و مهندس و منشی و ... برخورد پیدا میکنن ) و فرصتش پیش نمیاد که بخوان بشناسنشون

به نقل از M A S U M E :
چون هیچکس نمیخواد با ازدواج موقعیت ه اجتماعیش بیاد پایین و سعی میکنه جایگاهش رو حفظ کنه تو جامعه یا خودش رو بکشه بالا ، از طرفی تفاوت فرهنگ هم هست بین خانواده تحصیل کرده و نکرده ، تفاوت ارزش هم هست ، خلاصه اصلا امکان پذیر نیست و کاملا منطقیه

به نقل از Coraline :
برای اینکه از همون اول بچه گی تو خونواده و تو مدرسه و تو جامعه به ما یاد ندادن که هر کسی تو هر جایگاهی با ارزشه
اگه همین رفتگرها نباشن که کثافت همه جا رو میگیره و سلامتی ملت به خطر میوفته
و ی چیز دیگه هم اینه که ما ایرانیا ارزش آدما رو با حساب بانکیشون میسنجیم
ببین هرکسی تو جایگاه خودش با ارزشه و مطمئن باش اکثر مردم به رفتگرا به چشم تحقیر نگاه نمیکنن ( به جز افراد به اصطلاح تازه به دوران رسیده ) هیچکس هم منکر این نمیشه که زحمت میکشن ، اما حداقلش اینه که یه آدمه تحصیل کرده به علت این که بیشتر تو اجتماعه و با افراد بیشتری رفت و آمد داره ، م,قعیت بهتری بین مردم داره دقیقن عینه مدرسه که کسی که اجتماعی تره تو مدرسه مشهور میشه و اینا تا مثلا کسی که خرخونه اما منزویه ، در مورد پول هم ، نمیشه گفت رو موقعیت ه افراد تاثیر نداره اما تاثیرش زیاد نیست ، مثلا تو شیراز ما اگه یه آدم بیسواد و بیشعور ببینیم که بنز داره ، میگیم از اینا که گاو فروختن پولدار شدن ، که نشون میده موقعیتی ندارن :D

در کل من نظرم اینه که این تفاوت طبقه اجتماعی باید باشه ، اما نه جوری که افرادی که طبقه متوسط یا ضعیف هستن تحقیر شن

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از بیتا :
ببین هرکسی تو جایگاه خودش با ارزشه و مطمئن باش اکثر مردم به رفتگرا به چشم تحقیر نگاه نمیکنن ( به جز افراد به اصطلاح تازه به دوران رسیده ) هیچکس هم منکر این نمیشه که زحمت میکشن ، اما حداقلش اینه که یه آدمه تحصیل کرده به علت این که بیشتر تو اجتماعه و با افراد بیشتری رفت و آمد داره ، مقعیت بهتری بین مردم داره دقیقن عینه مدرسه که کسی که اجتماعی تره تو مدرسه مشهور میشه و اینا تا مثلا کسی که خرخونه اما منزویه ،
نه خیر! این تفاوت حتی بین لیسانس و دکتر هم هست! دیگه اون لیسانس که دانشگاه رفته! نرفته؟در ضمن اجتماعی بودن رو چی تعریف میکنیم؟ من خودم نشست و برخواست با آدم های صادق و پاک ولی بی سواد و بی پول رئ بیشتر حال میکنم تا ادم های به اصطلاح تحصیل کرده که در صدی شون حسود و عقده ای اند..

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

ببین هرکسی تو جایگاه خودش با ارزشه و مطمئن باش اکثر مردم به رفتگرا به چشم تحقیر نگاه نمیکنن ( به جز افراد به اصطلاح تازه به دوران رسیده ) هیچکس هم منکر این نمیشه که زحمت میکشن ، اما حداقلش اینه که یه آدمه تحصیل کرده به علت این که بیشتر تو اجتماعه و با افراد بیشتری رفت و آمد داره ، مقعیت بهتری بین مردم داره دقیقن عینه مدرسه که کسی که اجتماعی تره تو مدرسه مشهور میشه و اینا تا مثلا کسی که خرخونه اما منزویه ، در مورد پول هم ، نمیشه گفت رو موقعیت ه افراد تاثیر نداره اما تاثیرش زیاد نیست ، مثلا تو شیراز ما اگه یه آدم بیسواد و بیشعور ببینیم که بنز داره ، میگیم از اینا که گاو فروختن پولدار شدن ، که نشون میده موقعیتی ندارن

در کل من نظرم اینه که این تفاوت طبقه اجتماعی باید باشه ، اما نه جوری که افرادی که طبقه متوسط یا ضعیف هستن تحقیر شن

اجتماعی بودن با نبودن چه ربطی به منزلت اجتماعی داره؟
بقول معصومه منزلت اجتماعی یه دکتر خیلی بالاتر از یه مهندسه
پول تو موقعیت اجتمعی تاثیر داره اما تو شخصیت و شعور آدمی خیر!

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

به نقل از M A S U M E :
یه عالمه آدم احمق دست و پا چلفتی میشناسم که مورد اعتمادن..و یه عالمه آدم با تحصیلات عادی که کسی براشون تره هم خورد نمیکنه و ولی ماهن..چرا؟؟؟
دوستم...... گفتم تاثیرگذاره.... نگفتم هر کی تحصیلات داره عاقله و هر کی نه نادان....

• لایک
امتیازات: death

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

به مدرک تحصیلی نیست.یک کارخانه دار ممکنه سوادش از مهندسش کمتر باشه ولی ارزش اجتماعی و احترامی که بهش میذارن بیشتره.به نظر من یک تفکر غلط بین مردم افتاده که به این راحتیم قابل برداشت نیست.اینکه مقام و رتبه کاری فرد هرچه بیشتر باشع ،قدرتش هرچه بیشتر باشه؛ احترامش بیشتره.و بحث کیفیت کار هم اصلا مطرح نشده.ممکنه یک کارگر یا رفتگر از یک مهندس بیشتر کارکنه؛کارشو بهتر انحام بده ولی ارزشش کمتره چون تو جامعه جایی نداره.چون بحث” کیفیت کار” و ”خدمت”مطرح نیست.

بالا