• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نادر شاه افشار خدمتگزار یا مستبد؟

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم
پاسخ : نادر شاه افشار خدمتگذار یا مستبد؟

به نقل از نسترنّگار :
به نظر من نادر براى شاه شدن مناسب نبود؛ يعنى بيشتر يك سردار لايق بود تا شاه البته اون زمان كسى لياقت شاه بودن رو نداشت
کاملا درسته چونکه شاه بودن مدیریت میخواد،شاه باید مدیر ومدبر باشه نه که فقط جنگجوی خوبی باشه(جنگ جو بودن لازمه ولی کافی نیس)
به نقل از داماد مسعودی :
بی مورد نبود
اول ک نادر ذاتا سرباز بود و سرباز وقتی تو جنگ مباشه مور مورش میشه
دوم ک وقتی زورت نمیرسه مملکتونجات بدی باید سر ملتو ب جای دیگه گرم کنی
سوم ک تا وقتی امنیت نباشه نمیشه آبادانی کرد
چارم ب هند حمله کرد تا ی موج پروپگاندا تو کشورای همسایه راه بندازه
پنجم نادرشاه ب عنوان نابغه ی نظامی مطرحه ن کشور داری
بقیشم بلد نیستم بشمرم وگرنه میگفتم :D
ینی نادر الکی لشکرکشی میکرد،دقیقا به خاطر اینکه کاردیگه ای بلد نبود که انجام بده وحوصلش سر میرفت،اگه بلد بود مدیریت کنه،میشنس مملکت رو میساخت
ینی مشکل داخلی رو بابه وجوداوردن مشکل خارجی بپوشونی
امنیت بود،افغانارو بیرون کرده بود،روس هارو نشونده بود سرجاشون،وهیچ خطری از جانب هند،ایران رو تهدید نمیکرد
بله به هند حمله کرد ولی نتونس نگهش داره،وازش بدون دست آورد خاصی بیرون اومد درصورتیکه میتونس افرادی رو ازایران بیاره وحاکم مناطق مختلف هندبکنه تا کنترل هندرو ازدس نده(احتمالا میترسیده اونا برعلیه خودش قیام کنن که این کارو نکرده)
خب به خاطر همینم هست که میگیم شاه خوبی نبود،ولی نابغه نظامی بود،نوابغ نظامی هم لزوما شاه های خوبی نیستن چون صرفا جنگیدن بلدن نه مملکت داری
ینی اگه یه شاه لایق اون موقع بود ونادر سردارش بود خیلی بهتر بودش(هرچند واقعا اون موقع فردلایق تری برای شاه شدن وجود نداشت :rolleyes:)

alli7887

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
طلایه داران اهواز
شهر
بت نمی گم چون بالا گفتم !
مدال المپیاد
اگه شد به زودی

رو چه حسابی میگین فرد لایق تر نبود :-? اونجا بودین؟

نادر پدر مردم با مالیات در اورد قنیمتشم ریخت تو کلات نادری که اخرم اونای که کشتنش کلات تخلیه کردن فقط جیب مردم خالی کرد.

حالا این که کجا رو گرفت کشور چه قدر کرد مهم نیست چی ازش موند تونست نگهش داره یا نه ؟ تا مرد کشور ریخت بهم به علاوه این که ثروتی که متعلق به همه مردم بود به چند نفر بیشتر نرسید.

درضمن نادرم فکر کنم تا قبل پادشاه شدن سواد نداشته سوادی هم که بهش یا میدن (اسم معلمش یادم نیست اومد می نویسم )
بازم کافی نبود نامه های که برای نادر نوشته میشده باید با خط بزرگ می بوده که بتونه بخونه.

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

به نقل از یلدا-ق :
همون کاری که شاه عباس کرد،اول ازبکا وترکای عثمانی رو نشوند سرجاشون بعدم آبادانی انجام داد
ولی نادرشاه هیچ وقت به این اوضاع داخلی سروسامون نداد،هی الکی کشورگشایی میکرد
همين الماس درياي نور(يا كوه نور) كه پشتوانه ي بانك مركزيه و هيچ قيمتي نداره رو نادرشاه غنيمت گرفته.
تاثيرش رو الان داريم مي بينيم.

alli7887

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
طلایه داران اهواز
شهر
مدال المپیاد
اگه شد به زودی

به نقل از Miss Deli :
همين الماس درياي نور(يا كوه نور) كه پشتوانه ي بانك مركزيه و هيچ قيمتي نداره رو نادرشاه غنيمت گرفته.
تاثيرش رو الان داريم مي بينيم.
اون همه غنیمت و مالیات مردم تو کلات به فنا رفت
بچه بودم دلار 900 بود الان :-\ :-\
پشتوانه باید علم باشه و صنعت نه طلا و الماس و اینا :(
کوه نور هم که الان رو تاج ملکه انگلستان نصبب شده :rolleyes:
به نظر من ثروتی که خرج ابادانی کشور نشه به درد هیچی نمیخوره

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از alli7887 :
نادر با اون غنیمت ها فقط خودش رو ثروتمند کرد،ولی کشور همچنان مشکلات اساسی داشت وهیچ شکوفایی اقتصادی اتفاق نمیفتاد،فرد شاه ثروتمند شده بود ولی کشور نه

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

به نقل از یلدا-ق :
کاملا درسته چونکه شاه بودن مدیریت میخواد،شاه باید مدیر ومدبر باشه نه که فقط جنگجوی خوبی باشه(جنگ جو بودن لازمه ولی کافی نیس)ینی نادر الکی لشکرکشی میکرد،دقیقا به خاطر اینکه کاردیگه ای بلد نبود که انجام بده وحوصلش سر میرفت،اگه بلد بود مدیریت کنه،میشنس مملکت رو میساخت
ینی مشکل داخلی رو بابه وجوداوردن مشکل خارجی بپوشونی
امنیت بود،افغانارو بیرون کرده بود،روس هارو نشونده بود سرجاشون،وهیچ خطری از جانب هند،ایران رو تهدید نمیکرد
بله به هند حمله کرد ولی نتونس نگهش داره،وازش بدون دست آورد خاصی بیرون اومد درصورتیکه میتونس افرادی رو ازایران بیاره وحاکم مناطق مختلف هندبکنه تا کنترل هندرو ازدس نده(احتمالا میترسیده اونا برعلیه خودش قیام کنن که این کارو نکرده)
خب به خاطر همینم هست که میگیم شاه خوبی نبود،ولی نابغه نظامی بود،نوابغ نظامی هم لزوما شاه های خوبی نیستن چون صرفا جنگیدن بلدن نه مملکت داری
ینی اگه یه شاه لایق اون موقع بود ونادر سردارش بود خیلی بهتر بودش(هرچند واقعا اون موقع فردلایق تری برای شاه شدن وجود نداشت :rolleyes:)

[-( [-( [-( [-( [-( [-(

پشتوانه ی پول ما میدونی چیه؟

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از داماد مسعودی :
[-( [-( [-( [-( [-( [-(

پشتوانه ی پول ما میدونی چیه؟
بله،ولی این افتخاره؟؟؟پشتوانه پول ما نباید الماس باشه
ینی حالا اگه کوه نور رو نمیاورد پو ما پشتوانه نمیداشت؟
اون کوه نور هم که اون موقع به درد نخورد وگره ای از مشکلات مملکت باز نکرد،درصورتیکه حمله به هند با وجود اشتباه بودنشم میتونس دست آوردای خیلی بیشتر و ارزشمند تری داشته باشه

alli7887

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
طلایه داران اهواز
شهر
مدال المپیاد
اگه شد به زودی

به نقل از یلدا-ق :
بله،ولی این افتخاره؟؟؟پشتوانه پول ما نباید الماس باشه
ینی حالا اگه کوه نور رو نمیاورد پو ما پشتوانه نمیداشت؟
اون کوه نور هم که اون موقع به درد نخورد وگره ای از مشکلات مملکت باز نکرد،درصورتیکه حمله به هند با وجود اشتباه بودنشم میتونس دست آوردای خیلی بیشتر و ارزشمند تری داشته باشه
عکس کوه نور
عکس دریای نور
والا تا اونجا که من میدونم کوه نور الان تو ایران نیست
ولی موافقم پول بدون پشتوانه نمیمونه در ضمن مقدار ایرانی های که مردن مالیاتی که خرج شد که تهشم هیچی به هیچی شد فکر میکنم ارزش دریای نور نداشته باشن ضرری که زد بیشتر از سودی بود که به ایران رسید
بعد نادرم کلی دیگه جواهر داشت ها
جواهرات نادر

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از alli7887 :
عکس کوه نور
عکس دریای نور
والا تا اونجا که من میدونم کوه نور الان تو ایران نیست
ولی موافقم پول بدون پشتوانه نمیمونه در ضمن مقدار ایرانی های که مردن مالیاتی که خرج شد که تهشم هیچی به هیچی شد فکر میکنم ارزش دریای نور نداشته باشن ضرری که زد بیشتر از سودی بود که به ایران رسید
بعد نادرم کلی دیگه جواهر داشت ها
جواهرات نادر
ای بابا باز دوباره من کوه نور رو با دریای نور اشتباه گرفتم ~X(ببخشید همون دریای نور(کوه نور همونیه که توانگلیسه دیگه؟)
به هرحال الماسه دیگه :Dوبه نظرم اصلا خوب نیس که پشتوانه پول یه مملکت یه الماس باشه
اون جواهرات کشور رو ثروتمند نمیکرده و فقط سرمایه شخصی بوده،این جواهرات باعث شکوفایی اقتصادی نمیشدن فقط شخص شاه رو ثروتمند میکردن بنابراین اهمیت چندانی نداشتن وندارن

alli7887

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
طلایه داران اهواز
شهر
مدال المپیاد
اگه شد به زودی

بنابراین اهمیت چندانی نداشتن وندارن
درسته که خوب نیست پشتوانه پول یه ملت باشه اما واقیعت اینه که الان هست
من خودم گفتم هزینه ای که برای بدست اوردنش دادیم بیشتر از خودشه اما جواهراتی که نادر به ایران اورد بی ارزش نیستن و کار نادر چیزی از ارزششون کم نمیکنه
پشتوانه ما اونجوری علم میشه که امثال من و شما الان برن درس بخونن فردا یه کاری واسه مملکتشون کنن :> :))

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از alli7887 :
درسته که خوب نیست پشتوانه پول یه ملت باشه اما واقیعت اینه که الان هست
من خودم گفتم هزینه ای که برای بدست اوردنش دادیم بیشتر از خودشه اما جواهراتی که نادر به ایران اورد بی ارزش نیستن و کار نادر چیزی از ارزششون کم نمیکنه
پشتوانه ما اونجوری علم میشه که امثال من و شما الان برن درس بخونن فردا یه کاری واسه مملکتشون کنن :> :))
خب بله واقعیت اینکه که الان ودرحال حاضرهست ولی درواقع نباید میبود(بعدشم مگه نادر میدونسته که درآینده دریای نور قراره پشتوانه ریال بشه؟؟؟)
نگفتم بی ارزشن،اهمیت با ارزش فرق میکنه،گفتم میتونست کارای بکنه که اولویت واهمیت بیشتری داشت
بله،پس نتیجه اخلاقی:Dگه نیایم سمپادیا بریم درس بخونیم :Dکه فردا یه کاری واسه مملکتمون بکنیم که پشتوانه واحد پولش الماسی نباشه که نادر ازهند غنیمت گرفته :D

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای
پاسخ

اونایی که میگن فقط تاخت و تاز کرد توجه کنن که دلیل داشت و برای کشور گشایی نبود. به عثمانی حمله کرد، چون اونا داشتن تو ایران قتل میکردن و وارد کشور شده بودن، به هند حمله کرد چون 800 افغانی هایی رو که از بعد از حمله به ایران فرار کرده بودن به هند، علیرغم 4 بار اخطار نادرشاه پس ندادن و تازه بار آخر سر سفیر نادرشاه رو بریدن. اگه نادر نبود الآن از ایران کشوری به اندازه ی یه استان فعلی باقی میموند. واقعا بی کفایتی شاه حسین صفوی رو اومد جبران کرد. اگه هم به وضع مردم کمتر رسید بخاطر این بود که از همه طرف مورد هجوم بودیم و مورد آخر اینکه دوره ی نادرشاه تنها دوره ی پس از اسلامه که هیچ کدوم از کشورای اروپایی جرئت چپ نگاه کردن به ایران رو نداشتن. شاید الآن خشونت صفت ناپسندی باشه اما اون زمان برای اداره ی کشور لازم بود. من به عنوان یه پادشاه مقتدر ازش خوشم میاد.

alli7887

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
طلایه داران اهواز
شهر
مدال المپیاد
اگه شد به زودی

به نقل از James Hetfield :
اونایی که میگن فقط تاخت و تاز کرد توجه کنن که دلیل داشت و برای کشور گشایی نبود. به عثمانی حمله کرد، چون اونا داشتن تو ایران قتل میکردن و وارد کشور شده بودن، به هند حمله کرد چون 800 افغانی هایی رو که از بعد از حمله به ایران فرار کرده بودن به هند، علیرغم 4 بار اخطار نادرشاه پس ندادن و تازه بار آخر سر سفیر نادرشاه رو بریدن. اگه نادر نبود الآن از ایران کشوری به اندازه ی یه استان فعلی باقی میموند. واقعا بی کفایتی شاه حسین صفوی رو اومد جبران کرد. اگه هم به وضع مردم کمتر رسید بخاطر این بود که از همه طرف مورد هجوم بودیم و مورد آخر اینکه دوره ی نادرشاه تنها دوره ی پس از اسلامه که هیچ کدوم از کشورای اروپایی جرئت چپ نگاه کردن به ایران رو نداشتن. شاید الآن خشونت صفت ناپسندی باشه اما اون زمان برای اداره ی کشور لازم بود. من به عنوان یه پادشاه مقتدر ازش خوشم میاد.
بله حق با شماس اما نادر در مقابل مردم مستبد بود (عاملی که باعث مرگش شد).
به هر حال من هیچ وقت نگفتم نادر کار بدی کرد حمله کرد اما 800 تا افغانی ارزش اینو داشت (خوب یکم خودشم تو جو دعوا بوده :D)
ولی اینکه مورد هجوم بودیم واقاً تو جیه مناسبی نیست اینم که همه رو تار و مار کرد به قول یکی از بچه ها تزار روسیه ازش مثل سگ می ترسید چرا به وضع رسیدگی نکرد؟؟
پیشنهاد میکنم همه برید کتاب خواجه تاجدار رو بخونید توضیحات جالبی در باره نادر داده بود من متاسفانه چون خیلی و قت پیش خوندمش
الان خوب حضور ذهن ندارم.
من یادمه داخل کتاب سال سوم راهنمای یا دوم راهنمای ( دوره ای که 19 میگرفتم مریختم بهم :-")فکر کنم اخرش که درباره اروپا یه توضیحاتی داده بود من که انقلاب صنعتی طی دوره های صفویه، افشاریه و زندیه رخ داده چرا وقتی اونا پیشرفت میکردن ما داشتیم می جنگیدیم.
راستش که میگی چپ نگاه نکردن فکر می کنم چون در موقع انقلاب صنعتی بود(منظورم در طی انقلاب صنعتیه نه بعدش)
یادم میاد یه جا (تو خواجه تاجدار)نوشته بود نادر شاه پول رو از دست مردم در طی دوره حکومتش جمع کرد که همین موضوع صدمه به مردم میزنه مردم پول رو میدادن اما در عوض هیچ کاری از طرف نادر نبود که بکنن و می تونم بگم پول در چرخش نبود.

فقط من نمی خوام بگم از نادر بدم میاد یا نه من فقط چیزی که میدونستم گفتم و بس

فکر میکنم این که با قاطعیت بگیم خوب بود یا نه یه کم غیر ممکنه

White Devil

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدمدنی
شهر
تبریز

درسته تاثیر چندان مطلوبی نداشت اما حملاتش به این کشورهای اطراف پررو تحسین برانگیزه! <D=

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

به نقل از alli :
اين جا بحث نادرشاه افشار مطرحه..
بي كفايتي مسئولان و تاراج رفتن رو بايد كنار بذاريم و به نادر شاه ربطش نديم..

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از White Devil :
درسته تاثیر چندان مطلوبی نداشت اما حملاتش به این کشورهای اطراف پررو تحسین برانگیزه! <D=
آخه لشکر کشی بی دلیل وبی ثمر چیش تحسین برانگیزه؟؟؟(منظورم لشکر کشی به هنده)

alli7887

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
طلایه داران اهواز
شهر
مدال المپیاد
اگه شد به زودی

به نقل از دختر قهوه رنگ محله هارلم :
اين جا بحث نادرشاه افشار مطرحه..
بي كفايتي مسئولان و تاراج رفتن رو بايد كنار بذاريم و به نادر شاه ربطش نديم..
به جمله اول من توجه کن
گفتم پول مردم تو کلات به فنا رفت
کلات نادری فکر میکنم یه منطقه تو کوهستان بود که توسط بهترین سرباز ها ازش مواظبت می شد حتی سیستمی داشت که اگر سربازا نتونستن مقاومت کنن کوه رو منفجر کنن و داغ گنج های نادر رو به دل طرف بزارن وقتی برادرزادش کشتش با کلش رفت کلات نادری و کله رو نشون داد و اونا تسلیم شدن و کلات فکر میکنم بین 5 نفر تقسیم شد
نادر پول را انبار نمود نه خرج که باعث فقر و صدمه رسیدن به خیلی از مردم شد
که تو پست قبلیم قشنگ گفتم
حالا اینکه بعداً کلی از این گنج ها بازم به فنا رفت جای بحثش اینجا نیس

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای

به نقل از یلدا-ق :
آخه لشکر کشی بی دلیل وبی ثمر چیش تحسین برانگیزه؟؟؟(منظورم لشکر کشی به هنده)
کوه نور و دریای نور کشکن دیگه نه ؟!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

لشکر کشیش بی دلیل نبوده ولی نمیشه گفت غنائم پشتوانه مالی بوده ـن و اگر هم بودن پشتوانه ی خوبی نبودن . پپشتوانه مالی یعنی تقویت تجارت ، یعنی کاری که شاه عباس کرد . یعنی داشتن سیاست توی تجارت . نه صرفا به دست آوردن غنائم .

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از James Hetfield :
کوه نور و دریای نور کشکن دیگه نه ؟!
آخه کوه نور و دریای نور به پیشرفت اقتصادی کشور کمکی نکرد،یعنی باعث شکوفایی نشد
ینی هزینه ای که صرف به دست آوردنشون شد بیشتر از سودی بود که به کشور رسوند

بالا