• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه گذشته بد خود را فراموش کنیم؟

• شروع کننده موضوع

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
میتونیم بگیم برای هممون پیش اومده که یه اتفاق بد(مث تصادف یا دیدن مرگ کسی و...) برامون افتاده باشه و بخوایم فراموشش کنیم
مثلن اگه کسی تو مدرسه اتفاق بدی براش بیفته هر دفه که وارد مدرسه میشه اون خاطره بد یادش میفته و آزارش میده!
حالا میخوایم بفهمیم چجوری میشه کاری کرد این خاطرات بد آدمو آزار ندن و وقتی آدم یادشون میفته حس بدی پیدا نکنه

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : چگونه گذشته بد خود را فراموش کنیم؟

فکر کنم توی روانشناسی بهتر بشه روش بحث کرد :-?

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

خیلی چیزا اولش واقعا سخته و با خودمون فکر میکنیم که اون اتفاق یا خاطره ی بد همیشه برامون تازه میمونه و نمیتونیم فراموشش کنیم اما یه کارایی هست که خود آدم یا اطرافیانش میتونن برای آروم شدنش انجام بدن؛ مهم ترینش اینه که سرشو به کارای دیگه گرم کنه و تا جای ممکن اصلا به اون خاطره فکر نکنه و نذاره چیزی اون رو یادش بیاره...
اما اگه یه نفر توانایی کنار اومدن با هر چیزی رو داره میتونه خیلی راحت با منطقی فکر کردن و کم کم بی اهمیت کردن اون اتفاق برای خودش، آروم بشه

به نظر من از خاطرات بد نباید فرار کرد... خودشون کم کم کمرنگ میشن....

mahta.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یـکـ١
شهر
تـــهــرانــــ

من موافق نیستم باهات!
چون وقتی آدم تو یه محیطی که ازش خاطره ی بد داره قرار میگیره، بدونِ اینکه تصمیم بگیره به اون اتفاق فکر کنه، ذهنش به سمتِ اون اتفاق حرکت میکنه و اون مکان باعثِ آزارش میشه..
این که بخوایم شخصُ سرگرم کنیم به نظرم کلیشه ای و معمولا همین جواب داده میشه به این جور سوالا که با فایده نیس اصن!

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

برای فراموش کردن هر موضوعی اول باید اون موضوع حل بشه .باید اول پذیرفته بشه که این اتفاق افتاده و حالا من ناراحتم .حالا که چی ؟ اصلا من تا اخر عمرم هر بار توی این محیط قرار بگیرم فلان خطره از جلوی چشمام رد میشه . خب بعدش چی ؟ درسته که خیلی اتفاق ها روی زندگیه ادم تاثیر میذاره اما قرار نیست جوی که به وجود میاد برای همیشه باقی بمونه .
خاطره ی ادم ها همیشه باقی می مونه اما چرا باید این خاطره ها رو با غم و غصه الوده کنیم ؟
و نکته ی بعدی این که اگه جایی زمانی اتفاقی افتاده قرار نیست هر روز اون اتفاق تکرار بشه ! در کل برای حادثه های ناگوار یه دوره ی زمانی داریم برای فرد که بشینه و مسئله رو برای خودش حل کنه که متاسفانه ما با سعی های بی فایدمون برای فرار از اصل موضوع غالبا نادیده می گیریمش و انتظار داریم قبل از طی کردن این مرحله برسیم به مرحله ی اخر که همون فراموش کردنه .

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

این از خودم نیست ولی من از یه روانشناسه شنیدم که گفت:
از هرچی که بدتون میاد و میخاین فراموشش کنین؛ باید یه جا بشینین خیل آروم اون فرد یا اون خاطره رو به یادتون بیارین بعد همونطور در خاطرتون اونقدر کوچیکیش کنین و هی دور و دور تر ببرینشون تا فراموشش کنین!
و یه چیز دیگم هست که بشینین و دست ب نامه شید و تمام احساساتتونو بزای اون فرد که فوت کرده یا میخاین فراموشش کنین بنویسید و بعد نامه رو جرواجر کنین و بریزین دور.
من امتحان کردم خیلی موءٍثره!

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

خودتونو انقد تو فعالیت های جانبی غرق کنید که دیگه وقت فکر کردن به گذشته رو نداشته باشید >:D<

درس مدرسه ورزش یا حتی دوستان . به محیط های جدید برید دوستای جدید خیلی روحیه آدمو عوض میکنه . 8-> به خودتون وقت اضافه ای

برای فکر کردن به گذشته ندید. بزارید فراموش شه :)

MINU1

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
مشهـــــد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نظر من اتفاقات چه خوب چه بد هیچوقت فراموش شدنی نیستن.گذر زمانم هیچ کمکی نمیکنه

مهتاب

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
BUMS
رشته دانشگاه
Med

به نظر من اتفاقات چه خوب چه بد .. جزئی از خاطرات زندگی ما هستند ... و کاملا نمیشه فراموششون کرد ..
...
حساسیت زیاد روی موضوع نشون نده ..!!!
..
یا اگر کسی بهت آزاری رسونده ، اذیتت کرده ، ..یا مثه نامردی ( بدجور نامردی ) که یک دوست در حق دوستش کرده ...در این مورد سعی کن طرف رو ببخشی نه اینکه اون لیاقت بخشش داشته باشه .. برای اینکه خودت آرامش داشته باشی

Fe@r

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 1
مدال المپیاد
نقره ی جهانی المپیاد شیمی 2013،طلا ی جهانی المپیاد شیمی سال 2014
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی محض

بخشیدن!!!!!!
آدم مگه چقدر می تونه خودخواه باشه که برای آرامش روح خودش ببخشه یا نبخشه!!!!!!
مگه ما چقدر ارزش داریم؟؟؟
هیچ وقت کسی(اول از همه خودت) رو انقدر بالا نبر که وقتی از زده شده همه جوره تخریب و نابودش کنی

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

به نظره من اتفاق های بد خیلی سخت فراموش میشن چون ما به اتفاقی بد میگیم که فک کردن بهشم ناراحتمون میکنه
شاید اگه سعی کنیم باهاش کنار بیایم کمکمون کنه تا کمتر بهش فک کنیم ولی به نظرم هیچ وقت به طور کامل فراموش نمیشن

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از **mahtab** :
به نظر من اتفاقات چه خوب چه بد .. جزئی از خاطرات زندگی ما هستند ... و کاملا نمیشه فراموششون کرد ..
...
حساسیت زیاد روی موضوع نشون نده ..!!!
..
یا اگر کسی بهت آزاری رسونده ، اذیتت کرده ، ..یا مثه نامردی ( بدجور نامردی ) که یک دوست در حق دوستش کرده ...در این مورد سعی کن طرف رو ببخشی نه اینکه اون لیاقت بخشش داشته باشه .. برای اینکه خودت آرامش داشته باشی
به نقل از نــــگــــین :
به نظره من اتفاق های بد خیلی سخت فراموش میشن چون ما به اتفاقی بد میگیم که فک کردن بهشم ناراحتمون میکنه
شاید اگه سعی کنیم باهاش کنار بیایم کمکمون کنه تا کمتر بهش فک کنیم ولی به نظرم هیچ وقت به طور کامل فراموش نمیشن

نه فراموش میشن . روند فراموشی طی چهل روز شکل میگیره . هاله های از بین رفته در اثر نبود فرد مورد علاقه ترمیم میشن و سپس به

زندگی عادی برمیگردیم . حتما میدونین که هاله چیه نه ؟ ( هاله های اطراف هر فرد میتونین از اینترنت سرچ کنین ) . همون طور که پس از

فوت یک فرد ما میتونیم بعد از گذشت چند وقت به زندگی عادی برگردیم . :)

مهتاب

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
BUMS
رشته دانشگاه
Med

به نقل از مع الجنون :
بخشیدن!!!!!!
آدم مگه چقدر می تونه خودخواه باشه که برای آرامش روح خودش ببخشه یا نبخشه!!!!!!
مگه ما چقدر ارزش داریم؟؟؟
هیچ وقت کسی(اول از همه خودت) رو انقدر بالا نبر که وقتی از زده شده همه جوره تخریب و نابودش کنی

به نطرت اینکه آدم ببخشه از روی خودخواهیشه !!! ؟!!

به نقل از Limooo torsh :
نه فراموش میشن . روند فراموشی طی چهل روز شکل میگیره . هاله های از بین رفته در اثر نبود فرد مورد علاقه ترمیم میشن و سپس به

زندگی عادی برمیگردیم . حتما میدونین که هاله چیه نه ؟ ( هاله های اطراف هر فرد میتونین از اینترنت سرچ کنین ) . همون طور که پس از

فوت یک فرد ما میتونیم بعد از گذشت چند وقت به زندگی عادی برگردیم . :)

درسته بعد از فوت یه نفر ما به نبودنش عادت میکنیم نه اینکه فراموشش میکنیم ...
.
وقتی یکی رو هر روز مجبوری ببینی به نطرت فراموش میشه ؟؟... شاید عادی شه بودنش برات ولی کاری که کرده فراموش نمیشه !!!

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اگه اتفاق چیزی بوده که بدش دیگه به خیر گذشته، زیاد خودمونُ درگیرش نکینم و به خوبی های اون حادثه فک کنیم مثلن اگه این اتفاق نمیفتاد چی میشد....
اما اگه اتفاق بد تر از اینهاس، مثلن اگه برا کسی اتفاق خیلی بدی افتاده،و ما نمیتونیم اون بارُ تحمل کنیم، بهتره در موردش با بقیه حرف بزنیم، شاید یه کمی از غممون کم شه...

mahta.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یـکـ١
شهر
تـــهــرانــــ

به نقل از خروس زری :
اگه اتفاق چیزی بوده که بدش دیگه به خیر گذشته، زیاد خودمونُ درگیرش نکینم و به خوبی های اون حادثه فک کنیم مثلن اگه این اتفاق نمیفتاد چی میشد....
اما اگه اتفاق بد تر از اینهاس، مثلن اگه برا کسی اتفاق خیلی بدی افتاده،و ما نمیتونیم اون بارُ تحمل کنیم، بهتره در موردش با بقیه حرف بزنیم، شاید یه کمی از غممون کم شه...
من موافق نیستم باهات! :D
چون اولا دستِ خودِ آدم نیس که به اتفاقِ بدی که براش افتاده فک کنه یا نه.. و ثانیا امکانِ اینکه آدم با کسی حرف بزنه همیشه نیس!

آدم معمولن خودش دوس نداره به چیزی که ناراحتش میکنه فک کنه، ولی در مواقعی گذشته ی آدما اونا رو آزار میده و خیلیا هستن که گذشتشونُ پاک میکنن از ذهنشون! مثِ جاسوسا یا خیانت کارایی که بعد ها پشیمون میشن..

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

یه هشدار دوستانه و البته نه چندان علمی :D
هیچ وقت با دیگران دردودل نکنید حتی در مواقع ضروری و اگر هم مجبور هستید با هر کسی فقط یک بار صحبت کنید .
تو این دوره زمونه هیچ کس حوصله ی مشکلات خودش رو هم نداره چه برسه به دیگران . سعی کنید خودتون خودتون رو اروم کنید .
اگر بیشتر از یکی دوبار با کسی در مورد دلتنگی هاتون صحبت کنید دو تا اتفاق احتمال داره بیفته :
1) نسبت به اون شخص احساس وابستگی کنید. 2) رفتار اون شخص با شما عوض بشه .

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

من سعی میکنم چیزایی که منو یاد خاطرات بد میندازن ندیده بگیرم یا اینکه با همونا خاطرات خوشی بسازم تا اون خاطرات بد کمرنگ یا فراموش شن

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

برعکس نظر بعضی دوستان، به نظر من گذر زمان همه چیز رو عوض می کنه...
خیلی اتفاقا افتاده برام که شدید ناراحتم کرده اما با گذر روز ها، از ذهن من هم بیرون رفته و الان به چشم یه تجربه بهش نگاه می کنم...
انسان می تونه همه چیز رو فراموش کنه... الا عشق...

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

در کل بستگی داره که اون اتفاق چی بوده باشه، اما هرچی سعی کنی به یه چیزی فکر نکنی، بیشتر بهش فکر می‌کنی.
و هرچی به یه اتفاقی بیشتر فکر کنی، بیشتر تو ذهنت می‌مونه و فراموش کردنش سخت‌تر می‌شه.
به نظر من باید هرچیزی که باعث می‌شه یاد اون اتفاق بیفتی رو از خودت دور کنی و سعی کنی فکرت رو به چیزای دیگه مشغول کنی.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

:|بعضی وقتا نمیشه...هر چی زور بزنی بازم نمیشه...چون با ذات ممکن بودن در تضاده... :|
اما وقتایی که میشه...
من مخالفم به کل با کوری..."سرگرم شدن با چیزی دیگر به منظور فراموشی"...این یعنی سری در برف فرو بردن...و نتیجه اش هم بهتر از حاصل کبک نخواهد بود..."ضربه را خواهی خورد" :(
باید بشینی با خودت قضیه رو حل کنی...
جز یه مورد به نظرم گذشته اصلا معنی نداره...تاثیرش رو حاله که معنی داره...

بالا