• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آشنایی با مهندسی مکانیک

المپیاد طلایی ها
  • شروع کننده موضوع
  • #1

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
ارسال‌ها
1,107
امتیاز
567
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
از اونجایی که وقت برای نوشتن نداشتم، گشتم و این تعریفات رو پیدا کردم. البته توی ویکیپدیا هم که سرچ کنید، براتون صفحاتی رو در باب مهندسی مکانیک میاره.
از این نوشته، بیشتر از آخراش خوشم اومد که براتون گذاشتم، وگرنه بقیش همه جا پیدا میشه.
حرفای استاد ها هم، درباره این رشته، جالب بود.


گرايش مكانيك در طراحي جامدات

هدف تربيت آزمايشگاهي متخصصاني است كه بتوانند در مراكز توليد و كارخانه‌ها اجزاء و مكانيزم ماشين‌آلات مختلف را طراحي كنند. دروس اين دوره شامل دروس نظري، آزمايشگاهي، كارگاه و پروژه و كارآموزي است. فارغ‌التحصيلان مي‌توانند در كارخانجات مختلف نظير خودروسازي ، صنايع نفت، ذوب فلزات و صنايع غذايي و غيره مشغول شوند و براي اين دوره امكان ادامه تحصيل تا سطح كارشناسي ارشد و دكتري در داخل يا خارج از كشور وجود دارد. موفقيت داوطلبان به آگاهي آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه ، فيزيك و مكانيك همچنين آشنايي و تسلط آنان به زبان خارجي بستگي فراوان دارد. از جمله دروس اين دوره مي‌توان دروس مقاومت مصالح، طراحي و ديناميك را نام برد. در اين رشته زمينه اشتغال و بازاركار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصيل براي دانشجويان محسوس و قابل لمس است.

گرايش مكانيك در حرارت و سيالات

اين رشته در به كاربردن علوم و تكنولوژي مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سيستمهايي كه اساس كار آنها مبتني بر تبديل انرژي ، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان كارآيي لازم را مي‌دهد و آنها را جهت فعاليت در صنايع مختلف مكانيك در رشته حرارت و سيالات (نظير مولدهاي حرارتي، انتقال سيال نيروگاههاي آبي، موتورهاي احتراقي و ... ) آماده مي‌سازد. فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر به طراحي و محاسبه اجزا و سيستمها در بخشهاي عمده‌اي از صنايع نظير صنايع خودروسازي ، نيروگاههاي حرارتي و آبي، صنايع غذايي، نفت، ذوب فلزات و غيره هستند.

فارغ‌التحصيلان اين دوره مي‌توانند تا مقطع كارشناسي ارشد و دكتري در داخل يا خارج از كشور ادامه تحصيل دهند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي و فيزيك تسلط داشته و با يك زبان خارجي آشنا باشند. دروس اين رشته شامل مطالبي در زمينه‌هاي حرارت و سيالات ، مي‌باشد.

نظر دانشجويان: با توجه به اينكه اصولا تحصيلات دانشگاهي به خصوص در زمينه‌هاي مهندسي نياز صد در صد به علاقه‌مندي داوطلب دارد، بنابراين عدم داشتن علاقه‌ و همچنين عدم تقويت دروس اساسي و پايه‌اي در بخش مكانيك مانند رياضي، فيزيك ? مكانيك ، شيمي ، رسم فني (تجسم بالا داشتن) و هوش نسبتا خوب و عدم روحيه تجزيه و تحليل در مسائل باعث دلسردي و از دست‌دادن انگيزه تحصيل و ركورد شديد در تحصيلات خواهد شد.

گرايش ساخت و توليد

هدف تربيت كارشناساني است كه با به كاربردن تكنولوژي مربوط به ابزارسازي، ريخته‌گري ، جوشكاري، فرم دادن فلزات ، طرح كارگاه يا كارخانه‌هاي توليدي آماده كار در زمينه ساخت و توليد ماشين‌آلات صنايع (كشاورزي ، نظامي، ماشين‌سازي، ابزارسازي ، خودروسازي و ... ) باشند. فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در صنايعي مانند ماشين‌سازي، ابزارسازي، خودروسازي ، صنايع كشاورزي، صنايع هوايي و تسليحاتي به ساخت و توليدي ماشين‌آلات، طراحي كارگاه و يا كارخانه توليدي بپردازند و نظارت و بهره‌برداري و اجراي صحيح طرحها را عهده‌دار شوند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي، فيزيك و مكانيك از آگاهي كافي برخوردار باشند. دروس اين دروه شامل مطالبي در مورد نحوه توليد، طراحي قالبهاي پرس، طراحي قيد و بندها، كار و برنامه‌ريزي با ماشينهاي اتوماتيك، اصول كلي و نحوه كار با ماشينهاي دستي و تعمير و نصب تمام سرويسهاي صنعتي مي باشد و درصد نسبتا بالايي از آنها به صورت عملي ارائه مي‌گردد. داوطلب بايد سالم باشد تا بتواند كارهاي كارگاهي را به خوبي انجام دهد و استعداد كارهاي فني را داشته باشد. با توجه به خودكفايي صنايع كشور اين رشته داراي بازار كار خوبي است.

در حقيقت رشته مكانيك بخشي از علم فيزيك است كه با استفاده از مفاهيم پايه علم فيزيك و به تبع آن رياضي به بررسي حركت اجسام و نيروهاي وارد بر آنها مي‌پردازد و مي‌كوشد تا با توجه به نتايج بررسي‌هاي خود ، طرحي نو در زمينه فن‌شناسي و صنعت ارائه دهد و در راه پيشرفت انسان گامي به جلو بردارد.

به عبارت ديگر رشته مكانيك، رشته پياده كننده علم فيزيك است چون براي مثال بررسي حركت خودرو و عوامل موثر بر روي آن برعهده فيزيك است. اما اين كه چگونه حركت آن تنظيم گردد بر عهده مكانيك مي‌باشد.

دكتر آريا الستي استاد مهندسي مكانيك دانشگاه صنعتي شريف در معرفي اين علم مي‌گويد:

?علم مكانيك به تحليل حركت و عوامل ايجاد كننده حركت مانند نيروها و گشتاورها و شكل حركت مي‌پردازد. اما مهندسي مكانيك تا حدودي با علم مكانيك تفاوت دارد چرا كه يك مهندس مكانيك علاوه بر علم مكانيك بايد بسياري از علوم ديگر را ياد گرفته و بعضي از هنرها را نيز كسب كند. شايد بتوان گفت كه رشته مهندسي مكانيك ، رشته تحليل و طراحي سيستم‌هاي ديناميكي و استاتيكي است.?

دكتر محمد دورعلي يكي ديگر از اساتيد مهندسي مكانيك دانشگاه صنعتي شريف نيز در معرفي اين رشته مي‌گويد:

?رشته مهندسي مكانيك را شايد بتوان از نقطه‌نظر تنوع موضوعات تحت پوشش، جامع‌ترين رشته مهندسي به شمار آورد. چون رشته مهندسي مكانيك در برگيرنده تمامي علوم و فنوني است كه با توليد ، تبديل و استفاده از انرژي، ايجاد و تبديل حركت و انجام كار، توليد و ساخت قطعات و ماشين‌آلات و به كارگيري مواد مختلف در ساخت آنها و همچنين طراحي و كنترل سيستم‌هاي مكانيكي، حرارتي و سيالاتي مرتبط مي‌باشد.

به عبارت ديگر محاسبات فني، مدلسازي و شبيه‌سازي ، طراحي و تهيه نقشه‌ها ، تدوين روش ساخت ، توليد و آزمايش تمامي ماشين‌آلات و تاسيسات موجود در دنيا ، با تكيه بر توانايي‌هاي مهندسان مكانيك انجام مي‌گيرد.?

گرايش‌هاي مقطع ليسانس:

رشته مهندسي مكانيك داراي سه گرايش ?طراحي جامدات ، حرارت و سيالات، ساخت و توليد? در مقطع ليسانس مي‌باشد كه البته دانشگاه صنعتي شريف داراي گرايشهاي ديگري نيز هست.

مهندسي مكانيك ( در سطح كارشناسي)

در شروع آموزش مهندسي در ايران ، مهندسي مكانيك با برق يكي بود و ?الكترومكانيك? ناميده مي‌شد. اما اين دو رشته حدود 45 سال پيش از هم جدا شدند و به مرور رشته‌هاي ديگري مانند مهندسي شيمي و مواد نيز از مهندسي مكانيك جدا شد و مهندسي مكانيك به عنوان رشته مهندسي مكانيك عمومي ارائه گرديد. ولي با پيشرفت صنعت و نياز صنايع به تخصص‌هاي مختلف در اين زمينه، از مهندسي مكانيك عمومي دو گرايش ?طراحي جامدات? و ?حرارت و سيالات? و بعد از آن ?ساخت و توليد? بيرون آمد و بالاخره بايد به مهندسي دريا اشاره كرد كه هنوز در دانشگاه صنعتي شريف به عنوان يكي از گرايشهاي مهندسي مكانيك ارايه مي‌شود. ما در اين‌جا به معرفي اجمالي هر يك از گرايشهاي فوق مي‌پردازيم.

گرايش حرارت و سيالات

همان‌طور كه از نام اين گرايش پيداست مهندسي مكانيك گرايش حرارت و سيالات به مبحث حرارت و مسايل مربوط به سيالات مي پردازد. به عبارت ديگر در اين رشته عوامل موثر بر خواص مختلف حركت سيال بخصوص سيال داغ مطالعه شده و اثر عبور سيال بر محيط محل عبور مانند نيروهايي كه در اثر عبور خود در محل ايجاد مي‌كند و يا طول‌هاي ناشي از اثر افزايش و يا كاهش دما در اعضاي مختلف يك دستگاه، بررسي مي‌شود. همچنين از دروس اصلي اين رشته مي‌توان به مكانيك سيالات اشاره كرد كه نيروهاي وارد بر جسم متحرك در سيال را بررسي مي‌كند.

دكتر الستي در معرفي اين گرايش مي‌گويد:

?گرايش حرارت و سيالات به فيزيك حرارت و مكانيك سيالات مي‌پردازد و وظيفه‌اش تحليل و طراحي سيستم‌ها از ديدگاه حرارتي و سيالاتي است . براي مثال در طراحي يك موتور احتراق داخلي، مسائل مربوط به تبديل حرارت به انرژي ، انتقال حرارت، حفظ موتور در حرارت مناسب و سرد نگه‌داشتن موتور توسط يك مهندس مكانيك حرارت و سيالات بررسي مي‌شود.

همچنين مسايل مربوط به تاسيسات ساختمان و رآكتورها، انتقال آب ، نفت و گاز ، طراحي نيروگاههاي مختلف ، طراحي توربو ماشين‌ها (ماشين‌هاي دوار) مثل توربين‌هاي بخار، توربين‌هاي گاز و فن‌كويل‌ها به گرايش سيالات مربوط مي‌شود.?

شهرداد صادق مهندس مكانيك گرايش حرارت و سيالات نيز در معرفي اين رشته مي‌گويد:

?دانشجويان اين گرايش در زمينه تهويه مطبوع ، دستگاههاي آب و فاضلاب و گرم كننده ساختمان‌ها و به طور كلي مباحث ?تاسيساتي? مطالعه مي‌كنند. در ضمن در اين رشته مباحث مربوط به طراحي نيروگاهها ، موتورهاي احتراق داخلي و طراحي انواع موتورهاي درون‌سوز اتومبيل‌ها مطالعه مي گردد.?

گرايش طراحي جامدات

گرايش طراحي جامدات به بررسي انواع نيروها، حركتها و تاثير آنها بر اجزاء مختلف ماشين مي‌پردازد. در واقع مهندس طراحي جامدات با توجه به نيازهاي جامعه ، دستگاهها و ماشين‌هاي مختلف را طراحي مي‌كند.

محمد رضوي مهندس مكانيك گرايش طراحي جامدات در معرفي اين گرايش مي‌گويد:

?هر ماشين از دو قسمت متحرك و ثابت تشكيل شده است. حال بررسي اين مطلب كه حركت مورد نياز ماشين از چه راهي تامين شده و چگونه از منبع توليد به جايگاه مورد استفاده انتقال پيدا كند و بالاخره چگونه از اين حركت استفاده گردد تا بيشترين بازدهي را داشته باشد، در حيطه وظايف مهندسي طراحي جامدات است. همچنين ابداع و پيش‌بيني دستگاه تنظيم ماشين‌آلات نيز از مسايل مطرح در اين گرايش مي‌باشد.

در واقع مهندس طراح جامدات بايد تمامي نيروها و گشتاورهايي را كه به هر عضو ماشين وارد مي‌شود بررسي كرده و بهترين حالت قطعه مورد نظر را براي تمامي آن نيروها و گشتاورها و همچنين در براي داشتن بهترين كارايي به دست آورده و كارايي مناسب آن قطعه را در زمان طولاني تضمين كند.?

دكتر الستي در معرفي اين گرايش مي‌گويد:

? طراحي سيستم ، طراحي ماشين‌هاي تراش، فرز، چاپ و قسمت‌هاي تعليق ، سيستم‌هاي انتقال قدرت و ديناميك يك خودرو، توسط مهندسان اين گرايش طراحي مي‌شود. همچنين يك هواپيما قسمتهاي مربوط به فرود، پرواز، كنترل پرواز به نحوي مربوط به طراحي جامدات مي‌گردد.?

دكتر قرشي استاد دانشگاه صنعتي شريف نيز در معرفي اين گرايش مي‌گويد:

?گرايش طراحي جامدات به طراحي ماشين‌آلات و اجزاي آنها، ارتعاشات ماشين‌آلات، ديناميك آنها و كنترل سيستم‌ها مي‌پردازد.?

گفتني است كه دو گرايش طراحي جامدات و حرارت و سيالات بسيار نزديك به هم هستند و تنها در 20 واحد درسي با يكديگر تفاوت دارند. بنابراين فارغ‌التحصيلان آنها نيز توانايي‌هاي مشترك زيادي دارند.

گرايش ساخت و توليد

يك قطعه بايد به چه روشي ساخته شود تا داراي توليدي سريع و ارزان و همچنين كيفيت مناسب و وقت و كارايي مطلوب باشد؟

پاسخ به اين سوال مهم بر عهده مهندسان گرايش ساخت و توليد است. چرا كه به گفته دكتر الستي يك مهندس ساخت و توليد به مسائل مربوط به ساخت بهينه و توليد با كيفيت بالا مي‌پردازد. در واقع اين گرايش بيشتر به مشكلات و معضلات ساخت و توليد مي‌پردازد و در نتيجه نسبت به دو گرايش حرارت و سيالات و طراحي جامدات علمي‌تر است و دو گرايش فوق جنبه عملي‌تر دارند.

دكتر قرشي نيز با تاكيد بر كابردي بودن اين گرايش مي‌گويد:

?گرايش ساخت و توليد به زمينه‌هاي كاربردي مهندسي مكانيك مي‌پردازد و مهندس اين گرايش در زمينه شكل دادن فلزات ، طراحي قالب‌ها و ساخت قطعه‌هاي گوناگون فعاليت مي‌كند.?

گرايش مهندسي دريا

يكي از گرايش‌هاي مهندسي مكانيك كه تنها در دانشگاه صنعتي شريف ارائه مي‌گردد، مهندسي دريا (كشتي‌سازي) است چرا كه در دانشگاههاي ديگر از جمله دانشگاه صنعتي اميركبير، دانشگاه خليج فارس و دانشگاه سيستان و بلوچستان، مهندسي دريا به عنوان يك رشته مستقل با سه گرايش مهندسي كشتي‌سازي ، مهندسي كشتي و دريانوردي ارائه مي‌شود.

اما چرا دانشگاه صنعتي شريف، مهندسي دريا را به عنوان يكي از گرايش‌هاي مهندسي مكانيك ارائه مي‌دهد؟

دكتر الستي در پاسخ‌ به اين سوال مي‌گويد:

?مهندس دريا گرايش كشتي‌سازي مسائلي از قبيل طراحي بدنه، استحكام بدنه، سيستم‌هاي پيشرانه (موتور گيربكس) ، پايداري كشتي در مقابل امواج كناري جانبي كشتي و طراحي مربوط به ناوبري (مسيريابي كشتي) را مطالعه مي‌كند كه همه اين مسائل در گرايش‌هاي ديگر مكانيك نيز مطرح مي‌شود و فقط مهندسي كشتي‌سازي اين مسائل را به صورت تخصصي در ارتباط با كشتي و سازه‌هاي دريايي مثل اسكله‌ها و سكوهاي نفتي متحرك مطالعه مي‌كند. به عبارت ديگر يك مهندس دريا ، مهندس مكانيكي است كه در كاربردهاي دريايي مشغول به كار مي‌باشد.?

گفتني است كه در دانشگاه صنعتي شريف، رشته مهندسي هوا و فضا نيز در دانشكده مكانيك ارائه مي‌گردد و اساتيد اين دانشكده ، مهندسي هوا و فضا را يكي از گرايش‌هاي مكانيك به شمار مي‌آورند.

آينده شغلي ، بازاركار، درآمد:

در حال حاضر دانشجوي توانمند مهندسي مكانيك پس از فارغ‌التحصيلي مشكل كاريابي ندارد چرا كه به گفته دكتر دورعلي توسعه سخت‌افزاري و رشد مسايل مهندسي ، گرايش به سمت توليد داخل و ايجاد تكنولوژي توليد تجهيزات و وسايل در داخل كشور و روي آوردن به خدمات مهندسي در داخل كشور به علت محدوديت‌هاي ارزي و كاهش درآمدهاي نفتي، باعث رشد چشمگير بازاركار مهندسان مكانيك در ايران شده است.

دكتر دورعلي در ادامه مي‌گويد:

?يك مهندس مكانيك در حال حاضر در زمينه‌هاي مختلفي فعاليت مي‌كند كه از جمله آنها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

طراحي و ساخت تمامي ماشين‌آلات و قطعات آنها، اعم از ماشين‌آلات توليدي تمامي صنايع، لوازم خانگي و تجهيزات پزشكي.

- طراحي و ساخت تجهيزات مكانيكي نيروگاههاي فسيلي، اتمي ، خورشيدي ، بادي و آبي.

- طراحي و ساخت تجهيزات و سيستم‌هاي انتقال و تصفيه آب، سيستم‌هاي مكانيكي و كنترلي پالايشگاهها و كارخانجات شيميايي.

- طراحي و ساخت تاسيسات حرارتي و برودتي ساختمانها و اماكن، بالابرها و آسانسورها و سيستم‌هاي حمل و نقل.

- ساخت ماشين‌آلات تغليظ و بازيافت مواد مثل كارخانجات قند، كاغذسازي ، سيمان ، نساجي ، نمك و كنسانتره .

- طراحي و ساخت وسايل و تجهيزات حمل و نقل زميني، دريايي و هوايي.

- ساخت تجهيزات دفاعي مانند تانك، راكت، اژدر و پلهاي متحرك

- ساخت روبات‌ها ، بازوهاي مكانيكي و سيستم‌هاي توليد.

در ضمن يك مهندس مكانيك مي‌تواند به عنوان كارشناس و مشاور فني در بانك‌ها ، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و بيمه و شركت‌هاي بازرسي و نظارت امور بين‌المللي فعاليت بكند.?

دكتر الستي نيز در اين زمينه مي‌گويد:

?در همه جاي دنيا يك فارغ‌التحصيل مهندسي مكانيك مثل يك موم خام است كه دانش كافي دارد و در هر زمينه‌اي كه كار كند مي‌تواند در آن زمينه متخصص بشود.

براي مثال مي‌تواند در تحليل و طراحي خودرو، در طراحي و ساخت ماشين‌هاي ابزار و حتي در تدوين و توليد برنامه‌هاي كامپيوتري فعاليت بكند. يعني رشته مكانيك زمينه كار و زمينه انتخاب بسيار گسترده‌اي را در مقابل فارغ‌التحصيلان اين رشته قرار مي‌دهد.?

دكتر قرشي نيز در مورد فرصت‌هاي شغلي، گرايش مهندسي دريا مي‌گويد:

?بدون شك چون مهندسي دريا نسبت به گرايش‌هاي ديگر رشته مكانيك تخصصي‌تر است، فرصت‌هاي شغلي آن نيز محدودتر مي‌باشد اما با اين وجود فارغ‌التحصيلان اين گرايش مي‌توانند در كارخانه‌هاي كشتي‌سازي كشور مثل كارخانه كشتي‌سازي ?صدرا? در بوشهر ، كارخانه ?نكا? در شمال و ?اروندان? در خليج فارس مشغول به كار گردند و يا در سازمان بنادر و كشتي‌راني وظيفه ساخت سكوهاي شناور را بر عهده بگيرند.?

توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه :

?مكانيك بهشت رياضيات است.? اين جمله زيبا از ?لئونارد اولر? رياضي‌دان بزرگ سوئيسي، بيانگر ارتباط تنگاتنگ رياضيات با مكانيك است. در واقع مهندسي مكانيك بخصوص در گرايش حرارت و سيالات از مباحث و مسايل رياضي بسيار استفاده مي‌كند. از سوي ديگر همان‌طور كه پيش از اين گفتيم مكانيك بخشي از علم فيزيك است و حتي دانش‌آموزان دوره متوسطه نيز با علم مكانيك در كتاب فيزيك خود آشنا مي‌شوند و اين علم بخصوص در گرايش طراحي جامدات اهميت بسياري دارد. به همين دليل دانشجوي مهندسي مكانيك بايد در دو درس رياضي و فيزيك قوي بوده و همچنين از هوش، استعداد و قدرت تجسم خوبي برخوردار باشد.

دكتر الستي در مورد توانايي‌هاي لازم براي دانشجوي اين رشته مي‌گويد:

?فعاليت در رشته مهندسي مكانيك بسيار متنوع است و در نتيجه هم دانشجوي علاقه‌مند به كارهاي تئوريك مي‌تواند جذب اين رشته شده و در بخش‌هاي نظري و تئوري فعاليت كند و هم دانشجوي خلاق و علاقه‌مند به طراحي و ساخت وسايل و دستگاههاي مختلف مي‌تواند اين رشته را انتخاب نمايد. اما بدون شك يك مهندس مكانيك موفق كسي است كه به ياري دو بال علم و عمل پيشرفت كند. به همين خاطر من در دانشگاه ، دانشجويان را تشويق مي‌كنم كه پروژه‌هاي تحقيقاتيشان تلفيقي از كار تئوريك و عملي باشد.?

دانشجوي اين رشته بايد از نظر جسمي آمادگي كار در محيطهاي پرجمعيت و كارخانجات دور از شهر را داشته باشد. (برای همینه که من فکر میکنم این رشته به درد دختر ها نمیخوره! :) )

وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر:

امكان ادامه تحصيل در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتراي تخصصي ميسر مي‌باشد. در دوره كارشناسي ارشد 32 واحد و در دوره دكترا 48 واحد درسي ارايه مي‌گردد.

رشته‌هاي مشابه و نزديك به اين رشته :

رشته مهندسي مكانيك به عنوان جامع‌ترين رشته مهندسي داراي دروس مشترك با اغلب رشته‌هاي مهندسي ديگر نظير مهندسي دريا ، مهندسي شيمي، مهندسي هوا فضا و ... مي‌باشد.


بعدا اگر باز هم چیزی یادم (مون) اومد مینویسم (یم) .... :)
 

mina76

کاربر جدید
ارسال‌ها
4
امتیاز
6
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
پاسخ : آشنایی با مهندسی مکانیک

اول اینکه بسیار ممنونم از این اطلاعت واقعا کامل و دقیق شما

دوم اینکه من با این نظر که برای دختر ها این رشته مناسب نیست کاملا مخالفم
چون جامعه تغییر کرده و دیگه مشکلی با وجود جمعیت زیاد در محیط کاری بی معنی میباشد
و از جهت دیگر وجود محل کار در خارج از شهر مشکل کشور ایران است که به علت کمبود کار یک فرد مجبور به کار در خارج از شهر بشود
که این نه تنها برای یک دختر سخت است بلکه به همان اندازه برای یک پسر میتواند سخت باشه

باز هم ازتون تشکر میکنم
 

[email protected]

کاربر نیمه‌فعال
ارسال‌ها
8
امتیاز
3
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
پاسخ : آشنایی با مهندسی مکانیک

به نقل از mina76 :
اول اینکه بسیار ممنونم از این اطلاعت واقعا کامل و دقیق شما

دوم اینکه من با این نظر که برای دختر ها این رشته مناسب نیست کاملا مخالفم
چون جامعه تغییر کرده و دیگه مشکلی با وجود جمعیت زیاد در محیط کاری بی معنی میباشد
و از جهت دیگر وجود محل کار در خارج از شهر مشکل کشور ایران است که به علت کمبود کار یک فرد مجبور به کار در خارج از شهر بشود
که این نه تنها برای یک دختر سخت است بلکه به همان اندازه برای یک پسر میتواند سخت باشه

باز هم ازتون تشکر میکنم
وجود محل کار خارج از شهر مشکل ایران نیس همه جا ی دنیا کارخونه ها و کارگاه ها رو خارج شهر می سازن که درسش هم همینه
 

sezar1997

کاربر جدید
ارسال‌ها
4
امتیاز
1
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهدjust
پاسخ : آشنایی با مهندسی مکانیک

ممنون عالی بود :-h
 

pofila

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
ارسال‌ها
208
امتیاز
203
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
سنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : آشنایی با مهندسی مکانیک

مرسیییییی
 

نگین حسینی

کاربر فعال
ارسال‌ها
39
امتیاز
54
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علم وصنعت ایران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : آشنایی با مهندسی مکانیک

از توضیحات دقیق وجامع تون واقعا ممنون...فقط بایدیگم که با این قسمت که این رشته برای خانوم ها مناسب نیست کاملا مخالفم...!!
شما خودتون باید مطلع باشید که رشته مکانیک چقدر گسترده است.بنابراین تنها به کارکردن توکارخانه ها ومحیط های خشن(!)ویا خارج ازشهر محدود نمیشه! در مورد بقیه جنبه ها هم که فکرنمیکنم تفاوتی بین خانوم ها وآقایون باشه!! توان یه مهندس توان ذهنی وتفکرمهندسی اش هست نه زوربازو!
 

N.Y.M

کاربر حرفه‌ای
ارسال‌ها
523
امتیاز
3,780
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
TEH
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : آشنایی با مهندسی مکانیک

از توضیحاتتون ممنونم
ایشون درست میگن اما نسبیه کار خارج از شهر همون قدر که میتونه برای ی پسر مشکل ساز شه میتونه برای ی دختر خطرناک باشه
بستگی به ادمش داره و البته جاش
 
  • شروع کننده موضوع
  • #8

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
ارسال‌ها
1,107
امتیاز
567
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : آشنایی با مهندسی مکانیک

بچه ها، درست میگین، رشته مکانیک گسترده است! اما تا موقعی که خودتون نرین تو محیط کارخونه، متوجه حرف من نمیشین...
دوست خود من مهندس آلومینیوم سازی هستش...و میگه که شما وقتی صبح بیای دم در کارخونه، میبینین مهندس میره تو و کارگرا هم میرن تو کارخونه...
اما ساعت تعطیلی کارخونه که بیاین اونجا، فرق بین مهندس و کارگر رو نمیتونین تشخیص بدین!
مهندس هم باید خودش بره اونجا کار کنه....نمیره که یه جا بشینه و دستور بده که...

مگر اینکه برین تو کار طراحی که باید هی بشینین پشت میز کار خونتون و نقشه قطعه بکشین...
 

فاطمه م.

فاطمه م.
ارسال‌ها
633
امتیاز
4,313
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : آشنایی با مهندسی مکانیک

ممنون
راجع به این که مشکلاتی در زمینه ی کاری برای دخترا داره هم درست اما خیلی از رشته های مهندسی این طورن
فقط یه سوالی اینکه آیا اینجور که میگن واقعا رشته ی سختیه؟
خب من فکر میکنم وقتی الان مشکلی با درسام ندارم در آینده هم خیلی کمتر با مشکل مواجه میشم
اما از چند نفری که دارن میخونن این رشته رو یا خوندن وقتی این سوالو پرسیدم میگن اگه دوباره بخوان انتخاب رشته کنن نمیان سراغ این رشته
 
  • شروع کننده موضوع
  • #10

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
ارسال‌ها
1,107
امتیاز
567
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : آشنایی با مهندسی مکانیک

به نقل از Fatemeh Mohammadkhani :
ممنون
راجع به این که مشکلاتی در زمینه ی کاری برای دخترا داره هم درست اما خیلی از رشته های مهندسی این طورن
فقط یه سوالی اینکه آیا اینجور که میگن واقعا رشته ی سختیه؟
خب من فکر میکنم وقتی الان مشکلی با درسام ندارم در آینده هم خیلی کمتر با مشکل مواجه میشم
اما از چند نفری که دارن میخونن این رشته رو یا خوندن وقتی این سوالو پرسیدم میگن اگه دوباره بخوان انتخاب رشته کنن نمیان سراغ این رشته

اینکه اگه بخوان دوباره بیان این رشته یا نه، بستگی به علاقه داره....و اینکه اول چی درباره مکانیک فکر میکردین و الآن چی فکر میکنین...
من خودم اگه بخوام دوباره انتخاب رشته کنم بازم همین مکانیک و همین گرایش ساخت و تولید رو انتخاب میکنم.. چون با شناخت اومدم این رشته!
رشته هم سختی داره، اما بعد از هر سختی ای آسانی هست! :D
درسته، درساش یه مقدار سخته، حتی ترم اول ما کسایی رو داشتیم از ورودیای دیگه که تغییر رشته دادن به خاطر سختیش...
 

zahra.hatami

کاربر جدید
ارسال‌ها
1
امتیاز
1
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج
شهر
کرج
رشته دانشگاه
mechanical engineering
پاسخ : آشنایی با مهندسی مکانیک

سلام..خیلی ممنون از توضیحاتتون.. :)من راجع به اینکه این رشته به درد دخترا نمیخوره باید بگم...من قبل انتخاب کلی تحقیق کردم..اول این که همون طور که بقیه گفتن این رشته گستردست و حتما نیازی به کار تو کارخونه ها و مکان های شلوغ نیست..این رشته هم زمینه شغلی تئوری و هم عملی داره..البته تا اونجا ک من بهش رسیدم گرایش ساخت و تولیده که اینطوره و زمینه شغلیش معمولا تو کارخونه هاست و شرایط مناسبی برای دخترای فارغ التحصیل نداره...
راجع به سختی این رشته هم باید حتما علاقه و استعداد باشه...کسی که پشیمون میشه و تغییر رشته میده برای اینه که درست راهشو انتخاب نکرده...به خاطر درسای سنگینش اگه علاقه نباشه خسته میشه. و نمیتونه ادامه بده..البته فک میکنم سختی یه چیز نسبیه و بستگی به استعداددارهِ...یکی هنرو نقاشی واسش سخت ترین کار دنیاس یکی تحصیل تو رشته حقوق یکی هم ریاضیات همش بستگی به هوشو استعداد داره..اینم بگم که رشته مکانیک پشتکار لازم داره...باید با دانشگاه و درسا پیش بری.
 
  • لایک
امتیازات: MTHR

pcy

کاربر فعال
کنکوری ۱۴۰۰
ارسال‌ها
23
امتیاز
76
نام مرکز سمپاد
.....
شهر
تارتاروس
سال فارغ التحصیلی
1300
به جز شریف کدوم دانشگاه هارو پیشنهاد می کنین؟
من رنکینگ دانشگاه های مهندسی ایران رو نگاه می کردم و دانشگاه مهندسی تهران و امیرکبیر رو بالاتر زده بودن.
اساس این طبقه بندی ها چیه؟ واقعا قابل اعتمادن؟
به نظرتون مکانیک شریف بهتره یا تهران؟ یا امیرکبیر؟
 

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
ارسال‌ها
1,707
امتیاز
5,856
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
876
دانشگاه
---
به جز شریف کدوم دانشگاه هارو پیشنهاد می کنین؟
من رنکینگ دانشگاه های مهندسی ایران رو نگاه می کردم و دانشگاه مهندسی تهران و امیرکبیر رو بالاتر زده بودن.
اساس این طبقه بندی ها چیه؟ واقعا قابل اعتمادن؟
به نظرتون مکانیک شریف بهتره یا تهران؟ یا امیرکبیر؟

شریف و تهران بهتره تا جایی که میدونم. دوستی داشتم که امیرکبیر ساخت و تولید میخوند و راضی نبود.
 
بالا