• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

IQ «ضریب هوشی»

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
به نظر شما افزایش ضریب هوشی IQ امکان پذیره؟ مثلاً از راه انجام دادن یک سری فعالیت‌های خاص

rataniot

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
مدال المپیاد
زیست شناسی,ریاضی
رشته دانشگاه
در حال حاضر کنکوری
پاسخ : افزایش IQ «ضریب هوشی»

به نقل از نسترنّگار :
به نظر شما افزایش ضریب هوشی IQ امکان پذیره؟ مثلاً از راه انجام دادن یک سری فعالیت‌های خاص
به نظر من تبدیل IQ از حالت بالقوه به حالت بالفعل امکان پذیره ولی یه فرد بالغ نمیتونه توانای بالقوه ی IQ شو افزایش بده...

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از RATANIOT :
به نظر من تبدیل IQ از حالت بالقوه به حالت بالفعل امکان پذیره ولی یه فرد بالغ نمیتونه توانای بالقوه ی IQ شو افزایش بده...
منم با این مطلب موافقم .
حتی من شنیدم تو یکی از همین تحقیق ها به این نتیجه رسیدن که هیچکدوم از انسان ها موفق به بهره برداری از تمام توانایی مغزشون نمیشن
خوب در نتیجه میشه گفت اگه یکی بیشتر بهره برداری کنه به نظر میرسه که IQش بالا رفته

shivapf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
اميركبير
رشته دانشگاه
رياضي
به نظر شما هوش فرد میتونه به دست خودش افزایش پیدا کنه؟

همین! همه چیزایی که میخواستم بگم توی موضوع مطرح کردم!
به نظر شما هوش فرد میتونه به دست خودش افزایش پیدا کنه؟
یعنی راه هایی وجود داره که فرد بتونه تمرین مغزی(!) داشته باشه؟
هوش انواع داره ،
من خودم توی یک سری مسائل خیلی چیزا رو سریع میگیرم! ولی گاهی پیش میاد معماهای هوشی رو ایده اش به ذهنم نمیرسه(صادقانه بگم!) -
یا بعضی چیزا رو خوب درک میکنم و میفهمم ، بعضی جاها هم که اصلا انتظار نمیره گند میزنم!!
وقتی یک مساله ی هوشی توی یک جمعی مطرح میشه از خودم انتظار دارم توی این جمع حداقل من باید این رو بتونم جواب بدم! ولی خب همین که مشغول این فکر میشم دیگه نمیتونم جواب بدم!! اینم یکی دیگه از خنگ بازیایی که در میارم هست!!
کلا گاهی خیلی باهوش عمل میکنم گاهی بسیار کودن! میخوام این اتفاق نیفته! یعنی حداقل این "بسیار کودن " ها تعدادشون کم شه!

شاید بگید این طبیعیه- ولی میخوام بدونم آیا راهی وجود داره که تصمیم گیری ها رو هوشمندانه تر کنه .

شما نظری ندارید؟ :)

کسی هست که مثل من باشه یا با همچین افرادی برخورد داشته باشه یا کلا بدونه دقیقا منظورم چی هست ؟ !

amirradjou

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی لاهیجان
شهر
لاهیجان
دانشگاه
آکسفورد
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : به نظر شما هوش فرد میتونه به دست خودش افزایش پیدا

هوش اضافه نمیشه ولی بعد تمرین روش های استفاده از هوشش رو پیدا می کنه

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

من یک چند جا خوندم که گوش دادن به قرآن و حل مسائل ریاضیات باعث افزایش هوش فردی می شه...

meli

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کشوری کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

هوش در واقع یک استعداد ذاتیه که فقط باید اونو تقویتش یا در واقع آشکارش کرد :-?

ممکنه یه فردی باهوش باشه ولی استعدادش پرورش نیابه و در پایان اونو تو یه راه بد تقویت کنه.

مثالش این افرادی که مثلا تو خانواده هایی بزرگ میشن که به هوش و درسشون اهمیت داده نمیشه آخرش احتمالا مثلا یه دزد خیلی حرفه ای میشه ولی اگه همین فرد تو یه خانواده ای بود که به استعدادش اهمیت داده میشد ممکن بود مثلا مدال طلای المپیاد بیاره مثلا 8->

ولی کسی که کلا ضریب هوشیش پایین باشه نمیشه به مرور باهوش بشه :-?

shivapf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
اميركبير
رشته دانشگاه
رياضي

به نقل از Whisper of Life :
من یک چند جا خوندم که گوش دادن به قرآن و حل مسائل ریاضیات باعث افزایش هوش فردی می شه...
به نقل از fdd :
گوش دادن به قرآنو موافقم! :)

مرسی از نظرتون - ولی اینو بدونین که مسائل اعتقادی نیروی خودشون رو دارن یعنی شما اگه مثلا ایمان داشته باشی که با گوش دادن به قرآن این اتفاق میفته شاید بیفته واقعا!و چون در مسائل مذهبی تعداد افرادی که از ایمان بالایی برخوردار هستن کم نیست، شاید تعداد افرادی که این نظر رو داشته باشن هم کم نباشه -
ولی ای کاش منبع موثقی معرفی میشد
ریاضیات آره میشه گفت چون بالاخره تو رو به تکاپو و تلاش وادار میکنه که فک کنی و حل کنی ولی قرآن ...؟! تکذیب نمیکنم ولی همین جوری هم قبول نمیکنم!

fdd

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
دانشگاه
پلي تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسي هوافضا

به نقل از :| :
مرسی از نظرتون - ولی اینو بدونین که مسائل اعتقادی نیروی خودشون رو دارن یعنی شما اگه مثلا ایمان داشته باشی که با گوش دادن به قرآن این اتفاق میفته شاید بیفته واقعا!و چون در مسائل مذهبی تعداد افرادی که از ایمان بالایی برخوردار هستن کم نیست، شاید تعداد افرادی که این نظر رو داشته باشن هم کم نباشه -
ولی ای کاش منبع موثقی معرفی میشد
ریاضیات آره میشه گفت چون بالاخره تو رو به تکاپو و تلاش وادار میکنه که فک کنی و حل کنی ولی قرآن ...؟! تکذیب نمیکنم ولی همین جوری هم قبول نمیکنم!
خب راستشو بخوای من از یه نظر دیگه گفتم! یعنی حرف دوستمونو تایید نکردم! :)در واقع مثل استفهام انکاری که تو ادبیات داریم من از اخبار انکاری استفاده کردم! >:p

baroon

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
یه زمانی فرزانگان تهران بودم!
شهر
تهران
دانشگاه
ولیعصر
رشته دانشگاه
معماری

یه تمرینایی هس که توانایی بهره وری از هوشو افزایش میده اما اضافه یا کم شدنش فک نکنم
منم این حالتا رو دارم یعنی یه جاهایی خیلی خوب میفهمم درک میکنم و پاسخ میدم اما یه وقتایی میشم درحد منتال! :D

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
  • شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

مسلماً توانایی‌های مغز انسان خیلی بیشتر از این حرفاست!

یک فرضیه‌ای هست که یادگیری یک فعالیت کاملاً جدید یا استفاده از بخشی از مغز که قبلاً کم استفاده‌تر بوده باعث به وجود اومدن ارتباطات نورونی و در نتیجه افزایش هوش می‌شه. مثلاً شخص راست دست با تمرین بتونه از دست چپش هم برای نوشتن و این جور کار‌ها استفاده کنه و در نتیجه از مغزش بیشتر استفاده کنه. این به معنی باهوش‌تر شدنه؟ با این حساب می‌تونیم بگیم کسی که به ۸ زبان مختلف حرف می‌زنه باهوش‌تره؟ یعنی هرچی بیشتر از مغزمون استفاده کنیم باهوش‌تر می‌شیم؟

surgeon-ali

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ابهر
شهر
در مرکز زمین
مدال المپیاد
قراره امسال بیارم(gold)
دانشگاه
harward
رشته دانشگاه
جراحی مغز و اعصاب

با اجازه ی بقیه این بنده حقیرم میخوام نظر بدم.ببخشید بی ادبیه نظر دادن.چون من در حدی نیستم که نظر بدم.
توانایی مغز انسان چیزی معادل یه ابر ابر کامپیوتر به مساحت شهر تگزاس(۶۹۶٬۲۴۱ کیلومتر مربع)به بلندیه یه ساختمون 100 طبقس.قدرت زیادیه نه؟این انسان رو نامحدود میکنه.ولی ما فقط از 10 درصدش استفاده میکنیم.طرز فکر ما و استفاده ای که از مغز میکنیم باعث افزایش پیوند های سیناپسی میشه که مغز راحت و سریعتر پیامارو انتاقل میده.این به معنای باهوش شدنه.البته هوش یه چیز نسبیه(این یعنی نسبیت :D).همچنین هر چقدر مغز بتونه از یه پیوند سیناپسی بیشتر پیام انتقال بده اون پیوند روابط طولانی مدتتر پیدا میکنه.این افزایش سرعت عکس العمل.اطلاعات بیشتری هم در مورد مغز هست که اگه خواستید و این بنده حقیر رو قابل دونستید میتونید بهم ایمیل بدید تا براتون بفرستمش.با زهم پوزش میخوام به خاطر اینکه نظر دادم.

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم،علامه حلی تهران
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
مدال نقره ی المپیاد ریاضی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از surgeon-ali :
با اجازه ی بقیه این بنده حقیرم میخوام نظر بدم.ببخشید بی ادبیه نظر دادن.چون من در حدی نیستم که نظر بدم.
توانایی مغز انسان چیزی معادل یه ابر ابر کامپیوتر به مساحت شهر تگزاس(۶۹۶٬۲۴۱ کیلومتر مربع)به بلندیه یه ساختمون 100 طبقس.قدرت زیادیه نه؟این انسان رو نامحدود میکنه.ولی ما فقط از 10 درصدش استفاده میکنیم.طرز فکر ما و استفاده ای که از مغز میکنیم باعث افزایش پیوند های سیناپسی میشه که مغز راحت و سریعتر پیامارو انتاقل میده.این به معنای باهوش شدنه.البته هوش یه چیز نسبیه(این یعنی نسبیت :D).همچنین هر چقدر مغز بتونه از یه پیوند سیناپسی بیشتر پیام انتقال بده اون پیوند روابط طولانی مدتتر پیدا میکنه.این افزایش سرعت عکس العمل.اطلاعات بیشتری هم در مورد مغز هست که اگه خواستید و این بنده حقیر رو قابل دونستید میتونید بهم ایمیل بدید تا براتون بفرستمش.با زهم پوزش میخوام به خاطر اینکه نظر دادم.
این ادعا خیلی خیلی قدیمیه و ساخته ی ذهن روانشناسا است !که برای روحیه دادن به مراجعینشون استفاده کردن ،جدیدا اینطور فکر نمی کنن !

چیزی به آی کیو معروفه !یعنی میزان توانایی در کشف روابط و الگو ها که در تست هاش هم مشاهده می کنید که در هر سوال باید یه الگویی رو کشف کنید ،ولی واقعا این مورد چقدر در زندگی ما کاربرد داره ؟
این تست ها به هیچ وجه خلاقیت شما و ای کیو یا هوش هیجانی شما یا به قول خودمون خرد و عقل شما رو اندازه نمی گیره !که این موارد تو موفقیت درگیرن !
اکثر آدم های موفق یا چیز جدیدی ارایه دادن یا در یه موقعیت تصمیم خوبی گرفتن که به نتیجه گیری مختوم شده !ایده های خوب داشتن ،جاهای خوبی رو برای کار انتخاب کردن ،و واقعا این موارد بیشتر به خلاقیت و ای کیو مربوطه تا آی کیو
و این 2 مورد قابل تغییرن

surgeon-ali

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ابهر
شهر
در مرکز زمین
مدال المپیاد
قراره امسال بیارم(gold)
دانشگاه
harward
رشته دانشگاه
جراحی مغز و اعصاب

دوست عزیز افزایش پیوندای سیناپسی هیچ ربطی به روانشناسی نداره.لازم به ذکر است.این مبحث در حیطه ی مغز و اعصابه و اینو روانشناسا نمیگن.متخصص مغز و اعصاب میگن.خواستید بازم توضیح میدم.اما این دفعه علمی تر.البته اگه قابل بدونید.

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم،علامه حلی تهران
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
مدال نقره ی المپیاد ریاضی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

من نگفتم مبحث ربطی به روانشناسا داره !گفتم این مطلب که انسان از 10 درصد توانایی های مغزش استفاده می کنه یه شایعه است ،!

surgeon-ali

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ابهر
شهر
در مرکز زمین
مدال المپیاد
قراره امسال بیارم(gold)
دانشگاه
harward
رشته دانشگاه
جراحی مغز و اعصاب

میشه یه منبع معتبر بدید و من برم تا ببینم.در ضمن روانشناسا حق ندارن تو موضوعات مربوط به خودشون نیست دخالت کنن.این متخصصین مغز و اعصابند که میگن چقدر از مغز استفاده میشه.شما میگی ما در حال حاضر از همه مغزمون استفاده میکنیم؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

تعریف توانایی آخه معلوم نیست. یعنی مثلا فقط 10 درصد حافظه؟ 10درصد قدرت پردازش؟

surgeon-ali

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ابهر
شهر
در مرکز زمین
مدال المپیاد
قراره امسال بیارم(gold)
دانشگاه
harward
رشته دانشگاه
جراحی مغز و اعصاب

تعریف توانایی یعنی استفاده از ده درصد کل مغز.ممکنه یکی بیشتر از حافظه استفاده کنه.یکی بیشتر از منطق.یکی تجسم سه بعدی و ...
وقتی میگیم ده درصد یعنی ده درصد کل مغز.

بالا