• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رشته موسیقی

• شروع کننده موضوع

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran
سلام
نمیدونم جای این تاپیک اینجاس یا نه
ولی فک میکنم مربوط به همینجا باشه

در مورد رشته موسیقی سوال داشتم !
من به موسیقی کلاسیک علاقه دارم !

نمیدونم کدوم از این دو رشته " نوازندگی ساز های جهانی - آهنگسازی " به موسیقی کلاسیک مربوط میشه !!
میخواستم در این مورد منو راهنماییم کنید !

و اینکه واسه امتحان عملیِ هر کدوم از این رشته ها : گیتار به عنوان ساز تخصصی قبوله ؟؟؟

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : رشته موسیقی

خب این دو رشته کاملا از هم جدا هستند. بستگی داره شما بخوای کدوم رو بخونی!
بله. برای نوازندگی ساز جهانی، گیتار قبوله.

• شروع کننده موضوع

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

خب من میخوام موسیقی کلاسیک بخونم ولی ظاهرا تو ایران از رشته موسیقی فقط سه تا رشته " نوازندگی سازهای ایرانی / جهانی و اهنگسازی " هست !!
کدومشون شامل موسیقی کلاسیک میشه ؟؟؟؟؟

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

بیشتر در این رابطه تحقیق کن. ببین دقیقا چی می‌خوای.
یعنی چی کدوم شامل کلاسیک میشه؟ :D یه نگاه به واحدهای هرکدوم بنداز. می‌دونی موسیقی کلاسیک یه حیطه‌ی خیلی وسیعیه؟ و نمیشه گفت فلان رشته رو برو، اینو میتونی بخونی.
الان بستگی به خودت داره. میخوای آهنگسازی بخونی، یا جهانی؟ :D خیلی واضحه سوال.

+ اینجا و اینجا رو ببین. شما حتی توی نوازندگی ساز ایرانی هم باید پیانوی عمومی هم بگذرونی.

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری

نوازندگی یعنی تو ساز زدن یا همون اجرای نتی که قبلن ساخته شده مهارت پیدا کنی ولی آهنگ سازی یعنی آفرینش آهنگ. اینجا باید نت آهنگ رو انشا کنی تا نوازنده ها اجراش کنن. البته تقریبن همه آهنگ سازا نوازنده هم هستن ولی هر کسی کار تخصصی خودشو داره. باخ یه نابغه آهنگسازی بود که با اجراهای پاگانینی آهنگاش معجزه میکردن. یا کلایدرمن که خودش آهنگ ساز بزرگی محسوب نمیشه به عنوان بهترین نوازنده پیانو تو دنیا شناخته میشه.

• شروع کننده موضوع

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

من یه ذره تحقیق کردم دیدم ، همونی که مد نظرمه " اهنگسازیه " !!
یه سوال :
واسه امتحان عملی باید پیانو بلد باشیم ؟؟؟
من هیچی پیانو بلد نیستم !!
تو یه سال اصلا میشه چیزی یاد گرفت ؟؟؟؟

• لایک
امتیازات: lys
  • شروع کننده موضوع

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

میشه به استاد بگم ، فقط همون قطعه ای رو که میخوام برم امتحان بدم رو باهام کار کنه و اموزش های اضافی رو بیخیال بشه ؟؟؟
تو امتحان عملی ، فقط میگن برو پشت پیانو ، قطعه ای رو که اماده کردی بزن ؟؟ دیگه کار دیگه ای با پیانو ازت نمیخوان انجام بدی ؟؟؟

• لایک

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

کلی سلفژ و امثالهم باید بلد باشی. ضمنا" باید رتبه ی خوبی هم تو کنکور بیاری که بتونی بری آهنگسازی.

• لایک
  • شروع کننده موضوع

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

به نقل از بیلی بچه...! :
کلی سلفژ و امثالهم باید بلد باشی. ضمنا" باید رتبه ی خوبی هم تو کنکور بیاری که بتونی بری آهنگسازی.

عزیزم ، خودم اینارو میدونم !!
ایناش کاری ندارن ! اون پیانو رو نمیدونم باید چیکارش کنم !!!!

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از بی احســــاسـ... :
اتفاقا ایناش کلی کار دارن. :-"
خب از الان برو کلاس پیانو. :D

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از بی احســــاسـ... :
بچه هایی که از هنرستان موسیقی اومدن آموزشگاه ِ ما، فقط همینارو مشکل دارن، و واسه همینا از الآن دارن می رن کلاس.

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

ببینید دوستِ عزیز!یاد گیری ساز یک مسئله ی تخصصی ِ و هلو برو تو گلو نیست! :د
شما برای اینکه هر سازیُ یادبگیرید باید نُت خونی و فنون نواختنُ بلد باشید.میزان پیشرفت شما در این مورد هم کاملاً بستگی به پشتکار و تمرین و صد البته علاقه تون داره.یک سال هم فکر نمیکنم با در نظر گرفتنِ اینکه مسلماً کارهای دیگه ای هم غیر از نواختن میتونید داشته باشید کافی باشه.ولی در کل به نظرم اگه با کسی که این مسیری که شما مد نظرتون هست رُ طی کرده صحبت کنید اطلاعات مفید تری میتونه در اختیارتون قرار بده. :د

• لایک

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

حتما لازم نیس پیانو بلد باشی هر سازی که بخوای قبوله چه سنتی چه کلاسیک. بعد اینکه دو دسته افراد تو آزمون عملی دانشگاهی مثل تهران قبول میشن یک اینکه حداقل 5-6 سال ساز زده باشی (در حدی که ما از اموزشگاهی پرسیده بودیم میگف ما فقط بچه های 10 سال سابقه ساز زدن رو میگیریم) و خب به همون نسبت کارت خوب باشه ولی موردی هم بوده که مثلا دو سال ساز زده ولی داورا تشخیص دادن طرف خیلی خوب اجرا کرده و پتانسیل داره و اینم قبول کردن و الانم آدم خفنی شده. ولی رو این نمیشه اصلا حساب باز کرد، اولا که این کلا مورد استثنایی بوده :د و اینکه کلی آدمای خفن به خصوص از هنرستان موسیقی هستن که بخوان به راحتی قبول شن.
بعد اینکه قطعه ای که واسه مصاحبه میخوای بزنی رو خودت انتخاب میکنی.
حالا همه ی اینا به شرط اینکه رتبه ی خوبی بیاری در درجه اول :د

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

برای آهنگ سازی باید پیانو بلد باشی حتما.

• شروع کننده موضوع

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

به نقل از مُحسن :
یه ذره دیر برای این کار اقدام کردی، به هر حال:

اولا اینکه رشته آهنگسازی مربوط به دوره کارشناسی نیست، این رشته توی مقطع فوق لیسانس وجود داره و بعد از گذروندن دوره لیسانس توی هر کدوم از رشته های موسیقی امکان انتخابش هست. پس آهنگسازی افتاد برای فوق لیسانس:)

بعد اینکه، شما اگه به موسیقی کلاسیک علاقه داری، باید رشته نوازندگی ساز های جهانی رو انتخاب کنی، این رشته مربوط به موسیقی کلاسیک هست و اکثر واحد هاش هم توی محدوده موسیقی کلاسیک غربی هست و تقریبا با همه ساز ها هم آشنا خواهید شد.

اینکه توی این رشته قبول بشی چند تا مورد رو نیاز داره:

1) اولا رتبه خوب توی کنکور هنر، کنکور هنر اکثر رشته های پرمتقاضیش مثل موسیقی، طراحی صنعتی و نقاشی و ... نیمه متمرکز هست، یعنی صِرف رتبه خوب در کنکور شما نمیتونی توی اون رشته قبول بشی و نیاز به امتحان عملی هست، همونطور که دروس در کنکور ضریب دارند ، امتحان عملی شما هم یک ضریبی داره که اتفاقا ضریبش هم بالا و تاثیر گذار هست، اما از همه مهمتر اول اینکه کنکور رتبه خوبی بیاری، اینکه چه رتبه ای خوبه رو من نمیدونم، میتونی بررسی کنی و حدود مناسب رو پیدا کنی.

2) بخش امتحان عملی، ببین کلا امتحان عملی به این صورت هست که شما باید یک ساز تخصصی داشته باشی و جدای از اون ساز به پیانو هم آشنا باشی، اینکه با پیانو آشنایی کامل و نوازنده حرفه ای باشی الزامی نیست، اما در حد معمول باید بدونی، چون اصولا موسیقی کلاسیک، تئوری و همه مبانیش با این ساز تعریف و نوشته شده، گام ها رو وقتی تعریف می کنند توی کتاب های تئوری موسیقی با پیانو اینکار رو انجام میدن! پس لازم هست پیانو بلد باشی! بدون پیانو خنده داره یادگرفتن موسیقی کلاسیک!

امتحان اینطوریه که شما وقتی رفتی اونجا اول چند تا سوال از اطلاعات عمومی موسیقی میپرسه، یه نمره ای میده که ضریب 2 داره! بعد چند تا سوال مبانی نظری و عملی مثل سرایش و هارمونی و ریتم میپرسه، به علاوه اینکه مثلا برای تربیت شنوایی دو تا نت پیانو رو میزنه میگه چه نت هایی بودن و ... که اینام یه ضریب 3 دارن! بعد نوبت نوازندگی هست، شما باید توی ساز تخصصیت که جزو ساز های ارکستر سمفونیک باشه قطعه ای رو اجرا کنی، به اون هم یک امتیاز میدن با ضریب 4 ، یه بحث دشیفراژ هم هست که یه مبحث ارکستری هست که همون دیکته موسیقی هست! یه نت میزارن جلوت باید توی همون لحظه اجراش کنی، که با تمرین زیاد میشه این دشیفر رو هم خوب کرد! البته سال های اخیر گویا از هرکی نمیپرسن.

با این حساب شما بهتره از الان به فکر نوازندگی و تئوری موسیقی باشی و تا حدی هم با پیانو آشنا بشی! اما اینکه پیانو بلد باشی نه، فقط در حد آشنایی. ولی ساز تخصصیت رو باید مسلط باشی.

کلا رشته موسیقی به طور پیشفرض برای هنرستانی ها هست که از راهنمایی ساز میزنند و این دروس رو هم دارن! برای همین این چیز ها پرسیده میشه، اما به هر حال خیلی سخت نیست ، اگر پارسال شروع میکردی میتونستی خیلی آروم و راحت همه این اطلاعات و پیش نیاز ا رو به سطح خوبی برسونی اما تو یه سال بخوای اینارو یاد بگیری + رتبه خوب کنکور هنر یه ذره سخته:)

نوازندگی ساز های ایرانی هم همینطوره، با این تفاوت که ساز تخصصی ما ایرانی خواهد بود که محدود هستند و حتما باید ردیف داشته باشن مثل سنتور و تار و ...

به این نکته دقت داشته باش توی امتحان عملی باید قطعه کلاسیک باشه یا تو نوازندگی ساز ایرانی حتما باید یک دستگاه رو حفظ باشی و قطعه ضربی هم داشته باشی! نمیتونی بری اونجا با پیانو سبک بلوز اجرا کنی یا با سنتور قطعه های غیر سنتی، استاد ها خیلی سلیقه ای برخورد میکنند.

اینجا هم جای خوبیه که محتوای رشته ها و سرفصل دروس دانشگاهیشو ببینی:

http://motaleat.sanjesh.org/sarfasl/index.htm

سلام
دوست عزیز میدونم که قصد شما از این حرف ها فقط راهنمایی بوده ولی
اکثر حرفاتون اشتباهه و ممکنه ، نه تنها من ، بلکه بقیه رو هم گمراه کنه !!
اولا که رشته اهنگسازی و حتی نوازندگی ، در مقطع کارشناسی ( لیسانس ) هم دانشجو می پذیره !!
دوم اینکه ، موسیقی کلاسیک مربوط میشه به آهنگسازی نه ساز های جهانی !!

همینطور با تحقیق هایی که داشتم ، مناسب ترینشون رو واسه خودم ، اهنگسازی میبینم !!
و همینطور واسه اهنگسازی ، حتما حتما باید پیانو بلد باشیم !!
همینطور " ساز شناسی " " سلفژ " هارمونی " تئوری "

زمان کافی واسه یادگیری سلفژ و هارمونی و تئوری هست ولی یه مقدار زمان واسه یادگیری پیانو کمه !!
که البته با یه ذره تمرین بیشتر ، و یه رتبه خوب تو کنکور ، میشه راحت قبول شد !!!

و اینکه کی گفته رشته موسیقی واسه هنرستانیا ئه ؟؟ و اونا راحت تر قبول میشن ؟؟؟
99 درصد رتبه های 1 تا 10 کنکور هنر از کسانی تشکیل میشه که رشتشون ریاضی - تجربی - انسانیه !!
دلیلش هم واضحه !! چون کسی که میره هنرستان ، عملا بچه درسخونی نیس ! ولی بچه های هنرستانی ، درسخونن معمولا و عمومیا رو اکثرا بالا میزنن ! درک عمومی ریاضی و فیزیک رو بالا میزنن !! بقیه درسا هم که کاری نداره خوندنشون !!
:-"

• لایک
  • شروع کننده موضوع

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

به نقل از مُحسن :
بله، نگاه کردم، گویا از سال 90 به بعد در آهنگسازی هم پذیرش انجام میشه.

اطلاعات بنده اونطور که پدرم توضیح داده بود برام برای قبل از سال 90 هست، که گویا از 90 به بعد وارد کارشناسی شده!

اما به هر حال فرصت نمیشه همه اینکار ها رو توی یک سال انجام داد، تئوری موسیقی مبحث بزرگیه، شامل کنترپوان و هارمونی و تئوی موسیقی ایرانی و ... میشه که هر کدوم مباحث زیادی دارن، ضمن اینکه فراگیری پیانو در حدی که بتونه امثال آقای کامبیز روشن روان و یا اساتید دیگه رو راضی کنه کار دشواریه، قسمت تربیت شنوایی هم کار یکسال نیست، آشا شدن گوش با نت ها سخته، این حرف ها از روی هوا نیست، من نوازنده تخصصی 2 ساز هستم و الان 5 ساله توی هرکدوم فعالیت میکنم، این مباحث دشوار هستند.

اینکه گفتم برای هنرستانی ها هست، هنوز هم سر حرفم هستم، اینکه 1 تا 10 کنکور هنر از رشته های دیگه باشن، دلیلی بر ورود اون ها به رشته موسیقی نیست، همین الان توی دانشگاه هنر اکثر دانشجو های این رشته از هنرستان اومدن، علتش نیمه متمرکز بودن رشته هست که امتیاز بالایی داره، شما حتی 1 هم بشی تو کنکور هنر ولی امتیاز خوبی از قسمت نوازندگی نیاری امکانش هست که قبول نشید. به هر حال ربطی به این نداره که 1 تا ده از ریاضی و انسانی و .. هستند، حالا اینکه خیلی ها از رشته های دیگه میرن مبحث دیگه ای هست، داریم ما کسایی که از ریاضی پزشکی هم میرن! اما اصل چیزی هست که در برنامست.

آرزوی موفقیت:)

بله
حرفاتون کاملا صحیح

ولی تئوری کلا بحثش جداس با " کنتر پوان " و " هارمونی " !! اینا هر کدومشون رو باید جدا گانه یادبگیری و کلاس بری !
به هر حال ...

پیانو هم که دیگه مشکل خودمه !!

من سال بعد کنکور دارم !! اگه هم که قبول نشدم که چاره ای نیس !!
باید بمونم واسه سال بعدش !!!

بازم مرسی بابت راهنمایی هات

• شروع کننده موضوع

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

به نقل از مُحسن :
شما هر منبع تئوری موسیقی از کتاب آقای پورتراب و منصوری تا کتابای میشائیل میلر نگاه کنید، کنترپوآن و هارمونی زیر مجموعه ای از اون هستند، منتها چون مباحثش گستردست دروس جداگانه در نظر گرفته میشن وگرنه بحثش با تئوری موسیقی کلا فرق نداره! عین فرق میوه جات و سیبه!

من نمیدونم شما که انقدر با اطلاعات بسیار در مورد موسیقی خودتون رو نمایان می کنید، چرا توی جایی مثل سمپادیا سوالتون رو مطرح می کنید؟ اگر میدونید و میپرسید خوب اینکار خطاست! اگر نمیدونید و میپرسید نظر دادن چه مفهومی داره؟ توی این سایت بگردید به تعداد انکشتان یک دست نمیتونید کسی رو پیدا کنید که اطلاعات جامع موسیقی داشته باشه و یا نوازنده ماهری باشه! اول و آخرش بنده و چند تن از دوستان هستیم که به صورت آکادمیک موسیقی رو پیش استادانی و در کنار درس دنبال کردیم.

نه خب منم منظورم همین بود که به دلیل گستردگی مطالب و مباحث ، نمیشه همزمان هم بخوای تئوری بخونی و هم هارمونی !!!

نه !!! من خودم یه جورایی گیج شده بودم !!! با اینکه سال ها کلاسیک گوش میدادم ، انقدر از اطرافیانم حرف های دیگه ای میشنیدم ، حتی خودمم شک کردم که ایا اون چیزایی که گوش میدم ، کلاسیکه یا کلا در اشتباهم !! و ...
به خاطر همین ، کلا" یه دوگانگی واسم پیش اومده بود که ایا اصلا من به سبک کلاسیک علاقه ای دارم یا نه !!
بعد تحقیق کردم دیدم که ، بعــــــــــــــــــــــــــــله !!! علاقه شدیدی به سبک کلاسیک دارم !!

بعد هم که نمیدونستم کلاسیک ، زیر مجموعه ی کدوم یکی از اون سه رشته دانشگاهی میشه که دیدم مربوط به آهنگسازی میشه !!

در کل ، اول که تاپیکو ایجاد کردم ، یه جورایی تو چند راهی و گمراهی قرار داشتم که یه ذره تحقیق کردم و دیگه فهمیدم قضیه چیه !!

negar.gfr

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میانه

برای یادگیری پیانو یا حتی اینکه بخاید یه چیز درست حسابی بزنید که ردتون نکنن باید خوب بلد باشین
که خوب زدن و یاد گرفتن خیلی چیز راحتی هم نیست
استاد من خودش ۱۷ ساله که داره پیانو میزنه یه عالمه هم کنسرت برگزار کرده ولی هنوز هم هنر جوهه
باید چند سالی کلاس برین وگرنه برین خوشحال و شاد و خندانم رو بزنین در جا ردتون میکنن باید یه بتهوونی چیزی بلد باشین :-$

بالا