• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نظریه آشوب

• شروع کننده موضوع Quf
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
من یه اطلاعات خیلی کمی (ویکی پدیا)
در مورد نظریه آشوب پیدا کردم
و کلا بنظر خوب چیزیه :-? :-? :-?
هیچی دیگه بریم تو کارش!
×طبق عادت معهود الان یکی میاد میگه چه تاپیک پر محتوایی بعدم بسته میشه! یا میگن تکراریه و بسته میشه!!! خب من پیدا نکردم تاپیک مشابه!

×بی نظمی و فراکتال
×نظریه‌ی آشوب

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران
پاسخ : نظریه آشوب

میشه خودت یکم توضیح بدی؟ :-?

• شروع کننده موضوع

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

میگه پدیده هایی که بنظر بی نظم و تصادفی میان، تو خودشون یه نظم خاصی دارن
مثلا توی یک پروژه تحقیقاتی هواشناسی تو یه منطقه آب و هوا خیلی یک جور بوده و اینا و پیش بنی هم میشده که همینطوری بمونه و لی تو پاییز سال دوم فشار سنجا فشار بیشتری رو نشون میدادن که اصلا حس نمیشد!!!
گشتن گشتن دیدن پرنده ها یه جا اومدن و بال زدن اونا فشار جو رو زیاد کرده
و دیدن اگر اون پرنده ها بال نمیزدن، یه طوفان مومد تو اون منطقه!
یا اثر پروانه ا که خیلی معروفه اینه که یه پرنده تو آفریقا بال میزنه فلانجا طوفان راه میفته!
و یک چیزی هم مثل فرکتال هست که بهتره یخورده تحقیق کنید چون خیلی زیاد در موردش نمیدونم!!!!

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

ميگنا هر چيزي يه حكمتي داره ;;)
فقط من هنوز كامل درمورد مثال هاش توجيه نشدم :-?
اصطلاح علمي نداره؟!
آخه تو پيجاي فارسي چيز خوبي پيدا نكردم

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

نظریه ی آشوب یا همون نظم در عین بی نظمی تو بسیاری از پدیده ها مشاهده میشه
در واقع یه سری سیستم ها هستن که ورودی اونا و روند کار مشخصه اما نمیدونیم در نهایت با چه شکلی روبه رو میشیم
مثل کوه ها؛ این فلشی که تهیه کردمو ببینید
همونطور که میبینید ما از یک مثلث شروع کردیم و در هر مرحله مثلثو طبق الگوی خاصی تغییر دادیم؛ اما در مرحله ی شروع نمیدونستیم و نمیتونستیم پیشبینی کنیم که مرحله آخر چه شکلی بدست میاد. به همین که نمیتونیم پیشبینی کنیم میگن آشوب !
حتما با فرکتالها آشنا هستید؛ فرکتالای معروف : مثلث سرپینسکی، برفدانه ی کخ و...
اساس تشکیل فراکتال ها همین آشوبه

× این پست بعدا تکمیل میشه !

pouyakaka

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپادی نیستم
شهر
تبریز
دانشگاه
Just MIT
رشته دانشگاه
Software oriented Computer Sciences

تعریف کلی نظریه آشوب: توانایی گرانش در تشدید نوسانات کوچک در چگالی، بازتابی از پدیده­ای فیزیکی به نام آشوب است.
به طور کلی در یک سیستم آشوبناک هر اختلاف کوچکی می تواند در طول زمان تقویت شود.
برای مثال حرکت در اتمسفر زمین یه پدیده آشوبناکه. یعنی اگه یه اغتشاش فوق العاده کوچیک نسبت به اتمسفر انجام بشه یعنی مثلا پروانه ای بال بزنه یا پرنده ای پرواز کنه ، در طول زمان میتونه اونقدر تشدید بشه و قویتر بشه که باعث یه طوفان بزرگ بشه.
نوسانات خیلی خیلی ریز کوانتومی چگالی انرژی در زمان بیگ بنگ یه مدل دیگه از نظریه آشوبه که موجب پدید اومدن کل کره زمین شده.
به طور کلی همه دنیا (کهکشان ها، سیارات، ستاره ها و... ) سیستم آشوبناکی هستن که توی اونها نظریه پروانه ای دخیل بوده.
یه مدل دیگش هم نظریه فراکتال یا برخام هست که در ریاضیات و نمودار های کامپیوتری بسیار کاربرد داره و از اون برای شبیه سازی پدیده های بی ربط(!) یا بی نظم مثل شنای گروهی ماهی ها استفاده میشه.

amin.14

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
هر جا خدا بخواهد!

این نظریه فوق العاده ست.من در این حد میدونم یه کارایی هم کردم ولی در حدی نیستم که برا بقیه توضیح بدم.ولی اینجا رو بخونید.
توصیه میکنم مسنمد The Secret Life of Chaos رو که بی بی سی ساخته ببینید.به صورت تاریخی بررسی میکنه.یکی از صحنه های جالبش این بود که یه نفر اومده بود اعداد رو به ترتیب تو یه جدول نوشته بود.بعد طرح پوست گاو (که لکه های سیاه روی پس زمینه ی سفیدن) رو کشیده بود.بعد برای اعدادی که توی لکه ها افتاده بودن یه رابطه ی ریاضی بدست آورده بود.

andia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
برق

نظریه مورد علاقه من!D:یه مستند توپ براش ساخته بودن که فکر کنم اسمش اثر پروانه ای هست.توصیه می کنم ببینیدش!

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

خود نظریه مربوط ب ریاضیه پس شاید بهتره تو فروم خودش دربارش بحث کرد و تو این تاپیک ب کاربرداش تو سایر علوم پایه و کاربردی صحبت کرد

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
اگر فقط ذره ای در هر سوی این بازه جابجا شوید همه چیز به بی نهایت میرود !

یک بار به هم خوردن بالهای یک پروانه کافیست تا شما با یک رفتار آشوبگونه روبرو شوید. این رفتار به آرامی به آشوبگونگی میل نمیکند بلکه سیستم از نقطه ای ناگهان به سمت بی نهایت می رود . آیا در طبیعت پدیده ای – مثلا دانه های برف یا کریستال ها – وجود دارد که در قالب ابعاد کلاسیک طبیعت که تا به امروز می شناختیم نگنجد؟ پدیده هایی مثل دانه برف دارای ویژگی جالبی به نام خود متشابهی هستند به این معنا که شکل کلی شان از قسمت هایی تشکیل شده است که هرکدام به شدت شبیه به این شکل کلی هستند. ایده اصلی آشوب تعریف رفتار سیستمهای مشخصی است که شدیدا به شرایط اولیه شان حساسند. ادوارد لورنتز در دهه ۶۰ میلادی اعلام کرد که معادلات دیفرانسیل می توانند خاصیت فوق را داشته باشند. این ویژگی اثر پروانه ای نام گرفت

یک سیستم جوی ساده را در نظر بگیرید. تابع f (x)= x + 2 برای تخمین دمای فردا از روی دمای امروز در دست است. اوربیت یک نقطه تحت یک تابع مجموعه اتفاقاتی است که در اثر تکرار تابع (دینامیک) برای آن نقطه می افتد. برای مثال اربیت نقطه 1 تحت تابع ما این است که ۱ ابتدا ۳ سپس ۵ بعد ۷ و ... می شود. مهمترین گونه اربیت ها نقطه ثابت است که هرگز تحت اجرای تابع تغییر نمی کند ولی تابع ما چنین نقطه ای ندارد. حال f (x)= x^2 + 3 را در نظر بگیرید. این تابع ما را به دنیای آشوب می برد. به نظر می رسد اربیتهای تمام نقاط به بی نهایت میل می کنند. باید اشاره شود که نقاط پایانی هر بازه ای روی این تابع ثابتند. با اجرای تابع و ادامه دادن آن می بینیم که تمام نقاط داخل بازه به بی نهایت میل می کنند ولی حدود بازه همچنان متناهی اند . این رفتار یک رفتار آشوب گونه است. مثلث سرپینسکی و پوست مار کخ دو فرکتال یا برخال معروف اند. در مورد پوست مار کخ جالب اینکه ناحیه متناهی ولی پارامتر نامتناهی دارد. می توان سطح خود تشابهی در فرکتالها را با مفهوم جدیدی از بعد که مبتنی بر تعداد کپی های مجموعه های خودمتشابه در فرکتال و میزان بزرگنمایی هر مجموعه است اندازه گیری کرد. به این معنی که بعد فرکتالی یک مجموعه از تقسیم لگاریتم تعداد کپی ها به لگاریتم بزرگنمایی به دست می آید. این مقدار برای مثلث سرپینسکی 1.584 و برای پوست مار کخ 1.261 است
.
[nb]منبع:ویکیپدیا[/nb]
نظرتون در این باره چیه؟
آیا امکان داره که اگر ذره ای جابه جا بشه، همه چیز به سمت بی نهایت میره؟
به سمت بی نهایت رفتن یعنی چی؟

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

تا اونجایی که من می دونم نظریه آشوب یکی از پاسخ هایی که به ماهیت آشوب یا chaos داده می شه.
دو نظریه در این راستا وجود داره:
1. در اصل آشوب(Chaos) در مقابل نظم تعریف می کنن. در اصل یک سیستم آشوبناک سیستمیه که نظم نداشته باشه. نظم در اصل برابر با اطلاعات قرار می گیره. یعنی هرقدر که سیستم ما از نظر داده غنی تر بشه منظم تره. یک سیستم آشوبناک سیستمی سرشار از بی نظمیه.
2. این تئوری بیشتر مورد پسند محافل علمیه که می گن سیتم های آشوبناک در اصل سیستم های پیچیده(complex systems) ای هستند که به علت پیچیدگی زیاد آنها روابط و سطوح درون سیستم غیر قابل تفسیره. طبق این تئوری در اصل سیستم های آشوبناک سرشار از اطلاعات هستند و با نوعی نظم بی نظمند(Order of disorder)

کسی که روی اشوب خیلی کار کرده، پوآنکاره، ریاضی دان فرانسویه. در اصل اون موفق به پیدا کردن توابعی تحت عنوان توابع آشوبناک شده. منتها من خودم چیز زیادی در مورد این توابع نمی دونم.

بالا