• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

صندلی داغ المپیاد فیزیک

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
سلام خدمت @Smohammadreza مدال نقره دوره قبل المپیاد هستیم
اگر المپیاد فیزیکی سوالی داشت راحت باشه

Amphetamin

🚶‍♂️
نام مرکز سمپاد
شهید ناصری
شهر
بهبهان
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام سلام
امیدوارم حالتون خوب باشه

۱. اگه امسال یازدهم یا دهم بودی بازم المپیادو انتخاب میکردی(نهایی ها و کنکور)

۲. آیا خوندن ۴ فصل کلپنر واقعا نیازه؟

۳. توی فیزیک از چه مبحثی بیشتر خوشتون میاد؟

۴. بهترین و خفن ترین استادی که داشتید؟

۵. وقتی فهمیدی نقره شدی واکنشت چی بود؟

۶. میانگین روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟

۷.برای این مباحث یه منبع مبتدی و پیشرفته معرفی کنید(لطفا!)

دینامیک

ترمو و حرارت

الکتریسیته ساکن و جاری

اپتیک

سینماتیک

مغناطیس

ریاضیات:))))

r a m t i n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1402
سلام سلام !
اومدم تبریک بگم ، گفتم به همین بهانه یک پرسش هم بپرسم :)
اول اینکه خیلی خیلی تبریک میگم آقا . پرچمت بالاست !
دوم اینکه شما المپیاد رو به چه تیپ دانش آموزایی پیشنهاد می‌کنی و به چه افرادی پیشنهاد نمی‌کنی ؟
پیشاپیش متشکرم :)

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
سلام ممنون
۱. اگه امسال یازدهم یا دهم بودی بازم المپیادو انتخاب میکردی(نهایی ها و کنکور)
چه تصمیم سختی! واقعا نمیدونم ولی فکر کنم اگه یازدهم بودم(با توجه به اینکه یه بخش خوبی از مسیرو رفتم) احتمالا میموندم (و با فرض اینکه تو مدرسه خودمونم باشم).
۲. آیا خوندن ۴ فصل کلپنر واقعا نیازه؟
چرا نخونیمش خب؟ مفاهیمو خوب و پایه ای توضیح داده. فکر نکنم برای حداقل شروع مکانیک (حالا علاوه بر هالیدی که مبتدی تره) جز کلپنر منبع خوب دیگه ای هم باشه.
۳. توی فیزیک از چه مبحثی بیشتر خوشتون میاد؟
مثل اینه که بگی مامانتو بیشتر دوست داری یا بابات؟ :))
ولی مکانیک
۴. بهترین و خفن ترین استادی که داشتید؟
همه واقعا خوب بودن، ولی دکتر خرمی و شاهبختی واقعا خاص بودن.
۵. وقتی فهمیدی نقره شدی واکنشت چی بود؟
اولش خوشحال شدم چون دوست نداشتم برنز شم. بعد کم کم که بیشتر درگیر کنکور شدم با خودم میگفتم ای بابا کاش میشد طلا میشدم :))
۶. میانگین روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟
تقریبا از 4،5 ساعت تا ماکسیمم 12 ساعت تغییر میکرد. بستگی هم داشت به برنامه کلی اون روز هام.
۷.برای این مباحث یه منبع مبتدی و پیشرفته معرفی کنید(لطفا!)
یه طیفه از راست به چپ به ترتیب مبتدی تا پیشرفته:
دینامیک(و مکانیک کلا): هالیدی، کلپنر، مورین، فولز یا ماریون.
ترمو: الفبا و هالیدی، ادکینز.
الکترواستاتیک: هالیدی، گیریفیث، پورسل و نایفه هم هست.
مدار و مغناطیس: هالیدی و الفبا- دیگه همینقدر فکر کنم کافی باشه ولی اگه بیشتر هم علاقه داشتید تو گیریفیث هم بیشتر راجع به مغناطیس اینا نوشته.
اپتیک: الفبا و هالیدی، پدروتی.
سینماتیک هم که کتاب جدا نداره میشه همون زیر مجموعه مکانیک که اولشم گفتم منابعو.
سوال دوره ها و کتابای حل مسئله مثل پیکارجو هم که جای خود.
ریاضی هم توماس. بیشتر بخواید وارد جزییات و... بشید (که خیلی نیازی نیست فکر کنم) هم کتاب شهشهانی و برای معادلات دیفرانسیل هم بویس هست.
اینم بگم که سعی کردم جم و جور ترین و رایج ترین منابعو بگم. وگرنه واسه هر مبحث هزارتا کتاب هست.
و بازم میگم خوندن و تسلط کافی پیدا کردن رو منابع مبتدی خیلی مهم و واجب تره تا خوندن منابع پیشرفته. یعنی اول شما باید از تسلطت رو پایه مباحث مطمئن بشی بعد بری سراغ منابع پیشرفته تا برای دوره اماده بشید. و واضحا هم لزومی نداره تمام منابع پیشرفته خونده بشن. حواستون هم باشه که فقط بعضی از مباحث این منابع برای المپیاد لازمه و نیاز نیست کل کتاب رو بخونید.

Kasra8k

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
SDS
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1405
سلام، تبریک میگم.

یک سری افراد میگن بعضی المپیاد ها و به خصوص فیزیک، بخاطر اشتراکاتی که با کتابای درسی مدرسه دارن میتونن کمک کننده باشن.
آیا واقعا اینطوری بوده؟ اگه بوده اونقدری هست که بشه واقعا روش حساب کرد و طبقش یک سری تصمیم گرفت؟

چه رشته ای برای دانشگاه اولویتتونه؟

پیشنهادی برای به طور کلی "فیزیک خوندن" دارید؟ طرز تفکری که خوبه داشته باشیم و چنین مواردی

طرز فکر فرد المپیادی و برتری ای که با سوال حل کردن به دست میاره اونطوری که میگن روی کنکور هم تاثیر گذاره؟

چطور میشه توی هر چیزی عمیق شد؟ منظور دور بودن از حاشیه ها و چیزایی هست که میتونن اختلال ایجاد کنن. خودتون چطور اینکارو انجام دادید؟ طی مسیر المپیاد براتون شک بوجود اومده که انتخابتون درست بوده یا نه؟ چطور کنترلش کردید؟

وقتی گاها برتری بقیه رو نسبت به خودتون رو متوجه میشدید، چطور جلوی از بین رفتن اعتماد به نفستون رو میگرفتید؟

اینکه فردی المپیاد رو همراه با مدرسه جلو ببره(و حتی تعداد کمی هم تست بزنه) رو منطقی میدونید؟

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
سلام سلام !
اومدم تبریک بگم ، گفتم به همین بهانه یک پرسش هم بپرسم :)
اول اینکه خیلی خیلی تبریک میگم آقا . پرچمت بالاست !
دوم اینکه شما المپیاد رو به چه تیپ دانش آموزایی پیشنهاد می‌کنی و به چه افرادی پیشنهاد نمی‌کنی ؟
پیشاپیش متشکرم :)
سلام! خیلی خیلی ممنونم از لطفت!
به کسایی که علم و یادگیری دوست دارن، کسایی که دوست دارن غرق مسئله بشن.
و البته،(با توجه به وضعیت جدید کنکور) به کسایی که امکاناتشو تا حد خوبی دارن.

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
سلام، خیلی ممنون.
یک سری افراد میگن بعضی المپیاد ها و به خصوص فیزیک، بخاطر اشتراکاتی که با کتابای درسی مدرسه دارن میتونن کمک کننده باشن.
آیا واقعا اینطوری بوده؟ اگه بوده اونقدری هست که بشه واقعا روش حساب کرد و طبقش یک سری تصمیم گرفت؟
تا حدی بله. فیزیک فکر کنم بیشترین همپوشانی با مباحث کنکورو داره بین بقیه رشته ها. و اینطوری شما دیگه نمیخواد وقت صرف کنی سر فهمیدن یک مبحث(که قبلا تو المپیاد خوندیش) و کافیه رو مهارت تست زنیت کار کنی. و خب از یه بخشی از رقبات جلو تر میوفتی تو این زمینه دیگه.
چه رشته ای برای دانشگاه اولویتتونه؟
فعلا تصمیم قطعی نگرفتم، ولی یا برق یا مکانیک.
پیشنهادی برای به طور کلی "فیزیک خوندن" دارید؟ طرز تفکری که خوبه داشته باشیم و چنین مواردی
آممم، اگه کلی منظور اینه که محدود به المپیاد نباشه، خب کنجکاو بودن میتونه خوب و جالب باشه. مثلا یه توپ رو میندازیم روی سطح کشسان، سطح چقدر خم میشه؟ اگه جرم توپو زیاد کنم چه اتفاقی میوفته؟ و... به قول یکی از معلم هامون فیزیکدان ها فضول هر سوراخی هستن :))
و البته یه چیزی هم که باید تو المپیاد رعایت کنید، سرسری نگرفتن و ماسمال نکردنه. مثلا اگه معلم تکلیفی میده شما نباید با این دید بری سراغش که انجام بدی بره. باید واسه هر سوال وقت بذاری و "یاد" بگیریش.
طرز فکر فرد المپیادی و برتری ای که با سوال حل کردن به دست میاره اونطوری که میگن روی کنکور هم تاثیر گذاره؟
ببین من خودم هنوز جدی کنکورو شروع نکردم و خیلی نمیتونم نظری بدم. ولی مثل اینکه آره (اونطور که از بقیه شنیدم)
. اون طرز فکری که در راه المپیاد بدست میاد میتونه تاثیر گذار باشه قطعا. همونطور که میبینیم المپیادی هایی هستن که که طلا نشدن، ولی کنکورشونو خوب دادن یا حداقل رشته و دانشگاهی که میخواستن رفتن.
چطور میشه توی هر چیزی عمیق شد؟ منظور دور بودن از حاشیه ها و چیزایی هست که میتونن اختلال ایجاد کنن. خودتون چطور اینکارو انجام دادید؟ طی مسیر المپیاد براتون شک بوجود اومده که انتخابتون درست بوده یا نه؟ چطور کنترلش کردید؟
راستش علاقه به فیزیک و به طور کلی جو کلاسا و معلما و دوستام، منو کمک میکرد که از حواشی دور باشم.
نه تاحالا شک نکردم. به خاطر همون علاقه و "حال دادنه" شکی در من به وجود نیومد.
وقتی گاها برتری بقیه رو نسبت به خودتون رو متوجه میشدید، چطور جلوی از بین رفتن اعتماد به نفستون رو میگرفتید؟
راستش برام دیگران مهم نبودن خیلی. یعنی سعی بر این بود.
معلممون خیلی تاکید داشت رو این. میگفت اصلا به اینجور حرفا که مثلا فلانی تو یه مدرسه دیگه از شما مرحله دو رو بالاتر زده و... اصلا نباید توجه کرد. در واقع شما فرض کن توی مسابقه تیر اندازی هستی و میبینی کناریت مستقیم زده به هدف. خب الان که نباید هی توجه ت رو کناریت باشه و با خودت بگی من نتونستم ولی اون تونست. باید تمرکزت رو خودت باشه و بهتر شدن "خودت". دیگران(رقبا) مهم نیستن.
البته اگه میدیدم دوستم از من بهتره (که خب، بودن) حسودی نمیکردم. اتفاقا بعضی وقتا هم باعث میشدن انگیزه در من ایجاد شه و ازشون کمک میگرفتم.
وقتی وارد دوره بشید، ناخودآگاه ارتباطتون با رقباتون بیشتر میشه و از جزییات بیشتری خبر دار میشید. مثلا نتایج یه ازمون میاد و میفهمید یکی دیگه درصدش از شما خیلی بالاتره و این حرفا. اینجور مواقع هم نباید خودتونو ببازید(در این حد که معلممون تاکید داشت بعد هر ازمونی که تو دوره میدید، اصلا بعد ازمون راجع بهش حرف نزنید و چمیدونم جوابا رو شروع نکنید چک کردن و این حرفا، حتی با خودتون). البته علاوه بر تاکید زیاد معلممون، بعضی از دوستام که امید طلا بودن هم بودن بعضیاشون، متاسفانه یکم درگیر اینجور چیزا شدن و نتیجه خوبی تهش نداد(عوامل دیگه ای هم بود البته) ولی خود من چون حرص طلا شدن نداشتم، نسبت به اینکه طلا نمیشم ناراحت نمیشدم. و خب در اینصورت وقتی میدیدم یکی از رقبا از من بهتره روم تاثیری نداشت. و همینطوری شد که رتبه م از اون دوستم که امید طلا بود، بهتر شد.
و جدای از اینها، به طور کلی غرور کاذب نباید به آدم دست بده. شما اگه فرض کنی بلدی(بلدم بلدم بکنی!) دیگه جایی برای یادگرفتن چیزهای بیشتر نمیمونه و عملا تو توهم خودت باقی میمونی. برعکس اگه فرض کنی که مثلا "من هیچی حالیم نیست"، اون وقت جا باز میشه برای یادگرفتن. البته بازم یاد باشه که اینها همه ش بین خودت و خودته و هیچ توجهی به رقبات نمیکنی.
اینکه فردی المپیاد رو همراه با مدرسه جلو ببره(و حتی تعداد کمی هم تست بزنه) رو منطقی میدونید؟
قاعدتا بعضی جاها لازمه که کل زمانت رو المپیاد باشه و خب بعضی جاها هم نیازه که کلش رو دروس مدرسه ت باشه(مثل ایام امتحانا)
امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم.

همون.

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
?
دانشگاه
?
رشته دانشگاه
?
سلام تبریک میگم.اگه مدال نمیگرفتید ارزششو داشت؟

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
سلام تبریک میگم.اگه مدال نمیگرفتید ارزششو داشت؟
سلام خیلی ممنون
احتمالا بله. چون چیزای زیادی یاد گرفتم، با ادمای جالبی اشنا شدم، دوستای جدید پیدا کردم و کلی خاطره خوب ساخته شد.

Maryam2024

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1399
سلام فکر میکنی استادات چقدر تاثیر داشتن در این مسیر ؟ یعنی اگر همراهی اونا نبود بازم ممکن بود به مدال برسی؟

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
سلام فکر میکنی استادات چقدر تاثیر داشتن در این مسیر ؟ یعنی اگر همراهی اونا نبود بازم ممکن بود به مدال برسی؟
سلام.
بنظرم خیلی. به خاطر چیزایی که تو منابع رایج نیستن، ایده های مختلف، مشاوره ها و... که از معلمام یاد گرفتم.
واینکه بنظرم خودم ادمی هستم که اگه یکی یه چیزو بهم درس بده یادگیری بهتری دارم تا اینکه خودم بخونم.

نصر پیروز

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی ۹
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1408
سلام.
بنظرم خیلی. به خاطر چیزایی که تو منابع رایج نیستن، ایده های مختلف، مشاوره ها و... که از معلمام یاد گرفتم.
واینکه بنظرم خودم ادمی هستم که اگه یکی یه چیزو بهم درس بده یادگیری بهتری دارم تا اینکه خودم بخونم.
خودت رده ب بودی؟اگه بودی میشه از جو آنجا برامون بگی و شرایط موندن توش(چون انگار اگه نمره از یک حدی پایین تربشه از رده ب می ری بیرون)

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
خودت رده ب بودی؟اگه بودی میشه از جو آنجا برامون بگی و شرایط موندن توش(چون انگار اگه نمره از یک حدی پایین تربشه از رده ب می ری بیرون)
بله بودم.
راجع به جو، به طور کلی جو خوبی حاکمه. رفاقت ها (چه با دوستات چه با معلما!) با چاشنی درس و علم و یادگیری. و خاطرات خوبی که از ترکیب این دوتا حاصل میشه. منظورم اینه که واقعا جو خشکی نیست اصلا. میتونی بری کانال رده ب و بری عکس های قدیمی رو ببینی تا یکم دستت بیاد چی میگم. البته حالا فکر هم نکن مدینه فاضله ست. ممکنه لحظات سختی هم داشته باشی قطعا. اما حداقل برای من به طور کلی عالی بود یعنی از این دوسال خیلی راضی بودم.
راجع به شرایط موندنش، بله هر چند وقت یبار یه سری ازمون میگیرن تحت عنوان فیلترینگ، و بعضی نفرات که نمرات خوبی کسب نکردن یا کلا عملکردشون در طول ترم خوب نبوده رو فیلتر میکنن. کم و کیفش بستگی داره به تصمیمگیری سرگروه هر رشته.

nimaasghari

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه جعفری
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
سلام یه سوال داشتم
در مرحله دوم المپیاد فیزیک بخش تئوری و آزمایشگاه توی یه روز برگزار میشه یا جدا جدا هستن ؟ چون یه جایی دیدم که از مرحله دوم ۸۰ نفر قبول میشه و بعدش میرن آزمایشگاه و ۴۰ نفر به دوره میرن و یه جایی هم دیدم که یکی از سوالات آزمایشگاه هست و مرحله دوم هم آزمایشگاهه و هم تئوری ؟ آخرش گیج شدم چطوری هست ؟

بالا