• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال و اشکالات زیست

Mahdi ostoori

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
آيت الله خامنه اي
شهر
سيرجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
ع.پ.کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
دوستان واقعا اگه ازتون برمياد كمكم كنين ى اصن يه وضعيه
با اين كه تويه مدرسه هيچ درسيو به اندازه زيست وقت نذاشتم ولي باز هم تو تابستون اوضاع ناجوره سرعتم ٥ صفحه در يك ساعت و نيم ، خواهشا كمكمكككك

پیکسی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی گیاهی
دوستان واقعا اگه ازتون برمياد كمكم كنين ى اصن يه وضعيه
با اين كه تويه مدرسه هيچ درسيو به اندازه زيست وقت نذاشتم ولي باز هم تو تابستون اوضاع ناجوره سرعتم ٥ صفحه در يك ساعت و نيم ، خواهشا كمكمكككك
الان کیفیت برات مهمه یا کمیت؟

sadegh dartoomian

پسر بد
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
میخواستم طلا بشم ولی نشد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
این سرعت که عالیه
من تو تابستون طوری زیستم خوندم که صفحه ای ۱ساعت طول میکشید
به خاطر اینه ک میخواستین تو یه دور کامل مطلبو دریافت کنید . دور اول باید درحد روخوانی باشه جوری که امکان داره اصلا دور اول چیزی نفهمید .خیلی سریع باید دور اولو تموم کنید بعد برید سراغ دور دوم و سوم و ...

sadegh dartoomian

پسر بد
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
میخواستم طلا بشم ولی نشد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
به خاطر اینه ک میخواستین تو یه دور کامل مطلبو دریافت کنید . دور اول باید درحد روخوانی باشه جوری که امکان دارخ اصلا دور اول چیزی نفهمید .خیلی سریع باید دور اولو تموم کنید بعد برید سراغ دور دوم و سوم و ...
صرفن که تو یه ساعت همون صفحه رو نمیخوندم که
تو کل زیست دنبال مطالب مرتبط با اون صفحه میگفتم و همین خوندن باعث پیشرفت خیلی زیادی تو زیست من شد

Mahdi ostoori

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
آيت الله خامنه اي
شهر
سيرجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
ع.پ.کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
صرفن که تو یه ساعت همون صفحه رو نمیخوندم که
تو کل زیست دنبال مطالب مرتبط با اون صفحه میگفتم و همین خوندن باعث پیشرفت خیلی زیادی تو زیست من شد
خودمم فك ميكنم به خاطر اينه كه ميشينم فك مي كنم ببينم اين مطلب به چي چيز هاي ديگه ربط داره ولي خب خيلي وقت ميگيره جوري كه بعضي موقع ها نميرسم به بقيه

آخرین ویرایش:

شکیبـآ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
خودمم فك ميكنم به خاطر اينه كه ميشينم فك مي كنم ببينم اين مطلب به چي چيز هاي ديگه ربط داره ولي خب خيلي وقت ميگيره جوري كه بعضي موقع ها نميرسم به بقيه درسا ، ،ببخشيد مي تونم از شما بپرسم فقط پشتيبان براي ٩٧ ميشيد؟؟؟ يا ٩٨ هم ممكنه؟؟؟ ببخشيد اين آخري خيلي اسپم بود
خوب دور اول اینکارو نکنید !دور اول خیلی راحت و منطقی بخونید بعد که تست بزنید(تست های ترکیبی مخصوصا ) ارتباط هاشو متوجه میشید اونوقت به کتابتون وارد کنید تا برای دور بعد به این چیزا فکر نکنید:)
کتاب زیر ذره بین یه سری از نکته هارو داره میتونید از اون کمک بگیرید ولی رفرنس اصلیتون اون نباشه:)

Mahdi ostoori

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
آيت الله خامنه اي
شهر
سيرجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
ع.پ.کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها اگه تونستيد جواب اين ٢ سوالو بديد ، ممنون
١- تويه كتاب درسي سال دهم نوشته دريچه هاي سيني در ابتداي سرخرگ هاي خروجي از قلب هستند ، يعني مثلا تو آزمون ها اگه بگه دريچه هاي قلب اين دوتا حساب نيستن؟؟؟ يا بايد دريچه هاي سيني و دهليزي بطني رو با هم حساب كرد؟؟؟
٢- بزرگ شدن قلب چجوري رخ ميده؟؟؟ در حد كتاب دبيرستان باشه، ممنون ميشم

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی
در مورد سوال یک، دریچه های قلبی فقط میترال و سه لختی هستن، اگه سینی هم حساب کنن غلطه. دریچه های سینی دریچه سرخرگ ها هستن. اتفاقا سوالم زیاد دیدم ازش

در مورد سوال دو هم، والا من تو کتابای درسی چیزی ندیدم ازش و نظري ندارم "-:
یعنی نظری که دارم ((: اما از فردی که اطلاعات بیشتری داشته باشه بپرسی بهتره

١- تويه كتاب درسي سال دهم نوشته دريچه هاي سيني در ابتداي سرخرگ هاي خروجي از قلب هستند ، يعني مثلا تو آزمون ها اگه بگه دريچه هاي قلب اين دوتا حساب نيستن؟؟؟ يا بايد دريچه هاي سيني و دهليزي بطني رو با هم حساب كرد؟؟؟

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
در حد دبیرستان نمیدونم من میگم خودتون ببینین کدوم ب کتابتون مربوطه :-?
کلن مواقعی ک قلب نیاز داره زور بیشتری بزنه نیروی خودش کافی نیست برا پمپاژ خون در دراز مدت رخ میده مثل فشار خون بالای دیاستولی ک قلب قدرت پمپاژشو زیاد میکنه ک بتونه خون پمپاژ کنه (توضیح بیشتر خواستین بگین تا بگم چون توضیحش خ فراتر از دبیرستانه)
یا سکته های قلبی ک یه بخشی از سلولهای قلب از کار میفتن و قلب برا اینکه کارایی قبلیشو ب دست بیاره عضلاتشو قوی میکنه (تقسیم عضله قلبی خ کم اتفاق میفته و همون بزرگ شدن سلولهای عضله هست ک پیش میاد کلن با زیاد شدن اکتین و میوزین ها)
در حد دبیرستان این دو تا شاید بتونه باشه :-?

nasim fakhr mohammadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
آيت الله آملى
رشته دانشگاه
داروسازى
بچه ها پارامسى يا مثلا آميب ديواره سلولى دارن؟
آيا جاندارى داريم كه بدون ديواره باشه اما وقتى ميذاريمش تو آب شيرين نتركه؟
و آيا ممكنه شبكه آندوپلاسمى صاف و همچنين زبر تو ساختارشون آنزيم نداشته باشن؟
گياهى كه ليزوزوم داشته باشه مثله؟
و آخرين سوال اينكه آيا در پروتئين هايي كه براي غشا تعريف ميكنيم، بينِ پروتئين هاي سرتاسري كانال و گيرنده(مثلا گيرنده هورمون يا انتقال دهنده عصبي) يك چيزن يا كلا كانال يك چيزه و پروتئين گيرنده يك چيز؟

Orelia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
پارامسى يا مثلا آميب ديواره سلولى دارن؟
پارامسی و آمیب دیواره سلولی ندارن، توجیه‌ش‌ـم می‌تونه این باشه که، مثلا آمیب اگه قرار باشه دیواره داشته باشه، امکانِ ایجاد پایِ کاذب و تغییر شکل نداره. ولی بقیه آغازیان می‌تونن دیواره داشته باشن (منتها جنس دیواره‌شون قطعا با جنسِ دیواره‌ـای گیاهی متفاوته،)
مثلا:
- دیاتوم‌ها، پوسته‌ی (پوسته ~ دیواره) سیلیسی‌یی دارن که تزئیناتِ خاصی‌ـم داره.
- بیشتر تاژکداران چرخان، دیواره‌ی سلولزی دارند که اغلب با لایه‌های سیلیسی پوشیده شده‌ن.
- مژکداران، دیواره ی سخت اما انعطاف‌پذیری دارن.
- کلامیدوموناس (جلبک سبز تک سلولی) و یه سری دیگه‌م دارای دیواره ی سلولی هستن.
منگنه به: فصل بیست و هشتمِ کمپبل (آغازیان)
آيا جاندارى داريم كه بدون ديواره باشه اما وقتى ميذاريمش تو آب شيرين نتركه؟
آره، مثلا همون پارامسی‌یی که گفتی،
پارامسیِ آب‌شیرین با واکوئلِ ضربان‌دارِش می‌تونه زنده بمونه. در واقع مکانیسمِ کلی‌ش اینه که آب طبقِ اسمز واردِ واکوئل‌ش می‌شه،
ولی دوباره به بیرون پمپ می‌شه :د
منگنه به: فصل هفتم کمپبل (ساختار و عملِ غشا؛ ص:154 ویرایش نهم)
و آيا ممكنه شبكه آندوپلاسمى صاف و همچنين زبر تو ساختارشون آنزيم نداشته باشن؟
نه! ببین اصلا آنزیم‌ـا تقریبا همه جا هستن! عموما هر واکنشی که تو سلول صورت می‌گیره، بوسیله حداقل یه آنزیم کاتالیز می‌شه.
قطعا ER صاف برا سنتزِ لیپیدـایِ غشا به آنزیم‌ـای خاصی نیاز داره. همین‌جور ER زبر برا ساختِ متابولیت‌ـای ثانویه (و همینطور برای سایرِ نقش‌ـاشون)
منگنه به: فصلِ ششم کمپبل (سفری به درونِ سلول)
گياهى كه ليزوزوم داشته باشه مثله؟
نداریم.
یکی از ویژگی‌ـایِ سلول گیاهیِ عالی اینه که لیزوزوم نداشته باشه :-‌؟
منگنه به: فصلِ ششم کمپبل (سفری به درونِ سلول)
و آخرين سوال اينكه آيا در پروتئين هايي كه براي غشا تعريف ميكنيم، بينِ پروتئين هاي سرتاسري كانال و گيرنده(مثلا گيرنده هورمون يا انتقال دهنده عصبي) يك چيزن يا كلا كانال يك چيزه و پروتئين گيرنده يك چيز؟
ببین کلا اینا یه سری دسته بندی دارن، که تا جایی که یادمه، کتاب درسی دسته‌بندیِ درست و کاملی نداشت.
ولی اگه منظورتُ درست فهمیده باشم،
مثلا کانال پتاسیم، گیرنده خاصی برا پتاسیم نداره، در واقع همون قطر کانال و بارِ داخلیِ اونه که مانع از عبورِ سایر یون‌ها (جز K) می‌شه.
گیرنده هورمون و نوروهورمون‌م، اینجوری‌ن که با اتصال به اون هورمون مذکور(!) باعثِ راه اندازیِ یه مسیرِ پیام‌رسانی (سیگنالینگ) می‌شن... چیزی رو قرار نیست عبور بدن :-‌؟
منگنه به: فصل هفتم کمپبل (ساختار و عملِ غشا)
پ.ن: فرصت کردی به این منگنه‌ها یه نگاهی بنداز :‌دی

آخرین ویرایش:

nasim fakhr mohammadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
آيت الله آملى
رشته دانشگاه
داروسازى
دوستان ، ساقه ي گياهان علفي ، مي تونه كوتيكول و كرك يا سلول هاي ترشحي داشته باشه ، يا فقط مخصوص برگ هستند؟؟؟
بعد يه سوال ديگه ، اگه بگيم در ساقه گياهان دو لپه اي آوند ها حول يك دايره متحد المركز به صورت غير متناوب قرار دارند ، درسته؟؟؟
اره ساقه كوتيكول يا همون پوستك رو داره، كرك و نگهبان روزنه هم همينطور داره. (برگ هم همه ي اينا رو داره)

بچه ها من خيلي خودم با اين قسمتا مشكل دارم بيشتر البته با فصل ده سوم. الانم چند تا سوال دارم: اول اينكه وقتي از كلمه چوب به تنهايي تو عالم گياهي استفاده ميكنيم يني چي؟ منظورمون اوند چوبه؟ آوند چوب واقعا از جنس چوبه كه بهش ميگيم اوند چوب؟ آوند آبكش چي؟ اون چوب داره تو ساختارش؟
اگه اره اينا چوب دارن، چوب داخل ديواره شونه؟ چجوري چوبي ميشه ديواره؟ يا اصلا اينجوريه كه ديواره هست و يك لايه چوب جدا از ديواره در كنارش تشكيل ميشه مثلا؟
بعد اصلا چوب همون چوب پنبه س؟ يني همه ي اين جاهايي كه پرسيدم ايا از جنس چوبه يا نه، اگه از جنس چوبن يني چوب پنبه اي ن؟
سوال دوم(:-"): درختي كه تو طبيعت ميبينيم، اين قسمت خارجيه تنه ش كه چوبيه، اون روپوسته كه اين شكلي شده؟ چرا چوبيه؟ اون چوبش همون چوب پنبه س؟
من يه جا نوشتم كه روپوست از بين ميره و اون قسمت چوبيه تنه به وجود مياد اما نميدونم درسته يا نه.
سوال سوم: كامبيوم اوند ساز از سال اول تشكيل وجود داره اما كامبيوم چوب پنبه ساز بعدا تشكيل ميشه؟ حلقه هاي كامبيوم ها از اول تشكيل كامله يا با گذشت زمان حلقه كامل ميشه؟
سوال چهارم: اصن من نميدونم گياه چوبي يني چي! گياه چوبي يني چي؟ چرا اون قسمتي كه تو كتاب ميخواد رشد پسين رو توضيح بده ميگه از ويژگي هاي بارز گياهان چوبيه دو لپه ست؟ چرا تك لپه هاي چوبي نه؟ اصلا من هيچ مثالي هم براي دو لپه چوبي بلد نيستم. لوبيا اينا علفين ديگه؟

اينا رو واقعا ممنون ميشم يه نفر تا جايي كه ميتونه جواب بده

POKER

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
قم
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
آقا من ی سوال داشتم |:

ما میگیم نیرنبرگ ی RNA ساخت که همش کدون UUU بود |: خب سوال من اینه که این RNA که اصن AUG نداشت |: پس چطوری اصن ترجمه شد یا اصن کدون پایان نداشت |: چطوری به پایان رسید |: ؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
مهندسی بهداشت حرفه‌ای
سلام
1.سلول وقتی اندامکهاش دوبل میشن،ولی تقسیم نمیشه، وارد مرحله G2 شده یا کلا چرخه سلولی در کار نبوده؟؟؟
2.میتوکندری برای تامین انرژی تقسیم که میشه،می تونیم بگیم مستقل از چرخه سلولیه؟؟؟
میشه کامل توضیح بدین؟؟؟

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
سلام
1.سلول وقتی اندامکهاش دوبل میشن،ولی تقسیم نمیشه، وارد مرحله G2 شده یا کلا چرخه سلولی در کار نبوده؟؟؟
2.میتوکندری برای تامین انرژی تقسیم که میشه،می تونیم بگیم مستقل از چرخه سلولیه؟؟؟
میشه کامل توضیح بدین؟؟؟
سلام. بعضی اندامک ها فقط در مرحله G2 تقسیم میشن. مثلن واکوئل مرکزی گیاه. ولی بعضی اندامک ها میتونن مستقل از چرخه سلولی تقسیم بشن مثل میتوکندری و کلروپلاست....

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
مهندسی بهداشت حرفه‌ای
1.میتونیم بگیم مخاط ماده مخاطی رو ترشح نمی کنه،بلکه گلیکوپروتئین موسین رو ترشح می کنه؟؟؟
چون تو کتاب گفته موسین نوعی گلیکوپروتئینه که با جذب آب زیاد میشه ماده مخاطی
2.شناسایی عوامل بیگانه رو تو خط اول دفاع نداریم؟؟؟
3.ماکروفاژ گلبول سفیده یا نه؟؟؟
اصن کل فاگوسیتها گلبول سفیدن؟؟؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
1.میتونیم بگیم مخاط ماده مخاطی رو ترشح نمی کنه،بلکه گلیکوپروتئین موسین رو ترشح می کنه؟؟؟
چون تو کتاب گفته موسین نوعی گلیکوپروتئینه که با جذب آب زیاد میشه ماده مخاطی
2.شناسایی عوامل بیگانه رو تو خط اول دفاع نداریم؟؟؟
3.ماکروفاژ گلبول سفیده یا نه؟؟؟
اصن کل فاگوسیتها گلبول سفیدن؟؟؟

اگه دوس داری علمیشو بدونی ، خط اول دفاع رسپتور های خاص خودش رو برای عوامل مختلف داره و شناساییشون میکنه.
درضمن دندریت سِل ها هم فاگوسیت میکنن که البته گلبول سفید نیستن و منشا جنینی متفاوتی دارن.

آخرین ویرایش:

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
نه این زیادی حساس بودن محسوب میشه و لازم نیست به نظرم.
مثلا یه جای کتاب نوشته که سلول های پوششی روده علاوه بر ماده مخاطی، آب و بی کربنات هم ترشح میکنند. یعنی کتاب با "مخاط ماده مخاطی ترشح میکند" مشکلی نداره.
(البته فکر کنم ظرفیت زیادی برای سوالای غیراستاندارد داره این حرف)

بالا