• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هدف گذاری در دوران دانشجویی

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
×اول از همه اینو بگم که من ‌نمی‌دونم که آیا جای این مطالب دقیقا اینجاست یا نه ولی خب حس می‌کنم نیازه این مطالب رو بدونید.
بخش اول:
من دوتا حرف داشتم توی این تاپیک:
یک. این در مورد پسرها‌ست
وقتی یه پسر درسشو تموم می‌کنه باید بره سربازی. حالا اگه نخواد بره باید بخره. برای خریدن نرخ رو احتمالا می‌دونید. زیر دیپلم 10، دیپلم 15، لیسانس 25، ارشد 30، میرسه به دکتری که اگه غیر پزشکی باشه میشه 35 و اگه پزشکی باشه میشه 40 میلیون، حالا پزشک متخصص به بالا که دیگه بدتر می‌شه 50 میلیون.
چیزی که هست اینه‌که یه روزی اون کلاه قشنگا و لباس فارغ‌التحصیلیتون رو می‌پوشید و کلاها رو میندازید هوا که آره الان فارغ شدیم ولی خب پاتونو از درب دانشگاه که می‌ذارید بیرون یه وقت امکان داره این سوال بیاد به ذهنتون حالا چی؟ نشه که موقعی که رفتید بخرید سربازی رو بزنید تو سرتون که چرا اومدید اصلا تا اینجا جلو. همون سیکل می‌موندید و 10 میلیون رو متقبل می‌شدید فقط. یعنی می‌خوام بگم بیارزید برای «خودتون» اون پول. پولی نیست که بخوان همینطوری بگیرن اون پول پولیه که صرف تحصیل شما شده. اون چیزی که شمایی که اومدی توی دانشگاه دولتی برات خرج شده الانم میگن بده بهمون! بیارزید برای خودتون
این یک.
دو. برای تک تک اون رشته‌هایی که شما قبول شدید یکی هست که قبول نشده.
مثلا انتخاب رشته کرده یارو:
برق شریف
برق تهران
مکانیک شریف
عمران شریف
کامپیوتر شریف
صنایع شریف
مکانیک تهران
عمران تهران
کامپیوتر تهران
و
.
.
.
بعد شما هم مثل اون کردید (مثلا). آخرش شما میارید «مثلا» برق شریف رو، اون نمیاره. با اینکه اون آرزوش این بوده که برق شریف بخونه و واقعا مال این رشته بوده. میره برق تهران. تهران برقش واقعا خوبه ولی خب اون مثلا شریف دوست داشته. حتی گاهی بدتر طرف بعد برق شریف نمیزنه برق یه جای دیگه رو ، میزنه یه رشته دیگه کلا.
تهش که چی؟ تهش اینکه اینکه شما میاید توی یه رشته‌ای، بدونید که احتمالا یکی بوده که می‌خواسته جای شما باشه ولی خب پر شده دیگه ظرفیت اون رشته توی اون دانشگاه.
هممون هم می‌دونیم که رتبه خوبا فقط در آینده خفن نمی‌شن یعنی کلا ملاک نیست رتبه و دانشگاه و ... ولی خب سعی کنید از فرصتی که بهتون داده شده استفاده کنید.
ای دوست تهرانی/شریفی/امیرکبیری/شهیدبهشتی و ... من. ازون چیزی که بهت داده شده استفاده کن.

بخش دوم : اینارو از من بشنوید ولی گوینده اصلی اینا من نبودم، تجربه کلی آدمه که من آوردم خلاصه خلاصه و بخش بخش دارم می‌گم براتون. بخونید و امیدوارم براتون مثمر ثمر باشه که احتمالا هست.
یک. تو دانشگاه قرار نیست فقط درس دانشگاه بخونید یه بخش عظیمی از زندگی شما حول محور چیزایی که تو دانشگاه یاد نمی‌دن می‌گذره. بدانید و آگاه باشید که کلی کارا می‌شه انجام داد. تا می‌تونید برید این سمینار‌هایی که برگزار می‌کنند تو دانشگاه خودتون یا تو دانشگاه‌های دیگه یا جاهایی ریسرچ بیسد مثل آی‌پی‌ام. همین چاهارشنبه پروفسور بهشتی زواره رو آوردن. شما فقط یه گوگل بکنید می‌بینید چه عظمتی دارن این بزرگوار و کلللی می‌شه سود برد از حضور چنین افرادی.
برید توی سایتای کورسرا و edx و لیندا و امثالهم کورس بردارید و لذت ببرید. تهش هم یه سرتفیکیشن میدن که اگه خواستید اپلای بنمایید میتونه کمکتون کنه.
دو. یه بخشی دوستان هستن. (یه بخش عظیمی) یه بخش بزرگتری درستون. اینارو قاطی نکنید با هم. بشینید به موقع درستون رو بخونید به موقع هم برید یه کار دیگه بکنید.
سه. درگیر حاشیه مسخره نشید. هر روز به خودتون بگید به من چه فلان چیز؟! اینطوری 3-1 از بقیه جلو میوفتید.
چاهار. اینترنشیپ هم بد نیست. گوشه چشمی داشته باشید بهش.

آخرین ویرایش:

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
پست هارو که خوندم چقدر دلم خواس رشتم مهندسی بود یا دارو سازی که زود تموم میشد و کنارش میتونستم یه کاری کنم
الان به معنی واقعی به پوچی رسیدم این حجم از درس ها :|

دلم میخواد کنار درسم برم یه کاری کنم چیزی به ذهنم نمیرسه ):
کاش یکی میومد مثلا سال ۵ ۶ بود میگفت چه برنامه ای داره :-<

f-1391

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
روانشناسی
معدل مهمه؟
این که با چه معدلی فارغ التحصیل میشی کجاها اهمیت داره؟
+
کار مهم تره یا درس؟!

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
معدل مهمه؟
+
کار مهم تره یا درس؟!
اپلای مهم‌ترین جاست
و ادامه تحصیل تا حدودی
بستگی به هدفت داره کاملا. تو ایران بمونی کار مهم تره کلا. تجربه شغلی و ارتباطات خیلی بیشتر از درس به موفقیت کمک میکنه.

mas.bas

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
دوستان من نمیدونم میخوام چیکار بکنم و انگیزه ام واس درس خوندن کم شده ترم یک پزشکی ام

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
به نظرتون الان که من بیکارم و تابهمن نمیرم دانشگاه چی کارا کنم؟
چیزی بخونم؟
جایی مشغول به کار میتونم بشم؟

RightAsRain

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
هدف گذاري ترم يك :
معدل بالا بگيرم.
زبان ام رو قوي كنم.
دوره " مديريت درون " مكتب خونه رو تموم كنم.
بتونم روابط اجتماعيم رو گسترش بدم و راحت تر با آدما ارتباط برقرار كنم.

Frmesk

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی/ نوروساینس
معدل مهمه؟
+
کار مهم تره یا درس؟!
کاملاً بستگی به هدف و رشته داره به نظرم. اگر اپلای جزو اهداف فرده قطعاً معدل مهم‌ترین فاکتوره و خیلی باید تلاش کنید که بالا نگهش دارید. افرادی که تو آکادمیا میخوان بمونن تاکید بیشتری باید روی معدل داشته باشن چون شما پست‌داک هم بخوای اپلای کنی باز معدل دیپلم رو لیسانس رو باید ارائه بدی. این به این معنا نیست که اگر تو دانشکده‌ای هستید که کلا میانگین معدل پایینه و نمره‌ گرفتن سخته، شانس اپلای ندارید. با چیزهای دیگه هم میشه کاور کرد.
ولی اگر در کنار تحصیل کار هم می‌کنید و هدفتون داشتن رزومه‌ی کاری‌ه، و در نهایت هم شانس مهاجرت کاری دارید، معدل مهم نیست. توی ایران هم هیچ‌کس نمیاد براساس معدل استخدام کنه،ممکنه نگاهی بندازن به این اما صد درصد اسکیل و توانایی تو اون زمینه رو می‌سنجن نه معدل.

بالا